5 ADVERTÏNTIEN. IN MEMORIAM. 0, ol VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN Ds. JOHANNES HULSEBOS. de Weled. Heer Ds. J. HULSEBOS gende regelen men zal dan kunnen onderscheiden f wij, blijvende in onze zonden, ons gericht en erdoemenis verzwaren, dan of wij, door God in enade aangenomen, dezer hemelsche spijze en -rank waardig en deelachtig gemaakt zijn. R. v. d. Kamp. Schier week aan week ontsliep in den laatsten tijd een onzer predikanten. Ditmaal bracht de „Geldersche Kerkbode" de weemoedige tijding van het overlijden van zijn redacteur, ds. J. C. van Schelven, slechts weinige dagen, eer ons de weemoedige konde ontroerde, dat ook Ds. J. Hulsebos van Vlissingen was heengegaan. Ds. van Schelven werd afgelost op zijns levens hoogsten trap op den leeftijd van ruim 50 jaren. Den l»te Maart 1854 te Brussel geboren, zoon van den bekenden evangeliedienaar A. van Schelven, die in België zijn arbeidsveld en later te Gent zijn standplaats vond, genoot Johannes Cornelis in 't Roomsche land een Gereformeerde opvoeding. Na een tijdlang te hebben school gegaan, werd hij door zijn vader op Zetten ge bracht 't heugt ons als de dag van gisteren. Hoe muzikaal klonk in onze ooren zyn Fransche uitspraak van het Latijn. Wij werden vrienden en deden tegelijk 't admissie-examen. Met zijn zevenen van Zettenaren. En 's avonds mocht ik telegrafeeren aan ds. van Lingen de zevenster is opgegaan Aan de academie te Utrecht genoten we de •colleges van Van Oosterzee, Doedes en Beets, later van Valeton. Doch de verdrietelijke klove tusschen corps en niet-corps vervreemdde de oude vrienden van elkander. Van Schelven deed in Mei 1881 zijn proponents en werd predikant op het dorpje Meteren (9 October). Hier werkte hij vier jaren en kwam uit als goed-Calvinist. Nu was er in Dieren een ethisch predikant geweest, doch na zijn vertrek zocht de kerkeraad een Gereformeerd leeraar. Ik stond toen in Heeg en kreeg het beroep. Doch voor mijn Priesch bewustzijn waren de toestanden in dit Geldersch dorp zoo vreemd, en was een zeer groot deel der gemeente nog zoo geheel buiten den strijd voor de erkenning van Christus' koningschap in kerk en school, in de staatkunde en de wetenschap, waarin wij toen in Friesland volop leefden, dat ik vreesde in die rustige, trage, goedmoedig- Geldersche omgeving niet te kunnen tieren. Toen werd Van Schelven beroepen 7 Juni 1885 deed hij zijn intree, en onder zijn leiding rijpte Dieren wonderlijk snel voor de reformatie in den weg der doleantie, die in Februari '87 haar beslag kreeg. Van Schelven was pur-sang doleerend dominee, van alles wat hem seporatistisch voorkwam, warsch. Tegenover zijne gemeente vormde de Chr. Geref. Kerk in 1889 een Chr. Geref. Gemeente, zoodat in 1892 de doleerende kerk Dieren A werd en de afgescheiden gemeente Dieren B. Eerlang smaakte van Schelven het genoegen, <lat die letters werden uitgewischt, omdat de gemeenten samensmolten. Toen ik in '92 predikant van Arnhem B werd, werkten wij samen in éénen geest op de Classis, (totdat Dieren bij de Cl. Apeldoorn werd inge deeld) en in de Geldersche Kerkbode'.' Na mijn vertrek naar Middelburg in '98 bleef v. Schelven weer alleen redacteur, en sinds ontplooide hij zijn volle kracht en leefde hij voor dit zijn blad. Een tijd lang was hij Curator der Theol. School. Doch daar was hij niet recht in zijn element. Immers de Vrije Universiteit had zijn gansche hart. Ds. C. L. P. v. Schelven deelt mede, dat zijn broeder gedurende zijn leven de volle zekerheid miste van zijn aandeel aan Christus. Doch in zijn zeer smartelijk lijden viel hem die groote wel daad te beurt. Verleden Dinsdag werd hij begraven. De be langstelling was groot. Aan de geopende groeve spraken de predikanten Boekenoogen, Houtzagers, Notten en Koster (namens 's Heeren-Loo). Ds. B. van Schelven bedankte. Wagenaar. In 't Groninger dorp L. zou een predikant worden beroepen. Ër zou iemand op beroep komen preeken. Vrienden haalden hem per rijtuig van 't station, maar waren te vroeg In 't stations koffiehuis. Daar zat een heer een broodje te eten. De vrienden spraken samen over den dominee. En dit niet al te gunstig. Heele verhalen! De heer at stil door aan zijn broodje Daar komt de trein. De broeders naar 't station. Maar <ie dominee was er niet. Ze komen terug in de gelagkamer Daar zit nog die heer en stelt hen voor, maar te gaan rijden. Hij Was met een vroegeren trein gekomen De preek voldeed best en dominee werd be roepen, maar bedankte. N. Ct. Beroepen: te Nieuwe Pekela ds. J. A. de Vries te Hasselt. Bedankt: voor Berlikum J. C. Rullmann te Garijp. Aangenomen: naar Oosterend, door dhr. J. Ridderbos, cand. a. d. V. U. Zondagmiddag 1.1. nam ds. W. L. Milo, predikant bij de Geref. kerk te Bedum B, die het beroep aannam naar Stavoren en Warns, afscheid van de gemeente, met eene predikatie over Filippensen 129. De Geref. kerk A had zich door een depu tatie uit den kerkeraadjdoen vertegenwoordigen. Dinsdag herdacht ds. J. van der Linden, pred. der Geref. kerk te 's-Gravenhage, den dag, waarop hij vóór 30 jaar het leeraarsambt mocht aanvaarden. Ds. van der Linden diende de kerken: Westmaas, Bolsward, Leiden, Heusden, Den Bosch, en aan vaardde 10 Mei 1893 zijn dieflstwerk in de Geref. kerk te 's-Gravenhage. Ds. T. Noordewier, predikant der Ger. kerk te Meppel, herdacht Dinsdag den dag, waarop hij voor 30 jaren te Rhoon het predik-ambt aanvaard de. Hij was daarna werkzaam te Veenwoudsterwal, en werd 29 Febr. 1880 in zijn dienstwerk te Meppel bevestigd. De heer D. B. Hagenbeek, candidaat aan de Vrije Universiteit, die het beroep aannam naar Fijnaart, zal Zondag 13 November a.s. zijne intrede doen, na bevestigd te zijn door ds. P. A. E. Sillevis Smitt, predikant te Rotterdam. Na des morgens te zijn bevestigd door ds. J. Kuiper, emeritus-predikant aldaar met eene pre dikatie overColossensen 128 deed Zondagmiddag ds. N. G. Kerssies, van Biezelinge gekomen, zijne intrede in de Geref. kerk te Den Ham. Ds. Kerssies had tot tekst 2 Cor. 4:7. Woensdag herdacht ds. H. van der Veen, pred. der Geref. kerk te Ruinerwold en Koekange, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in den dienst des Woords bevestigd werd. Ds. van der Veen aan vaardde het predikambt te Pieterburen, was ver volgens werkzaam te Stad-Musselkanaal, Ferwerd, en aanvaardde 4 October 1891 zijn dienstwerk te Ruinerwold. Na een ongeveer 12-jarigen arbeid nam ds. E. J. Koppe, pred. bij de Geref. kerk te Idskenhuizen, die het beroep aannam naar Westbroek, Zondag afscheid van zijne gemeente. Ds. Koppe sprak daarbij over Efeze 6 vers 24. Aan het einde werden ds. Koppe door een tweetal ouderlingen zeer waar- deerende woorden toegesproken voor zijn arbeid in deze gemeente verricht. Op Donderdag 10 November, des avonds om half zeven, hoopt ds. C. R. Schoemakers op te treden te Souburg in de hem nog niet vergeten Gereformeerde Kerk, op uitnoodiging van de G. J. V. Répos ailleurs, met een rede over „Twee zijn beter dan één." Ds. Kerssies van Wetsinge-Sauwert heeft wegens voortdurende krankheid en zwakheid emeritaat aangevraagd. De kerk van Surhuisterveen vierde 25 Oct. j.l. het vijftig-jarig jubilé harer bevrijding. Onder de sprekers boeide boven allen de emeritus Seegers, die van de oude dagen verhaalde. Eerstdaags zal door de kerk van Utrecht in samenwerking met die van Utrecht en Gelderland een missionair dienaar worden beroepen ter op volging van ds. Adriaanse te Poersvoredjo. En benoemd staat te worden de directeur der Keu- cheniusschool. Onder de thans door de Staten van Overijsel verkozen leden voor de Eerste Kamer is de emeritus predikant van Winterswijk, dr. H. Fians- sen, thans te Zwolle. Dit was ons een recht aangename verrassing. W. CORRESPONDENTIE. (Wegens plaatsgebrek moesten verschillende stukken overstaan). Wij ontvingen een stuk uit Vlissingen met verzoek dit in de „Z. K." of de „Walchersche Crt." te plaatsen. Aan dit verzoek kan echter door beide^ redacties geen gevolg worden gegeven, aangezien er ditmaal geen plaatsruimte was en ook omdat de inzender zijn naam verzwijgt. OFFICIÉELE BERICHTEN. Zondag maakte onze geachte Leeraar ds. G. F. Kerkhof aan de gemeente bekend, dat Zijn Eerw. vrijmoedigheid had ontvangen voor de roeping naar Monnikendam te bedanken. Dat de Heere hem verder tot een Zegen voor onze ge meente stelle is de wensch van Gemeente en Kerkeraad. M. Dorleijn, Scriba. Oost- en West Souburg. Wij ontvingen het teleurstellend bericht dat de WelEerw. Heer J. Ridderbos, voor de op hem uitgebrachte roeping heeft moeten bedanken. Namens den Kerkeraad A. de Kam, Scriba. Oostkapelle. Bij dezen betuigt de kerkeraad haren hartelij- ken dank, voor de milde gaven op dankdag ontvangen, en erkennen wij ook in dezen Zijne hand van Wien alle gaven en goede giften komen. Namens den kerkeraad K. Gabriëlse, scriba. Westkapelle, 2 November 1904. Zendingsschool te Middelburg. "Woensdagmiddag om 2 uur in de school Gravenstraat. Vlissingen (B.) In dank ontvangen voor de Zending 2 contributiën k f 1.25 en 1 f 1. In de collecte Zondag 30 Oct. voor de Vrije Univeriteit f 1. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. Het behaagde den Heere van Leven en Dood heden morgen van ons weg te nemen onzen geliefden Herder en Leeraar Op ruim zestigjarigen leeftijd ging hij de eeuwige rust in. Moge onze Gemeente, die door zijn leer en leven 15 jaar lang werd gesticht, dezen Dienaar des Woords in gezegende gedachtenis houden. Trooste de Heere de diep bedroefde -- weduwe en kinderen met de vertroostin- 8 gen des H. Geestes. De Kerkeraad dei- Ger. Kerk Vlissingen (B), J. COLIJN, h. t. pr. P. G. LAERNOES, Scr. Vlissingen, 31 Oct. 1904. De Vereeniging tot Christelijke ver zorging van Krankzinnigen in Zeeland trof, in haar jeugdigen leeftijd, het droevig verlies van haren Secretaris, te Vlissingen. Zijn sympathieke persoonlijkheid, zijn hartelijke belangstelling in alles wat lijdt, ook in deze lijders, zijn trouwe zorg by velerlei bemoeienis, blijft bij ons in dank bare herinnering. Vervulle de Heere de ledige plaats die hij open liet. Namens het Bestuur, J. H. DONNER, Voorz.j P. J. DE KKUIJTER, 2e Secr.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3