.Feest Y\e*v1cv "oft* m Lentekriebels 12 van Herkenning Stichting Feest van Herkenning presenteert koffers gevuld met bekende en minder bekende voorwerpen uit Zeeland. De voorwerpen roepen herinneringen op aan vroeger. Kent u 'De Wortelkindertjes' nog? Ze komen in de lente als één grote stoet tevoorschijn, nadat er onder de grond druk is gewerkt aan hun nieuwe outfit. Het kleurrijke prentenboek maakt onderdeel uit van onze voorjaarskoffer. Zodra de deksel van deze koffer opengaat, is het alsof de natuur je tegemoet komt. Een vogelnestje met eieren, een verzameling veren, een bosje tulpen, een tak forsythia en zelfs een bakj e kikkerdril. Maar al te lang kunnen we hier niet bij stilstaan, want de handen moeten uit de mouwenDe moestuin schreeuwt om aandacht. Bedden leggen, onkruid verwijderen, compost aanbrengenmaar ook kruiden scheuren en bessen- en frambozenstruiken aanplanten. Natuurlijk een zakje zaad om de eerste radijs mee te zaaien. Wat helaas ontbreekt in onze koffer, is de bleekpot. Zo'n hoge, sierlijke terracotta vaas met deksel die in de moestuin over de planten wordt geplaatst om ze tegen daglicht te beschermen. Zo kweek je zachte, lichte gewassen. Heel geschikt voor bijvoorbeeld de teelt van zeekool, andijvie, bleekselderij en rabarber. Ze bestaan nog wel, maar je ziet ze niet vaak meer. Heeft u ervaring hiermee? We horen uw verhalen graag, zodat wij ze weer kunnen gebruiken bij onze presentaties. Stuur uw reactie aan Sylvia van Dam via secretariaat@feestvanherkenning.info. Hoe ouder we worden, hoe meer herinneringen we hebben. Dit kunnen mooie, grappige of ontroerende anekdotes zijn, soms ver weggestopt of juist nog helder voor de geest. Het samen delen van verhalen over vroeger en het uitwisselen van dierbare 'souvenirs' met leeftijdgenoten geeft positieve energie. Stichting Feest van Herkenning organiseert daarom bijeenkomsten waarbij het delen van herinneringen centraal staat. Dit gebeurt aan de hand van themakoffers: verzamelingen van attributen, veelal afkomstig uit Zeeuwse musea, die verwijzen naar een bepaald thema of tijdsperiode. Vrijwilligers presenteren de voorwerpen en gaan met de aanwezigen hierover in gesprek bij een gezellig kopje koffie of thee. Onder de naam 'Feest van Muziek' worden ook muziek- en zangbijeenkomsten georganiseerd. Ons doel is om onze activiteiten zo breed mogelijk in te zetten in de hele provincie Zeeland. BOEK EEN BIJEENKOMST Nieuwsgierig geworden? Wij komen graag naar u toe om een kofferpresentatie te verzorgen. Dit doen wij voor groepen van maximaal 20 personen, bijvoorbeeld in zorginstellingen, huiskamerprojecten, wooncomplexen etc. De kosten bedragen €40,-- per presentatie, die wordt gegeven door twee van onze ervaren vrijwilligers. Thema's zijn bijvoorbeeld de winkel van Sinkel, huishoudelijk leven, naar school, het Oranjehuis en nog veel meer. U kunt hiervoor contact opnemen met Sylvia van Dam Merrett via secretariaat@feestvanherkenning.info.! Lees meer over onze activiteiten op www.feestvanherkenning.info. Zeg, ken-je de Wortelkindertjes niet Die den heelen winter slapen, Diep in den grond, waar niemand ze ziet, Die kleine, pittige knapen, En meisjes ook, die nog kleiner zijn, Maar even lief en even fijn? En als het op d' aarde weer lente wordt Dan komt hun moedertje, met een wit schort En een pas gestreken kapje, Die roept ze: 'Wordt wakker, nu sliep je genoeg! De wei wordt al groen, en de zon schijnt al vroeg Hier heb-je schaar en lapje: Maak daar wat keurige kleertjes van, Waarmee je fijntjes naar boven kan, Elk in een nieuw japonnetje Naar 't lieve lente-zonnetje Onder den grond, zoo diep, zoo diep, Weet je nu wat daar sliep? Kijk ze eens pikken, Kijk ze eens prikken, Ingestoken - doorgehaald! Zeg, kan jij zoo'n naadje stikken, En precies een draadje mikken Door het oogje van een naald? Kijk ze eens vouwen, Kraagje en mouwen, Hier een zoompje, daar een plooi; Waar zou jij het meest van hou'en, Van die gele of die blauwe, - Of vind je alles even mooi? Nu zijn de frissche kleertjes klaar In allerhande kleuren; Moedertje moet ze keuren! Ja, ja, zoo gaat het ieder jaar: Bij 't eerste lente-weertje Hoort toch een Zondagsch kleertje, Een rokje van rood of een manteltje blauw, - Zij vragen of het zóó goed wezen zou... En Moeder die legt haar breikous neer, En haar bril zet ze op, want dan ziet ze meer: Maar kijk 's,' zoo zegt ze, 'maar kijk ereis aan, Wat hebben die kleuters hun best gedaan!' En ze roept tot een dravend, een dribbelend miertje Hosta jij eens stil en wacht 's een ziertje. - Zie jij ook een foutje, dat anders moest zijn?' Maar 't miertje zegt: 'Neen 't is fifalderafijn!' De knaapjes hebben niet stil gezeten, Die hebben best hun taak geweten, Er was een heele-boel te doen! De kevers waschten ze, en de torretjes, Hun kopjes en vleugels en sprieten en snorretjes, - Neen maar, wat een geboen! En zijn ze schoon, dan wordt - verbeeld-je, - Elk met een kwastje, of penseeltje, Heel fijn beschilderd en gekleurd; O wat een pret als 't mooi gelukte Zeg, wist je wel dat er zóó'n drukte Daar in den grond gebeurt? Daar gaat nu de vroolijke lente-stoet Van grasjes en kevers en bloemen, - Veel meer dan je op kunt noemen! - Maar elk weet goed waar-i wezen moet: Op het veld in den heerlijken zonneschijn, Daar zal voor ieder een plaatsje zijn! Illustratie door Freddie Langeler uit het boek 'De wortelkindjes'. SAMEN HERINNEREN - EEN FEEST VAN HERKENNING 4 m ti n, Vil i- I» Wortel kindertjes tekst Alfred Listal Illustraties Freddie Langeler

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 12