w, eerzien Exposities in de Zeeuwse musea 11 Een bezoekje waard! t/m 31 maart 2019: 'Middeleeuwse muntschat Colijnsplaat'. t/m 9 juni 2019: 'Draad en dracht' - Handwerkversieringen in de streekdracht van de Bevelanden. www.hmdb.nl t/m december 2019: 'Kanalen verbinden' - De belangrijkste kanalen in Zeeland. www.industrieelmuseumzeeland.nl Voorjaar en zomer 2019: Beelden van Ollo Feenstra in de museumtuin. Voorjaar 2019: Gerda Rutters - Schilderijen en beelden. Zomer 2019: 'Reprise' - Zeeuwse portretten II. www.marietakmuseum.nl the making of.- huidige stand van borduurproject rond Floris ende Blancefloer in circa 70 tapijten en panelen. t/m 13 april 2019: 'Overwinteren' - de Zeeuwse collectie - Expositie kunstenaar Roeland van der Kley uit Hoek. www.hetwarenhuis.nl t/m 19 mei 2019: 'Veerenaren Vastgelegd' - Fotoarchief Leonard den Beer Poortugael (1938 - 2017)'. www.museumveere.nl t/m 12 januari 2020: De reizende kunstenaar - Albert Depré, voyage en Hollande 1907. www.polderhuiswestkapelle.nl t/m 31 maart 2019: 'Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw' - Selectie uit de Goedaert collectie. t/m 14 april 2019: 'De Zeeuwse keuken' - Keukenstukken uit de zeventiende eeuw. www.stadhuismuseum.nl 'De Sluiting in Kleur' - Foto-expositie Rykel ten Kate. 65 schenkingen - Elke schenking heeft een eigen verhaal. 'Geschilderd vanuit Ouwerkerk' - Tekeningen en schilderijen van Jan Meine Jansen. t/m 1 juni 2019: 'Johannis de Rijke, van Zeeuwse polderjongen www.watersnoodmuseum.nl t/m 5 oktober 2019: 'De 9 levens van Cornelis Goliath (1617-1660) wereldberoemd kaartmaker in Zeeland en Zuid-Amerika'. www.zeeuwsarchief.nl t/m 31 maart 2019: 'Landschappen - Jos de Putter'. t/m 31 maart 2019: 'Bilderbuch - Ben Sleeuwenhoek'. t/m 9 juni 2019: Zeeuws Museum X 'Das Leben am Haverkamp' - Een nieuwe interpretatie van de collectie Streekdracht en Huisraad. www.zeeuwsmuseum.nl 'De bezetting verbeeld' - Tekeningen, schilderijen en maquettes van Cees van der Burght. t/m 31 maart 2019: 'De Schelde door de lens van Dert' - Foto tentoonstelling van de bekende Vlissingse fotografenfamilie. www.muzeeum.nl Weer even thuis is een wekelijkse rubriek in de PZC, waarin mensen terugblikken op hun jeugd. Ze staan altijd voor de deur van het huis waar ze opgroeiden. Wouta in de topgevel Wouta Ribbens - nu weduwe Smallegange - groeide op in Zierikzee met uitzicht op de Nieuwe Haven. Daar meerde de Koophandel 4 af, het beurtschip van haar vader. ,,Ja, dat ben ik'', zegt ze. Aan de overkant lag het pakhuis van haar vader Pieter Ribbens. Dochter Wouta mocht wel eens meevaren. Er was weinig luxe aan boord, herinnert ze zich. Haar vader wilde geen roef, hij hield het achterdek open om er vaten te bergen. De oorlog en de watersnood tekenden haar jeugd. ,,Mijn vader was vaak weg. Op de kritieke momenten stond mijn moeder er alleen voor. Bij het begin van de oorlog kwam mijn vader met zijn schip in Duinkerke terecht. Pas twee maanden later kwam hij thuis, te voet, de Duitsers hadden het schip gevorderd.'' i Het verval doet pijn Jan Pannevis (1959) werd geboren op de TSM-werf in Terneuzen. Hij was het zoontje van de directeur. Vanuit zijn slaapkamer kon hij het kantoor van zijn vader zien. Elke dag was hij er, in de bankwerkerij, de constructieloods, de timmerfabriek. Het was in de tijd dat er nog niet of weinig werd gelast: het geluid van de klinknagels zal hij nooit vergeten. De tewaterlatingen van de dwarshelling waren spectaculair. Net als heel veel Terneuzenaren heeft Jan Pannevis een nat hart. Wat wil je ook, met een stad die al bijna twee eeuwen de toegangspoort van de haven van Gent is. En waar over een jaar of vijf een gloed nieuwe sluis zeeschepen tot een diepte van vijftien meter naar het achterland door kan laten. Pannevis: ,,Het verval, dat alles hier weg moet, dat doet wel pijn.'' Vader Pannevis was directeur tot 1976. Drie jaar later werd de werf failliet verklaard. Soep voor de gevangenen Lineke van der Linden-Lalkens (73 jaar) zag het licht van de vuurtoren in haar slaapkamer schijnen aan de Poppekerkseweg in Westkapelle. Haar vader Jan Lalkens was wachtmeester eerste klas bij de Rijkspolitie. Ze werd geboren in Groede, van 1950 tot 1956 woonde ze in Westkapelle in wat de kazerne werd genoemd. Tot halverwege de jaren zeventig hield de politie er kantoor. Nu is het een vakantie complex. Ze vertelt: „Daar was de woonkamer, daar de keuken, halverwege de trap. Daar sliep ik weleens als mijn vader te erg snurkte. Ik woon in Goes, al 38 jaar. Maar als je vraagt: zou je terug willen naar Westkapelle? - dan zeg ik ja." Je kon makkelijk in het politiebureau komen, weet de dochter van wachtmeester Jan: ,,Dan kwam je langs de cellen, waarin best regelmatig mensen zaten opgesloten. Mijn moeder vond dat altijd zo zielig. Door een luikje in de deur gaf ze brood en soep.'' ■ZEELpWS Fruitteeltmuseum Annie M.G. Schmidtsingel 1, Kapelle t/m 30 maart 2019: 'Kunst uit de kelder' - Expositie van hout snijwerk- en schilderclub Kraplak. www.fruitteeltmuseum.nl Gemeentehuis Noord-Beveland Voorstraat 31, Wissenkerke Historisch Museum De Bevelanden Singelstraat 13, Goes Industrieel Museum Zeeland Westkade 114, Sas van Gent Marie Tak van Poortvliet Museum Ooststraat 10a, Domburg Museum Het Warenhuis Markt 2, Axel t/m 30 maart 2019: 'Liefde overwint alles' - Het Tapijt van Assenede: Museum Veere Kaai 25-27 en Markt 5, Veere Het Polderhuis Musea meer Zuidstraat 154-156, Westkapelle Stadhuismuseum Zierikzee Meelstraat 6, Zierikzee Terra Maris, Museum voor natuur en landschap Duinvlietweg 6, Oostkapelle t/m 22 april 2019: 'Laat maar waaien, van stormvogel tot Windpark Bouwdokken' - Interactieve expositie over wind. www.terramaris.nl Watersnoodmuseum Weg van de Buitenlandse Pers 5, Ouwerkerk tot Japanse onderminister'. Zeeuws Archief Hofplein 16, Middelburg Zeeuws Museum Abdij, Middelburg Zeeuws maritiem muZEEum Nieuwendijk 11, Vlissingen Check voor uw bezoek de openingstijden van het betreffende museum Weer even thuis Wouta (1935) woonde op nummer 3 in de straat die 's-Heer Lauwendorp wordt genoemd. In de top gevel is een gevelsteen ingemetseld, waarop staat: 'Wouta's Home'. Bron: PZC 15 september 2018 foto Dirk-Jan Gjeltema Bron: PZC 17 februari 2018 foto Peter Nicolai Bron: PZC 2 september 2017 foto Ruben Oreel J

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 11