Interreg 2 Seas Mers SAIL ''Nog een klein stukje mevrouw de Nooijer!" moedigt bewegingscoach Anja aan. Mevrouw de Nooijer toch laat nog even een zucht, geeft vervolgens Anja een dikke knipoog en versnelt haar pas. Anja kan nog net haar lachen onderdrukken, terwijl mevrouw de Nooijer in een mooi tempo verder richting het eindpunt wandelt. Niet veel later komt mevrouw de Nooijer glunderend over de finishlijn bij museum Terra Maris. Ze heeft hiermee de tien kilometer volbracht, een persoonlijk doel waar ze de afgelopen 5 maanden naartoe heeft gewerkt. Dit was op 15 juni 2019, toen de eerste Walcherse Vitaliteitsmarkt plaatsvond bij Terra Maris in combinatie met de Challenge Day. Op deze dag kwamen ruim 150 deelnemers naar het eindpunt in Oostkapelle waar zij hun eigen Challenge wisten te volbrengen. Hierna kon men genieten van de Vitaliteitsmarkt waar de bezoekers werden geïnspireerd om ook op andere manieren gezondere keuzes te maken. Challenge Day "Op de Challenge Day voeren de deelnemers uit waar ze de hele periode voor getraind hebben," legt Mireille Huiszoon, initiatiefneemster van de Challenge Day, uit. "Na een testdag voor de conditie, motivatie en doelstelling spreken we af welke afstand ze naar toe gaan werken. En we maken een gezondheidsdoel inzichtelijk, omdat het voornamelijk gaat om mensen met suikerziekte of met hart- en vaatproblemen. Vanaf die tijd gaan we wekelijks wandelen. Tussentijds organiseren we dingen als een informatieavond of een clinic om de deelnemers zoveel mogelijk kennis te laten maken met gezonde activiteiten in de buurt waar ze na de Challenge Day bij aan kunnen sluiten, het uiteindelijke doel. Tot slot is er weer een testdag, want je wil natuurlijk weten of alle gezondheidsdoelen gehaald zijn. En de Challenge Day zelf is een mooie afsluiting, want daar gaan ze uitvoeren waar ze voor getraind hebben." De deelnemers blijken erg positief, zeker als het ook resultaat heeft opgeleverd als medicijnen Vitaliteitsmarkt in samenwerking met de Challenge Day geeft senioren een kennismaking met verschillende activiteiten kunnen minderen of verminderde klachten. Ook de sociale invloed is groot, vertelt Mireille: "Als je zo'n project samen kan doen met anderen is dat heel prettig en je ziet ook echt loopmaatjes ontstaan. Zeker voor herhaling vatbaar!" In het najaar starten er weer diverse wandelgroepen in Zeeland, u kunt voor meer informatie contact opnemen met de welzijnsorganisatie in uw gemeente of via uw huisarts. Vitaliteitsmarkt Het Europese Interreg project SAIL was blij dat ze konden 'aanhaken' aan dit prachtige initiatief door op het eindpunt een Vitaliteitsmarkt te organiseren. Terra Maris bood een prachtige locatie, gelegen in het prachtige natuurgebied De Manteling van Walcheren, de perfecte combinatie tussen natuur, vitaliteit en gezondheid. Tijdens de markt konden zowel de deelnemers aan de Challenge Day als andere geïnteresseerden kennismaken met verschillende activiteiten rondom het thema beweging en welzijn. Zo konden ze ondermeer een workshop in de Chinese bewegingskunst Tai Chi volgen, was er een klankschalenconcert, kon men een ontspannende voetzoolreflex massage ervaren of de bloedsuiker laten bepalen. Ook waren er diverse sport- en welzijnsorganisaties aanwezig, kon men met vragen terecht bij de leefstijlcoach van de gemeente Veere en was er de mogelijkheid om kennis te maken met Mindfullness met paarden. Over de Vitaliteitsmarkt had ondernemer Huberdien Westerweele het volgende te vertellen ''Voor mij als ondernemer is het thema gezond zijn en gezond blijven, met de daarbij komende natuur, rust en beleving echt een uitganspunt. Tijdens de Vitaliteitsmarkt was ik aanwezig als standhouder, hier was het mijn doel om deelnemers van de Challenge Day, inwoners en gasten kennis te laten maken met coaching met behulp van paarden, wat bezoekers dan ook hebben gedaan tijdens mijn workshop waar deelnemers kennis konden maken met deze vorm van coaching." Huberdien was standhouder als eigenaresse van PaardenKracht naar EigenKracht, Paarden maken het Verschil. Ze kijkt dan ook uit naar een volgende editie 'Ik ben voorstander van een jaarlijks evenement zodat het een uitstraling krijgt van een evenement waar je beslist geweest moet zijn. Op deze manier kunnen we het ondersteunen van gezond en vitaal zijn op zowel mentaal als fysiek gebied een gezicht geven.'' Voor meer informatie over coaching met paarden kunt u contact opnemen met Huberdien Westerweele (info@paardenkrachtnaareigenkracht.nl). Gezondheidschecks Hoe gezond zijn de inwoners van Cadzand, Domburg en Oostkapelle? Voor het antwoord op deze vraag konden inwoners van Cadzand, Domburg en Oostkapelle afgelopen mei en juni meedoen aan een gezondheidscheck. Opvallend Dit jaar zijn er al diverse activiteiten georganiseerd vanuit het Europese Interreg project SAIL. Dit project richt zich op het langer actief en onafhankelijk houden van senioren. Project SAIL legt nieuwe verbanden tussen sport, beweging, gezonde voeding en welzijn. Hiermee kunnen zowel inwoners als toeristen leren zo lang mogelijk vitaal te blijven. Binnen dit project zijn diverse activiteiten georganiseerd zoals de gezondheidschecks en de Zilversessies. Ook was er een samenwerking tijdens de afsluiting van Zeeland in Beweging, de Challenge Day, met een Vitaliteitsmarkt. was dat bijna 40% van de bezoekers van de gezondheidschecks lijdt aan overgewicht. Een groot deel van de deelnemers bleek ook een te hoog cholesterol te hebben. Mensen kregen ter plaatse een leefstijladvies. Vooruitblik Ook de komende periode zullen er binnen het Interreg project SAIL nog diverse andere activiteiten georganiseerd worden. Zo zal er in de gemeente Sluis in het najaar een training worden verzorgd door IVN: Gezond Natuur Wandelen. Daarvoor worden wandelgidsen getraind om minder actieve mensen te verleiden om in beweging in de natuur te komen en via een wandelgroep contacten te leggen. Hiermee wordt ook weer het belang van natuur voor je gezondheid onder de aandacht gebracht. Ook wordt in Cadzand medio oktober door Eetwinkel Valk een Kezanse lunch voorbereid voor de ouderen in Cadzand. Hierbij halen we graag herinneringen op over de Kezanse kost. Kent u bijvoorbeeld de Vosse sopp'n, Juunprol, Asjee, Beierpap of Slemp? Het zijn stuk voor stuk authentieke streekgebonden gerechten uit het Land van Cadzand. Wilt u meer weten over het SAIL project? Dan kunt u contact opnemen met Tatiana Booi (tatianabooi@impulszeeland.nl), Estherella van Klinken (estherella.vanklinken@ ggdzeeland.nl) of Patrick Vader (p.vader@sportzeeland.nl) Europese Interreg project SAIL houdt senioren actief 1 European Regional Development Fundi EUROPEAN UN on

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 4