De Zeeuwse Knop... Weerzien 11 bloemen voor ie meege nomen, ^kyk.. maar, dat is het Zeeuws knoop je, daar ben Poolse duifjes (gevulde koolrolletjes) Ingrediënten: 1 spitskool - 300 g halfom gehakt - 1 ei laurierblaadje - bouillonblokje 4 verse tomaten of een blik tomatenstukjes of blikje tomatenpuree - maïzena Bereiden: Maak voorzichtig 4 tot 6 bladeren van de spitskool los. Leg de koolbladeren vijf minuten in een pan met kokend water. Snij het onderste, dikke deel van de nerf eruit, zodat de bladeren makkelijker zijn op te rollen. Kruid het gehakt naar smaak met peper en zout en voeg het ei toe. Goed door elkaar mengen en 4 tot 6 balletjes maken, afhankelijk van het aantal spitskoolbladeren. Verpak de gehaktballen in de spitskool bladeren en houdt het bijeen met een houten cocktailprikker. Leg de koolrolletjes in een pan met water, met eventueel een bouillonblokje, tot ze net onder staan. Het laurierblaadje toevoegen en aan de kook brengen. Daarna op zacht vuurt een half uurtje laten pruttelen. De laatste vijf minuten de tomatenpuree of de in stukjes gesneden tomaten toevoegen. Bind de saus met maïzena tot de gewenste dikte. Serveer met rijst of aardappelen. laatste jaren weer helemaal terug. Het is weer hip om Zeeuwse sieraden te dragen in allerlei toepassingen. Maar ook moderne toepassingen worden bedacht, zoals een bakvorm, zeepjes en nog veel meer. Een praktische toepassing is de Zeeuwse Knop-pannenlap. Pakketjes (garen plus patroon) voor deze leuke pannenlappen zijn te koop bij Atelier Jaffari in Arnemuiden. Bij aankoop van het pakketje krijgt u een patroon van bijpassende onderzettertjes er gratis bij. Het Zeeuwse knoopje is een prachtig ontwerp, en al eeuwenlang een onderdeel van de Zeeuwse Klederdrachten. De Zeeuwse knop heeft een geschiedenis die teruggaat tot eind van de zeventiende eeuw. De mannen droegen de knopen destijds in een rij op hun hemd en jas om deze te kunnen sluiten, een zogenaamde 'rêêste', of als sieraad op hun boord, de 'keelknopen'. Later gingen vrouwen hem ook als sieraad dragen, bijvoorbeeld als muts- speld of als broche, en verdween het gebruik als 'knoop om je hemd dicht te maken' bij de mannen. De knop werden gemaakt van zilver of goud en was écht een statussymbool: hoe groter de knop, hoe rijker en belangrijker de drager! De Zeeuwse knop is kenmerkend door de bol in het midden en de kleine bolletjes die daarom heen is terug en helemaal hip zijn gerangschikt. Elk bolletje ligt in een krans van fijn draad werk. In de loop van de jaren werden de knopen boller, groter of platter. Elke streek van Zeeland heeft aan de knoop zijn eigen versieringen en ideeën toegevoegd. Hoewel de streekdracht nauwelijks nog dagelijks wordt gedragen is de Zeeuwse knop de Stadstuin Goes is een echte 'samentuin': een flinke moestuin waar men sen bij elkaar komen om samen groente en fruit te telen. Het tuinieren gebeurt met oog voor natuurlijke processen en met respect voor plant en dier. Lezers van Zeeuws Weerzien krijgen een exclusief kijkje in de keuken. ramon Hee, .bosje \e toch gek op?? nou die bin niet, echt mooi, eeh 1 fkT ZEEUWS, Poolse duifjes moeten pruttelen Eén van de tuiniers, Danuta Slazak, is 25 jaar geleden vanuit Polen naar Nederland verhuisd. Omdat bij de Slag om de Schelde ook een Poolse divisie betrokken was, deelt zij dit recept voor 'Golabki' met ons. ZLLLWSL VISSERSTRUI ENK Danuta bij de spitskool Foto: Marjo Griep 1 Zeeuws knopje jurk 2 Zeeuws knopje oorbellen 3 Zeeuws knopje muts 4 Zeeuws knopje bakblik 5 Zeeuws knopje ovenwanten 6 Zeeuws knopje ketting 7 Zeeuws knopje behang

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 11