Bij de benoemingen worden gekozentot class.- corr. ds. Goris, sec. dr. de Moor; tot kerkvisit. ds. Zwiers en ds. Goris, sec. ds. Mulder en dr. de Moor; tot dep. ad exam. ds. Goris, dr. de Moor, ds. Zwierstot dep. hulpbeh. kerken ds. Zwiers, br. L. Punt en br. K. Dane; tot quaes tor ds. Zwiers, sec. ds. Goris; tot class.-corr. Theol. School ds. Goris. In plaats van ds. Yoigt wijst de classis als provinciaal deputaat voor art. 49 D. K. O. ds. Mulder aanals sec -dep. Hulp behoevende kerken ds. Goris; als sec.-dep. tot eventueele verkiezing van een Hoogleeraar aan de Theol. School dr. de Moor. Inzake vacatuurbeurten wordt besloten, dat de beurten voortaan om de drie weken zullen ge geven worden, behalve aan Moerdijk, dat om de veertien dagen zal geholpen worden. Consulent van Moerdijk wordt ds. Goris, van Raamsdonk dr. de Moor, van Dinteloord (in plaats van dr. de Moor) ds. Zwiers. Ds. Voigt wordt acte van losmaking van Raams- donks kerk verleend op de meest eervolle wijze. De praeses deelt dit ZEw. in hartelijke bewoor dingen mede, waarna ds. Yoigt een kort afscheids woord spreekt. Roepende kerk voor de volgende classis is Dinteloord. Kerken voor tusschentijdsche approbatie en losmaking: Zevenbergen en Breda. Ds. Voigt eindigt de vergadering met dank gebed. Op last der classis, Breda, 6 Oct. 1904. Dr. J. C. de Moor. Door de Classis Klundert is in hare vergade ring van 6 Oct. j.l. peremptoir geëxamineerd en tot de bediening des Woords en der H. Sacr. toegelaten, de Eerw. Heer D. B. Hagenbeek, beroepen te Fijnaart. Ook is op die vergadering benoemd tot Corres pondent: ds. L. G. Goris te Zevenbergen. Prov. Dep. naar art. 49 ds. A. J. Mulder, Klundert. Sec. Dep. Syn. voor Hulpkerken, ds. L. G. Goris, Zevenbergen. Sec. Dep. Syn. voor benoeming Hoogleeraren, dr. J. C. de Moor te Breda. Namens de Classis voornoemd: L. G. Goris, h. t. scriba. Zevenbergen, Oct. 1904. Classis Klundert. Door den quaestor kan verantwoord worden dat de volgende collecten werden geïnt. Inw. Zend. Theol. Fac. d. V. U. Breda f 3.17 Willemstad - 5.16 f 1151V3 Raamsdonk - 5.42 - 6 Oö1/^ Fijnaart - 9.03 - 11.77 Klundert - 31.7072 - 36.82Y2 Zevenbergen - 9.9472 - 7.7072 Dinteloord - 6.80 - 6.60 Moerdijk - 4.70 - 4.85 Voorts zij gemeld dat de vacaturebeurten als volgt zijn geregeld: M o e r d ij k. F ij n a a r t. 16 Oct. Ds. Goris 9 Oct. Ds. Mulder 30 Ds. Mulder 23 Dr. de Moor 13 Nov. Dr. de Moor 6 Nov. Ds. Zwiers 27 Ds. Zwiers 20 Ds. Goris 11 Dec. Ds. Goris 25 Ds. Mulder 8 Jan. Dr. de Moor 22 Ds. Hagenbeek 5 Febr. Ds. Zwiers Raamsdonk. Dinteloord. 6 Nov. Dr. de Moor 23 Oct. Ds. Zwiers 27 Ds. Zwiers 13 Nov. Ds. Goris 18 Dec. Ds. Goris 4 Dec. Ds. Mulder 8 Jan. Ds. Mulder 25 Dr. de Moor 29 Dr. de Moor 15 Jan. Ds. Hagenbeek 19 Febr. Ds. Hagenbeek 5 Febr. Ds. Zwiers Namens de Classis Klundert, E. Zwiers, Quaestor. Willemstad, 7 Oct. 1904. Kruiningen10 Oct. 1904. Het was gisteren voor de Gemeente een ern stige dag, daar onze algemeen geliefde leeraar voor het laatst de Gemeente als haar leeraar zou dienen. Hij deed dit op een wjjze die onze verwachting overtrof. Hij trachtte ons af te doen zien van hem die ging, en wees ons op den Heere, die bleef. In de morgenuren wees hjj ons, naar aanleiding van Deutronomium 32 vers 46—47, op het voor recht dat de Gemeente gehad had in de ver kondiging van het levende Woord des Heeren, en wees ons dat dit ook voor de Gemeente geen vergeefs woord zou zijn, haar vermanende het ook aan hare kinderen te vertellen en te wan delen in de inzettingen des Heeren, haar be tuigende dat ze dan ook voorbereid zouden worden, om door de Jordaan in te gaan in dat land der ruste, waar van scheiden geen sprake meer zou zijn. In den namiddag koos hij dat hem zoo passende woord: „Hebt gij mij lief" uit Joh. 21 vers 17 het middelste gedeelte en vermaande ons dan die liefde ook te betoonen, door te vertrouwen op den Heere die blijft, waar dienstknechten gaanwaar dan ook zichtbaar de Gemeente door gesterkt werd, om te kunnen doorstaan dat ver breken dier nauwe banden, waarmede Leeraar en Gemeente zoo nauw verbonden zijn (wat echter in ons hart omging vermag hier geen uitwijding). Nadat hij allen in ambt en betrekking hartelijk had vaarwel gezegd, werd hij ten eerste door den oudsten ouderling J. v. d. Berge namens Kerkeraad en Gemeente hartelijk toegesproken, waarna ds. Heida als afgevaardigde der classe en der gemeente Ierseke hem een hartelijk vaar wel toesprak; daarna door ds. Sybrandy uit Krabbendijke, die eveneens een zeer hartelijk woord sprak namens zijne gemeente; waarnaden heer A. Boot, hoofd der chr. school, hem namens het Bestuur dier schooi dank zegde voor al het geen hij voor die school had gedaan, die de liefde van zijn hart wegdroeg en welke hij nog had mogen helpen oprichten. Alsnu werd hem door de Gemeente staande toegezongen Ps. 121 vers 4. Zeer vele hoorders waren opgekomen, alleen de gemeenteraad die uitgenoodigd was en waar plaatsen voor gereserveerd waren, was zonder eenig bericht weggebleven. Nadat hij de talrijke schare, die het gebouw nauwelijks kon bevatten en sprekers bedankt had, verzocht hij de Gemeente te zingen Ps. 122 vers 3. L. J. Florüsse, Scriba. Het adres van den Kerkeraad is L. J. Flo rüsse, Hansweerd. Rapport der Commissie van Onderzoek en Praeadvies met het oog op even tueele herziening t*fgftjfrf. 27 D.IL op de e. k. Ge?u J Synode. WelEerwaarde en Eerwaarde Broeders. De ondergeteekenden op uwe vergadering van den 12den November des vorigen jaars be noemd om een onderzoek in te stellen naar de in de kerken onzer classis gebruikelijke wijze van kerkeraadsverkiezing, en, uitgenoodigd om, met het oog op de eventueele herziening van enkele artikelen der D.K. op de a.s. Generale Synode, praeadvies uit te brengen over Art. 27, hebben de eer U mede te deelen, dat zij in hunne vergadering van den 25 Februari, j. 1. een negen tal vragen hebben gesteld, die door de respec tieve kerken op de navolgende wijze welwillend zijn beantwoord, en het volgende advies u ter bespreking aanbieden. De eerste vraag, naar het aantal ouderlingen en diaken werd beantwoord als volgtDat eene kerk heeft8 ouderl. 8 diak. een ander6 ou- derl. en 6 diak. een derde6 ouderl. 4 diak. een vierde: 5 ouderl. 5 diak. in zeven kerken 4 ouderlingen en 4 diakenen dienen, terwijl ééne kerk 4 ouderl. en 3. diak. heeft twee kerken 3 ouderl. en 3 diak. en 2 kerken 2 ouderl. en 2 diak. hebben. De tweede vraag of zij voor hun leven gekozen zijn, wordt door al de kerken ontkennend beantwoord. Yoor twee jaren worden zij gekozen in vier kerken. Voor drie jaren in één kerk. Voor vier jaren in één kerk en Yoor vijf jaren in één kerk. terwijl ééne der kerk antwoordde: Ze worden gekozen om hun ambt waar te nemen, zoolang als de gemeente ze begeert, of niet door anderen vervangen wil zien. Op de derde vraag, of zij somtijds worden ge continueerd, alleen in buitengewone omstandig heden, of ook in gewonewerd geantwoord In buitengewone omstandigheden doorhes kerken. In gewone gevallen door ééne kerk. Niet gecontinueerd in negen kerken. Vraag vierluidende: Worden zij wel of niet opnieuw genomineerd, en, wordt alsdan een tweetal gesteld voor elke vacature,-of een dubbel tal bestaande uit tweemaal zooveel namen als er vacaturen zijn, werd zeer verschillend be antwoord. In negen kerken komen de aftredende ambts dragers wederom op de nominatie, in vijf niet, terwijl in vijf andere door de gemeente een grostal wordt aangeboden, en in twee kerken vrjje stemming plaats heeft. Op de vijfde vraag, of de verkiezing elk jaar naar denzelfden regel plaats heeft, wordt op twee na, door al de kerken bevestigend geantwoord. Blijkens het antwoord op vraag zes worden de namen der verkozenen en herkozenen in alle kerken voorgesteld, en tweemalen afgekondigd behalve in ééne kerk, waar dit met die der her kozenen slechts éénmaal geschiedt. De zevende vraag, of de herkozenen op nieuw worden bevestigd, werd bevestigendvoorwaardelijk en ontkennend beantwoord. Opnieuw bevestigd in zeven kerken. Wanneer de herkozenen dit zelf verlangen, in twee kerken. Niet opnieuw bevestigd in acht kerken. Op de achtste vraag, of de kerken ook iets ter aanbeveling hadden te zeggen voor de wijze, waarop bij haar gehandeld wordt, werd door zes kerken ontkennend geantwoord, terwijl ons van onderscheidene kerken intersante mededeelingen en zeer uiteenloopende wenken gewerden, die duidelijk blijk geven, dat een nader onderzoek naar de toepassing van art. 27 niet overbodig is, en nadere verklaring of eventueele wijziging van dit artikel ernstige overweging verdient. De eene kerk b.v. meent zich zooveel mogelijk aan dit artikel te houden, maar verontschuldigd zich met dit niet geheel te kunnen aan de eerste alinea, uithoofde van gebrek aan geschikt per soneel. Een andere pleit voor vrije stemming, omdat elk lid dan vrije keuze heeft, maar durft niet beweren of dit voor grootere kerken wel ge- wenscht is. Een derde acht hare wijze van doen om de aftredenden wederom op de nominatie te plaatsen aanbevelenswaardig, omdat deze tot dusver goede resultaten heeft opgeleverd. Een vierde, die tegen het plaatsen van de aftredenden op de nominatie is, en voor het aan bieden van een grostal door de gem. beveelt hare handelwijze aan op de navolgende gronden le omdat ze steunt op de kerkenordening, wat aangaat het beginsel van tijdelijken dienst met vervanging. 2e de moeilijkheden voorkomt, dat: a.de kerkeraad zijn eigen medeleden continueert. b. op het dubbelgetal naast aftredende, andere namen voor den vorm worden gebracht, wat voor die broederen onaangenaam is. c. dat er zoo beter verband blijft tusschen kerkeraad en gemeente. d. dat de kerkeraad zoodoende oud-ouderlingen en oud-diakenen tot steun en voorspraak bekomt. e. dat de gemeente zoodoende tijdig en zonder opspraak van minder geschikte broederen bevrijdt wordt. f. dat ieder geschikte beurtelings den last komt te dragen. g. dat schuilende talenten te beter worden ontdekt. Weer andere kerken achten met deze, dat door aanbieden van een grostal door de gemeente, alzoo de meening der gemeente het best wordt vertolkt, en de gemeente meer gebruik van haar recht heeft. Een andere kerk beantwoord deze vraag Onzes inziens verdient het aanbeveling, defini tieve aftreding: (niet terstond herkiesbaar;) elk jaar één ouderling, en één diaken, (niet de helft dit vergemakkelijkt: a. de samenstelling voor de nominatie. b. de diensttijd duurt dan zoovele jaren als er ouderlingen of diaken zijn. c. dit is in het belang èn voor de gekozenen, (vooral oningewijden) èn voor de gemeente. Weer een andere kerk, die niets ter aanbeve ling wenscht te zeggen, deelt echter mede, „dat in haar midden geen verplichte aftreding bestaat, omdat het moeielijk schijnt ieder jaar een achttal geschikte broeders der gemeente weer aan te bieden. Feit is, dat elk jaar, zonder dwang één of meer broeders vrijwillig aftreden, en door anderen worden vervangen." Het zooveel moeielijk naleven van de bepalingen der kerkenordening, die de kerken verklaard heb ben voor bondig en goed te zullen houden, schrijft nog een andere kerk, blijkt uitstekend te werken voor kerkeraad en gemeente. Wij hebben geen behoefte, besluit zij, aan eene andere regeling, en wenschen in allen gevalle vrijheid voor iedere kerk om daarnaar te blijven handelen. Op de negende vraagof ook eene andere wijze van verkiezing, dan in de gestelde vragen ver meld stond, plaats had, kwam van geen der kerken, behalve van die, waar vrije stemming gehouden wordt, in. Hiermede geven wij een overzicht van den werkelijken toestand in onze classis. In een volgend nummer zullen w\j onze beschouwingen aanbieden.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 6