EEUWS Pak 'm mee! December 2019 - eerste jaargang nr 5 De gratis krant vol herinneringen Stichting Zeeuws Weerzien In deze kakelverse, extra dikke Zeeuws Weerzien duiken we in de winter van 1963. Met vele bevroren herinneringen, pakijs, sneeuwduinen en gestremde veerverbindingen. U weet het vast nog wel. extra dik winter nummer!. Als zelfs de zee verstijft. Zo herinneren we ons de winter van 1963. In graden misschien niet de koudste. Maar wel in ons geheugen. Je kon lopen van Kamperland naar Veere. En terug. Postbodes reden over de Zandkreek. Op de Veste van Middelburg gaf een rijschool houder slipcursussen. We hoorden voor het eerst van sneeuwduinen: tot hoge bergen opeen geblazen sneeuw die de doorgang belemmerden. Ellewoutsdijk, Retranchement, Looperskapelle, Sint-Jan ten Heere, Plankendorp: vele dorpen en gehuchten waren dagenlang van de buitenwereld afgesloten. Het was me wat. Wie televisie had kon in januari zwart-wit beelden zien van de Friese Elfstedentocht. Reinier Paping was nog zonder klapschaatsen winnaar en held, hij kwam als eerste binnen in een wedstrijd die waarschijnlijk meer uit vallers dan finishers kende. Aan de dakgoot hingen ijspegels keurig op een rij. Mooi als het zonlicht erdoor scheen. Door de kou betrapt water, zo zagen we ze vanuit een moeizaam op tem peratuur gehouden huiskamer. Ook mensen werden verrast door de barre weersomstandigheden. Het was nog de tijd dat het huis vol zat met hoopvolle vrijers voor mijn zussen. Die konden de avond van nieuwjaarsdag met goed fatsoen niet op huis worden aangestuurd. Gure wind en nieuwe sneeuwval maakte de polderwegen verraderlijk, je zag niet waar de weg eindigde en de sloot begon. Bovendien had je de plotseling opgewaaide sneeuw- duinen. Geen doorkomen aan, concludeerden we met z'n allen boven een nog verse schaal oliebollen. De jongemannen bleven slapen, op de vliering. Het was voor het eerst dat ik van een kermisbed hoorde. Op planken met wat dekens en een laken, echt gerieflijk zal het niet zijn geweest. moesten we toch eens zelf poolshoogte gaan nemen. Mijn vader kreeg met lang voor- gloeien zijn oude Mercedes aan de praat. Vanuit Groede over de Slikkenburgseweg richting de kust. Als een volleerd slalom rijder ontweek hij de sneeuw- duinen. En waar dat niet ging gaf hij gas. 'Voep' hoorde ik. Onze Mercedes dook met zijn neus in de sneeuwberg en had net genoeg vaart om erover heen te glijden. Bij het Killetje zijn we uitgestapt. Daar zit je aan de monding van de Westerschelde. We zagen schepen voor anker liggen. In de krant hadden we gelezen dat er door ijsgang richting Antwerpen geen doorkomen aan was. Er dreven ijsschotsen. Nou ja, ijsschotsjes. Er stond op dat moment niet veel wind, de branding leek daardoor getemd. Je hoorde het pinkelen van de klompjes ijs in het water op het moment dat de golven op het strand uitrolden. Dat geluid heb ik later nooit meer gehoord. Verder langs de kust ging het. Naar Cadzand. We wilden het gestrande zendschip Radio Uylenspiegel zien. Een ziedende storm had het voor de kust van Zeebrugge liggende schip een paar weken eerder van zijn ankers geslagen en op het strand van Cadzand gezet. We waren niet de enigen, de gestrande piratenzender was een attractie van formaat, heel Zeeuws- Vlaanderen liep uit om het schip van dichtbij te zien. Uylenspiegel was keurig recht op het strand gezet. In later jaren heb ik hem wel in verzakte en verroeste toestand gezien. Het was ook het jaar dat ik een iglo in de tuin heb gebouwd. In de ban van Amundsen en andere poolreizigers was het een uit aangestampte sneeuwblokken opgetrokken bouwsel dat alle eerder gedroomde fantasieën waarmaakte. Moeder serveerde er een kop warme chocomel. Als je er zo aan terugdenkt. Zou koning Winter komende weken nog eens zo over ons kunnen regeren? EEN NIEUW JAAR, EEN EIGEN WEBSITE, bij Hoek Pagina 7 vliegende melkdoppen Pagina 12 De winter van 1963 eerzien Pagina 13 Een sok op een breimachine? Pagina 3 Gas doodde de petroleumventer Pagina 5 Zo gedwee op de slee Op de kreek achter het huis van Jantje Rienkout in Boerengat is een baantje geveegd voor schaatsliefhebbers; verder is het ijs op de kreek bedolven onder de sneeuw. door: Jan van Damme Een van de volgende dagen IJsschotsen Vanaf nu heeft Zeeuws Weer zien een eigen website: www.zeeuwsweerzien.nl. Hierdoor hebben we nóg meer ruimte voor (oud) nieuws en actuele informatie. Let op: ook de emailadressen zijn gewijzigd. Check de juiste contactgegevens in deze krant. In maart komen we bij u terug met een nieuwe jaargang. Tot die tijd hopen we dat dit dikke winternummer genoeg stof tot praten geeft. Borrelen er mooie herinnerin gen bij u op? Blijf ons vooral schrijven via redactie@zeeuwsweerzien.nl of stuur een kaartje aan Stichting Zeeuws Weerzien, Postbus 33, 4350 AA Veere. Wij wensen u een mooie kerst en een gelukkig nieuwjaar. De redactie

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 1