Lezing Ds. Wielenga. Ginneken. De Heraut. Te Poerworedjo. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Zoo is het ook in bet kerkelijke. Menigeen dwaalt van de Geref. kerk en van de Gerefpaden af naar elders, en meent in Gods weg te zijn, wanneer niet dadelijk bestraffing volgtmaar wat niet is, kan komen. Dit is zeker, de Heer is een wreker van het kwade, en Hij achtervolgt de zondigenwanneer ge niet naar de beginselen van Zijn Woord leeft, moet Hij als uw vijand open baar worden. Ge leest voorts„en ze bleven aldaarZe zouden als vreemdeling daar verkeeren, maar van jaar tot jaar bleven zij in de velden Moabs. Zoo ziet ge, dat goede voornemens door allerlei onvoorziene omstandigheden in rook verdwijnen. Menigeen, die op een ander punt iets toegaf, moet straks meer en eindelijk alles toegeven. Zoo ge niet beginselvast zijt, en ge doet voor een tijd er iets af, ge doet wat water in den wijn, het oogen- blik komt, dat ge er geen kwaad meer in ziet en dat ge er in volharden gaat. Menig dartel lam wilde een kijkje nemen in de wereldo zeker, het zou terugkeeren, maar het bleef erhet werd een prooi van den helwolf. Allerlei omstandig heden beletten velen, om op de eerste schrede terug te keeren; en daarom, wacht u voor de eerste schrede! Die eerste schrede bepaalt vaak den levensloop. En één uur van onbedachtzaam heid is oorzaak, dat men jaren schreit, zoo niet eeuwig de tanden knerst en eindeloos weent. Het pad der zonde is een hellend vlak en de zonde is een machtige vijand; en die vijand doet alles wat hij kan, om den mensch in Moab en van het heilige Bondserf verwijderd te houden. De duivel kent geen heerlijker aanteekening in zijn dagboek van de zulken, die hij uit de kerk naar de wereld heeft weten te krijgen, dan deze„en zij bleven aldaar." Laat hij dat nooit van u kunnen aanteekenen. Maar als gij naar de wereld zijt afgedwaald en het volk Gods verlaten hebt, laten de engelen des hemels zich dan over u mogen verblijden en zeggen„hij keerde terug als een verloren zoon aan het hart des Vaders en tot de gemeenschap der heiligen." Blundert, A. J. Mulder. De „Z. K." gaf geen verslag van de schoone leziDg, op uitnoodiging van Herman Faukeel in Middelburg gehouden door Dr. Wielenga van Arnhem. De verslagen in andere bladen opgenomen bevestigen ons in ons oordeel, dat deze rede te rijk was en te fijn, dan dat haar inhoud in enkele regels weergegeven worden kon. Onze heeren en dames, die niet opgekomen zijn, hebben een avond, zeldzaam rijk aan genot gemist. Doch de lezing zal wel eerlang verschijnen. Dan leze manlief haar aan vrouw en groote kinderen voor. 't Behoort immers tot de roeping van den echtgenoot om zijne vrouw ook te onder wijzen. Nu, hoeveel de keurige lezing over Mo derne Ascese biedt, ook deze over 't Zionisme is een zeer gewichtige leerstof. W. In „De Bode" waardeert Dr. De Moor het pogen om tot stichting van een Christelijk Sana torium voor longlijders te geraken. Hem leert de ervaring, opgedaan onder de talrijke patiënten van dr. Kauling in Ginneken, dat geen ziekte zoo uitnemende gelegenheid tot herderlijke ziels zorg biédt als deze. Voorts vestigt de wakkere pastor van Breda de aandacht op Ginneken en Udenhout, wier bosch en bodem zoo goed zijn en die zoo welgelegen zijn bij de Turfschipveste. Laat de Commissie ter voorbereiding dezen wenk ter harte nemen! W. Er zijn er nog heel wat, zelfs onder onze Ge reformeerde Ambtsdragers, die „De Heraut" niet lezen. Wat berooven die broederen zich en hunne huisgezinnen van een even smakelijk als strek kend voedsel voor den geest. Want dit is het allerkostelijkste in dit kerkelijk weekblad, dat het niet slechts, als dit noodig is, leiding geeft aan het kerkelijk leven, maar dat het weten schappelijk goed bij ons onderricht in al de groote vraagstukken, die het leven aan de orde stelt. Zooeven las ik, genoot ik, het laatste nummer. Heel zijn inhoud is superieuris van de bovenste plank En de vorm den inhoud waardig. Allerinteressantst is Prof. Geesink's breed arti kel over het spiritisme. Roerend schoon Dr. A. Kuypers meditatie over het voorkomen der star ren in den nacht uwer ziel. Kristalhelder Prof. 2. H. Kuypers geschiedkundig overzicht der kerkelijke beweging in Schotland, (leerzaam ook met 't oog op onze kwestie t. o. v. art. 36!) en de prachtich-populair-wetenschappelijke beschrijving van wat de lichtstraal ook der verste sterren meedeelt, aan 't verrassend spectrum- onderzoek onzer sterrekundigen. Hierbij beant woordt de geleerde schrijver een vriendelijk schrij ven van Dr. R. P. Offringa te Axel. Ook Dr. Winckels overzicht van 't kerkelijk leven over onze grenzen is als doorgaans goed, hoe pijnlijk ook aandoet wat hij dikwijls verhaalt. Wij hadden er eens behoefte aan, om onder den indruk van zoo rijk genot, als de lezing van de „Heraut" ons zooeven verschafte, in gunnende liefde allen, die gaarne op de hoogte blijven van het godsdienstig kerkelijk leven dezer dagen, te raden: abonneert U toch tegen het nieuwe jaarZeg niet, ze is duur. Bereken welk een foliant een jaargang u biedt Een foliant, die ingebonden, rijke waarde behoudt. Wagen aar. Ds. Kiaarhamer kruist in zijn „Utrechtsche Kerkbode" een lans met Ds. Breukelaar over den gezondheidstoestand te Poerworedjo. Een Indisch correspondent schreef in „Hollands Kerkblad" dat hij er steeds gezond is geweest. Modderpoel noch moeras wasemde er uit levend water stroomt langs 't erf Rotterdam. ..De Loco motief" noemt Poerworedjo's sanitairen toestand vrij gunstig. Maar, zoo verzucht Utrechtsch leeraar, als ze allemaal zeggendat je een varken bentdan moet je in t kot Voorts verhaalt Ds. K. dat Utrecht te P. op een zeer gunstig gelegen plaats, haar terrein heeft, waar een kerk en daarnaast een school en helperswoning moeten verrijzen. De heer Klaarhamer Jr., „prin- cipieel werkend" architect, ontwierp 't plan' voor een Javaansch Christelijk uitziend kerkgebouw, dat in Indië werd goedgekeurd. De Javaan moet gevoelen, dat een Inlandsch Christen geen blan ken- of „kompanie"-godsdienst heeft. De Javaan haat ons. Hij geniet in de Wajong- vertooning, die zijn volk de verlossing der Hol landers voorspelt. De islam is hem sympathiek als macht tegen Holland. Dus moet de Zending in alles den Javanen een Javaan worden. ^Ds. K. besluit zijn artikel met een schoon gebed „Zegene God den arbeid op Java en zegene Hij onze broeders met wijsheid en goed verstand, met krachtig geloof en kloeken moed, met een rijk gebedsleven en een warme liefde W. OFFICIËELE BERICHTEN. Diaconale Conferentie. Den 14den Dec. a.s. zal het als God wil zoo zijn. Dan wachten wij te Serooskerke de afge vaardigden der Diaconieën van ons eiland en de belangstellenden uit alle steden en dorpen. Heel wat broeders en zusters kunnen eene plaats vinden in ons kerkgebouw. Wij mogen zeker ook rekenen op den gewaardeerden steun van de dienaren des Woords? Wij hopen ook te zorgen voor voldoende comsumptie, koffie en brood tegen billijken prijs. Wij denken om half tien des morgens te be ginnen en tegen zes uur des avonds weer uit elkaar te gaan. Ds. Ingwersen van Koudekerke gaf er gehoor aan, om de besprekingen in te leiden met een kort referaat: „Ziet hoe goeden hoe liefelijk is het dat broeders ook samen iconen. Dat geve God ons samen te genieten. Namens diakenen van Serooskerke, Adr. Wisse. Westkapelle. Heden mochten wij het teleurstel lend belicht ontvangen, dat de Wel. Eerw. heer P. H. de Jonge, Theol. cand., voor de roeping naar deze gemeente heeft bedankt. Namens den kerkeraad, K. Gabriëlse, Scriba Hoek3 Dec. 1904. Heden ontvingen wij het verblijdend bericht, dat de Eerw. Heer P. H. de Jonge, Theol. Cand. te Dordrecht, het beroep onzer GCÏheente aannam. Moge zijne komst tot rijken zegen zijn en zijn arbeid onder ons strekken tot eere van 's Heeren Naam en tot bloei en tot opbouw onzer Gemeente. Namens den Kerkeraad, C. van Veelen, Scriba. t Verslag der Vergadering der Classis Zierikzee 23 November 1904. Ds. C. Staal presideert de Vergadering, waar op alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd. Aan de examina-deputaten wordt opgedragen voor de volgende vergadering op te stellen een ontwerp-regeling van het praeparatoir- en het pereremptoir-examen met vaste examinatoren. Ook zullen voor de classis de kerken van Scharendijke, Brouwershaven en Zonnemaire ten behoeve van de grensregeling van laatstgenoemde kerk werkzaam zijn en de volgende vergadering een voorstel indie nen. De volgende keer hebben de kerken te storten de Th. School Collecte; en die voor de Hulpb. Kerken en voor de Emerite-kasZierikzee f35.10, Oosterland f25.10, Bruinisse f 32.50, Brouwers haven f20.10, Scharendijke f22.60, Zonnemaire f20.10, Haamstede f 10.10, Wissekerke f 10.10, Geersdijk f 10.10, Camperland f30.10, Nieuwer kerk f 10.10, en Colijnsplaat f25.10. De Vergadering werd met gebed geopend en gesloten. Namens de classis, C. Staal Praeses. R. Koolstra Scriba. Drietalte Groningen A. G. Lindeboom, Bolzer, H. Buurman te Amstelveen en N. Y. van Goor, Halfweg. Tweetal: Te Delfzijl: T. Rispens te Oenkerk en G. Wisse te Leiden. BeroepenTe Hylaard J. Steffens, cand. V. U. te Raamsdonk J. E. Goudappel, Heteren; te Opeinde-Nijega J. F. Hulsteijn, cand.; te Har- lingen, C. Lindeboom, Bolnes. Aangenomen Naar Hoek door P. H. de Jonge, cand. Bedankt: Voor Oosterzee J. Steffens, cand; vóór W.-Kapelle en voor Opperdoes P.H. de Jonge, cand. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de Conferentie te Serooskerke. A. s. Woensdag half 106 uur. Zij ze lieflijk in broederzin en vrucht baar voor de dienst der barmhartigheid. W. O.- en W.- SouburgDonderdag 15 Dec. a. s. zal in de Gereform. Kerk alhier Dr. J. C. de Moor, Dienaar des Woords te Breda, eene rede houden tot opwekking van de belangstelling in het Zendingswerk. Aanvang des avonds te half zeven ure. Diaconaal hulpbetoon te Middelburg. Ook nu weder mogen we met hartelijken dank melding maken van de ontvangsten: van eene zuster 6 lakensvan eene andere zuster 6 dekens, 12 paar kousen en een Thoolsche baaien rok; van N. N. f 5.en van mejuffrouw N. N. 2 paar zwarte kousen en 2 paar polsmofjes. De zusters van Diao. hulpbetoon bevelen zich in hunnen arbeid vriendelijk aan en verklaren zich bereid tot het in ontvangst nemen van nieuwe of ook gebruikte, doch in goeden staat zijnde, goederen. Gedenk saam aan onze ouden van dagen en onze groote, doch minder met aardsche goederen bedeel de gezinnen. Namens de zusters, M. E. de WolfpDaenen. Vlissingen B. Voor de Zending ontvangen gebruikte postzegels van A. D. te Westkapelle en van v. K. alhier. P. G. Laernoes, Scriba. BOEKBEOORDEELING Geuzenalmanak voor 1905. Uitgegeven door en ten voordeele van het Geuzen- gesticht „Wilhelmus van Nassau" te Brielle. Prijs 20 ct. Geb. 40 ct. Maassluis W. P. Lintjes. Deze almanak beleeft reeds zijn 32sten jaar gang, en levert gelijk vorige jaren behalve lezenswaardige meedeelingen omtrent het Geuzen- gesticht, een niet onverdienstelijk mengelwerk. Wie^ dit almanakje koopt, dat iederen dag een puntig schriftwoord u voorlegt, steunt daarmee een goede zaak, een werk der barmhartigheid voor arme weezen van zeelieden en andere ver latenen. Aan het eind staat een naamlyst van onze ministers en leden der Staten Generaal. Wekke de lezing van dit boekske meerdere belangstelling in Brielle's stichting. Kerkhof.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3