Wi li eerzien Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea pgy? 15 Een bezoekje waard! t/m 1 april 2020: 'Van pen tot kant', expositie met werk van Marius Weststrate en Jozien Weststrate www.fruitteeltmuseum.nl t/m 12 januari 2020: 'De reizende kunstenaar - Albert Depré - voyage en Hollande 1907 t/m 2 februari 2020: 'Ringrijden: van folklore tot (top)sport?' www.polderhuiswestkapelle.nl t/m 25 januari 2020: 'Draad en dracht' - steken, stoppen en stikken in Zeeland, handwerkversieringen in de streekdracht van de Bevelanden t/m 3 mei 2020: 'Jonge jongers en 't mannengoed' - Zuid-Bevelandse jongerencultuur in de 19e eeuw www.hmdb.nl t/m 29 februari 2020: 'Beeldschoon' - expositie Anita Dekker, figuratieve/abstracte beelden www.hetwarenhuis.nl t/m 29 maart: 'Mies Callenfels-Carsten, de één na laatste Veerse Joffer' (1893-1982); verkoopexpositie t/m 2 mei: 'Verfijnd Verleden'- werk van Piet Rijken (1915-2001) www.museumveere.nl t/m 19 januari 2020: 'Keersluis Zierikzee 60 jaar' t/m 29 maart 2020: 'Franchoys Ryckhals - een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw' t/m 27 september 2020: 'Brood op de plank' www.stadhuismuseum.nl 'Veranderd eiland voor en na de Ramp' www.goemanszorg.nl Duinvlietweg 6, Oostkapelle 'Vikingen op Walcheren?' - objecten van het middeleeuwse Walichrum uit de collectie van het Zeeuws Genootschap www.terramaris.nl 'De Sluiting in Kleur - Foto-expositie Rykel ten Kate'. '65 schenkingen - elke schenking heeft een eigen verhaal'. 'Geschilderd vanuit Ouwerkerk' - tekeningen en schilderijen van Jan Meine Jansen www.watersnoodmuseum.nl rsnp t/m 2 mei 2020: 'Op reis met Willem V - een vorstelijke reis door achttiende-eeuws Zeeland' - reis door Zeeland van stadhouder Willem V in 1786 www.zeeuwsarchief.nl 'Bommen en granaten' - expositie over wapens, kunst en technologie. 'Bezetting verbeeld' - WO II door de ogen van Cees van der Burght (tekeningen, schilderijen, maquettes) www.muzeeum.nl t/m 3 mei 2020: 'Nooit meer werken' - kunstwerken over werk: toen, nu en straks (vanaf 25 mei ook op twee tijdelijke buitenlocaties in Vlissingen en Breskens) www.zeeuwsmuseum.nl Weer even thuis is een wekelijkse rubriek in de PZC, waarin mensen terugblikken op hun jeugd. Ze staan altijd voor de deur van het huis waar ze opgroeiden. Spanning bij het Corner House Je jeugd doorbrengen in een hotel, het is niet voor iedereen weggelegd. Theo van Beest (61) beleefde unieke tienerjaren aan de Smallekade in Vlissingen. Van 1969 tot 1979 is Theo's vader Joop van Beest eigenaar van het Corner House. Een Hotel-Café-Restaurant dat tegenwoordig dienst doet als Sushi Restaurant. Theo geniet tijdens zijn tienerjaren volop binnen de muren van het Corner House, maar is toch vooral buiten te vinden. ,Waar nu de Westpoortflat staat waren vroeger bunkers. Daar speelde ik veel met leeftijds genootjes." ,,Als kind hield ik van sensatie. In de jaren '70 waren er regelmatig vechtpartijen of opstootjes in de stad. Ik vond dat reuze spannend." Eén straatgevecht tijdens de kermisweek in 1970 staat hem bij. ,,Je had de groepering Skyriders die vocht met de Molukkers. Dat kwam tot hevige rellen, steek- en vechtpartijen, vlakbij ons Corner House. Er waren ME'ers uit het hele land naar Vlissingen gekomen om de boel in de hand te houden. Als sensatiebelust kind smulde ik daarvan." Theo maakte ook een tragedie mee. Een brand, waarbij vier kinderen om het leven kwamen. ,,We hoorden kinderen schreeuwen, maar ze zaten als ratten in de val." i Zwemmen zonder toezicht, dat kon Hans Jongepier (72) woonde van zijn 11de tot 27ste in de Spoorstraat in Sluiskil. ,,In de Spoorstraat werden zestig nieuwe woningen gebouwd, in opdracht van het bedrijf dat nu Yara heet", vertelt Hans. „Mijn ouders moesten niet per se verhuizen, maar het was een uniek aanbod. Het huis had vier slaapkamers én een douche, wat heel bijzonder was in die tijd." Toch werd die douche door bijna niemand in de straat ook daadwerkelijk gebruikt. „Omdat we nog geen warm water hadden." Hans' vader Johannes (Wannes) werkte in de ploegen dienst bij Yara. „Hij was daarnaast ook kleermaker", vertelt Hans. ,,Een van de slaapkamers was dan ook als zijn kleermakerij ingericht. Hij zat daar altijd in een bepaalde kleermakerszit op tafel aan het raam te naaien. Het was een bijverdienste." Zwemmen leerden ze in het Kanaal Gent-Terneuzen. ,,Ja echt, zonder toezicht. Dat kon gewoon in die tijd", vertelt Hans. ,,Aan de betonkanten van het Axelse bruggetje verzandde het, dus daar kon je makkelijk staan en je in het water laten zakken. Het water was vroeg op temperatuur, omdat de fabrieken hun koelwater in het kanaal loosden. Het was heerlijk." De voordeur klinkt als toen Lang niet iedereen kan hetzelfde zeggen. Maar Marry Hilgen - Van der Wekken uit Brouwershaven (76) stapt nog regelmatig over de drempel van haar ouderlijk huis aan Haven Zuidzijde in Brouwershaven. Daar woont haar jeugdvriendin Anne-Marie, met wie ze nog altijd bevriend is. Haar 'zondagse' vriendin, want de meiden gingen naar dezelfde kerk. Vader Johan was handelaar in hooi en stro. Hij kocht in de crisisjaren (in 1929) een lapje grond aan de haven en liet er een woning bouwen voor zijn gezin. Een plek om te zoenen, voor wie er nu langsrijdt. Midden in het centrum, met uitzicht op de plezierjachtjes in de haven. Hoe anders was dat in Marry's jeugd, toen het daar nog vol lag met pee- en stroschepen en er volop gewerkt werd. Haar ouderlijk huis aan Haven Zuidzijde was een typische jaren dertigwoning. Met een puntdak en een kamer en suite, waarvan de achterste kamer door vader Johan als kantoor werd gebruikt. Na het overlijden van haar ouders werd het huis een aantal jaren verhuurd en daarna verkocht. ,,Het was m'n ouderlijk huis en ik heb het daar goed gehad. Ik kijk op een mooie tijd terug." Van het huis zelf herinnert alleen de statige voordeur de Brouwse nog aan haar jeugd. ,,Als de voordeur dichtslaat, klinkt dat nog precies hetzelfde als toen." Marry Hilgen-Van der Wekken Foto: Dirk-Jan Gjeltema. ZEEUWS Het Belfort Groote Markt 1, Sluis t/m 12 januari 2020: 'Schrijvers in Sluis toen en nu' 15 januari t/m 8 maart 2020: Ramon en Bastiaan de Nennie 'Prins Vogelvrij' www.belfortsluis.nl Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel Museum Veere Kaai 25-27 en Markt 5, Veere Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6, Zierikzee Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg Molenweg 3, Dreischor Terra Maris, Museum voor natuur en landschap Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk □OOR ACHTTIENDE a, -j Mirf 30-10-2019 Zeeuws Archief Hofplein 16, Middelburg Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 11, Vlissingen Zeeuws Museum Abdij, Middelburg Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum Weer even thuis Theo van Beest Foto: Lex de Meester. Hans Jongepier Foto: Boaz Timmermans.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 15