Goede zorg begint met een verhaal Tannie en Jaap Jansen maken er het beste van Gescheidenen toch samen bij SVRZ svrz zorgt in zeeland T. 0900-7879777 zorglijn@svrz.nl www.svrz.nl zorgt in zeeland svrz Tannie Jansen is 84 en had nooit gedacht in een verpleeghuis terecht te komen. 'Gesloten afdeling, dat klinkt vervelend. Maar dat is alleen voor mensen die weglopen. En het staat ook niet op een bordje bij de deur', klinkt het laconiek. Ze straalt berusting uit, tevredenheid eigenlijk. 'Soms voel ik dat ik de greep kwijtraak en dingen niet goed weet. Dan denk ik: wat gebeurt mij nou weer?! Maar bang voor de toekomst word ik daar niet van. Het leven komt zoals het komt. En het is nog steeds de moeite waard.' Uit elkaar Jaap Jansen (90) heeft het er wat moeilijker mee. 'Kijk, iedereen gaat dood. En dan moet je zonder de ander verder. Maar het is me vies tegengevallen dat we bij leven uit elkaar moesten. Dan moet je opnieuw je draai zien te vinden. Soms valt de eenzaamheid me op mijn kop. Dan heb ik een paar dagen nodig om op verhaal te komen. De kinders zijn bijna boos dat ik dan niet bel. Maar ik moet dat gevoel zelf onder de knie krijgen. Ook twijfel ik soms. Is ze niet te goed voor zo'n gesloten afdeling? Maar ze doet graag aan allerlei activiteiten mee en vindt het er gezellig. Daar kan ik alleen maar blij mee zijn.' Zondag, feestdag Hij woont - door een gang verbonden - in een aanpalende seniorenwoning in het zorgcomplex. Twee keer per dag gaat hij een paar uur bij zijn vrouw op bezoek. En dan zijn er nog de zondagen. Feestdagen! Dan komt ze bij hem op visite. Steevast zet hij voor haar een bloemetje klaar. Als hun diensten het toelaten, komen de kinderen ook. Hij kookt. En ze maken er een gezellig middag van. 'Om vijf voor vijf wandel ik met haar terug naar de groepswoning. Want om vijf uur begint daar de maaltijd. En als tegen achten de belangrijkste wedstrijden op Studio Sport achter de rug zijn, ga ik weer bij haar op bezoek. Ze klaagt dan dat ik te laat ben. Maar dat doet ze ook als ik precies volgens afspraak binnenstap. Best grappig...' A Jaap en Tannie Jansen Echte band Tannie Jansen is blij met haar persoonlijk begeleidster Annabel de Ket: 'Mijn eerste hulplijn'. Deze voelt zich helemaal op haar plek in die functie. 'Ik wilde in de kraamzorg gaan werken. Inderdaad, helemaal aan het andere eind van het levenspad. Door een stage ben ik toevallig in de ouderenzorg terecht gekomen. Dat bleek goed bij me te passen. Hier moet je proberen - en dat lukt ook prima - om een echte band met de cliënten en hun familie te krijgen. Bij zo'n moeder en baby ben je doorgaans maar korte tijd nodig. Hier gaat het om mensen met wie je hun laatste jaren, maanden, weken optrekt. Met wie je het samen zo gezellig en zinvol mogelijk wil maken.' Levensverhaal Annabel de Ket licht haar keuze toe: 'In sommige andere takken van zorg zijn de contacten vluchtig. Omdat het een korte periode betreft, omdat je maar af en toe binnenloopt of omdat ze minder van je afhankelijk zijn. Werken in een woongroep heeft tot voordeel dat je die band met cliënt en familie ook echt kunt uitdiepen. Je hebt te maken met zes of zeven cliënten en hun relaties. Dat is echt wat anders dan een groep van twintig mensen onder je hoede hebben. Oké, je bent met twee of drie verzorgenden, maar hebt wél met iedereen te maken. Met wensen, voorkeuren, aardigheden en eigenaardigheden. En met - niet te vergeten - een hele levensgeschiedenis. Alle cliënten zijn verschillend. Daarop inspelen is een mooie uitdaging.' Schatje Voor Jannie en Jaap Jansen is elke dag hetzelfde en toch weer anders. Vaste tijden van komen en gaan, rust, regelmaat. Maar ook nieuwe verhalen, nieuw verlies. En als Jaap zijn vrouw naar bed heeft geholpen, gaat hij naar z'n appartement. Soms overvalt hem het alleen zijn. Meer dan zestig jaar getrouwd samenleven poets je niet zomaar weg. Maar als hij terugdenkt aan het zoekende antwoord van zijn vrouw, moet hij stilletjes lachen. 'Of ik hem een schatje vindt? Nou, dat is een moeilijke vraag. Ik vind hem nog wel lief hoor. Hij is gewoon goed.' Voor meer informatie over zorg van SVRZ kijkt u op www.svrz.nl

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 2