PATRIMONIUM, Mi Mleltai Voortettiiif Besprelii Boitopda. een AGENT ADVERTENTIEN. MEI0 benooditjd, Soliede Geldbelegging. Voorhanden bij boekh, Fanoy: Jaarfeest „Herman Faukeel". Oud-Heidendom. Vragenbus. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN GEWONE VERGADERING voor den verkoop van GELDERSCHE VLEESCHWAREN. Oost-Souburg. B. PLUIJMERS Co. «teunen moet, en wil den ouders den weg wijzen om hun recht te verkrijgen, doch hen niet mag dwingen om tegen hunne kinderen te procedeeren. f. Kan een kerkeraad een besluit der diaconie inzake ondersteuning vernietigen, en is de diaconie dan verplicht, hun besluit in te trekken? Men is algemeen van oordeel, dat een kerkeraad geen diaconaal besluit kan vernietigen; slechts adviseer en. Ons bevreemdt dit oordeel zeer. Een kerkeraad staat verantwoordelijk voor wat de diaconie doet. 't Opzienersambt in vol veert opzicht evengoed als over den dienst des Woords, zoo ook over de diaconale verzorging. Bij verzuim, heeft de kerke raad te vermanen. Bij verschil van inzicht, te be slissen. Ieder diaken kan bezwaar hebben tegen een besluit der diaconie. Dan heeft hij 't recht dit be zwaar te brengen op den breeden kerkeraad. Ook kan een lidmaat der kerk zich beklagen over eene diaconale behandeling. Hierover oordeelt de kerkeraad. Doch de diaconie heeft beroep op de meerdere vergaderingen. W. Wat was het feestelijk Woensdag 5 October op de zaal BogardstraatGeen wonder ook! De Geref. Jongel. Ver. „Herman Faukeel" herdacht haar 38ste geboortedag. Geen „saaie" jaarver gadering, doch een bescheiden feest zou worden gevierd. Achter de met wit papier bespannen tafels, hadden de gasten, zoowel als de „huisgenooten" een plaats gevonden. Op den achtergrond van het podium, waarop het Bestuur resideerde, prijkte, omgeven door de nationale kleuren, het vaandel met zijn sterk sprekende symboliek. Ongeveer half acht, opende de voorzitter, dhr. de Ridder, (de eere-voorzitter was verhinderd) de vergadering. Na psalmgezang, gebed en het lezen van Pred. 3, sprak hij een welkomstwoord, gevolgd door een kernachtige openingsrede. De trage leden werden tot werken geprikkeld, de ijveren een „voortvaren en niet versagen" toegeroepen. De secretaris gaf een stukske historiede penningmeester wist met getallen zijn gehoor te boeien en te verheugen, terwijl de bibliothecaris over de boekenkast en haren, om vermeerdering roependen inhoud, sprak. De 2° voorzitter droeg „abd-el-kader" voor. De afgevaardigden der 3 Geref. Kerken brachten -de hartelijke groeten over. De Zeeuwsche Afdeeling en de Ring hadden •de beste wenschen voor „Herman Faukeel's" verder leven. Na een zeer gezellige pauze, waarin eenige zeer vriendelijke dames de jongelieden bijstonden hunne gasten van de noodige ververschingen te voorzien, trad dr. Wagenaar, als altijd ook nu weer voor de Jong. Ver. bereid, op, om een schoone causerie te houden over Leo Tolstoï's Opstanding. Z.Eerw. boeide ook nu weer zijn gehoor, dat in de hooge verwachtingen niet werd teleurgesteld en zich zeer dankbaar toonde. Nog eenige felecitaties en een samenspraak door 9 personen en de agenda was afgewerkt. De 2® voorz. was de tolk der aanwezigen, om den voorzitter dank te zeggen voor zijn energieke leiding: dhr. 'tHart eindigde met dankzegging. 'tWas een heerlijke vergadering! Er was veel belangstelling bij de ouderen, ook bij de jongeren. Blijve dat zoo! Alle jonge lieden van Geref. huize lid der Jong. Ver. Dat is de leus van den Bond, ook van „Herman Faukeel". J. P. K. Beroepen: te N.-Pekela ds. T. Rispens te Oenkerk; te Reeuwijk-Sluipwijk dhr. J. Ridderbos cand. te Bedum; te Harlingen ds. J. Westerhuis te Groningen; te Oosterzee J. L. Jaspers, te Boskoop, cand. a/d V. U.te Berlikum J. C. Rullman, te Garijp. Aangenomen: naar Oudewater door ds. A. van Dijk te Hollandscheveldnaar Marrum door G. Ke ssies, cand. te Sauwerd. Bedankt: voor Voorburg door ds. D. J. Schoonhoven, te Noord-Scharwoude; voor Moor drecht, IJselstein en Opeinde-Nijega, door G. Kerssies, cand. te Sauwerd. Te Kruiningen nam ds. Laman zijn afscheid met een preek over Joh. 2117„Hebt gij mij lief?" Hij werd toegesproken door ouderling v. d. Berge, door ds. Heida van Ierseke en ds. Sybrandy van Krabbendijke en door het hoofd der Chr. school, den heer Boot. Uit alles bleek, dat er tusschen leeraar en gemeente liefdebanden gelegd waren, die niet dan met smart werden verbroken. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. L. v. Mourik, van Hollum op Ameland, naar aan leiding van Zach. 4 9, verbond zich 1.1. Zon dagmiddag de beroepen leeraar J. G R. v. Mourik aan de Geref. kerken te Balk en Wijckel, hij had tot tekst gekozen Ps. 84 8. O. en W. Souburg, 13 Oct. Ds. Kerkhof ontving hedenavond beroep van de Geref. Kerk te Mon nikendam. Ds. Loois te Pernis herdacht zijne 25 jarige ambtsbediening in de Gereformeerde kerk aldaar. De classis Alkmaar der Geref. kerken heeft aan Ds. J. Hartwigsen te Broek op Langendijk eervol emeritaat verleend. Ds J Wisse sinds 1902 emeritus-predikant bij de Geref. kerk te Garijp, is zondag 9 Oct. 1.1.. 's morgens vroeg, in den ouderdom van 60 jaar te Garijp overleden. Van 1873 af predikant te St. Laurens, diende hij sinds 1878 de kerk te. Garyp, met welke hij in 1887 in Doleantie ging- De aan haar ouden leeraar verknochte gemeente, Zondagmorgen onder den diepen indruk van zijn nog onverwachten dood samengekomen, werd door haar tegenwoordigen Dienaar des Woords Ds. J. O. Rullman, bepaald bij Hebr. 13 7 en 8' Gecoll. voor de Scholen met den Bijbel te 's Heer- Hendrikskinderen met Wissekerke f 13.21; Krui ningen met Hansweert f 101.35; Scharendijke met Eikerzee f 33.20. 's Gravenmoer met Don- genschevaart en Oosterhout f61.23; Helmond met Nieveen f20.Biggekerke met Krommen- hoeke f 48.911 /2; Kapelle met Biezelinge f 129.50. Te Drimmelen, waar de gemeente tot dusver in een keuken vergaderde, werd in gebruik ge nomen een fraai, nieuw kerkje van 130 zitplaat sen. De consulent, ds. Voigt, sprak een feest rede uit over Ps. 69 36—37. Calvinisme en Hooger Onderwijs. Naar wij ver- wemen, is Ds. G. Wisse Jr. te Leiden door de debatingclub der Leidsche Studentenvereeniging uitgenoodigd, om in het klein-auditorium der academie, een voorlezing te houden over het Hooger Onderwijs, met gelegenheid tot debat. Ds. Wisse moet deze uitnoodiging hebben aan genomen, en als onderwerp gekozen hebben „Calvinisme en Hooger Onderwijs". Deze verga dering, die voor professoren en studenten toe gankelijk is, zal plaats hebben in November. In de schoone rede van den aftredenden gouverneur-generaal op Koninginnedag te Batam gehouden, troffen ons deze woorden: ook bleek -er met klem optreden noodig tegen den Radja van Tebowan die in strijd met den uitgedrukten wil der Regeering, weduwen-verbranding had toegelaten. Ziet, daar hebt ge nu een Christelijk regiment, dat 't antiek heidendom fnuikt en de gruwelen van de valsche godsdienst wreekt en weert. W. Is het geoorloofd, dat een jongeling den Heere bidt, dat bjj de loting voor de Nationale Militie hem een vrij-nummer te beurt valt? Willemstad. S. Ja, mits het gebed eindigt in het: niet mijn 'wil, maar uw wil geschiede. W. Het bestuur der Theol. Fac. Ver. a. d. Vrije Univ. maakt aan Kerkeraden, die een student willen laten optreden, bekend, dat zij zich kunnen wenden tot onderstaand adres: „Bestuur der Theol. fac. Ver. Keizersgracht 162. Amsterdam. Aan de V. U. werd 't doctororaal examen in de Theol. afgelegd door J. Brinkman en V. Hepp. Hooger Onderwijs Vrije Universiteit. Dejaar- lijksche Ure des Gebeds voor de Vrije Univer siteit zal dit jaar plaats vinden Woensdag 19 Oc tober a.s., 's avonds te 8 uur, in de Boomslootkerk. Als voorganger hoopt op te treden Dr. A. Kuy- per Jr., predikant te Makkum. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Oostburg, dhr. Lous te Rijsoord. Door tusschenkomst van den Koster der Noor- derkerk te Middelburg, met vriendelijken dank ontvangen, voor Diaconaal-Hulpbetoon, van vrouw In hartelijke dank ontvangen van Mejf. N. f 1.50 en van N. fl.50, en van N. 60 cent als contribusie, en van S. D., 50 opgespaarde halve centen. Zusterkrïng. Vlissingen B. In dank ontvangen voor de Kerk bij de rentebetaling f4., f 5. en f 15 bij de ontvangst van plaatsengeld f 0.50 en f 1. voor het tekort 1903 de opbrengst van den verkoop van een dames handwerk f 18. (De andere bij dragen voor het tekort zullen op andere wijze worden verantwoord.) Opbrengst der stuivers ver- eeniging op 5 Augustus f 21.35, op 2 Septem ber f 20.95. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes, Scriba. Verg. van den Ring Middelburg op Donderd 20 Oct. 1904 in Concordiate Middelburg. AGENDA: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Opstel v. d. Voorz. Onderw. „De Rechabieten", 4. Opstel Vice-Voorz. Onderw. „De Eed"' 5. Opstel door vriend Rijers van M'burg onderw. „Vrijhandel en Protectie." 6. Rondvraag, 7. Sluiting. Namens het bestuuar, L. Janse, Secr. op VRIJDAG 21 OCT., des avonds 8 uur, in het „Militair Tehuis", Nieuwstraat. HET BESTUUR. Door huwelijk met Mei een bij A. LORIER, Oost-Souburg, Abeelsche Zandweg. Wordt gevraagd voor Zeeland Fr. brieven onder No. 50 bureau van dit blad. Een Gereformeerde gemeente vraagt op hare eigendommen (bezwaard met eene eerste hypotheek onder zware aflossing) een TWEEDE HYPOTHEEK groot 8 Mille, tegen een rente van 4y4 a 43/* pCt. Bewijzen van soliditeit en officieele opgaaf der taxatiewaarden zullen desverlangd gaarne worden verstrekt. Brieven onder motto „Geldbelegging" aan het bureau dezer courant. MT~ ONTVANGEN een groote collectie Hoeren Winterjassen, vanaf f7,-; beste van fll en hooger. Ook voorradig eene collectie voor kinderen vanaf f3,-. Zware Bonkers met baai, eigen gemaakt, van f7,ook minder van f 4,50. Een groote partij Winter- petten. Alles aan de laagste pryzen. Minzaam aanbevelend, GISPEN, Heiligmaking f .80 BREE VOORT, Vrouwenweelde en Vrou wensmart - —.90 SCHRIJVER, Het eenzame pad. -—.90 van PROOSDY, Mijn knecht Job, twaalftal Leerredenen - 1.20 van AN DEL, Paulus' beide brieven aan Timotheus- 1.75 KUYPER, Vier uwe Vierdagen. - 1.90

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3