Corn. Ls. Goedbloed. Prof. Lindebooms wenk. W. Winter-bijbel-lezingen. Nalatenschappen. Zoo is het. Zondagsdienst. Aagtekerke. Kollum. De Zeeuw. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN er vooraf eens over kan denken en er zoo mogelijk iets over naslaan of informeeren. Dat vergt tijd. En daarom zouden we wel willen vragen: is 14 December niet te vroeg? Ware 17 of 18 Januari niet beter? Dan is 't ook prachtig maanlicht. Haastige spoed is zelden goed Ter geruststelling van kerkelijke broeders wil het moderamen ons zeker wel de verzekering geven dat de kachel in de kerk desnoods rood zal staan, om de thermometer boven de 60 Faren- heit te houden. Voor de reis zijn er natuurlijk in de dorps gemeenten rijtuigen genoeg beschikbaar en in de steden moeten de gezamenlijke diakenen maar een groote Jan-pleizier huren en vullen, of aan vullen met verdere belangstellenden Laat ieder meewerken om deze conferentie te doen slagen. W. „De Wachter" vestigt de aandacht van belang hebbenden op prof. Lindebooms wenk „hoe nood zakelijk het is, goed te overleggen wie men stemmen zal" voor het ambt. „Immers de kerkeraden verkiezen afgevaardigden voor de klassikale vergadering en die verkiezen weer voor de Prov. verg terwijl van hen afhangt, wie gekozen wordt voor de a. s. Synode. Men zal „genoodzaakt zijn mannen te verkiezen, die voor het goed recht der Kerken opkomen x) en de zuivere x) Gereformeerde leer voorstaan" Als dit geen zaaien is van wantrouwen en verdeeldheid, wat is het dan? En dan praat men nog van eenheid Dit zou de eenheid bevorderen, als uit den boezem van de minderheid der Arnhemscbe Synode tegen dit drijven eens een ernstig protest werd gehoord. Hier geldt die zwijgt, consenteert Wij cursiveeren. In de laatste winters werden van Gereformeerde zijde geen bijbellezingen gegeven. Na een alleraan genaamste gezamenlijke reeks bijbellezingen onder groote belangstelling in de Gasthuiskerk beurte lings door de drie Gereformeerde leeraars, waarbij de eerste hoofdstukken van Genesis werden behan deld, volgde een teleurstelling den volgenden winter, toen de geschiedenis van Abraham werd behandeld. H. Schoone verliep en de dominees hiel den er al vroeg mee op. Sedert werd geen nieuwe poging beproefd. Doch thans heeft de Gerefor meerde Kerk van Middelburg C. haren leeraar opgelegd om in de Bogaard-zaal een zestal bijbel lezingen te houden, waarbij alle belangstellenden worden uitgenoodigd Deze bijbelavonden zullen D. V. gegeven worden op 7 en 14 December, 4 en 25 Januari en 1 en 15 Februari. Op 30 November en 18 Januari geeft Herman Faukeel openbare lezingen. Die van dr. Wielenga belooft veel. Dat niemand ze verzuime. W. Beroepen: Te Hoek, P. H. de Jonge, cand. te Dordrecht; Te Reeuwijk-Sluipwijk, Joh. Stef- fens, cand. te. Haarlem. De cand. R. Hamming van de Theol. School te Kampen, die het beroep aannam naar de Ger. kerk te Schoonebeek, deed met goed gevolg het peremptoir examen. Op 11 Dec. hoopt hii te Schoonebeek zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door dr. C. van Gelderen, den vorigen leeraar dier gemeente. De heer J. Runia, cand. aan de Vrije Univ., is door de classis Coevorden der Geref. kerken, na gehouden peremptoir examen, tot de bediening •des Woords en der Sacramenten toegelaten, en zal op Zondag 18 December a.s. zijn intrede doen in de Geref. kerk te Coevorden, na des morgens te zijn bevestigd door ds. Z. Hoek van Nieuw- Dordrecht. Door de Classis Tiel der Geref. kerken is na gehouden praeparatoir-examen met algemeene stemmen tot de bediening des Woords en der Sacramenten toegelaten de candidaat J. Fl. van Hulstein Jr., van de Theol. School te Kampen. Ds, L. van der Valk, van Scheveningen ge komen, deed Zondag j.l. zijn intrede in de kerk van Oosterbeek, sprekende over Psalm 46 5. In de voormiddag godsdienstoefening had ds. C. de Gooyer, van Bennekom, met een leerrede over Hebr. 13:17 den nieuwen leeraar bevestigd. over 2 Tim. 4 1 en 2, aanvaardde Zondag j.l. de candidaat J. Scholten, van de Theol. School, zijn dienstwerk in de Geref. kerk te Hindeloopen, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 1:2. De classis Kollum dor Geref. kerken heeft hare goedkeuring gehecht aan het besluit der Geref. kerken, Kollum A en B, tot ineensmelting. Antwerpen. Na door 't droevig overlijden van ds. Kruijswijk 2 jaar en 5 maanden herderloos geweest te zijn, werd de kerk thans verblijd door de intree van prop. V. Hepp (tekst Joh. 7 3) die bevestigd werd door ds. Wolff van Brussel. (1 Thess. 5 1213a). Te Zonnemaire mocht ds. H. G. de Jonge van Dordt zijn zoon H. G. in het heilig ambt beves tigen. Teksten 1 Sam. 12 22 en 24 en 2 Cor. 4 5. Op 6 December zal aan de Theol. School de 50ste overdracht van 't Rectoraat plaats vinden. Prof. Lindeboom hoopt dan een feestrede te houden. Prof. Honig is penningmeester geworden van het Studiefonds. Toen Calvijn stierf bleek het, dat hij allesbe halve in bonis was. En toen Willem Lodewijk dezer wereld overleed, liet hij nauwelijks zooveel na als een burgermensch. Toch hadden beiden zuinig geleefd. Ze hadden echter nooit voor zich- zelven wereldsch goed gezocht of begeerd. Onze Paul Kruger daarentegen heeft er wel eenige slag van gehad om zijn eigen vermogen te vermeerderen Volgens Land en Volk bedraagt zijne nalatenschap negen millioen gulden. En dit, terwijl honderden gezinnen van zijn volk groote armoe leden. Of heeft de president wel licht bij uiterste wilsbeschikking eenige millioenen vermaakt om ellenden van zijne getrouwen te lenigen? Wij zouden het zeer gaarne vermelden. W. In 't kort verslag der classe Brielle lezen we „Over het besluit van een der kerken om de collecten voor de Theol. School te Kampen niet meer te houden, spreekt de geheele vergadering hun afkeuring uit. Zoolang de Synode de school handhaaft, moet ook aan hun voorschrift om de „Eigen inrichting der Kerken" door collecten in stand te helpen houden, worden voldaan." Zoo is het. W. „Omtrent de vraag, of beperkte Zondagsdienst bij telegraaf en telefoon geacht moet worden als noodzakelijke arbeid, zijn die meeningen zeer uiteenloopend, waarom de vergadering oordeelt, deze zaak aan de prudentie van den betrokken kerkeraad te moeten overlaten." Kort verslag cl. Brielle. Na des morgens te zijn bevestigd door ds. H. Scholten van Zuidhorn, met eene predikatie Sedert onze dr. C. C. Schot te Aagtekerke aldaar de kerkelijke school oprichtte, verkwijnde er het neutraal onderwijs. Slechts vier leerlingen, behalve ééntje van den hoofdonderwijzer zelf, bleven over. 't Was toch wel wat veel gevergd om voor dit viertal een complete school te hebben De gemeen teraad sloot een accoord met Domburg om daar de kinderen der enkele bijbelschuwe Aagtekerkers te ontvangen en Gedeputeerde Staten van Zeeland keurden 't goed. Nu zal met 31 December de openbare school worden gesloten. Werke zoo op elk rechtzinnig Zeeuwsch dorp de actie van Chris telijk onderwijs doorW. Thans zijn met approbatie der classis kerkelijk ineengesmolten Kollum A en B. Zij het tot een ootmoedig, gehoorzaam leven in oprechte broe derlijke liefde. Zijn nu aan de beurt Vlissingen A en B? En waarom vloeien Middelburg A en B niet ineen, opdat daar C tot B worde, en opdat eens op dien tijd, dien de wijzen kennen, de satnen- smelting van dien B met dien A het werk be- krone? W. Met blijdschap vernemen we, dat ons anti-revo lutionair blad „De Zeeuw" eerlang dagblad worden zal. Laat dan meteen het formaat wat deftiger worden en zorge de vereeniging voor even prijse lijke actualiteit, als „De Middelburger," wier felheid weerzin wekt. W. OFFICIËELE BERICHTEN. CLA.SSIS MIDDELBURG. Vacature-beurten. Eerste kwartaal 1905. GAPINGE. OOSTKAPPELB. 8 Jan. Kerkhof. 8 Jan Meulink. 19 Febr. Koopmans. 19 Febr. Scheele. 12 Maart Littooij. 19 Maart Toebes. VLISSINGEN. 4 Dec. Boeyenga. 11 Dec. v. d. Hoorn. 18 Dec Kerkhof. 25 Dec. Ingwersen (avondbeurt). 31 Dec. Boumaavondbeurt Veenstra. 1 Jan. Littooijavondbeurt Meulink. 8 Jan. de Jager. 15 Jau. Koopmans. 22 Jan. Meulink (avondbeurt). 29 Jan. Scheele. 5 Febr. Toebes. 12 Febr. Veenstra avondbeurt. 19 Febr. Wagenaar (avondbeurt). 26 Febr. Wolf. In dank ontvangen van de Chr. Knapenver- eeniging „Samuël" te Serooskerke (W.), de som van f 1.875 voor 's Heeren Loo. jRoek, 20 Nov. 1904. Heden werd onder leiding van ds. R. v. d. Kamp van Axel, tot Herder en Leeraar dezer gemeente beroepen, de Eerw. Heer P. H. de Jonge, Theol. Cand. te Dordrecht. Waar het bleek, dat de gemeente eenparig dezen broeder begeerde, daar geve de Heere hem genegenheid onze roepstem op te volgen. Namens den Kerkeraad C. van Veele, Scriba. Vlissingen B. Voor de Zending ontvangen 1 contributie 1.7515 idem f 1.2510 idem fl.—1 idem a f0.60; 5 idem f 0.50; 2 idem a f0.36; 2 idem f 0.303 idem ét f 0.25; 1 idem a f0.10; een partijtje gebruikte post zegels van A. de R. In de collecte van 20 November: een gift f10.met bestemming voor de kerk f2.50; voor de armen f 2.50voor de school Nieuwstraat f2.50; voor het suppletiefonds f2.50. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Diaconaal Hulpbetoon. Met vriendelijken dank berichten de zusters van Diac. Hulpbetoon, dat door hen is ontvangen van een zuster der gemeente 12 keurig genaaide kussensloopenvan G. J. 60 gespaarde centen en van N. N. een bedrag van f 5. Jaarverg. van den Ring Middelburg op Donder» dag 1 December in de zaai Bogardstraat te Middelburg. Aanvang 6 uur. Agenda. 1 Opening. 2 Notulen. 3 Openingsrede van den WelEw. ZeerG. Heer Dr. Wagenaar, Voorz. der Zeeuwsche Afd. 4 Jaarverslag van den Secretaris. 5 Jaar verslag van den Penningmeester. 6 Opstel van vr. Wondergem van Middelburg, onderwerp: „Petrus Dathenus." 7 Opstel van den Penning meester, onderwerp„Suriname 8 Rondvraag. 9 Sluiting. Namens het bestuur, Toegang vrij. L. Janse, Secr. De bondsring Zuid-Bevéland zal D.V. verga deren op Donderdag 1 Dec. a. s. te Biezelinge des avonds om 6y2 unr. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel om met 2den Kerstdag te Krabbendijke of te Bergen op Zoom een Openb. Verg. te beleggen, waarin sprekers zullen optreden. Van Oud-Vosmeer om de Ring in tweeën te splitsenRing Goes met de ver.Borsselen, Wolf aartsdijk, Goes, Biezelinge, Kruiningen en Ierseke en Ring Bergen op Zoom en om streken met de ver. Krabbendijke, Oud-Vosmeer en Bergen op Zoom, Het debat op de jongel. ver. inl. J. Koole van Kruiningen. De taak van den Ringinl. D. Gosker van Bergen op Zoom. De Letterkunde op de j. v. inl. D. Sanderse van Goes. Het ontstaan der Anti-Rev. partijinl. C. Ver- kerke van Bergen op Zoom. Wegens plaatsgebrek moesten we deze agenda verkort weergeven.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3