Walcherse jeugd op jacht naar coloradokever u Weerzien 4| WOORDZOEKER 'HERFST' Puzzel mee en win een prijs 10 T N V H E G N I T E 0 L K H E G L E E G N I L C E 0 0 G I R I V E E R E S X E L E G L U S R E D H I A W E W A S V B S E Z 0 N A N E L P R R T I W E L E C E I S U G S E S N K S Z H G R M I M R E I 0 G R T T D A A I D 0 F B 0 E E S R T A K R G 0 E S S I N K 0 H Z A D N A Z D A C R A K E A T S L U H E E D E T E W 0 U W E R K E R K T S In de naoorlogse jaren bezorgde de coloradokever meerdere schoolklassen op Walcheren de nodige uurtjes buitenschoolse activiteit. door: Johan Francke Vanaf 1877 werd het dier voor het eerst in scheepsladingen uit de VS gesignaleerd. In de jaren dertig had de landbouw regelma tig last van het dier en in 1938 werd zelfs heel Zeeland tot be smet gebied verklaart. Wie zelf zijn grond niet bespoot kreeg een gemeentelijke ambtenaar langs die tegen verplichte vergoeding de landbouwgrond bespoot. In de jaren 1942 en 1945 tot en met 1948 bezochten grote aantallen kevers de Walcherse stranden. In het voorjaar van 1947 werden langs de Walcherse stranden zelfs jeeps met een daarop gemonteerde vlammenwerpers ingezet tegen de kevers, maar dit mocht niet baten. De kevers kropen tussen het natte zeewier en overleefden. Er werd naar zwaardere middelen gezocht, zoals calciumarsenaat en het ontzettend giftige DDT. De jeugd kon er ook een mooi centje mee bijverdienen. Voor vijf kevers ontving je een cent. Een stel jongens en meisjes uit Vrouwenpolder wist op die wijze veertig gulden te verzamelen! De schooljeugd van Oostkapelle wist in 1948 niet minder dan 140.000 kevers bij elkaar te sprokkelen. Die massale jacht heeft goed geholpen, want de larven van de kever hebben in de jaren veertig amper schade aan de zo broodnodige aardappelen aangericht. Louis Kesteloo In het lettervierkant zitten onderstaande 28 Zeeuwse plaatsnamen verstopt (horizontaal, verticaal en diagonaal). Na het wegstrepen hiervan blijft een aantal niet-gebruikte letters over. Deze vormen, in de leesrichting, de oplossing. Axel Nisse Cadzand Haamstede Eede Sluis Koewacht Kerkwerve Goes Veere Kortgene Kloetinge Hoek Clinge Oostburg Ouwerkerk Kats Groede Zaamslag Terneuzen Spui Tholen Biervliet Zierikzee Hulst Waarde Driewegen Vlissingen Stuur de oplossing van de puzzel inclusief uw adresgegevens vóór 1 december op naar weerzien@feestvanherkenning.info of naar Postbus 33, 4350 AA Veere. Onder de goede inzenders verloten wij vijf exemplaren van 'ZEELAND - literaire reis door de tijd', een boekje vol poëtische herinneringen aan dierbare plekken in Zeeland (ter beschikking gesteld door ZB |Planbureau en Bibliotheek van Zeeland). De oplossing van de zomer- puzzel was: De Zeeuwse Rivièra. Zelfs voor doorgewinterde puzzelaars bleek deze opgave lastig te kraken. Niet iedereen had het juiste antwoord gestuurd. Maar wie weet heeft u deze keer meer geluk, pak uw kans! Het boek 'Dichter bij Cats - 400 jaar Sinne- en minne beelden' is aan de volgende goede inzenders gestuurd: J.H. Blom, Renesse C. Burghout, Oud-Vossemeer L.M. Klaasse, Aardenburg M. Op 't Hof-Krabbe, Nieuwerkerk M. van Vaardegem, Westkapelle ZEELAND 1 fkT ZEEUWS, Scholieren uit Zoutelande op zoek naar coloradokevers, zomer 1947 uit: 'Willibrordus School, 1917-1992 (Zoutelande, 1992). De kever is een exoot uit Amerika die hier niet thuishoort, in het bij zonder omdat de larven van de circa 1 cm grootte geel-zwart gestreepte kever het loof van de aardappelplanten tot op de steel opvreten. Zodra vanaf april de temperatuur boven de zeventien graden uitstijgt gaan de kevers eitjes leggen, waarvan in warme zomers zelfs twee broedsels in een seizoen uitkomen. Een cent voor 5 kevers Meisjes uit Zoutelande vangen op 22 mei 1947 coloradokevers foto: Fokke de Haan, Beeldbank Nationaal Archief. Bronnen: De Stem en de Provinciale Zeeuwse Courant, 1942-1949; De Wete 42/1 (2013) 21-25.

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 10