Onze Diaconale Conferentie. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Ten gevolge van deze regeling zullen eenige ^artikelen in de kerkeorde wijziging behoeven. En wel Art. XXII worde gelezen als volgt De kerkeraad bepaalt het aantal der ouder lingen en de diakenen. De verkiezing der ouderlingen en diakenen zal geschieden door eene door den kerkeraad samen geroepen en geleide vergadering van de mans lidmaten de kerk in vollen rechte, bij welke de kerkeraad een nominatie indient, bestaande uit het dubbel van het aantal der aftredenden, uit welk dubbelgetal de helft door de vergadering wordt verkozen. De gekozenen worden op twee achtereenvolgende Zondagen aan de gemeente voorgesteld om, van haar goed gekeurd zijnde, met openbare geloften en gebeden bevestigd te worden volgens het formulier daarvan zijnde. Art. XXIV vervalt. Art XXVII luidt als volgt: De ouderlingen en diakenen zullen voor een diensttijd van twee tot zes jaren worden ver kozen; elk jaar zal een gelijk deel aftreden en in de plaats der aftredenden zullen anderen wor den gesteld. Indien naar het oordeel van den kerkeraad de omstandigheden zulks vereischen, kunnen alle aftredenden gecontinueerd wordenop verlangen der gemeente kunnen sommige der aftredenden door den kerkeraad worden gecontinueerd. Deputaten voornoemd Ds. L. BOUMA. Ds. J. KOOPMANS. Ds. L. WAGENAAR. J. LOUWERSE. W. MELIS Op Woensdag niet op Dinsdag, dan is het de dertiende maar op Woensdag 14 Decem ber e. k., zal, zoo de Heere wil, te Serooskerke de Diaconale Conferentie worden gehouden Wy meenen, dat ds. Ingwersen er geven zal een prin- cipieël referaat van de diaconie zelve, en dat bereids zijn ingekomen onderstaande deels belang rijke en belangstelling-wekkende vragen van Grijpskerke: 1. Is eene Diaconie verplicht, een arme, die vertrokken is naar een andere gemeente, te blijven ondersteunen, of is de diaconie der nieuwe woonplaats geroepen dit te doen, hetzij wanneer hare eigen inkomsten hiertoe toereikend zijn, hetzij zij hiertoe de hulp inroepen van de Diaconie, van wie deze arme het laatst ondersteuning genoot 2. Mag een Diaconie wel schoolgeld voor arme kinderen betalen, of is zij geroepen de ouders onderstand te bieden en deze zelf voor hunne kinderen te laten zorgen V 3. Ligt het wel op den weg der Diakenen, om sitplaatsengelden aan de kerk voor hare armen te voldoen? 4. Mag eene Diaconie wel iemand ondersteunen, zoolang hij nog eigendom heeft, en afschrijving kier van eischen. van Gapinge: 1. Indien een behoeftig gezin met overlegging van volledige attestatie naar een andere kerk vertrekt, behoort de Diaconie dezer kerk dan aanstonds in eiken nooddruft van zulk een gezin te voorzien 2. Wat is de wijze, waarop tabellen en modellen, die jaarlijks aan de Diaconie door 't Gemeente bestuur worden toegezonden, behooren te worden ingevuld van Koudekerke: Handelt de Diaconie goed, en is dit te bewijzen uit de H. Schrift, wanneer zij steun ontzegt, wat betreft het betalen van schoolgeld, doktersreke ningen en_ dergelijke, en daarbij beslist steun toezegt, bij direct huiselyke behoeften? van Oostkapelle: Hoe te handelen wat de verzorging betreft van vaderlooze k nderen? De moeder der kin deren is wegens ergerlijken wandel van de kerk afgesneden; doopgetuige is de grootvader. van Vrouwepo1der Wanneer ouden van dagen behoeftig worden, maar gegoede kinderen hebben, die zich echter van hunne ouders terugtrekken, moet men dan dezulken bedeelen, of de kinderen gerechtelijk noodzaken, hunne ouders te ondersteunen van Vrouwepolder en Gapinge: Hoe te handelen met behoeftige gezinnen, als de inkomsten der Diaconieën niet voldoende in den nood kunnen voorzien Er zullen zeker nog wel andere vragen onder weg zijn. 't Agendum zal zoo spoedig mogelijk worden rondgezonden aan de kerkeraden. De broeders te Serooskerke willen van geen uitstel weten, maar nog dit jaar de Conferentie houden. Wy prijzen dien yver en wekken nogmaals tot algemeene deelneming, diakenen ouderlingen, predikanten en meelevende lidmaten, ook onze jongelingen op. Hier valt wat te leeren. Wagenaar. De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Mid delburg (C) heeft in de nog bestaande vacature van een br. Diaken het volgend dubbel getal gesteld, n.l. de B B. C. v. d. Broeke en P. Ton, waaruit de verkiezing moet plaats hebben op Woensdag 7 Dec. a.s., des avonds om 8!/3 uur in de Noorderkerk. Namens de Kerkeraad voornoemd Dr. L. Wagbnaar, h. t. praeses. C. H. db Wagkmakbr, h. t. scriba. Oostkapelle. Tot ons leedwezen heeft Ds. T. Perwerda voor het beroep naar deze Kerk bedankt. Namens den Kerkeraad A. db Kam, Scriba. Predikbeurten te Westkapelle. 8 Jan. Ds. v. d. Hoorn. 26 Mrt. Dr. Wagenaar. 22 Ds. Ingwersen. 9 April Ds. de Jager. 5 Fe'or. Ds. Meulink. 30 Ds. Scheele. 19 Ds Kerkhof. 14 Mei Ds. Wolf. 5 Mrt. Ds. Bouma. 28 Ds. Boeijenga 19 Ds. Koopmans. 18 Juni Ds. Toebes. 2 Juli Ds. Littooij. Evenals de vorige Consulent verzoek ik de Broeders vriendelijk bij eventueele verhindering zelf voor eene plaatsvervanger te zorgen. J. J. Koopmans. Beroepen: te Broek op Langendijk ds. G. Wisse Jr. te LeidenNieuwveeu J. Steffens, cand.; te Oostzaan, J. Bajema, Epe. Aangenomen: naar Monnikendam door dhr. T. Ferwerda, cand te Harderwijk. Bedankt: voor Marken en Oostkapelle door dhr. T. Ferwerda cand te Harderwijk. Drietal: te Harlingen T. C. v. Dorp, Andijk C. Lindeboom, Bolnes B v. d. Werff, Grootegast. u. Met eene predikatie over I Cor. 2:1 en 2 deed Zondagavond 1.1. Ds. A. van Dijk zijn in trede in de Geref. kerk te Oudewater, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. Dalhuijzen van Nieuwerkerk a/d IJsel. De bevestiger had tot tekst Hebr. 13:7. Oost- en West-Souburg. Naar wij vernemen is door mej. Pieternella Flipse, weduwe van den heer P. Matthijsse, bij testamentaire beschikking aan de Geref. Kerk vermaakt eène som van f 200, vrij van alle rechten en kosten en een dito som aan de School met den Bijbel te O.- en W.-Souburg. Feest-gave. Vrije Universiteit. De commissie voor de feestgave aan de Vrije Universiseit verzoekt ons mee te deelen, dat op haar schrijven, dat door ons en eerscheiden andere bladeu werd opgenomen, reeds meerdere kleine en grootere giften inkwamen, o. a. uit Arasterdam 3 giften 4 f 1000. Zij hoopt dat deze voorbeelden tot na volging aansporen. Kleine gaven zijn zeer wel kom, maar groote als bovengenoemde zeer noodig Het adres van den Penningmeester is, H. Dane, Nieuwe Haven, Rotterdam. Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Met gerechtvaardigde belangstelling zien velen in onze Provincie, die met ons bovengenoemden, omvangrijken arbeid ter hand genomen hebben, uit naar eenige raededeelingen in betrekking tot de ontworpen organisatie voor dit doel. Het is daarom dat het Bestuur besloten heeft in sommige onzer Zeeuwsche nieuwsbladen be leefdelijk plaatsing te vragen voor eenige mede- deelingen. Allereereerst zij meêgedeeld, dat het Bestuur voor dit doel samenwerking in onze provincie zoekt met allen, die, hoe ook kerkelijk gescheiden, in geloof en belijdenis één zijn. Samenwerking tusschen allen, die, om met het voorwoord onzer Statuten te sprekenin Christus niet alleen den Redder hunner ziol, maar ook hun Toevlucht bij alle lijden erkennen. Die samenwerking is niet op alle plaatsen ver kregen. Daar zijn er, die bezwaar hebben. Hoe zou 't anders kunnen? Hun roepen we het woord van wijlen den Minister Thorbecke toe: Wacht op onze daden. Wij verlangen alleen samenwer king met vertrouwen, niet met wantrouwen. Maar het zijn dan toch slechts enkelen, De samenwerking op de meeste plaatsen verkregen wettigt goede verwachtingen voor de toekomst, en nu reeds weerklinkt een blijde juichtoon, want de sympathie is in de meeste deelen van Zeeland boven verwachting. De rapporten die inkwamen op onze j.l. Maan dag gehouden Moderauuen-vergadering, stelden ons in staat de in wording zijnde organisatie over de heele provincie te overzien. Walcheren bleek nog slechts ten deele geor ganiseerd. Te Middelburg en Vlissingen. waar de fondamenten nog pas gelegd zijn, wachten de eerstvolgende dagen het vormen van afdeelingen en daardoor het bestendigen der organisatie. Ritthem, Aagtekerke, Oostkapelle, Zoutelande, Koudekerke, Biggekerke, Grijpskerke, St. Laurens, Souburg en Westkapelle zijn nog niet opgenomen in den kring. Op de overige plaatsen van Wal cheren is de organisatie begonnen of reeds vol tooid Arnemuiden en Kleverskerke, Nieuwland en Veere, Vrouwepolder en Gapinge, Meliskerkc en Serooskerke en Domburg sloten zich aan. Zuid-Beveland leverde een schitterend resultaat. In Baarland en Biezelinge, in Borssele en Oude- lande, in 's Heerabts- en 's Heer Arendskerke, in 's Heer-Hendrikskinderen en Kloetinge, in Krab- bendijke en Kruiningen, in Waarde en Nieuw- dorp, in Rilland en in Wolfaartsdijk zijn op sommige plaatsen zeer velen als leden toege treden, en zullen spoedig de afdeelingen gesticht worden. Goes is door meerdere uitgebreidheid nog niet geheel gereed. Wemeldinge, Yerseke, Heinkens- zand, Driewegen, Ter Nisse en Hoedekenskerke wachten nog op bearbeiding In Noord-Beveland is ons een ruim arbeids veld geboden. Camperland en Wissekerke, Colijns- plaat en Cortgene en het kleine Cats wedijveren in sympathie. Ook uit het 5de district kwamen goede tijdin gen. Zaamslag staat het sterkst, neemt de eerste plaats in het Over-Jordaansche en dan volgt Axel en den Hoek met zeer verblijdend resul taat. Ter Neuzen was toen ons de opgave gewerd (1 Nov.) nog slechts ten deele bearbeid. In het 4de district zullen de belangen der Vereeniging in verschillende plaatsen bepleit worden door een tweetal leden van ons Bestuur in de maanden December en Januari. Schouwen-Duiveland belooft zeer veel. In Tholen en Stavenisse en Poortvliet heeft de Vereeniging vasten voet verkregen, maar de plaatselijke orga nisatie is daar nog in het allereerste begin. Eerst in de algemeene vergadering, het aan staand voorjaar te houden, zal het den Penning ster, den heer D. Wisboom Verstegen, mogelijk zijn overzicht te geven van de finantieële kracht der jeugdige Vereeniging, die zoo ruimschoots en zoo allerwege steun ontmoeten mag, en voor wie liefde en belangstelling zij gevraagd van allen die met ons uit den zelfden wortel des geloofs leven. J. H Donnbr, Voorzitter. N. H. de Ligt, 2de Voorzitter. 1ste Secretaris. P. J. de Kruiter, 2e Secretaris. D. Wisboom Verstegen, 1ste Penningmeester. J. H- Blum, 2de Penningmeester. Vlissingen B. Een gift van f 2,50 voor de armen. Opbrengst der Stuiversvereeniging op 29 Sept. f20.55. Opbrengst der Stuiversvereeniging op 28 Oct. f 18.40. P. G. Laernoks, Scriba. Diaconaal Hulpbetooi. Middelburg. Geeft met vriendelijken dank kennis van N. N. te hebben ontvangen3 Mans- en 3 Meisjes borstrokken, benevens 3 Lakens. Welk een heerlijke gift tegen den naderenden winter. Moge dit goede voorbeeld goede navolging vinden Namens Diac. Hulpbetoon M. E. de Wolff-Dainen. Zending. In dank ontvangen voor de Zending, Collecte Zendingsschool October f 0.48November f0 478; uit de Catechisatiebus f 5.605.Voorts van dhr. B.E. Ferdinandus en van Elizabeth Joosse ieder een partytje gebruikte postzegels. Namens gecommitt. J. van Aartsen Jr., Penning.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3