Druk-feilen. Nieuwe poging tot Schoolstichting. Overleden. Losgemaakt. Vrije Universiteit. w. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN niet voldoende waarborgt, eischt 't geref. beginsel herziening. De kerkeraad mag gerust namen zoeken en voorstellen. Doch de gemeente moet 't recht be houden ze aan te nemen of te verwerpen. Dit recht nu erkent ons kerkelijk leven niet. Zedelijke bezwaren in te brengen, is iets anders. Indien de kerkeraad alleen kiest, behoort hij daarna de gemeente saam te roepen en door vrije stemming de gemeente te laten beslissen of ze de voorloopig gekozenen verlangt of verwerpt. Blijkt 't laatste, dan moet de kerkeraad de gedane keuze laten vervallen en een nieuw voordracht kiezen. Er is gevaar voor, dat een kerkeraad een „onder onsje" wordt en niemand wordt toegelaten, die geen „vriend des kerkeraads" is. Dit reageert dan in Independentistische neigingen. Dr. K. herinnert aan de wijze van ds. k Lasco. De gemeente kiest zelf geheel vrij. Daarna beslist de kerkeraad, of de gekozenen voldoen aan de vereischten, door de Schrift gesteld. Dit is de eerste apostolische praktijk, doch ze vergt een hoog geestelijk peil der gemeente, blijkbaar uit eenparige opkomst en eenparigheid der keuze. Gewoonlijk is de opkomst klein; de groslijst uiteenloopend. Door vele stemmingen komt men eindelijk tot een tal. Doch hoe onvoorbereid is deze wijze om er toe te komen. De praktijk leert, dat de groslijst, door de gemeente opge maakt, correctief nooaig heeft in de macht van den kerkeraad om 't dubbeltal te stellen, waaruit dan definitief de gemeente kieze. Vooral in grootere gemeenten moet de kerke raad leidend optreden. De kerkeraad hoore de gemeente, beoordeele haar gewenschten, stelle de candidatenlijst vast, make althans een dubbel- getal op, in dat alles de gemeente dienenddie de eind keuze doet. Naar gereformeerd beginsel is echter de ge meente aan het voorgesteld dubbei-getal niet gebonden. De saamgekomen gemeente kan weige ren om uit deze voordracht een keuze te doen. Dan behoort de kerkeraad de lijst terug te nemen of aan te vullen Dr. A. K. zegt hiervan: die oplossing voldoet ons. En hij voegt er de opmerking bij als slechts een tiende deel der lidmaten opkomt en op de groslijst met slechts 10 of 20 stemmen namen worden gebracht, dan gaat 't niet aan, deze, als door de gemeente aangewezen te beschouwen en handelt de kerkeraad namens en voor de gemeente. W. Tengevolge van uitstedigheid hebben we 't vorig nummer niet zelf kunnen corrigeeren. Een paar zinstorende fouten wenschen we te herstellen. Als een tweede punt voor een volgende diaconale Conferentie bevalen we de vraag aan: „Behoort over een Conferentie van diakenen «en vast bestuur te zijn, of slechts een moderamen, dat elke Conferentie zelve kiest en met haar eindigen weer wegvalt." Elke Conferentie kan aan°de diakonie ter plaatse waar men een volgenden keer wenscht saam te komen of anders aan een paar broeders opdragen een volgende bijeenkomst voor te bereiden. Iets lager is sprake over 't „hulp bieden" van vereeniging in de gemeente zonder contract met de diaconie; dit moet zijn contact. W. In de laatste jaren is er nieuwe gang gekomen m het pogen der christelijke vrienden in Zeeland om Scholen met den Bijbel op te richten. Nu weer hebben zich „eenige mannen van 't Chr. Onderwijs" te Nieuwerkerk op Duiveland ver- eenigd en een bestuur gekozen met H. Cramer tot voorzitter en J. Syriër tot secretaris. Gere formeerden, Hervormden en ook Oud-Gerefor meerden schonken eenig geld en verbonden zich om jaarlijks te contribueeren. De emeritus-pre dikant ds. H. Cramer, die thans te Nieuwerkerk woont, gaat er op uit om hulp te vragen in t rijke Holland. Onze vrienden Mulder uit Zie- rikzee, de Jager van Bruinisse en Staal op Oos- terland bevelen het pogen aan. Ook wij zeggen: het slage! J yy OFFICIËELE BERICHTEN. De Kerkeraad der Gereformeerde kerk te Mid delburg A., deelt bij dezen, met dank aan den Heere, mede, dat door wijlen den heer W de Rijcke gelegateerd is f250 aan de Kerk en f250 aan de Diaconie. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden! De Kerkeraad voornoemd A. Littooij, Voorzitter. I. A. Bouwer, Scriba. Oost- West Souburg. Gisteren na de gods dienstoefening maakte onze geachte leeraar ds. G. F. Kerkhof aan de gemeente bekend, dat Z.Eerw. eene roeping beeft ontvangen van de Geref. kerk te Monnikendam. Dat Z.Eerw. vrijmoedigheid moge ontvangen om voor deze roeping te bedanken is den wensch van den kerkeraad. M. Dorlein, Scriba. Zierikzee. „Laat ieder 's Heeren goedheid loven," zoo klonk gisterenmorgen bij den aanvang der godsdienstoefening in opgewekte tonen de lofzang door ons kerkgebouw. En er was goede reden, waarom de dienstdoende predikant dezen jubel der gemeente op de lippen had gelegd. Immers, door de goede gunste onzes Gods, zou onze be roepen leeraar, ds. H. W. Laman in zijn dienst werk worden ingeleid door ds. F. Staal van Colijnsplaat. Deze deed zulks op zeer plechtige wijze na eene voor deze gelegenheid bijzonder passende rede, welke tot onderwerp had 1 Tim. IV 16. Des avonds aanvaardde eerstgenoemde zijn ambtelijken arbeid onder ons met eene boeiend-ernstige predikatie over 2 Cor. IV7, waarna Z.Eerw. zich in hartelijke bewoordingen aan zijne nieuwe gemeente verbond. Waarlijk, we hadden ruime stof om met elkan der te prijzen Gods goedertierenheid, die ons dezen dag van vreugde had bereid. Beide keeren was ons kerkgebouw gevuld met eene zeer tal rijke, aandachtig luisterende schare, onder welke we des avonds ook opmerkten de H.H. Burge meester en Secretaris, die het dagelij ksch Bestuur onzer burgerlijke gemeente vertegenwoordigden en in die kwaliteit ook werden toegesproken. Namens den kerkeraad, D. Mulder, Scriba. Kapelle-Biezelinge, 17 Oct. Na een gezegenden arbeid en genoegelijk samenwonen van ruim 6 jaren, nam onze beminde leeraar, Ds. N. G. Kerssies, in de middaggodsdienst van gisteren, afscheid van de gemeente alhier, met een rede naar aanleiding van Hand. 20 32. Een der ouderlingen sprak namens kerkeraad en gemeente een hartelijk afscheidswoord, en namens de Classis en de kerk van Goes hield Ds. R. J. v. d. Veen een, van sympathie en liefde tintelende toespraak tot onzen scheidenden leeraar. De gemeente zong op hun verzoek, staande de zegenbede uit Ps. 134 3 en Ps. 121 4. 't Was een treffende en aangrijpende ure. Namens den Kerkeraad, Jac8 Staal Pz. N.B. Het adres van den Kerkeraad is: Jac8 Staal Pz., Rapelle bij Goes. Vlissingen B. De penningmeester van de Zen- dingskas, Br. H. Guillaume, Kleine Kerkstraat, verzoekt ons de aandacht er op te willen vestigen, dat de tijd tot betaling der jaarlijksche contri- butiën voor de Zendingskas wederom is gekomen. Hij wil ze wederom gaarne in ontvangst nemen en verzoekt vriendelijk, ze bij hem aan huis te bezorgen. Moge de stroom dier gaven mildelijk vloeien. Reeds ontving hij eene contributie a f 1,25 en eene a f 1.en uit het busje van P. A. K. f4.—. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Beroepen: te Berlicum, ds. J. C. Rullman te Garijp. Bedankt: voor N.-Pekela door ds. T. Rispens te Oenkerk. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. W. Fokkens, van Stadskanaal, met eene pre dikatie over 2 Tim. 1 22, deed Zondag 16 Oct. j... Ds. J. Jansen, van 's Gravemoer overgeko men, zijne intrede in de Geref. kerk te Nieuw- Buinen. Ds. Jansen had tot tekst gekozen 1 Tim. 1 15a. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den leeraar Ps. 134 3 toe. Zondag 16 Oct. deed ds. Jansen van 's Graven moer zijn intrede te Nieuw-Buinen. Tekst 1 Tim. 1 15a. Ds. Fokkens van Stadskanaal bevestigde met een leerrede over 2 Tim. 1 -.22. Zondag 30 Oct. a. s. hoopt ds. E. J. Koppe afscheid te nemen van zijne gemeente te Ids- kenhuizen, om Zondag 6 Nov. d. a. v., na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. A. Koppe, te Zuidwolde, zijn arbejd in de Ger. kerk te Westbroek te aanvaarden. Aan den heer A. van Dijk, Geref. Pred. te HollandBcheveld, is op zijn daartoe gedaan ver zoek^ door den Commissaris der Koningin in de provincie Drente eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid en voorzitter der Gezondheids commissie, waarvoor de zetel is gevestigd te Hoogeveen. Op 29 Augustus is te Melolo, na door malaria gesloopt te zijn, overleden, Mevr. Pos, geboren van de Putte, en reeds des avonds werd ze naast Mevr. v. Alphen begraven. Haar arme man kan nauwelijks staan, een treurige invalideDs. Wielenga en zijn vrouw waren te Melolo. Per prauw bereikten ze 6 Sept. Kabaniroe. 10 Sept. is br. Pos naar Java vertrokken. Ds. H. Reiners is losgemaakt van de kerk te Nieuw Beerta. Breda. Ter begeleiding van het gemeente-ge zang in de Geref. Kerk. alhier is het Mason en Hamlin orgel vervangen door een kerkorgel, Fransch model, uit de fabriek Merklin-Schutze. 't Orgel heeft 10 registers en vrij pedaal. Het nieuwe instrument is een geschenk van het orgel fonds en dus geheel buiten bezwaar van de ker kelijke kas. De ure des gebed s voorafgaande aan de Dies viering onzer Vrije Universiteit werd ditmaal geleid door dr. A. Kuyper Jr., predikant te Makkum, die voor een zeer talrijke schare optrad met een boeiende rede uit Jesaja 511 en 2 en daarna de stichting opdroeg. Op den dies zei ven, droeg dr. H. Bavinck zijn rectoraat over aan prof. Biesterveld met een rede, waarin hij het goed recht der Christelijke wereldbeschouwing aan toonde, daar zij 't juiste antwoord geeft op de vragen naar de verhoudingen van het kunnen en zijn, het zijn en worden, het worden en handelen Mr. A. Anema hoopt op Vrijdag 28 Oct. 's namiddags 2 uur zijn ambt te aanvaarden. De Unie-Collecte bracht op te Aardenburg met Ede en St. Kruis f 16.885, Ierseke f 70.53, Din- teloord f 137.10, Drongelen met Meeusden f 7.90, Oostkapelle Geref. Kerk f 33.46 en in de Geref. Gemeente f 17.375, Spui bij Terneuzen f 95.04. Wat is de opbrengst te O. K. toch klein. Waarom collecteeren de broeders aldaar toch niet aan de huizen? Dat verviervoudigt de collecte. Met blijdschap constateeren we, dat aldaar voor de „S. m. d. B." gecollecteerd is ook in de kerk der „Gereformeerde Gemeente" en er toch een f 1 5 is verzameld. W. Mej. A. Mans velt, onderwijzeres aan de Chr. School te Waddings veen (Nisse), is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Burgerschool te Mid delburg. De heer D. H. Littooij te Terneuzen is opge treden als Provinciaal Agent voor De Wachter Diakenen der Geref. Kerk van Middelburg C. geven hierbij kennis dat in de collecte gevonden is onder bijschrift: „Uit dankbaarheid voor kerk en armen" f 2.50, en dat door den koster aan hen is ter hand gesteld van N N. f 2.50. Diakenen zeggen daarvoor hun dank. P. G. de Wolpp A.Hz. Diaken-Boekhouder. Met dank ontvangen van de Chr. Jongl. Ver. „Herman Faukeel" te Middelburg f 7.031/8, zijnde de gehouden collecte op haar jaarfeest ten be hoeve van de vereeniging tot chr. verz. van krank zinnigen in Zeeland. D. Wisboom-Verstegen, Penningm. Boekaankondfging. L. Penning. Ons oude Nederlandafl. X. Een boeiende beschrijving van de tocht van Chattam. En achterin een werkelijk fraaie plaat: het Atjehsche gezantschap bij Prins Maurits. W. CORRESPONDENTIE. Het verslag van het Rapport van depp. der classe Middelburg is te laat voor dit nummer ontvangen.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3