Diaconale Conferentie te Serooskerke. Classis Klundert. Van en voor de Vrije. Wereld- en Kerklid in de 20ste eeuw. Er was een Gustave Doré noodig om hier een teekening te wagen. Doch mijnheer Kraft heeft geteekend een soort opgericht gevild kikkert- figuur met kale vleermuisvlerken, een gehoorn- den kop met een uitdrukking als van een ouder- wetsche houten pop en een staart als een rot. Zonder eenige naiviteit. Pure platheid. Beleedi- gend voor 't schoonheidsgevoel. Geef ons natuur en waarheid weer zoo verzuchtte eens de Leekedichter en hij stelde den prediker den eisch II. Gaarne gaven we een overzicht van de gehouden discussie over de ingezonden vragendie allen werden behandeld, doch plaatsgebrek dwingt ons om ons te beperken tot eenige, weinige regels. Dit kunnen we zeggen de besprekingen waren recht broederlijk aangenaam en algemeen. Als verschil van inzicht openbaar werd, vocht men niet, maar nam men 't ter overdenking mede. Vrij algemeen waren de volgende gedachten: a. Een diaconie is niet verplicht dan bij wèl- gegronde uitzondering armen te blijven ondersteu nen, die de gemeente met ter woon verlatende, attestatie bekomen naar elders. Als diaconaal- verzorgden met attestatie vertrekken, behooren diaconieën door correspondentie elkaar in te lichten. b. Zoo weinig mogelijk worde voor bepaalde uitgaven, als: schoolgeld, medische hulp, zitplaat- sengeld, enz. door de diaconie uitgedeeld de diaconie helpe, als 't kan, in 't gemeen de lidmaten, die niets hebben of te kort komen in hun levens onderhoud. c. Het is in 't algemeen billijk, dat, als de diaconie geregeld uitdeelt aan nog eenigszins bemiddelden, deze uitkeering bij versterven uit den nagelaten boedel worde gerestitueerd. d. Verweesde kinderen der gemeente behooren, ook al is de moeder geen lid der kerk, te worden ondersteund. e. Gegoede kinderen behooren desnoods zedelijk bearbeid te worden om arme ouders te helpen. Deze mogen niet gedwongen worden om tegen hunne kinderen te procedeeren. f. Hulpbehoevende diaconieën behooren zich te wenden tot de zusterdiaconieën die wat over hebben, eer ze aan het Burgerlijk Armbestuur verklaren, onmachtig te zijn om voor de armen hunner gemeente te zorgen. Na verrekening der onkosten voor elke dia conie één daalder en behandeling van een paar extra-vragen, en nadat vastgesteld was om in het volgend jaar een Conferentie te Koudekerke te houden, werd deze wèl-geslaagde samenkomst gesloten. Wagenaar. OFFICIÈELE BERICHTEN. Kapelle-Biezelinge. Door den Kerkeraad is al hier beroepen Ds. R. K. M. Hummel en te Lan- geslag. Namens den Kerkeraad, Jac. Staal Pz., Scriba. De kerken in de Classis Klundert worden be leefd verzocht de collecten voor 1904, voorzoover die nog niet gestort zijn, te willen overmaken aan ondergeteekende, opdat hij op de e. k. Classis in staat zij een overzicht over het geheele jaar te kunnen inleveren. E. Zwiers, Quaestor. Willemstad, 22 Dec. 1904. Beroepen: Te Langerak dhr. J. T. v. Hul- steyn, cand. te Tielte Biezelinge ds. R. K. M. Hummelen te Langeslagte 's Gravenmoer dhr. J. T. v. Hulsteyn, cand. Bedankt: Voor Broek op Langendiik door ds. G. Wisse te Leiden. Aangenomen: Naar Hoek door dhr. P. H. de Jonge, cand. te Kampen; naar Oostzaandoor ds. J. J. Bajema te Epe. O. en W. Souburg. Donderdagavond 15 Dec. hield Dr. de Moor uit Breda een treffende rede tot opwekking van belangstelling in het werk der Zending, naar aanleiding van Spreuken 11 25 De zegenende ziel zal vetgemaakt worden, en die bevochtigt, zal ook zelf een vroege regen, (of liever: bevochtigd) worden. Hij toonde aan wat de christelijke kunst om waarlijk rijk te worden van hare beoefenaars eischt. Niet minder dan voor de Zending onder de Heidenen in onze koloniën, voerde Z.Eerw. een warm pleidooi voor de „Inwendige Zending'' onder Noord Brabants bevolking, welkej door het Gereformeerde Neder land veelal zoo stiefmoederlijk bedacht wordt. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Vlissingen B. Voor de Zending: 3 contributiën a f 1.251 id. f 1.—1 id. f 0.50 paiG-dL rf250SVer' "DorCaS" f2,50; busJe'van Voor de Kerk: Van de meisjesver. „Dorcas" f 10.—van de Vrouwenver. „Diaconaal Hulp betoon" flO.— P. G. Laernoes, Scriba. Vlissingen B. Broeders diakenen berichten, met dank aan den Heere, de ontvangst van 116 kleedingstukken, vervaardigd door den liefelijken arbeid der Zusterkring „Diaconaal hulpbetoon". Het is de behoefte van ons hart dezen zusters hartelijk dank te zeggen voor hunne liefde en toewijding. Stelle de Heere deze vereeniging tot eenen uitgebreiden zegen in ons midden Geve Hij velen jongeren zusters in ons midden lust en bekwaamheid, om met hen schouder aan schouder voort te gaan in het heerlijk werk der barm hartigheid. Zijn Naam ter eere en den Armen Cristi tot heil. Ook zij met dank aan de geefster vermeld, eene gift van f5.van de Jonge- dochtersv. „Dorkas'' voor de behoeften der armen. Namens Diakenen der Geref. Kerk te Vlissingen B, J. Pieters, Praeses. J. v. d. Hoeven, Scriba. ZENDING. Gevonden in de Collecte van 13 dezer f 1.50, met bijschrift: „Voor de Zending in Ned. Indië". Door tusschenkomst van den Boekhandelaar Fanoy van verschillende lezers van het Zendings blad f4.53 en Collecte Zendingschool Dec. f 0.45. Namens gecommitt., J. v. Aartsen, Penningm. Idiotengesticht 's Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen en bezorgd I bij br. C. H. de Wagemaker van M. M. M. fl. Tot ons leedwezen bleef wegens plaatsgebrek I een stukje overstaan in het belang der arme Idioten op 's Heeren Loo. 't Hield eene opwekking in om eene bijdrage te mogen ontvangen voor de Kerstfeestviering met de Idiote kinderen, die evenals vorige jaren weer zal worden gehouden. ;We vertrouwen dat verdere aanbeveling over bodig mag heeten en hopen dat menig hart ge neigd mag worden om deze ongelukkige patiënten in liefde te gedenken en door een gave mede te werken hen een blijde feesture te bezorgen. K. le Cointre, Corresp. In hartelijken dank ontvangen van de familie de M. 6 lakens, van Mej. N. 10 petten, van den heer S. 1 gulden en van de zusjes Vermeulen 1 paar vrouwenkousen, en vriendelijk dank aan allen, die ons in dit jaar met hunne gaven wilden steunen. Wij blijven onzen arbeid vriendelijk aanbevelen. De Zusterkring. Boekaankondiging. De firma Nederbraqht Cie, die Vada opge volgd is, zond ons een drietal in Oranje-omslagen ingenaaide brochures ter recensie toe, die we met een enkel woord bij onze lezers willen inleiden. Twee er van zijn Redevoeringen ter aanvaarding van het ambt aan de Vrije Universiteit. De derde is een bezielend pleidooi voor haar goed recht. Dr. C. van Gelderen gaf zijn „Openbare les" uit die hij hield over het principium theologiae het beginsel der theologie in zijne beteekenis voor de arcMogia sacra de heilige oudheid kunde. We hebben deze studie met genoegen en instemming gelezen. Helderheid van voorstelling bij zuiverheid van opvatting, eenvoud in vorm bij degelijkheid van inhoud zijn hare schoon heden. Voor onze predikanten een aangenaam en leerzaam stuk. Mr. Anne Annema, wiens benoeming mij tot groote vreugde is, hield zijn rede over de politie van het privaatrecht in onzentijd. Dit met gloed geschreven betoog doet u sterk gevoelen welke bij uitnemendheid belangrijke vragen ook op dit terrein om het zuiver antwoord roepen ter juiste wette lijke regeling. Voor eenigszins ontwikkelde lezers is de kennisneming van hetgeen prof. Anema in zijn optreden te zeggen heeft, zeer aan te be velen. Geve de Heere dezen studievriend licht, moed en voorzichtigheid, noodig om ter oplossing der gestelde vraagstukken iets te bieden, dat waarde heeft, en om zijn studenten bij hun arbeid te leiden en voor hun heilige taak te bezielen. Het pleidooi van 't goed recht der V. U. werd geleverd door Ds. S. Huismans, die aantoont, dat de Vrijheid der consciëntie veel verstaan de Vrijheid van 't Hooger Onderwijs eischt. Dit is een populaire lezing; die ieder politiek-geschoold antirevolutionair kan volgen en genieten met dank aan den auteur. Dr. L. Wagenaar. Door plaatsgebrek hebben deze artikelen met menig ander week aan week overgestaan. W. Bij W. Kirchner te Amsterdam verscheen een zeer eigenaardig boek. Een Amerikaan, Mr Harris schreef voor vier jaren Mr. World and Miss Church Member. Er werden meer dan 150 duizend exem plaren van verkocht. Thans heeft Dr. W. F. A. Winckel 't in 't Nederlandsch overgezet en Kirch ner biedt 'tons publiek. Nu is er bij deze uitgave een groot ongeluk. Een knoei-teekenaar immers een Duitscher heeft het bedorven met ergerlijke duivelsprentjes en met landschapjes die opvallend zondigen tegen 't perspectief en die vol zijn van onbevallige figuren. Ik kan niet gelooven, dat deze erger nissen in de Amerikaansche uitgaven voorkomen. Hoe komen dan onze vertaler en uitgever er bij, dit boek zoo te laten toetakelen met deze alle goede smaak en kunstzin boleedigende z.g. illu straties Schreeuwend van wansmaak is 't titel- ornament. Die poortdeur, die moderne Bunjan en bovenal die groote vleermuis-duivel zonder eenige uitdrukking op zijn gezicht. Om te voelen, hoezeer zulk een wansmakelijk geklad den indruk bederft, vergelijk men met 't plaatje tegenover den tekst de beschrijving van Blackana. „Ik keerde mij om, ten einde te zien, in wiens tegenwoordigheid ik mij bevond en tot mijne ontzetting zag ik een zwart wezen, dat niet op eenig sterfelijk schepsel geleek. Het had geen bepaalden vorm en droeg geen kleed. In zijn onbeschrijfelijk aangezicht blonken twee schitterende oogen, die in hun uitdrukking wat verzacht waren, terwijl een blauwe stralenkrans mij een deels schoone, deels vreeselijke gedaante deed zien." Ik denk hier aan de ernstige woorden van Dr. Wielenga in 't Bijhlad van de jongste „Geld. Kerk bode", die een moedige critiek geeft op 't scheur- kalenderschild van Philippus dat hij in één woord treurig noemt. En als hij 't beschreven heeft, besluit hijHet is bar, op het kantje af van profanie. En nu zeggen wij dit niet uit vitzicht, maar omdat wij het niet kunnen verdragen, dat aldus ons volk wordt voorgelicht en de smaak van ons Gereformeerd publiek wordt „veredeld". Calvinisme en kunst zijn één Ik zou onzen uitgever Kirchner ernstig willen vragen, om, zoo spoedig deze eerste druk zal uit verkocht zijn, een onverluchte uitgave te bieden, opdat 't boek zelf eenigszins den indruk make, die 't begeert te maken. Wat 't boek zelf aangaat, het naïve, origineele, en geniale, dat des Christens reize tot een meester stuk maakt, ontbreekt hier geheel. Het Nederlandsch is goed; doch uit de titel, die wereld mannelijk en kerklid vrouwelijk noemt, spreekt geen taalgevoel. Toch is 't een eigenaardig en merkwaardig boek, dat zijn lezers wel vinden zal en 't biedt een waarschuwing, die in onze dagen zeer noodig is W. Een kerkover welke men God moet danken, afscheidsrede in de Geref. Kerk van Zaandam B. op 6 Nov. 1904, door J. H. Feringa, benoemd geestelijk ver zorger aan het Christelijk Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist. HöVEKER WORMSER. „Verlos ons van den preektoon, Heer, „Geen orgeltoon maar uw persoon Nu, deze afscheidspreek is volop natuur en waarheid, uiting van een persoondien ge levend ziet, en hoort en proeft in iederen volzin, iedere zinswending, bijna zei ik in ieder woord. Toch geeft ze bediening van Gods Woord. Haar tekst 2 Tess. 1 3, 4a verklaart en legt ze uit en de wel-toegelichte en uiteengezette waarheid past ze op 't huidig gemeentelijk en persoonlijk-geestelijk leven toe. In eenvoud schoon schildert ze het „wassen van 't geloof" en ,,'t overvloedig worden der liefde." Daarbij is 't een korte preek. Of valt ze zoo kort omdat ze boeit Vele afscheidspreeken geeselen. Hier zegt de scheidende prediker waarheid in liefde en spreekt hij zonder vleitaal zijne dankbare waardeering uit voor de weldaden Gods. 'tls een origineele afscheidspreek. We kunnen haar lezing aan predikanten en gemeenteleden zeer aanbevelen. Wagenaar.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3