Gorporatiën. StöMdrsüerü Oosterta &Le Cointre ADVERTENTIEN. Christelijke Hoogere Burgerschool. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN Ondergeteekenden geven kennis van de ge boorte van een DOCHTER. GETROUWD: CATHARINA G0VERSE, geb. VREKE, in den ouderdom van 71 jaren. Uit aller naam A. GO VERSE. Serooskerke (W.), 16 Sept. 1904. -daalt in de gemeente en uit de gemeente weer opklimt in de speciale Ambtsdragers, die dienend werken onder de contróle der geheele gemeente; ■en die dan ook door haar behooren te worden verkozen. Zien wij in een volgend artikel hoe. W. Gereformeerd Ziekenhuis. Te Amsterdam is thans een nieuw Gereformeerd Ziekenhuis, geheel naar de tegenwoordige eischen der wetenschap ingericht. Toen de Gereformeerde Vereeniging voor Zie kenverpleging in 1891 werd opgericht, had zij niet de hoop, dat zij zoo spoedig zulk een Zieken huis, als nu staat aan de Ter Haarstraat hoek Bilderdijkkade, zou zien verrijzen. Zij was klein en had weinig middelen.. In de eerste jaren werd zij gehuisvest in eene woning (Heerengracht 192,) haar afgestaan door de liefde van den heer Hovy. Niet meer dan een viertal zusters waren er te vinden, bereid, om met de Vereeniging te arbeiden aan het krankbed in het huisgezin. Dit aantal werd later iets grooter, maar de nieuwe zusters waren niet bekwaam genoeg voor haar taak, zoodat behoefte gevoeld werd aan eene kleine inrichting ter opleiding van pleegzusters. Ook deze kwam tot stand, eerst in het boven genoemde huis van den heer Hovy, later in een -eigen huis der Vereeniging, Heerengracht 70. Daar de Heere steeds grootere ruimte maakte, zagen de broeders jaarlijks hunnen arbeid toene men, zoo in het Ziekenhuis als in de woningen van kranken. Zij waagden zich ook op het gebied van den Wijkarbeid met zusters, die gediplomeerd werden door eene examen-commissie, welke bestond uit afgevaardigden van de twee Vereenigingen de Vereeniging ter bevordering van Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland en de Amster- damsche. Hoe verder God ons bracht op den weg der Ziekenverpleging, des te meer gevoelden wij be hoefte aan een Ziekenhuis, dat aan alle recht matige eischen der medische wetenschap zou vol doen. Zulk een gebouw is nu verrezen. Den 6den September j 1. is het geopend. De broeders begeeren dat, met name de Gere formeerden in den lande, bij voorkeur van dit Ziekenhuis zullen gebruik maken, als zij buiten hunne woonplaats in een Ziekenhuis moeten gaan. Tot nu toe werden vaak zieken van Geref. en Christelijken huize van elders in de Roomsche of niet Christelijke inrichtingen te Amsterdam gevonden. Dit is nu niet meer noodig. Aan de Geref. Ziekenverpleging zijn als ge- neesheeren verbonden Dr. J. W. de Bruyne, Geneesheer-Directeur voor inwendige ziekten Dr. W. Holleman, voor vrouwen-ziektenDr. C. B. Tilanus, wondheel kunde en rechtmaken van scheefgegroeide kinderen Dr. D. Mac Gillavry, Siruzijn; Dr. J. M. ten •Cate, voor ziekten van oor, keel en neusDr. F. A. Steensma, voor huidziekten. Als directrice is benoemd Mej. J. H. Kuyper, die met Mej. Rutgers een tijd lang zich dapper gekweten heeft als Hoofdverpleegster aan 't Pe- "tronella-hospitael onder de uitnemende leiding van Dokter Scheurer, doch ze heeft nog niet aan genomen. De zieken der tweede en eerste klasse mogen hunne (hare) eigene dokters of professoren hebben, indien zij dit verlangen. Homopathische boktoren zijn niet uitgesloten. De verpleegkosten in het Ziekenhuis bedragen voor de 3® klasse van f 1.30 tot f 1.60 per dag, voor het gebruik van de operatiekamer wordt f 5.per keer berekendvoor de 2e klasse van f2 tot f4 per dag, voor het gebruik van de operatiekamer wordt f 10.per keer berekend; voor de 1® klasse van f 5 tot f 8 per dag, voor het gebruik van de operatiekamer wordt f 10. per keer berekend. Tevens blijven de verbandstoffen voor rekening van de patiënten der le en 2® klasse. De verpleging geschiedt door pleegzusters, in sommige gevallen geholpen door verplegers. Dagelijks (behalve Zaterdag) is er gelegenheid voor familie en vrienden om hunne zieken te bezoeken, 's middags van 34 uur. Wekelijks worden alle zieken door eenen rasten predikant bezocht. Doch ieder predikant, ouderling of oefenaar kan den (de) zieke, welke(n) hij wil bezoekeD, op ieder uur van den dag, mits niet vóór elf uur 's morgens en na 5 uur 's avonds. Afwijking van dezen regel kan alleen verleend worden, onder bijzondere omstandigheden, door den Geneesheer-Direkteur. Zij die tot leerling-verpleegster willen worden aangenomen wenden zich met goede getuigschriften van haar predikant tot den geneesheer-directeur zij ontvangen f 20 voor uitrusting en f 100 toe lage per jaar. Ze hebben 3 weken vacantie. Na drie jaar opleiding doen ze examen en als gedi plomeerd Gereformeerd Ziekenverpleegster houden ze hun thuis in 't Ziekenhuis, doch met opdracht om doorgaans daar buiten te verplegen. Dan verdienen ze f 175 en krijgen op 65-jarigen leeftijd f 300 jaarlijks pensioen. Ook hun vacantie duurt 3 weken. Het Bestuur der Vereeniging voor Geref. Ziekenverpleging te Amsterdam, Ds. N. A. de Gaay Fortman, Voorz.Ds. W. H. Gispen, Vice VoorzitterP. N. de Vries Jr., ArtsJ. BührmannC. IngwersenH. D. von MeyenfeldtW. Kuyper, Secret.-Penningm. Oos terpark 40. Namens het bestuur der „Vereeniging voor Middelbaar-, Handels- en Voorbereidend Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag" te Rotterdam, wordt aan ouders, voogden en andere belanghebbenden bericht, dat aan de Christelijke Hoogere Burgerschool, van genoemde Vereeni ging uitgaande, met den aanvang van den nieuwen cursus een vierde klasse is toegevoegd. Dat deze uitbreiding een aanzienlij ke vermeer dering van kosten met zich brengt, spreekt wel vanzelf. Het bestuur echter kon en mocht niet anders handelen. Met den afloop van het derde leerjaar eindigen en dan de jongelieden, die verder moeten, weder aan het openbaar onderwijs overgeven, daartegen kwam het beginsel op, want zoodoende zou het aanvankelijk verkregene weder worden prijsgegeven. Het bestuur rekent dan ook op den krachtigen steun van allen, die het Christelijk onderwijs in al zijn vertakkingen liefhebben. Die steun blijke in het zenden van leerlingen, voor wie dit onder richt ten zegen kan zijn. Opgaven van leerlingen worden ingewacht bij den waarnemenden directeur, dr. J. van der Valk, Spoorsingel II. W. OFFICIEELE BERICHTEN. DIACONAAL HULPBETOON Vergadering op a.s. Dinsdag 20 September, in Concordia. Het Bestuur. Zondag 1.1. nam onze geachte leeraar Ds. M. F. Visser voor een talrijke schare afscheid van de kerk te dezer plaatse, met de woorden naar aanleiding van Hand. 20 vs. 32. Dat er in dit bijna 51/2-ja.rig verblijf in ons midden banden waren gelegd, die thans moesten verbroken worden bewees deze ure, daar het leeraar en gemeente niet gemakkelijk viel te scheiden. Aan het einde werd ZEerw. door een der Br. Ouderlingen een hartelijk woord toegesproken en verzocht deze onzen scheidenden leeraar toe te zingen Ps. 121 4. Namens den Kerkeraad, A. de Kam Czn., Scriba. Beroepen: te De Leek dhr. D. K. Wielenga, cand. te Kampente Enter Ds. A. Rispens, Suawoudete Moordrecht dhr. G. Kerssies, can- didaat. Aangenomen: naar Westbroek door Ds. E. Koppe te Idskenhuizen. Bedankt: voor Harlingen door ds. H. H. Schoemakers te Workum. Op het drietal te Enter (classis Deventer) komt voor Ds. Meulink van Poortvliet. Ds. J. Hartwigsen te Broek op Langen Dijk heeft emeritaat aangevraagd. Kruiningen. Ds. Laman hoopt Zondag 9 Oct. a.s. afscheid te predikenen Zondag 16 Oct. daaraanvolgende des avonds intrede te doen te Zierikzee, na bevestigd te zijn door ds. F. Staal, van Colijnsplaat. De heer A. Ph. S. Schaafsma, beroepen pre dikant der Geref. kerk te Jutrijp-Hommerts, hoopt aldaar den 26sten September zijn intrede te doen na bevestigd te zijn door Ds. G. Ploos v. Amstel te IJlst. Heden, 10 September, herdenkt Ds. P. Wage- maker, emer. predikant bij de Geref. kerk te Hilversum, den dag, waarop hij voor 50 jaar te Giesendam door wijlen Prof. A. Brummelkamp in het predikambt werd bevestigd. De heer C. Warner, theol. candidaat te Am sterdam, heeft met goed gevolg praeparatoirexamen afgelegd voor de classis Amsterdam en is daarmede beroepbaar gesteld in de Geref. kerken. Onder zeer vele blijken van belangstelling her dacht gisteren Ds. J. W. A. Notten, predikant? der Geref. kerk B te Velp, zijne 40 jarige ambts bediening. Ds. Notten aanvaardde zijn dienstwerk te Hazerswoude, stond daarna te Middelharnis, Leeuwarden, Harlingen, Den Bosch en Rotterdam, werd 17 Oct. 1889 geestelijk verzorger van het gesticht „Veldwijk" bij Ermeloo, ging 2 December 1894 naar Haarlem en aanvaardde 2 Mei 1897 zijn dienstwerk bij de Geref. kerk te Velp B. Met de gemeente herdacht in de morgengods dienstoefening de jubilaris zijn weg. Breda. Door den kerkeraad alhier is een ge meentelijke zendingsregeling ontworpen en eene commissie tot opwekking van den ijver voor de Zending benoemd, bestaande uit de Brs. Dr. J. C. de Moor, Ouderling P. K. van Boon, Diaken L. Klumper, benevens de Brs. A. I. van Neede en G. I. de Vries en de Zrs. L. Schhaellee Moerland en Chr. v. Doorn. De 4e en 5e lijst van de 26e jaarcoll. voor de Scholen met den Bijbel, geeft een bedrag aan van f 13.687.271/2 van 125 locale comité's. Grijpskerke met Buttinge en Hoogelande komen voor met slechts f22.95, Koudekerke met slechts f28.74Y3, 't Zand met slechts f 13.54, Veeremet Zandijk met slechts f 24.051/8, Zaamslag met f 363,75, Raamsdonk met Raarnsdonkerveer en Geertruidenberg met f 55.80. Het totale bedrag van de 100 gepubliceerde locale comité's is f 250 minder dan bij dezelfde comité's in het vorige jaar. Toen schijnen er nog al extra of feestgaven gegeven te zijü met het oog op bet zilveren feest der Unie. Het bestuur had verwacht, dat de offervaardigheid zou vermeerderen en hoopt dat dit nog zal blijken uit de nagiften. Naaivereeniging 'sHeeren Loo. Met vriendelijken dank ontvangen van Mejuf frouw N. N. drie lakens. J. de Wagemaker. J. J. FANOY. J. FANOY Verschiere. Middelburg, '8 Sept. 1904. JACOBUS POST, Inspecteur Ond. Levensverz.-Mij s-Gravenhagen voor Zeeland te Middelburg en MARTINA WILHELMINA VAN DOORN, die, ook namens wederzydsche familiën, dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Delft, 16 Sept. 1904. Heden overleed na een langdurig lyden, onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmoeder Besturen van Corporatiën die een zuinig beheer op het oog hebben doen wél, door voor hunne Drukwerken prjjs aan te vragen ter GOES-HIDDELBUBG.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3