EEUWS Pak em mee! Juni 2019 - eerste jaargang nr 3 De gratis krant vol herinneringen Stichting Zeeuws Weerzien Een nieuwe krant, een nieuw geluid. Zeeuws Weerzien omarmt deze keer de zomer. door: Jan van Damme De halmen kraken. Een oneindig zacht wiegend tarweveld, zondoorstoofd, de aren al naar de grond gebogen. Wachtend op de combine. De zeis, zouden we vroeger hebben gezegd. Maar die wordt niet meer gewet. Nu komt er luid ronkend vanuit de verte een geel gevaarte aangereden. Eenmaal op het land hapt die het graanveld binnen enkele uren weg. Als het strostof is gedaald, resten de stoppels, voorbodes van het najaar. Zo snel gaat de zomer. Nog zonder mobieltje Dit nog naar de drukkerij geurende nummer van Zeeuws Weerzien gaat over zomer in Zeeland. Hoe kan het ook anders. In zo'n eerste jaargang van een nieuwe krant vol Zeeuwse herinneringen kunnen we de seizoenen vieren. Vandaar dat u verderop de ijscoman tegenkomt en volop foto's van het strand toen nog niet iedereen op zijn mobieltje lag te kijken. We begonnen dit verhaaltje met een boerenherinnering die nog steeds actueel is. Zomer in Zeeland en niet al te bestendig weer betekent dat u tot diep in de nacht de combines in de polders kunt horen grommen. Als ze van het ene naar het andere perceel verhuizen, zetten ze hun zwaailicht aan. Alarm, de oogst moet binnen worden gehaald voor het gaat regenen. Dat is de ene kant van zomers Zeeland. De andere kant vinden we natuurlijk aan het strand. En op weg daar naar toe. Files kennen we niet in onze provincie. Alleen als het op een zonnige zaterdag of zondag boven de twintig graden wil zijn, dan komen ze en masse uit Brabant en het Ruhrgebied naar de Zeeuwse kusten gesneld. En verstoppen ze de wegen die niet op zo veel zonaanbidders tegelijk zijn berekend. Oververhitte automobiel Ook wij hebben herinneringen aan lome middagen aan de waterrand. Soms was het zand zo heet dat je sandalen aan moest om erover heen te kunnen lopen. Kastelen bouwden we, nooit sterk genoeg om de vloed te weerstaan. Toch voelden we ons de overwinnaar als de Noordzee over onze voeten spoelde. Er was een tijd dat de meeste Zeeuwse families een rustig plekje onder hun parasol op de dijk zochten. Met uitzicht over het kleurige gesnater van al die mensen, die uren in een over verhitte auto hadden gezeten en nu op het veel te hete zand tegen elkaar zeiden dat Zeeland een zalig vakantieland was. Wij zijn dat roerend eens met die gebronsde rustzoekers die ver dwaald zijn in de stranddrukte. Zomer in Zeeland was en is nog steeds het bezingen waard. Saskia en Serge zongen het al zo mooi verkeerd: 'Ochtend in Zeeland, de zon van de zeekant' - alsof de zon in het westen opgaat. Er is niet zo lang geleden een hele tv-serie uitgezonden die 'Zomer in Zeeland' heet. Opge nomen in Noord-Holland, dus dat kon geen groot succes worden. De mega hit van onze Zeeuwse BL0F-jongens en dat ene Vlaamse meisje brengt ons naar een strandhuis in Zoutelande. Maar erg warm is het daar niet. Nee, als we de zomer in Zeeland willen vieren, dan zullen we dat zelf moeten doen. Met elkaar. En met een nieuw nummer van Zeeuws Weerzien, dat u warme herinneringen brengt aan nog lang niet vervlogen tijden. Beste lezers, Pagina 3 voor onder je bol eerzien Pagina 7 Hoezo gammele strandtent? Strandplezier op Walcheren anno 1995 Foto: Costselect Uitgevers, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 331 16. Pagina 9 en 12 Er wordt wat afgebreid in dit nummer Lekker zomeren in Zeeland Wat heeft u ons verrast met de vele berichten: per post, per email, van dichtbij tot ver over de Zeeuwse grens, van prachtige erfgoedkaarten tot zelfgemaakte creaties. Wij zijn er ontzettend blij mee! Het is onmogelijk u allen persoonlijk te antwoorden. Daarom vanaf deze plek harte lijk dank voor uw waardevolle opmerkingen en mooie herin neringen. Blijf ons schrijven, wij putten hier inspiratie uit voor komende nummers. Dit kan per e-mail: weerzien@feest- vanherkenning.info of stuur een kaartje aan: Stichting Zeeuws Weerzien, Postbus 33, 435 1 AA VEERE. De redactie

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 1