AD V ERTENTI EN. Voor Long- en Teringlijders. Benoeming van Hoogleeraren aan de V. U. Classis Middelburg. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. uitgedrukt in art. 1, en den grondslag aanvaarden voor de Vereenigingen en de stichtingen van haar uitgaande volgens art. 2 en zich verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage. Begunstigers zijn allen, die zonder als lid toe tc treden, door eene gift in eens van minstens een honderd gulden of door eene jaarlijksche bijdrage de Vereeniging steunen. Art. 4. Bestuur. Het Bestuur bestaat uit twintig leden, die allen 1) persoonlijke instemming betuigen met de Belijdenisschriften, in art. 2 genoemd. Zij worden gekozen uit de leden van de Vereeniging. Art. 5. In het Bestuur zal niet meer dan de helft der leden mogen behooren tot eene zelfde kerkelijke gemeenschap. 2) Art. 6. Moderamen Het bestuur kiest uit zijn middeneen Voorzitter, een tweeden Voorzitter, eon Secretaris, een tweeden Secretaris, een Pen ningmeester en een tweeden Penningmeester, die te zamen het moderamen vormen, aan hetwelk de gewone leiding der zaken wordt toevertrouwd en dat de Vereeniging in en buiten rechten ver tegenwoordigt. 3) Art. 7. Algemeene Vergaderingen. Jaarlijks wordt een gewone Algemeene Vergadering ge houden, doorgaans in de maand Mei, waarin o. a. door het Bestuur verslag wordt gedaan van den arbeid van de Vereeniging en rekening en verantwoording wordt gedaan van het gehouden beheer der geldmiddelen in het afgeloopen burger lijk jaar. Het boekjaar sluit met 31 December. Buitengewone Algemeene Vergaderingen worden belegd, wanneer het Bestuur dit noodig acht of minstens tien afdeelingen dit aan het Bestuur ■verzoeken. Art 8. Verkiezing van het Bestuur. De leden van het Bestuur hebben vijf jaren zitting. Zij worden door de stemgerechtigden op de Alge meene Vergadering gekozen. Telken jare treden met de gewone Algemeene Vergadering vier Bestuursleden af, volgens een door het Bestuur op te maken en bij te houden rooster. Aftredende leden zijn niet terstond herkiesbaar, 4) uitgenomen zij, die de betrekking van Voorzitter, •Secretaris of Penningmeester bekleeden. Art. 9. Huishoudelijke Reglementen. Bij huis houdelijke reglementen wordt de werkkring van het Bestuur en van het moderamen en al wat verder regeling zal blijken te behoeven, nader omschreven. Deze reglementen worden gemaakt door het Bestuur en mogen geene bepalingen bevatten, -die. in strijd zijn met de Statuten van de Ver eeniging. Art. 10. Afdeelingen en Corporatiën. Minstens tien leden kunnen eene Afdeeling vormen. In elke plaats kan slechts ééne Afdeeling zijn. De reglementen der afdeelingen moeten door het Bestuur van de Vereeniging zijn goedgekeurd. Elke afdeeling heeft het recht zich door één afgevaardigde op de Algemeene Vergaderingen te doen vertegenwoordigen. Bedraagt het aantal leden der Afdeeling twin tig tot negen en veertig, dan heeft zij het recht zich door tweebedraagt het vijftig, dan heeft zij het recht zich door drie afgevaardigden op de Algemeene Vergaderingen te doen vertegenwoor digen, terwijl dit getal voor iedere honderd leden meer met één opklimt. 5) Art. li. Bestaande Corporatiën,als: Kerkeraden, Diaconieën, Vereenigingen, kunnen zich bij de Vereeniging aansluiten, mits zij met doel en grond slag van de Vereeniging instemming betuigen, 1) Bij Veldwijk wordt dit slechts van de meerderheid geëischt. De bekende Van Oosterwijk Bruyn zat, hoewel doopsgezind, jaren lang in het Bestuur dier Stichtingen. 2) Dit was de voorwaarde, waarvan Hervorm de broeders hun medewerking afhankelijk stelden. Dit artikel biedt over en weer waarborg tegen ■overstemmingen en overrompelingen op algemeene vergaderingen. 3) Hierdoor is 't bezwaarlijke van een Bestuur van 20 leden ondervangen en toch heeft nsen door 't breede bestuur het voordeel, dat alle deelen van Zeeland er als in vertegenwoordigd zijn. 4) Zoodoende blijft er voeling tusschen be stuur en leden. 5) Zooals men ziet, steunt 't vereenigingsleven op de Afdeelingen. Laat er op elk plaatsje in Zeeland een afdeeling worden opgericht in goed overleg met de Bestuursleden uit 't district, waar onder de plaats ressorteert. jaarlijks minstens tien gulden bijdragen, of, wat Kerkeraden betreft, zich verbinden telken jare eene collecte voor de Vereeniging te doen houden in de Openbare Godsdienstoefening. Zij hebben het recht zich op de Algemeene Vergaderingen te laten vertegenwoordigen door één afgevaardigde. (Wordt vervolgd.) Met groote ingenomenheid vermelden we, dat de langbeloofde en langverbeide benoeming van litterarische en juridische professoren aan onze Vrije thans is geschied. Drie geleerden zijn er benoemd. Eén in de letterkundige, twee in de rechtsgeleerde Afdeeling. Alle drie zijn het jonge krachten van uitne- menden aanleg. Mannen van zeer goede hope. In de litterarische faculteit is benoemd de naar aller getuigenis hoogst bekwame zoon van een uitnemend bekwamen vader, de onlangs aan de stichting gepromoveerde Dr. R H. Woltjer. In de juridische faculteit treden op Mr. A. Anema, als goed onderlegd geleerde, keurig stijlist en oorspronkelijk denker wèl vermaard, en Mr. P. A. Diepenhorst, ook in Zeeland bekend door zijn nog niet vergeten optreden te Middel burg op een provincialen partijdag. Gene zal les geven in 't burgerlijk recht, deze in de Staathuishoudkunde. Volge nu eerlang in de Staten-Generaal de aanneming der Wet op 'tHooger Onderwijs, waarbij ook de V. U. haar recht zal erkend vinden om evengoed als de andere Hoogescholen hare gepromoveerden in de letteren en de rechten voor staatsbetrekkingen benoembaar te zien, en vloeie een breede schare van jonge mannen toe, om in deze faculteit de gewenschte opleiding te zoeken. Dan zal het gedenkfeest van haar 25- jarig bestaan blij zijn in goede hope op levens vervulling en krachtsontplooiing dezer kostelijke Stichting, land en kerk, wetenschap en bescha ving overvloedig ten goede W. OFFIGIËELE BERICHTEN. ZENDINGSSCHOOL Woensdagmiddag om 2 uur in de school Gra venstraat. Vacatuur-beurten Vierde kwartaal 1904. GAPINGE 9 October ds. v. d. Hoorn 20 November ds. Hulsebos II December ds. de Jager. OOSTKAPELLE 16 October ds. Hou ma 13 November ds. Boeijenga 11 December ds. Wolf Westkapelle, 14 Augustus 1904. Heden werd alhier na gehouden Godsdienstoefening tot onzen Herder en Leeraar beroepen de Eerw. Heer J. Runia, theol. candidaat te Bolsward. Het is de hartelijke wensch van kerkeraad en gemeente dat Z. Eerw. deze roeping moge opvolgen. Namens den kerkeraad, K. Gabriëlse, Scriba. Kruiningen15 Aug. 1904. Gisteren was het voor de gemeente een treurige stonde, daar onze geliefde Leeraar, ds. H. W. Laman, de gemeente bekend maakte, na een lange worsteling in het gebed besloten te hebben, deze gemeente te verlaten en de roeping naar Zierikzee aan te nemen. Zijn Weleerwaarde meende er de wil des Heeren in te zien deze roeping op te volgen, zoodat we alweer, na een kortstondig saam zijn van 4 jaar en 4 maanden, dat pijnlijk verbreken dier nauw saam verbonden banden moeten onder vinden. Hoewel de gemeente nog niet overtuigd is, dat zijn rijkgezegende arbeid moest ver broken worden, berusten we in den raad des Heeren, die ons spoedig weer kan troosten door het zenden van den man Zijns raads. Stelle de Heere hem straks tot een rijken zegen voor de gemeente van Zierikzee en om streken, en de Heere doe hem voortgaan, om allen die van Christus zijn, ook daar op te helpen bouwen, en samen te brengen, wat nu nog tegen den wil des Heeren gescheiden leeft, is de hartelijke wensch des Kerkeraads. L. J. Florüsse, scriba. Zierikzee. Ds. Laman van Kruiningen nam tot onze blijdschap 't beroep aan. Namens den Kerkeraad D. Mulder. B er o e pente Groningen (A) ds. S.J.Vogelaar te Apeldoorn; te Westkapelle dhr. J. Runia, cand. te Bolswardte Medemblik ds. J. Fokkinga te Zuidlaren. Aangenomen naar Zierikzee door ds. H. W. Laman te Kruiningen; naar Oosterbeek door ds. L. v. d. Valk te Scheveningen. Bedankt: voor Zwijndrecht door ds. C. W. E. Ploos van Amstel te Zwolle. Leiden (B). Zondag herdacht de Oud-Leeraar ds. P. J. Holster alhier, zijn 50-jarige echtver- eeniging en ambtsbediening. Ds. Wisse hield bij die gelegenheid een predi cate over Ps. 92 13 en 16. Het ruime kerkgebouw was overvol. De bevestiging en intrede in de Geref. Kerk te Nijmegen van Ds. M. F. Visser zal niet plaats hebben 20 November maar D. V. op 2 October a.s. Ds. J. H. Feringa te Zaandam is benoemd tot geestelijk verzorger te Zeist aan het Sanatorium van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Zenuw lijders in Nederland. Ds. A. Andrée, van Oosterend overgekomen, deed Zondag j.l. zijne intrede in de Geref. kerk te Spijk A, met eene predicate over 1 Cor. 3 9, na des morgens te zijn bevestig1 door ds. E. Kropveld, van Rijswijk, die tot tekst had Jesaja 8:20. Peremptoir geëxamineerd door de Classe Sneek de h.h. H. P. S. Schaafsma, ber. pred. te Jutrijp c.a. en J. G. R. van Maurik, ber. pred. te Balk c a. Te Maasdijk (Cl. 's Gravenhage) is de Geref. kerk tot openbaring gebracht en zijn Ambts dragers gekozen. Gevonden in de Collecte Noorderkerk f .35 voor het Suppletiefonds „Draagt elkanders lasten." Met dank en aanbeveling, K. le Cointre. Penn. BOEKBEOORDEELING G. Schrijver. Ontwapend. Daamen biedt ons een nieuwen roman van den auteur van 't Eenzame Pad. Hier is geen opklimming, maar een val. Deze roman is een aaneengeregen stapeltje opstelletjes, de eerste al zeer sterk 't kenmerk dragend van jongenswerk te zijn, welke opstel letjes alleen het eenig en uitsluitend doel najagen om te zeggen, hoe verderfelijk de auteur de alcohol vindt. De kunstenaar is hier ondergegaan in den zeloot voor de geheelonthouding. Wij leeren uit dit boek, hoe bedenkelijk dat streven is zelfs voor de kunst. W. Heden verblijdde de Heere ons door de voor spoedige geboorte eener welgeschapen Dochter. J. ZIJP H. ZIJP—Smit. Pastorie Zwartsluis11 Augustus 1904. Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd-, groot- en overgrootvader ABR. MALJAARS Sr., betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, ABR. MALJAARS Jr. Bij den Uitgever K. LE COINTrtE te Middelburg is verschenen een belangrijke brochure van Dal- manutha, over: De roeping der Kerk inzake de oprichting van een Chr. Sanatorium voor on- en min vermogende teringlijders. Prijs 4IO Cent. Na ontvangst van het bedrag volgt franco toezending.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3