Weer zien Tijdelijke exposities in de Zeeuwse musea 15 Een bezoekje waard! t/m 31 oktober 2019: 'Zeeuws weer in beeld' - weerfoto's door Paul Bouwens t/m 31 oktober 2019: 'Kijk op fruit' - werk van FotoCollectief DAF www.fruitteeltmuseum.nl 4 Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle t/m 12 januari 2020: 'De reizende kunstenaar - Albert Depré - voyage en Hollande 1907. Locatie vuurtoren 't Hoge Licht, Zuidstraat 1, Westkapelle t/m 29 september 2019: 'Zeeuwse Zaken', zomerexpositie vier amateurkunstschilders www.polderhuiswestkapelle.nl 4 Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes t/m 22 september 2019: 'Menken en Zeeland' - schilderijen en aquarellen van Gerard Menken t/m 26 oktober 2019: 'Uitmuntend - munten en penningen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen t/m 31 oktober 2019: 'Draad en dracht' - handwerk- versieringen in de streekdracht van de Bevelanden www.hmdb.nl 4 Industrieel Museum Zeeland Westkade 1 14, Sas van Gent t/m december 2019: 'Kanalen verbinden' - de belangrijkste kanalen in Zeeland www.industrieelmuseumzeeland.nl 4 Marie Tak van Poortvliet Museum Ooststraat 10a, Domburg t/m 3 november 2019: 'Beelden van Ollo Feenstra' - in de museumtuin. 23 juni t/m 3 november 2019: 'Reprise: Zeeuwse portretten II' www.marietakmuseum.nl 4 Museum de Burghse Schoole Kerkstraat 3, Burgh-Haamstede t/m 26 oktober 2019: 'Betonnen bezetting - de Atlantikwall beSchouwd' www.burghseschoole.nl 4 Museum De Meestoof Bierensstraat 6, Sint-Annaland t/m 31 oktober 2019: '75 jaar bevrijding' www.demeestoof.nl 4 Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel t/m 19 oktober 2019: 'Expo Grondstoffen' - Jennifer de Jonge. t/m 19 oktober 2019: 'Kijk naar beneden, dan zie je meer' - fossielen en bodemvondsten in Zeeuws-Vlaanderen en de Westerschelde (250- jarig jubileum van het Zeeuws Genootschap) www.hetwarenhuis.nl 4 Museum Hulst Steenstraat 28, Hulst t/m 11 november 2019: 'Bezetting en bevrijding, 75 jaar vrijheid in Hulst en omgeving' www.museumhulst.nl 4 Museum Scheldewerf De Willem Ruysstraat 100, Vlissingen t/m oktober 2019: KUNGSHOLM 'The lovely lady from Zeeland' www.museumscheldwerf.nl 4 Museum Schooltijd Nieuwstraat 2-4, Terneuzen v.a. 4 september 2019: 'De slag om de Schelde' www.schoolmuseumterneuzen.nl 4 Museum Veere Kaai 25-27 en Markt 5, Veere 2 juni t/m 24 november 2019: 'Veere daar moest je geweest zijn' - Veere als 'inter'nationale kunstenaarskolonie www.museumveere.nl 4 Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6, Zierikzee t/m 3 november 2019: 'Expeditie Zeeuwse Ijstijd' - fossiele botten van het Zeeuws Genootschap: een ontdekkingstocht. t/m 29 maart 2020: 'Frangois Ryckhals - een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw' www.stadhuismuseum.nl 'Veranderd eiland voor en na de Ramp' www.goemanszorg.nl 4 Terra Maris, Museum voor natuur en landschap Duinvlietweg 6, Oostkapelle 'Vikingen op Walcheren?' - objecten van het middeleeuwse Walichrum uit de collectie van het Zeeuws Genootschap www.terramaris.nl 4 Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk 'De Sluiting in Kleur - Foto-expositie Rykel ten Kate'. '65 schenkingen - elke schenking heeft een eigen verhaal'. 'Geschilderd vanuit Ouwerkerk' - tekeningen en schilderijen van Jan Meine Jansen www.watersnoodmuseum.nl t/m 5 oktober 2019: 'De 9 levens van Cornelis Goliath (1617-1660) wereldberoemd kaartmaker in Zeeland en Zuid-Amerika'. www.zeeuwsarchief.nl 'Bommen en granaten' - expositie over wapens, kunst en technologie. 'Bezetting verbeeld' - WO II door de ogen van Cees van der Burght (tekeningen, schilderijen, maquettes) www.muzeeum.nl www.zeeuwsmuseum.nl Weer even thuis is een wekelijkse rubriek in de PZC, waarin mensen terugblikken op hun jeugd. Ze staan altijd voor de deur van het huis waar ze opgroeiden. Jeugd uit een jongensboek Hij is een wereldburger met als standplaats Bangkok. Toch is Peter van der Klooster, opgegroeid in Kerkwerve, met grote regelmaat op Schouwen-Duiveland te vinden. Zijn ouders lieten het ouderlijk huis van Peter aan de Simonskerkestraat in Kerkwerve een jaar of veertig geleden zelf bouwen. Een fijne, grote en moderne woning voor die tijd maar toch deed het hem weinig toen zijn ouders het huis begin jaren negentig verkoch ten. ,,Dat is misschien een jongensding hoor, maar in een huis kom je om te eten en te slapen. 'Weer even thuis' heeft voor mij veel meer te maken met de omgeving waar dat huis stond.'' In zijn geval het dorp Kerkwerve, waar Peter, toen hij in de vierde klas van de lagere school zat, vanuit Dordrecht terecht kwam. Het was een jeugd uit een jongensboek, zoals Peter het zelf omschrijft. Met de hele club zwemmen en vissen bij de Prommelsluis in de Oosterschelde en rondhangen met een vriend in het inlagengebied achter de Heerenkeet. Surfen, zeilen: alles wat met zee en strand te maken had, trok hem. Minder Kerkwerve, meer Scharendijke en Renesse. Toen hij in dienst ging en daarna ging werken trok hij van Schouwen- Duiveland weg. ,,Maar de band met het eiland is altijd gebleven. Door familie, vrienden en door het water." 3 Verliefd op de Schelde Ad den Dekker groeide op in Hoedekenskerke in een café aan de Schelde. Tijdens een wandeling over de dijk bij Hoedekenskerke trekt één gebouw de aandacht, het wachthuisje van het voormalige veer Hoedekenskerke- Terneuzen. Het staat op de plek waar vroeger het café en woonhuis van de familie Den Dekker stond. Dichterbij de Schelde kon je niet wonen. De broers Jan en Ad beleefden er de tijd van hun leven. ,,Samen met mijn broer sliep ik op één kamer", vertelt Ad. ,,Ons bed stond tussen de voorraad koffie en andere caféspullen. Het gebrek aan ruimte deerde ons niet, want buiten was het één groot feest van vrijheid." In de zomermaanden leerde Ad - net als veel dorpsgenoten - zwemmen in de haven. Voor het ouderlijk huis stond een groot bord met daarop de tekst 'hier waarschuwt men voor bus en boot'. Een verwijzing naar de veerboot naar Terneuzen, die tegenover het café aanmeerde. Doordat zijn ouders zeven dagen per week druk waren in het café genoot Ad van de vrijheid. ,Ik kon spelen aan het water, zonder dat iemand me in de gaten hield. Wat wil je nog meer als kind?" Hij werd er als klein jochie 'verliefd' op de Schelde. ,,Eb en vloed en langsvarende boten, het fascineert me nog steeds." Carnaval op de dijk Corina van Beek-Vink uit Vogelwaarde woonde tot haar zestiende aan de Hogendijk in Terneuzen. Daarna verhuisde ze met haar ouders en broer naar Ossenisse. ,,Ik vind het nog altijd jammer dat we weggegaan zijn uit Terneuzen", vertelt ze. Corina's vader kwam uit Axel, haar moeder uit Limburg. Na eerst een paar jaar in Halsteren te hebben gewoond, besloten ze naar Terneuzen te verhuizen. Corina vertelt lachend en met glunderende ogen over alle herinneringen die ze heeft aan haar tijd in Terneuzen. ,,Het huis aan de Hogendijk werd in de jaren dertig gebouwd. We hadden geen voordeur, dus je moest altijd langs achter, langs een smal gangetje. Mensen vonden dat gek", vertelt ze. ,,We hadden een lange tuin en de badkamer sloot aan op de keuken. De trap naar boven was heel steil, als kind vond ik dat weleens eng." Later werd er een degelijke trap met leuningen geplaatst. ,,We speelden altijd buiten. Voorheen lag er een dijk met bomen, waarin nog bunkers zaten. Die liep helemaal tot aan groente- en fruithandel De Feijter. Verder was er niets dan land. We bouwden hutten, speelden tussen de mais, organiseerden carnavalsfeestjes op de dijk en gleden er in de winter met plastic zakken vanaf. We hebben van alles gesjouwd." 4 Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle 4 Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg Molenweg 3, Dreischor 4 Zeeuws Archief Hofplein 16, Middelburg 4 Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 1 1, Vlissingen 4 Zeeuws Museum Abdij, Middelburg t/m 3 mei 2020: 'Nooit meer werken' - kunstwerken over werk: toen, nu en straks (vanaf 25 mei ook op twee tijdelijke buitenlocaties in Vlissingen en Breskens) t/m 1 november 2020: 'Mannenpak' Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum Weer even thuis Peter van der Klooster foto Marieke Mandemaker Ad den Dekker foto Johan van der Heijden Corina van Beek-Vink foto Camile Schelstraete

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 15