Provinciale dagen. Volgens 't formulier zijn de doopelingen reeds in Christus geheiligd en kinderen Gods en de gemeente bidt voor hen, dat ze ingélijf d in Christus mogen worden, opdat ze tengevolge dier inlij ving met Hem in Zijn dood begraven en met Hem opstaan mogen in een nieuw leven, dat isleven het leven der heiligmaking. De dank zegging onderstelt, dat, nadat nu de acte van den doop heeft plaats gevonden, die inlijving geschied is en vraagt verder voor die (gedoopte) kinderen, dat de H. G. hen altijd regeere enz. De zeer ge animeerde samenspreking duurde een paar uur. üs. Hoek had ook niet klaar kunnen komen met zijn historische onderzoekingen. De bronnen studie had hem opgehouden. Besloten werd, dat ZEw. bij leven en welzijn 't volgend jaar ons 't leven van Smijtegeld beschrijve en vooral het eigenaardige in zijn prediking teekene en zijn invloed op Zeeland toone. Twee onderwerpen bleven dus aan. Twee nieuwe werden er bij gekozen. De roeping der geïnsti tueerde kerken in zake de wetenschappelijke beoefening der H. Godgeleerdheid. InleiderVan der Ramp, sec. Kerkhoff, en de tegenwoordige beweging ter reorganisatie van de Hervormde Kerk. Inleider: dr. Wagenaar, sec. Ingwersen. Ds. Littooij ging voor in dankzegging voor deze zeer broederlijke conferentie. W. Onze Provinciale Samenkomsten zijn dit jaar te Ter Neuzen. Daar hadden we onzen Partijdag, waar prof. Biesterveld zijn doorwrochte rede hield en mr. De Jonge zoo kristal-helder aan toonde, dat de leus der liberalen onvermomd luidttegen het christendom en vóór de protectie van ongeloof en revolutie; waar een gezellige, doch een weinig te luidruchtige maaltijd, helaas, wat te lang duurde voor de vrienden, die niet mee aanzaten en toch met de aanzittenden terug moesten reizen op een extra-boot, wier officieel aangegeven uur van vertrek werd overschreden, iets wat nooit weer gebeuren moet Laat op a.s. Vrijdag, den dag der verkiezing voor onze Provinciale Staten, ook niemand, niemand onzer lezers, die een stem in het kapittel heeft, ver- zuime ze uit te brengen op candidaten, wier naam in dezen een getuigenis is en van wier steun ons ministerie verzekerd is. Hoe gaarne zouden de verbonden liberalen en socialisten ons ministerie nekken door van de Eerste Kamer een macht te maken, die alle wetten, waarin het Christelijk beginsel uitkomt, weet af te stemmen allereerst de eerlijke wet, dat nist langer alleen maar meesters in de rechten van de feitelijk het ongeloof sterk bevorderende Staatshoogescholen benoembaar zullen wezen bij de rechterlijke 'macht, doch evengoed ook de gepromoNeerden van een deugdelijke Christelijke universiteit. Dat mag natuurlijk van de z.g. liberalen niet. Dat is tegen het belang van den Staat, ziet ge. Pure vijandschap tegen God en zijn Gezalfde O, laat ditmaal niemand, niemand onzer lezers verzuimen zijn stembiljet te gebruikenGeen arbeid, geen pleizier, geen afstand mag 't ditmaal beletten. En ook mogen de broeders, die naar Kampen reizen, wel zorgen, om tijdig weer thuis te zijn. Dit tusschen haakjes. De vrucht van onzen Propagandadag te Neuzen openbare zich hierin, dat onze partijgenooten ter dege zijn wakker geroepen en met iets van het vuur en de toewij ding ter stembus snellen, waarmee de Japanners instuiven op de Russische legermacht bij Port- Arthur Doch ook tot een tweede taak worden onze Gereformeerden in Zeeland uitgenoodigd. Om nog een dag te houden. Geen partijdag. Wèl een propagandadag. Een propagandadag voor de Zending in Indië. Op Donderdag een week. Donderdag 33 Juni e.k. Weer klinkt de oproep: Naar Ter Neuzen. Aangezien een boomrijke weide niet wel te be- kemen was, willen daar in de ruime Gereformeerde kerk onze Provinciale Zendingsdeputaten het Gere formeerde volk verzamelen. Aan den vooravond zal er een bidstond worden gehouden, waarbij ds. Donner van Nieuwdorp en ds. De Bruin van Oud-Vosmeer hopen voor te gaan. En op den Zendingsdag zeiven zal het woord gevoerd worden door zeven sprekers, waaronder een van verre. Ds. Hulsebos spreekt het openingswoord. Ds. Ingwersen van Koudekerke wil onze broe ders en zusters aan den Zuidkant van de Schelde smeeken om, nu de noordelijken den moed lieten zakken, zich op te maken om met groote toewij ding en kloeke kracht dat kunnen ze als ze willenaan te pakken het uitzenden van een eigen missionairen Dienaar voor rekening van Zeeland. Waarom moet Zeeland hierin bij Fries land achterstaan? Als Axel, Zaamslag en Ter Neuzen het werkelijk willendan gebeurt het immers Voor de Algemeene K^is zijn Zeelands inkom sten zeer gewenscht geweest en zeer goed besteed, doch onze Algemeene Zendingskas moet zich zoo reorganiseeren, dat er een schoon evenwicht van inkomsten en uitgaven zij. De redenaar van verre is de zeldzaam eloquente prediker ds. Impeta, mijn opvolger te Leeuwarden. Een man uit het volk zei me eens van hem die nieuwe dominee die boeit je zoo, dat hij gunt je geen tijd om je neus te snuitenLeuk Dan zullen nog tot hun eigen volk in het bijzonder en alle saamgekomenen in het gemeen ds. Tholen en ds. Van den Berg zeggen, wat deze Zendingsdag van ons eischt, en de propa ganda voltooien. Wij vernemen, dat ook nog ds. Bouma en ds. A. J. Mulder gevraagd zijn, maar zoo krijgen we, vrees ik, van het goede te veel. Afmatting bevordert geen geestdrift. Zeer hopen we, dat deze dag de zaak onzer Zending, uitgaande van de Zeeuwsche Kerken, aan de orde stellen zal en in het bijzonder bij onze zuidelijken daar een vuur zal ontsteken, dat niet meer kan worden gebluscht. Ook dit roept de vreeselijke Japansch-Russische oorlog ons toede tijd van de worsteling om de Aziatische bezittingen tusschen Azië en Europa nadert. Nederland heeft eeuwen lang zijn roeping om Indië's volken te kerstenen schandelijk ver zuimd. Daar liggen bergen van schuld! O, nu we onze Oost nog hebben, laat er toch eindelijk een opwaken wezen, of het ons nog gelukken mocht met name Java, de kern onzer bezittingen, voor Christus te winnen. Ook dit verstaande, dat Nederland in een Christelijk Java een on waardeerbaar bolwerk zou hebben tegen het gele, of wilt ge het anti-christelijk, het paga- nistisch gevaar! werd f 164.70 rente gekweekt. De kas is dus feitelijk rijk f2061.50. Onze Allumus is Semi. Voor de e. v. Synode zal hij wel klaar komen. Hij behoudt zijne ondersteuning totdat hij ker kelijk beroepbaar is gesteld. De Synode dringt zeer aan tot het houden aller door haar uitge schreven collecten. De heer Fabery de Jonge biedt verslag aan van de gezamenlijke Diaconale verzorging van KrankzIdioten enz. Dat scheepje loopt zeer vlot. Ds. Tholen vertelt van de besoignes der Emeriti kas en Ds. V. d. Kooij van den arbeid der Synodale Commissie tot regeling dezer ad ministratie met Depp, der Gener. Kas. Op verzoek van Ds. Hulsebos leest de Scriba het Rapport over de kas der Hulpbeh. Kerken. Aan Ds. H. was ook opgedragen een voorstel te formuleeren tot verhelping van de onregelmatig heid in deze zaak. Dit voorstel luidtIn Classes die geen hulpbeh. kerken hebben te verzorgen en dus geen collecte voor dit doel houden, zal een maal des jaars een collecte worden gehouden ten behoeve van de alg. Kas voor hulpbeh. kerken. Maar dit voorstel is niet in den geest der Synode. Ze geeft in opdracht aan Middelburg C om op hare Classis te brengen een door haar te ontwerpen voorstel aan de gener. Synode om de uit de vereeniging der kerken voortvloeiende zedelijke verplichtingen ten opzichte van de enkele vroegere oefenaars van de Vrienden der Waarheid voortaan om te slaan over alle kerken en de regeling der Generale Kas in verband hiermee te wijzigen. Voor den eten kregen we alle raporten klaar. We dineerden ditmaal in de Noorderkerk waar de goede zorgen van den koster Holthuyzen en door zijne gade een keurig versierde tafel gereed stond, waaraan we ons naar den uitwendigen mensch hebben verzadigd. Na den eten werden eenige ingekomen voor stellen in behandeling genomen. Na lezing van eenige raporten en stukken rakende de ond er - handeling over de Zuider Kerkbode en de oprichting Zeeuwsch Kerkbladwelke stukken voor Vergadering van de Synode van Middelburg op 8 Juni j.l. Namens de Synodale Kerk van Middelburg opende Ds. A. Littooy de Vergadering der Kerken van Zeeland. Tot praeses werd getf-J-zen- Ds. L. Bouma met 11 stemmen tegen 7 op Dr. Wagenaar. Bij de stemming voor Scriba staakten de stemmen tus schen Wagenaar en Donner. Toen er nog eens overgestemd werd legde de Synode den last op Donner en ontsnapte schrijver dezes. De praeses neemt zitting en benoemt Dr. Wagenaar tot zijn Assessor; tot adjunct-Scriba Ds. v. d. Kooij. Na keurige voordracht van de notulen, stelt de praeses aan de orde een bezwaarschrift van Gapinge. Niemand was aanwezig om 't te verde digen. De synode na de toelichting der deputaten uit de betrokken classis gehoord te hebben ver- eenigt zich met het besluit der Classis. De Curator van Zeeland rapporteert dat Cura toren besloten hebben het gouden jubileum der Theol. School, dat op 9 Dec. valt, te houden op 15 Juni a.s. Uit de discussies blijkt dat het comité hetwelk alle Kerkeraden opriep om tot een feestgave een inzameling te houden voor het Suppletiefonds voor hulpbehoevende Studen ten aan de Theol. School, noch onmiddellijk noch middellijk benoemd is door curatoren; doch geheel particulier is. Ds. V. d. Berg rapporteert namens Depp, ad Examina. Naar aanleiding van het gerapporteerde over een gegeven advies aan de Classis Zierikzee ontspint zich een ernstige samenspreking, o. a. over de vraag of een geschorst predikant, die dus zijn ambt als Dienaar eener bepaalde kerk behield, na ontheffing dier schorsing weer als lid zijner Classis optreedt en weer zitting heeft in zijn kerkeraad, ook al is ondertusschen een nieuwen predikant bevestigdzoo niet of er dan niet plaats vindt een door Zeeland zoo sterk veroordeelde losmaking. De Synode besluit het verslag voor kennisgeving aan te nemen, de verantwoordelijkheid van het advies latende aan hen die het hebben gegeven. Ds. Donner namens Depp, voor de Zending, verhaalt van de voorbereiding van den Zendings dag op 23 Juni a. s. Alle pogingen om een gezellige openlucht samen komst te hebben, mislukten. Ds. I v. d. Kooy rapporteert over het Studiefonds. Uit de Classis Zierikzee werd geen collecte verantwoord. Ook drie andere kerken bleven in verzuim. Van de f2433 werd f536.20 uitgegeven. Het saldo is dus f 1896.80. In de laatste jaren daarenboven van kennisgeving werden aangenomen, besluit de Synode om aan beide bladen een kort verslag van haar handelingen toetezenden. Lang en breed werd er gehandeld over't voor stel om tot oproeping .van een tweeden Allumus over te gaan. Doch 't voorstel Middelburg dat hiertoe strekte werd met groote meerderheid ver worpen en daarna met algemeen goedvinden eene commissie benoemd om eene nieuwe regeling tot uitvoering van art. 19 te ontwerpen en nog dit jaar met het collecteeren voort te gaan. In de com missie werden gekozen ds. Bouma, v. d. Veen en Wagenaar. Vurige debatten ontsproten uit een voorstel Goes om er bij de Generale Synode op aan te dringen er voor te zorgen dat er voortaan door de Vrije Universiteit rekening en verantwoording gedaan worde van de ontvangen kerkcollecten. 't Eind van het lied was dat de afgevaardigden van Goes dit voorstel terug namen en dat een voorstel Wagenaar werd aangenomen dat de Generale Synode de V. U. uitnoodige voortaan aan elk der voor de opleiding aan hare Theol. Faculteit collecteerende kerken een Verslag toe te zenden. Over den Bid- en Dankdag werd geen be sluit genomen. Dat is een zaak der plaatselijke kerken. Financieele toezeggingen werden gedaan. Twee kerken in de classis Tholen krijgen thans van de provincie f1700, ter verzorging van Eme- ritie en predikants-weduwen. Tot Secundus-Curator werd gekozen Ds. R.J. v. d. Veen. Tot examinator uit de classis Zie rikzee Ds. Staal. De andere deputaten werden gecontinueerd. De volgende Synode staat weer gehouden te worden binnen Ter Goes. 't Was een aangename Synode. Bijna alle be sluiten werden met algemeene stemmen aange- W. nomen. Drietal te Watergraafsmeerds. W. Breu kelaar, te Zaandam ds. JL. Schouten, te Hazers- woude en Dr. L. H. Wagenaar, te Middelburg. Beroepon: Te Schildwolde, ds. S. Idema, te Opende-Nijega; te Ulrum, ds. D. Steenhuis, te Berlikum; te Aalst en Well, ds. D. Davelaar, te Sleeuw ijk. Bedankt: Voor Delfzijl, door ds. J. L. Schouten, te Hazerswoudevoor Zwijndrecht, door ds. J. Berends, te Maaslandvoor Harlingen door ds. L. Bouma, te Middelburg Na des morgens bevestigd te zijn door ds. H. H. Schoemakers, van Workum, met eene predikatie over Openbaringen 1 20, deed Zondagmiddag jl.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 2