.Feest -£> Slabberjan 12 van Herkenning Hlfó X'.l ■'■■i Stichting Feest van Herkenning organiseert daarom bijeenkomsten waarbij het delen van herinneringen centraal staat. Dit gebeurt aan de hand van themakoffers: verzamelingen van attributen, veelal afkomstig uit Zeeuwse musea, die verwijzen naar een bepaald thema of tijdsperiode. Vrijwilligers presenteren de voorwerpen en gaan met de aanwezigen hierover in gesprek bij een gezellig kopje koffie of thee. BOEK EEN BIJEENKOMST Nieuwsgierig geworden? Wij komen graag naar u toe om een kofferpresentatie te verzorgen. Dit doen wij voor groepen van maximaal 20 personen, bijvoorbeeld in zorginstellingen, huiskamerprojecten, wooncomplexen etc. De kosten bedragen €40,-- per presentatie, die wordt gegeven door twee van onze ervaren vrijwilligers. Thema's zijn bijvoorbeeld de winkel van Sinkel, huishoudelijk leven, naar school, het Oranjehuis en nog veel meer. U kunt hiervoor contact opnemen met Sylvia van Dam Merrett via secretariaat@feestvanherkenning.info. Lees meer over onze activiteiten op www.feestvanherkenning.info. Stichting Feest van Herkenning presenteert koffers gevuld met bekende en minder bekende voorwerpen uit Zeeland. De voorwerpen roepen herinneringen op aan vroeger. gezelschapsspel voor de hele familie Vroeger werd tijdens lange winteravonden graag een potje Slabberjan gespeeld. De hele familie deed mee. Het spel is vooral bekend op Walcheren maar wordt ook elders in Zeeland gespeeld. De precieze herkomst is niet bekend. Sommigen zeggen dat het spel is bedacht door de achttiende-eeuwse Jan Slabber uit Westkapelle en zou zijn afgeleid van het spreekwoord: 'Zijn slabber ergens in steken' (zich ergens mee bemoeien): Hoe speelt u het spel? Wat ziet mijn oog passeren? Een stoet van edele Heren, die gracelijk spanceren. Een stoet van edele Vrouwen, schoon als mijns lands landouwen. Een paard, een boer, Een ouwe moer, Het ziet maar toe en groet: Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Wat ziet mijn oog gebeuren? Een wemeling van kleuren, een sparteling van humeuren. De wereld is een caroussel, het leven is een beeldenspel En 't speelt toujours Weet van amour, Ik zie 't maar aan en groet: Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Wat wordt mijn oog geschonken? Een duizendvoudig vonken, het maakt me straks nog dronken! Een kind, een fiets, een hond, een vent, twintig passanten voor een cent, Ik heb mijn jour En toer op toer Hef ik het glas en groet geroerd: Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour Mijnheer, Bonjour Mevrouw, Bonjour Caljouw, de Paauw, Cysouw En Passenier en Bommeljé, de Ligny, Bimmel en Corrée, Bonjour l'ami, Bonjour l'aimée, Ik ga zo dadelijk met je mee, Met Minderhoud en Jan Caland, Met al de bruine meiden van mijn land - Zwart zien haar ogen en astrant! - Bonjour passanten allemaal, Bonjour ons allen, zoekers naar de Graal! Bonjour, Bonjour, komt aan mijn borst, Want onverzadelijk is mijn dorst! Bonjour, Bonjour, komt allen hier, Ik drink den mens, als was hij bier! Bonjour, Bonjour, ik groet U zéér. En altijd lust ik U nog méér, Want geen van U, dien ik niet ken, Want geen van U, dien ik niet bén! 'Ik' is de eerste naam van iedereen, Daarom gaat Uwer zonder mij niet één. Daarom, diep in de gronden van ons bloed Suist almaar dóór mijn groet, mijn groet - Daarom is 't zo oneindig goed Het glas te heffen toer op toer En zeg ik U mijn groet: Bonjour! Rijm vanJ.C. van Schagen (Vlissingen 1891 - Deventer 1985) ft1:) i RU" i»«i i -I Ml i l'|| SAMEN HERINNEREN - EEN FEEST VAN HERKENNING Hoe ouder we worden, hoe meer herinneringen we hebben. Dit kunnen mooie, grappige of ontroerende anekdotes zijn, soms ver weggestopt of juist nog helder voor de geest. Het samen delen van verhalen over vroeger en het uitwisselen van dierbare 'souvenirs' met leeftijdgenoten geeft positieve energie. Het spelen van Slabberjan in het wijkcentrum in Sint Laurens, 16 september 1986. Foto: Wim Helm, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 3 1227. De acht matadoren van het Slabberjanspel, v.l.n.r. en b.n.o.: Jan Rit, Herberg, Smoel, Poesje, Pispot, Vogel, Wittebrood, Kap-af. Foto: Johan Francke, 2003. ZEEUWS WEERZIEN Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! Bonjour! se— Ourv

Zeeuws Weerzien. Feest van herkenning | 2019 | | pagina 12