Blankenburgh eerzi Voorjaarsschoonmaak wonen G slapen uw totale woninginrichter en slaapspecialist bij uitstek www.blankenburghwonen.nl Nawrijven met oude krant Een loflied over de schoonmaak valt te lezen in een krant van zeventig jaar geleden. De journa list beschrijft: 'Overal in het dorp is het feest in volle gang: uit wijd open deuren en ramen wapperen de gordijnen, geruis van bezems en geplons van water overal, en glunderende boerinnengezich- ten vertellen u, dat vandaag de Zeeuwsche in haar element is'. Om het huishouden toch nog dragelijk te maken zijn er boek jes met titels als 'Oma weet het beter' of 'Grootmoeders tips in en om het huis'. Van mijn oma Jo van Boven (geboren Wemeldinge 1900) heb ik geleerd: strepen die na het ramen lappen blijven zit ten moet je nawrijven met een oude krant. Als u dat doet hopen we niet dat u dit exemplaar van Zeeuws Weerzien daarvoor gebruikt. Waslijst voor de voorjaarsschoonmaak Gordijnen van ramen halen, naar de stomerij brengen of zelf wassen. Vloerkleden en lopers oprollen, naar buiten brengen en ze goed met de mattenklopper uitkloppen. Als het weer het toelaat: meubels naar buiten, om het binnen eens goed schoon te maken. Alle kasten leegruimen en van binnen goed schoonmaken. Kamers opnieuw behangen en witten. Kastpapier, indien noodzakelijk, vervangen. Voordat de kast wordt ingeruimd, deze van de muur halen en achter de kast alles goed schoonmaken. Houten kasten in de boenwas zetten. Glazen en het servies, dat men niet dagelijks gebruikt, afwassen. Kleding kritisch nakijken. Boeken, papieren en documenten zorgvuldig ordenen. Kamerdeuren soppen. Ramen wassen en de vloeren schrobben. Overige meubels weer naar binnen en ook de gewassen en gestreken gordijnen voor het raam hangen. Matrassen naar buiten brengen en met de mattenklopper uitkloppen. door: Peter Blom Het voorjaar in Zeeland was vroeger zo heerlijk overzichtelijk. Kranten meldden steevast de bloeiende sneeuwklokjes, daarna de dartelende lammetjes in de wei en vervolgens de eerste dansende muggen in de middagzon. En op het moment dat de eerste zonnestralen in huis vie len werd geschreven over de voorjaarsschoonmaak. Tot ver in de jaren zeventig was de voorjaarsschoon maak of grote schoon maak in Zeeuwse huishoudens een standvastig folkloristisch lenteritueel. Kranten en geïllus treerde bladen lieten hun lezers geloven dat in klederdracht ge stoken Zeeuwsen niets liever deden dan schrobben en boenen. De voorjaarsschoonmaak - er was overigens ook een najaar- schoonmaak - werd afgeschil derd als bevlieging waar mannen niets van snapten. Het werd ver klaard als een oud gebruik waar aan symbolisch de komst van het voorjaar was gekoppeld. Dege nen die mopperend werden ver dreven door met schoonmaak- attributen gewapende wezens moesten deze hogere zin erken nen. Met krantenkoppen als 'Schoonmaakgenoegen ten plat- telande' en 'Schoonmaak harts tocht in Zeeland' werden beelden opgeroepen van met ragebollen, bezems en emmers met sop ge wapende vrouwen. Mannen en kinderen konden zich beter uit de voeten maken tot deze storm voorbij was. Daarna zou bij moeder de drang naar werken en de vermoeidheid geweken zijn. Droogrammelen Tijdens dit jaarlijkse zwoegen en zweten gingen de dagelijkse huishoudbeslommeringen en het verzorgen van de kinderen gewoon door. In onze tijd met af- wasautomaten, microvezeldoek- jes en snoerloze stofzuigers is het huishouden doen al niet leuk. Om maar te zwijgen over de tijden toen de meeste Zeeuwse huizen nog niet waren aangeslo ten op gas, water en elektra. Een vuur met een ketel of een kachel met pannen was de voorloper van het gasfornuis, een koele kelder van de vrieskist. Rond 1950 kwam de eerste elektrische 'velo-wasmachine' de Zeeuwse bijkeuken binnen. Het was een houten kuip waarin werd geweekt en gebleekt en de was werd drooggerammeld. Gildeweg 2 1 Vlissinyen T 01 13-633592 Mo rMere boulevard 34 Middelburg T 011 S-4 17929 Wz.ee Lr wfl 4 Oldtimer met schoonmaak attributen van firma Stoffels uit Terneuzen ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 143332. Ga systematisch - kamer voor kamer - te werk. Een frisse wind in alle Zeeuwse huizen Ook de kerkbanken komen niet onder de schoonmaakkuis uit. ZB, Krantenbank Zeeland, PZC, juli 1962, recordnr. 132201

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 4