J. HONDIUS, Noorderkerk. ff Kantoor DAM F 162 IN MEMORIAM. Art. XIII. Vooruitgang. Nieuw kerkgebouw. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders J. VAN AARTSEN Jz. en M. M. DE BRUIJNE den 3en Nov. hunne 35-jarige Echt- vereeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Middeleurg. Zij die gedurende den aanstaanden winter van een WARME STOOF willen gediend zyn, kunnen zich daartoe in den loop dezer veertien dagen aanmelden by den koster dier kerk. om zijn vrouw achter te laten en dadelijk te paard de reis over bergen en door beken te aan- vaarden om zijn broeder en diens gade te bezoeken. Br. Wielenga nam de aardige Soembaneesche jongens, Thomas en Philippus die op 't groepje staan in 't Scheurer-hospitaal-verslag uit Jogja mee naar hun vaderland, opdat zij hem helpen in 't medicineeren. Zooals we reeds in 't vorig nummer vermeldden vond Ds. Wielenga Ds. Pos schier verlamd en ook zijn gade door koortsen gesloopt. Eenige dagen later maakten Ds. en Mevr. Wielenga per prauw de reis naar Meloloen woonden daar 't ster ven en de begrafenis bij der wakkere Middel- burgsche, wier optreden in de Noorderkerk om te vertellen van haren arbeid nog zoo levendig in veler herinnering is. Br. Bos is naar Java teruggekeerd. Ds. Wielenga is nu met zijn vrouwtje op Soemba heel alleen. Broeder Pera te Soerabaja preekt nog altoos voor een kleine schare. De halfheid is er zoo moed- benemend. Ook het getal der catechisanten klein. Doch hij heeft onder hen een vijftal Ja vaantjes ze behooren tot den kleinen Javaanschen adel en bezoeken een Hollandsche school, 't Getal Zondagscholen is zes. Vier hiervan worden ge houden door de dochters van den dominee. Doch de kinderen komen zeer ongeregeld De Jon- gelingsvereeniging gaat tamelijk goed. Er komen onderscheidene militairen. Op Dorkas komen er wekelijks velen om bonnetjes voor rijst, olie en huishuur te halen, ze krijgen dan een toespraak van br. Pera. De Javaansche school kan geen tweeden onderwijzer vinden. De onderwijzer, staat nu alleen voor Ö00 kinderen. Een opgewekten brief schreef br. Ruyssenaers aan de Èotterdamsche Kerkbode. O. m. verhaalt hij, hoe hij in tegenwoordigheid van br. Wielenga en echtgenoote het huwelijk inzegende van een zijner helpers en over 't chris telijk huwelijk sprak voor een groote schare Ma- homedanen. De schooltjes klimmen in leerlingental. Ook genoot br. R. een oogstfeest onder ver spreide Europeanen. Te Tjilatjap ging een Roomsche tot de Ger. kerk over en zijne vrouw werd op belijdenis des ge loofs gedoopt. Elders waren er overgangen met heerlijke ge loofsbelijdenis uit de Gouvernementskerk. Een avondmaal bood een hoogtijd in 't Zendingsleren. Zeer troffen ons deze regels in den brief. Hoe zoude 't ons verblijden, als Rotterdams kerk gehoorzaam werd en zoo de ban uit het leger weggenomen. Een ongehoorzame kerk mag geen zegen verwachten op haar Zendingswerk. Daarom is het hier voor ons een hopeloos werken, al zijn we niet ontmoedigd Kan dit waar zijn? Het Zendingsbladdat petilleert, vermeldt het volgende De algemeene vergadering van arbeiders, die in Mei te Jogja werd gehouden, besloot voortaan driemalen 'sjaars saam te komen op vaste data. [De Deputaten der gemeene Synode zullen dit voortaan ook doen, zoo dat dit correspondeert.] Inzake de Christelijke feestdagen besloten de arbeiders om nooit tweede feestdagen in te voeren en enkel Paschen, Pinksteren en Kerstfeest te vieren; op Nieuwjaarsmorgen mag een preek worden gedaan op de intrede van 't jaar. Alleen het ngoko zal voortaan op den kansel worden gebruikt. Ook in de gebeden Op de Keucheniusschool waren 25 leerlingen. Ds. Adriaanse's huis is verhuurd. Er moet té Poerworedjo een nieuw kerkje verrijzen. Ds. en Mevr. Netelenbos zijn te Batavia vrien delijk welkom geheeten en nu reeds op Midden- Java tot hun arbeid ingegaan. De Getuige zegt, dat Ds. Wijers belasterd werd, maar de kerkeraad kwam voor zijn leeraar in het vuur yy den goeden zin des Woords. Wie leeren wilde, kon hem uren aaneen in huis krijgen. Ook de Chr. Onderwijzers en de Geref. J. V. hebben veel aan hem te danken. Lang was zijn lijden, doch hij droeg 'tmet lijdzaamheid tot eer van God. Ook wij hebben hem gekend en hooggeacht. In een onoogelijke en wat grillig gevormde schelp lag een parel van groote waarde. W. Na langdurige ongesteldheid is Zaterdag op 66-jarigen leeftijd te Zwartsluis overleden de zeldzaam geleerde Ds. I. Miedema. Sedert 7 April 1882 was hij pred. bij de Geref. kerk aldaar. Hij <iiende achtereenvolgens de kerken van 01de- boorn, Zalk, Stads-Musselkanaal en Zwartsluis. Zijn kerkeraad teekent hem aldus »Hij was geen man van de politiek en de so ciale kwestie, maar studeeren, preeken. catechi- seeren was zijn lust en zijn kracht De Heere had hem een scherpen blik gegeven om in het leven de godzaligheid fijn te ontleden en ernstig te toetsen. Hij was een bevindelijk prediker in Beroepen: te Yselstein dhr. J. L. Jaspers, cand. te Boskoop; te Oostkapelle G. Ridderbos Cand. te Bedum. Aangenomen: naar Zwijndrecht door Ds. D. Hoek, te Heinkenszand. Bedankt: voor Harlingen door ds. J. Wes terhuis te Groningen A voor Monnikendam door ds. G. E. Kerkhof te Souburg. Beroepbaar gesteld door de Classis Dordrecht P. H. de Jonge te Dordrecht. De kerkeraad der Ger. gemeente te Spijk A, heeft besloten eene nieuwe en groote kerk te bouwen. Het gebouw zal worden opgetrokken onder leiding van den heer Y. van der Veen, architect te Groningen. Ds. W. L. Milo, predikant der Geref. Kerk te Bedum B, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk te Stavoren, zal 30 October van zijne gemeente te Bedum afscheid nemen en Zondag 6 November zijn intrede doen in de Geref. Kerk te Stavoren, na bevestiging van ds G. de Walle, te Koudum. Ds. N. G. Kerssies, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk te Den Ham, zal Zondag 6 November zijne intrede doen, na des morgens te zijn bevestigd door Ds. J. Kuiper, emeritus predikant aldaar. Raamsdonk. Zondag 23 October was het voor de gemeente Raamsdonk een ernstige dag^ daar haar eerste en algemeen geachte en beminde lee raar, ds. J. C. C. Voigt, na ruim zevenjarigen getrouwen en gezegend en arbeid, afscheid nam van zijne gemeente. Z. E. W. deed zulks met een ernstige predikatie naar aanleiding van Openb. 3: 11b. Hoewel het kerkgebouw overvol was, heerste er ademlooze stilte; waardoor de diepe indrik van het scheiden sterker werd. Het viel Z. E. W. ook zwaar om van de ge meente te scheiden; er waren liefdebanden die door geen afstand gescheiden zouden worden. Na de predikatie bedankte een br. ouderling uit Drimmelen Z. E. W. hartelijk voor zijn veel- vuldigen en getrouwen arbeid die de Heere ook blijkbaar heeft willen zegenen. Hierna werd den scheidenden leeraar nog toe gezongen Ps. 121 vs. 4. Op verzoek van de Friesche broeders dringen wij beleefdelijk bij onze kerkeraden aan, hen de ge vraagde inlichtingen spoedig en duidelijk te ver strekken aan t adres van ds. J. op 't Holt Bolsward. yy Aan de Vrije Universiteit is tot doct.-ex. in de rechten afgelegd door den heer F. van der Broek en het semi cand.-ex. in de Theol. door de heeren J. Ozinga en J. Voerman. Te Oudelande zal op Hervormingsdag de christelijke school worden geopend de openbare te Aagtekerke wordt gesloten met 31 December. Staat deze laatste reeds geheel leeg en stil? Verleden Vrijdag nam de gemeente van Brui- msse haar nieuw, fraai kerkgebouw in gebruik. Ds. de Jager bepaalde zijn gehoor bij de heer lijkheid van de gemeente van den nieuwen boven die van den ouden dag in een schoone leerrede uit Haggaï 210 en de predikanten Laman, Raman, Kramer en Dekkers spraken goede en vriendelijke woorden. Een keurig kerkgebouw is een indrukwekkend getuige en lokt. Dat beseft Rome en geeft schatten uit voor fraaie kerken. Dit is geenszins renteloos kapitaal! W. OFFICIËELE BERICHTEN. Voor de a.s. verkiezing van Ouderlingen en Diakenen in de Geref. Kerk van Middelburg C. heeft de kerkeraad opgemaakt de volgende alpha- betisch .gestelde dubbelgetallen. Voor Ouderlingen: De broeders J. Maljers, D. C. van Nim wegen, J. Tilroe en C. Verhage.' Uit dit dubbelgetal moeten gekozen worden 2 broederen Ouderlingen. Voor Diakenen: De broeders M. van Baaien, C. v. d. Broecke, J. de Buck, C. Go verse, P. Ton en J. Vos. Uit dit dubbelgetal moeten gekozen worden 3 broederen Diakenen. De verkiezing zal plaats hebben in eene ver gadering van stemgerechtigde lidmaten te houden D. V. Woensdag 2 November aanstaande, 's avonds na afloop van den dienst; in de Noorderkerk. Mochten er tegen de voorgedragen personen bezwaren zijn, dan wordt men uitgenoodigd daar van in tijds mededeeling tc doen bij den Kerkeraad. Verbetering. Ds. N. P. Littooij is niet benoemd tot Quaestor maar tot Deputaat voor de Em. Kas. Quaestor is ds. J. Tholen te Zaamslag. R. v. d. Kamp, Class. Scrib. Oostkapelle25 Oct. Heden werd alhier met algemeene stenamen beroepen de Wel. Eerw. Heer JRidderbos, te Bedum, Theol. Cand. aan dé V. U. Moge de Koning der kerke het harte van dezen br., neigen opdat we weldra van hem mogen hooren een door ons zoo zeer gewenscht antwoord. Namens den Kerkeraad, A. de Kam, Scriba. De classis Zierikzee zal D. V. vergaderen Woensdag 23 Nov. 's morgens te elf uur. Punten voor 't agendum s. v. p. uiterlijk 10 Nov. in te zenden aan ondergeteekende. Op last der classis, D. Mulder, Correspondent. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending van C. J driemaandelijksche gift, f 0.52, uit de Catechisatie bus f5.12K, alsmede een paar partijtjes gebruikte postzegels. Namens gecommitt., J. v. Aartsen J.z., Penningm. Idioten-stichting >s Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van Abr. Dieremanse f 1.35. K. le Cointre. Corresp. Naairereeniging 's Heeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen van mejuf frouw N. N. 6 bonte schorten. J. de Wagmaker. Suppletiefonds „DRAAGT ELKANDERS LASTEN", te MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van „de Zusterkring" f 7.87. busje Mevr. Verhage f 1.12, busje Mej. Verschiere f5.busje K. le Cointre fl.75. busje dhr. Weeda f 1.10. Gift van S bezorgd bij br. v. Nederveen f 1. Met vriendelijken dank en onder aanbeveling, K le Cointre. in EFFECTEN, COUPONS en INCASSEERIN- GEN, BRAND-, INBRAAK-, ONGEVALLEN TRANSPORT- en LEVENSVERZEKERINGEN! Neemt gelden a deposito. Vertegenwoordiger van de Noord-Nederlandscbe Hypotheekbank voor de uitgifte van PANDBRIE VEN en het sluiten van Hypotheken. bij de GISTSTRAAT, Middelburg

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3