ADVERTENTIE N. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. HERMANUS VAN DER VALK, Na praelecture door Ds. Koopmans, namens zijn kerkeraad, van het rapport inzake eventueele scheiding der uitgaven voor de classiskosten en voor de bijdragen voor Em. Pred., Pred. weduwen en weezen, spreekt de classis haar instemming uit met het voorstel de uitgaven voor de Em. Pred., Pred. wed. en weezen uit een afzonderlijke kas te bestrijden en benoemt bij monde van den praeses de BB. Koopmans, Bouma en 't Hart tot deputaten om de volgende classe te dienen met een ontwerp tot nadere regeling dezer zaak. De morgenzitting wordt met dankzegging ge sloten door Ds. Bouma. Middagzitting. Na het zingen van Ps. 81 12 opent de praeses de middagzitting met gebed. Op voorstel van de BB. Littooij en Wagenaar zal het rapport der commissie van onderzoek en praeadvies over art. D. K. op een volgende vergadering worden behandeld. De conclusies rakende deze materie zullen op de agenda worden afgedrukt. Door Ds. Ingwersen wordt namens zijn Kerke raad rapport in zake zending uitgebracht. Na breedvoerige discussie, vereenigt zich de classis op onderstaande punten I. De classis spreekt als hare overtuiging uit, dat onze Kerken meer behooren te doen voorde zending en besluite dus zelf den eersten stapte doen om eenmaal tot uitzending te komen, n.l. het oprichten van organisaties in de kerken onzer classe. Die organisaties verzamelena. toezeggingen voor een eigen zending, die ingaan zoodra een eigen dienaar des Woords is beroepen b. zij kunnen ook dadelijke bijdragen in ontvangst nemen. II. De classis geve van haar besluit kennis aan de andere classes in deze provinciever zoeke die classes na de noodige inlichtingen krach tig mede te werken door a. al haar kerken op te wekken tot het for- meeren van zendings-organisaties. b. haar kerken te vragen of er ook een kerk zou zijn, die zeer bereid zou wezen het initiatief te nemen tot verdere voorbereiding en het straks uitzenden. MI- Indien het pogen om tot organisatie te komen slaagt, ontheffing te vragen van art. 25a der zendingsorde. Met betrekking tot Serooskerke's verzoek spreekt de vergadering zich uit als volgt „de classe, gehoord de toelichting, oordeelt dat deze zaak behoort afgedaan te worden door den kerkeraad'5. Een voorstel van Middelburg C. om kleine wijziging aan te brengen in art. 6, Huish. Regeling, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Wat aangaat benoemingen naar art. 8, 9, 10 der Huish. Regeling, worden a. kerkvisitatores gecontinueerd, terwijl als secundis in plaats van wijlen Ds. Hulsebos ver kozen wordt Ds. Kerkhof; b. deputaten tot voorbereiding van eventueel classicaal examen gecontinueeid, terwijl als secundis in plaats van wijlen Ds. Hulsebos ge kozen wordt Ds. Bouma; c. deputaten voor approbatie van beroepingen en ontslag uit de classis gecontinueerd, terwijl in plaats van wijlen Ds. Hulsebos gekozen wordt diens secundus Ds. van den Hoorn, tot wiens secundus wordt verkozen Ds. de Jager d. quaestor gecontinueerd actuarius gecontinueerd deputaten tot regeling van vacatuurbeurten gecontinueerd, terwijl in plaats van wijlen Ds. Hulsebos gekozen wordt Ds. Meulink deputaten voor hulpbehoevende kerken ge continueerd, terwijl in plaats van wijlen Ds. Hulsebos gekozen wordt Ds. Wolf Ji. deputaat voor zending, wordtin plaats van willen Ds. Hulsebos, Ds. Ingwersen benoemd. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den kerkeraad van Gapingo ontvangen de den raac* zich tot de kerken der classis te vervoegen. De kerken van Gapinge en Vrouwepolder ont- vingen op hun vraag het bevredigend antwoord, dat de kerk ran Serooskerke, daartoe door de laatste diaconale conferentie aangewezen, in voor bereidenden arbeid bezig is om zoo'n diaconale conferentie te doen plaats hebben. De volgende vergadering zal door de kerk van Veere worden opgeroepen den len Woensdag in Februari 1905. Nadat de vergadering eenige oogenblikken in comité heeft vergaderd, verlaat de voorzitter met het oog op het vertrek van den trein naar Arnemuiden, de vergadering, waarna de vice- praeses Ds. Littooij de vergadering verzoekt te zingen pa. 105 5, voorgaat in dankgebed en de vergadering sluit. In naam der classis, F. W. J. WOLF, Scriba-Assessor. Dinsdag 22 November, des avonds te 9 uur, jaarvergadering van de vereeniging „de Kerke lijke Kas55 te Vlissingen, in de consistorie der N. Middelkerk. Het Bestuur, J. Pelle, Voorz. Th. Kamermans, Secret. Van den Kerkeraad van Vlissingen (B). Dinsdag 22 November, des avonds te 8 uur, samenkomst in de Consistoriekamer der N. Mid delkerk, in welke D. V. door de stemgerechtigde mansledematen uit het voorgestelde dubbelgetal zullen worden gekozen twee ouderlingen ter aanvulling van den Kerkeraad. Het voorgestelde dubbelgetal is alphabetisch aldus M. N. Baert, A. Huson, G. van de Putte, A. Steketee. Namens den Kerkeraad, J. Colijn, h. t. praeses. P. G. Laernoes, scriba. Oostkapelle. Tot Herder en Leeraar dezer ge meente werd met algemeene stemmen beroepen de Weleerw. Heer T. Ferwerda, Theol. Cand. te Harderwijk. Moge deze roepstem weerklank vinden in Z.Eerw. harteen wij doorzijn antwoord blijdschap smaken. A. de Kam, Scriba. Westkapélle. Alhier is met algemeene stemmen tot Herder en Leeraar beroepen den Weleerw. Heer P. H. de Jonge, theologisch candidaat te Dordrecht. Moge de Heere het hart van dezen broeder neigen, dat Z.Eerw. deze roeping moge opvolgen is de wensch en bede van kerkeraad en gemeente. Namens den kerkeraad, K. Gabriëlse, Scriba. D'aconale Conferentie. De diaconie der Geref. kerk van Serooskerke bericht, dat de Diaconale Conferentie D. V. zal gehouden worden op Dinsdag den 14 December a. s., in de Geref. kerk te Serooskerke. Zij verzoekt aan de diaconiën in deze classe alle eventueele vragen of punten voor het agendum te willen inzenden vóór of op den 26 Nov. bij den ondergeteekende. Namens de roepende diaconie van Serooskerke, D. Tavenier. Beroepen: te Moordrecht dhr. Joh. Steffens. cand. aan de V. U.te 5s Gravemoer dhr. J. L. Jaspers, cand. te Boskoop; te Marken dhr. T. Ferwerda, cand. te Harderwijk; te Westkapelle dhr. P. H. de Jonge, cand. te Dordrecht; te Oosterzee dhr. Joh. Steffens, cand. a. d. V. U. Bedankt: voor N.-Pekela door ds. J. A. de Vries te Hasselt; voor Oosterzee en voor 's Gra venmoer door dhr. J. L. Jaspers, cand. te Boskoop. Aangenomen naar Yselstein door dhr. J. L. Jaspers, cand. te Boskoop. Zestal: Dordrecht. Meinen, Overschie; War- menhove, Harderwijk; Ringnalda, Schiedam; Kuyper, Makkum; Hania, Steenwijk; Meyer, Kollum. De Geref, Kerk te Scheveningen doorleefde Zondagavond eene gewichtige ure. Ds. L. van der Valk, die het beroep naar de Geref. Kerk te Oosterbeek aannam, nam afscheid van zijne gemeente na een ruim 12-jarigen arbeid aldaar. Ds. Van der Valk sprak naar aanleiding van Heb. 13 20—21. Aan het einde der godsdienstoefening werd de scheidende leeraar toegesproken door den ouder ling J. Vrolijk. In een schoone rede, predikende over Matt. 28 20, nam Ds. A. Mulder Zondag afscheid van zijn gemeente te Schoonrewoerd, die hij juist 12 jaren diende. Oud. v. d. Valk was de tolk van den kerkeraad en de gemeenteDs. Reijenga van Leerdam die van de classis en de genabuurde kerken om den scheidenden leeraar dank te brengen voor zijn arbeid en Gods zegen voor zijn werk in Strijen toe te wenschen. Ds. P. A. E. Sillevis Smit, van Rotterdam, leidde Zondag j. 1. den candidaat D. P. Hagen beek tot zijn dienstwerk bij de Geref. kerk van Fijnaart en Heiningen in, sprekende over Joh. 5 14. Des namiddags aanvaardde Ds. Hagenbeek zijn ambt met een predicatie over Psalm 27 4. Woensdag werd te Axel het 40-jarig bestaan gevierd van de Chr. School aldaar. Verschillende toespraken werden gehouden en de kinderen werden ruim onthaald. Oost- en West-Souburg. Dinsdag 15 November was voor de leerlingen der School met den Bijbel O. en W. Souburg een blijde dag. Het was juist 10 jaar geleden, dat de School met den Bijbel was geopend. Bestuur en ouders hadden dan ook besloten dien dag tot een feestdag te maken. Des namiddags 1 uur kwamen de kinderen met de onderwijzers, het bestuur en vele belangstel lenden in de school bijeen. Onder de aanwezigen merkten we ook op, het hoofd onzer gemeente, den Edelachtb. Heer Burgemeester. Na het zingen van Ps. 1031 en gebed door het hoofd der school, dhr. A. v. Veen, besprak deze, tot grondslag leggende het woord vanAsaf „Ik zal de daden des Heeren gedenken", den arbeid der schoolvereeniging gedurende de vervlogen 10 jaren in zijn recht van bestaan, in zijn wasdom en in zijn aard om met eene opwek king tot volharding en een toespraak tot onzen Bur gemeester te eindigen. De school met 60 leer lingen geopend telt er thans 140. Hierna nam Ds. Kerkhof het woord. „Soli Deo Gloria'5, zoo riep ZEerw. de schare toe, past ons in deze oogenblikken, ziende op hetgeen God in de voorbijgegane 10 jaar heeft geschonken. De heeren Luteijn en Coppoolse, onderwijzers der school, boden hierna hun geluk- wenschen aan. De heer Melis, secretaris van het Schoolbestuur, sprak een flink woord over het ontstaan en den toestand van het Chr. Onderwijs in ons Vader land. De heer Allaart, burgemeester van Ritthem, droeg een schoon gedicht voor, waarna de heer M. Dorlijn namens den kerkeraad der Ger. Kerk en den heer P. Arendse, namens het bestuur van het suppletiefonds hun felicitaties overbrachten. Inmiddels waren telegrammen ingekomen van den heer Schoolopziener in 't arrondissement Middelburg te Domburg en van Ds. Schoenmakers, den stichter der school. Alles werd afgewisseld met gezang, terwijl de kinderen flink werden onthaald. Ten slotte kreeg elk kind een Bijbel tot aandenken, zoodat allen hoogst voldaan huis waarts keerden, nadat de Voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Dorlijn, om half 5 het feestelijk samenzijn met een slotwoord en dank- egging had gesloten. Moge deze feestdag een bijdrage zijn voor den verderen bloei der school. Zusterkring. In hartelijken dank ontvangen van Mej. H. f j van Mej. A. enM. f 1.— en van N. f0.50. In dank ontvangen van N. N. f3 ten behoeve van de vereeniging „de Kerkelijke Kas" alhier. A. J. Verhage, boekh. Middelburg, 18 Nov. 1904. Op het onverwachts nam de Heere heden uit ons midden weg onzen liefden Broeder in den ouderdom van 64 jaar. Ruim 20 jaar diende hij met toe wijding onze Gemeente, eerst een korten tijd als diaken, daarna als ouderling. Met smart missen wij hem in onzen kring, al misgunnen wjj hem niet do zalige ruste bij zijn Heiland, wien te dienen op allerlei levensterrein de be geerte ztfns harten was. Namens den Kerkeraad H. W. LAMAN, Praes. D. MULDER, Scriba. Zier ik zee, 10 Nov. 1904.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3