7 BERICHT. 13e Jaargang. VRIJDAG 10 JUNI 1904. No. 24. Weekblad gewijd aan de -Belangen der Gereformeerde Kelken IN EELAND, jM OORD-j3l^ABANT EN J^IMBUF^G Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; H\j zal ons behouden. Jesaja 3322. ONDER REDACTIE VAN Dr. L. B. WAGENAAR, met medewerking van onderscheidene Predikanten. Doch Samuel zeide: Heeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen, als aan het gehoorzamen van de stem des Hee- ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15 22 Abonnement per 3 maanden f0.35. Afzonderlijke nós. 3 cent. Adv er ten tiën van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LË COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentien enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. Aangezien een goede afwerking der cliché's niet tijdig gereed kon komen voor dit nummer, hebben Uitgever en Redactie besloten, om het Gedenkblad te doen verschijnen op a.s. WOENSDAG 15 JUNI. Met het oog hierop verzoeken wij beleefd predik beurten, berichten en advertentien voor het volgend No. uiterlijk Dinsdagmorgen te mogen ontvangen. TOT EEN LICHAAM GEDOOPT. Want ook wfj allen zfjn door éenen Geest tot één lichaam ge doopt, betzij Joden, hetzij Grie ken, hetzjj dienstknechten, hetzij vrijen. 1 Cor. 12 13a. Wat hebt Ge aan uw doop? Mijn broeder, het heerlijk zegel daarvan dat ik ingelijfd ben in de Kerke Gods! Hoe treffend drukten onze Dordtsche Vaderen het uit in het Formulier van den doop der bejaardenaangezien gij begeert gedoopt te worden ten einde het d. i. 't gedoopt zijn u zij een zegen der inlijving in de Kerk van God! Inlijven is altoos in coporeeren. Lid maken van een organisch geheel of een organisatie. Zoo worden onze gelukkige lotelingen straks ingelijfd bij hun compagnie. Daarin krijgen ze hun eigenaardige taak en plaats als lid van dat lichaam. Lijf is lichaam. Inlijven lid doen worden van het lichaam. Nu is ook de Kerk Gods, d. i. Christus' ge meente een lichaam. Het lichaam van Christus en door den doop worden wij in dat lichaam ingelijfd. Ons doopsformulier voor de kinderen noemt ditinlijven in Christus. Doch de bedoeling is ook hierlid worden van Christus, d. i. van Christus' lichaam, van Christus' gemeente. De kinderen toch, zegt de Catechismus Zondag 27, moeten door den doop der Christelijke Kerk worden ingelijfd en Art. 34 en 35 van onze geloofsbelijdenis gewagen van een door den doop ontvangen worden in do Kerke Gods, van een ingelijfd zijn in des Heeren huisgezin, d. i. Zijne Kerke. Als gij dan, mijn broeder, vraagtWat heb ik aan mijn doop, dan moet het antwoord luiden: het zegel, dat gij ingelijfdzijtinJesu' gemeente, dat gij van dat levend lichaam zijt een levend lid, tenzij dan dat gij in ongeloof en vijandschap tegen den Heere uw God over treedt, des zondigens veel maakt en toont te wezen in 't gezelschap der oprechten een ver foeilijk hypocriet! Doch indien uwe ziele met heilbegeerig vra gen peinst, wat heb ik aan mijn doop, dan moet het antwoord wezen: het zegel, dat gij in het lichaam van Christus' Kerk zijt inge lijfd, daar hebt een plaats en een taak, als een lid des lichaams, een levend lid! Zoo toch schreef Paul us aan de Corintheérs Gelijk het lichaam één is en vele leden heeft en al de leden van dat ééne lichaam vele zijnde, maar één lichaam zijn, alzoo ook Christus, zoo ook is 't gelegen met Christus' lichaam, d. i. met de Christelijke Kerk. (Zie hoe Chris tus en Zijn Kerk ook hier byna worden geïden tificeerd Want ook wij allen alle leden def Chris telijke Kerk in 't gemeen en der plaatselijke in 't bijzonder, zijn door éénen Geest tot één lichaam gedoopt, hetzij Joden, hetzij Grie ken (beschaafde heidenen), hetzij dienstknech ten (slaven), hetzij vrijen! allen te zamen maken wy een verborgen lichaam uit, het mystieke lichaam van Christus. Daartoe zijn wij gedoopt. Daarin ingelijfd door het heilig Sacrament des doops. Dat lichaam is ontstaan door den Doop, n.l. den doop des Heiliyen Geestes. Tengevolge van die Geestesdoop, diexlen doop van Johannes aanvulde, is dit lichaam midden in de booze wereld als de nieuwe menschheid ontstaan en sedert leeft het en wast het door de werking van dien in dat lichaam inwonenden Heiligen Geest. En als 'tnu Gods genadetijd is, dan komt de H. Geest tot des Vaders uitverkorenen, die vrijgekocht zijn door 't bloed des verbonds en geeft zich aan die harten, daalt daarin en grijpt ze aan tot levensherstelling. Dan herstelt de Heilige Geest in dat hart den levensband aan God, die'scheurde door de zonde in Adam. Doch opdat 't menschelijk le ven ten volle hersteld worde knoopt de Heilige Geest ook den band weer aan met de nieuwe menschheid en daartoe lijft hij den geheilige in in die menschheid, d. i. de gemeente. Dat inlijven nu geschiedt door den Heiligen doop. Wij allen zijn door eenen Geest tot één lichaam gedoopt! Mijn broeder, als gy waarlijk gedoopt zijt, dan zal uw geestelijk leven kleven aan Christus' Kerk. Dan zult gij zeggen: dat volk is mijn volk en die God mijn GodDan zult gij u in nige broederlijke liefde aan hen verbonden weten. Hieruit weten we, dat we uit den dood 't bestaan met gebroken levensbanden aan God en zijn menschheid zjjn overgegaan in het leven - 't bestaan met herstelde levensbanden aan God en zijn menschheid dewijl wij de broeders liefhebben. Daar trekken banden, sterker dan de maat schappelijke tegenstellingen van heer en knecht, van arm en rijk, van proletariër en kapitalist. Daar snoeren koorden samen alle nationale afkeer te sterk, daar zijn Boer en Brit, Rus en Pool, Pruis en Herero één in den Heere. O, laat uwe ziele, om wasdom te genieten, de innigste samenleving met de gemeente zoekenveel voor haar zijn, en gedurig leven in de zalige overpeinzing van het wonderlijk rijk-evangelieWij allen door éen Geest al de eeuwen door tot éen lichaam gedoopt, tot de gemeenschap der heiligen. Nu nog wor stelend hier op aard, maar straks en tot in eeuwigheid triumfeerend voor Gods troon. Amen. Wagenaar. Predikanten-Conferentie op 7 Juni 1904 in de JLofpleinkerk te Middelburg. In het vroolijke, gezellige kerkje van 't Hof plein zaten we, een paar dozijn 1) Zeeuwsche Gereformeerde predikanten, saamgekomen ter conferentie. Domburgs van den Hoorn las ons met innig- eerbiedigen ernst voor 't rijke twaalfde hoofdstuk uit Paulus' brief aan de Romeinen. Daarna bad hij met ons en wekt in een openingswoord ons vooral tot broederlijke liefde op. De oude palen worden t. a. v. 't moderamen niet verzet. Ds. B. B. v. d. H. blijft voorzitter, ds. Koopmans secretaris. De notuleering was keurig en oogstte grooten lof. Ds. Laman stelt de vergadering te leur. Hij heeft tot 't laatst gewerkt, doch kon onmogelijk klaar komen. De broeders zullen dan maar geduld hebben tot een volgend jaar. Ds. Meulink leidt de bespreking in over Egyp- tologie en Assyriologie met een keurig referaat. Zijne stellingen waren I. De opgravingen in Egypte en Babyion hebben de reconstructie der geschiedenis van Israël door Wellhausen c.s. niet bevestigd, maar verdedigen wèl de betrouwbaarheid der H. Schrift. II. De overeenstemming tusschen Bijbel en Babel, die als wapen gebruikt wordt om het goddelijk karakter der Schrift aan te tasten, moet verklaard worden uit het verband van de gratia specialis en de gratia communis, (de bijzon dere en de algemeene genade). De bespreking was uit den aard der stof niet algemeen. De referent handhaafde zijne stellingen en toonde in 't onderwerp wel thuis te zijn. Onze nestor, ds. de Koning, ging ons in dank zegging voor. Na de pauze trad, nadat ds. Ingwerse in 't gebed was voorgegaan, ds. A. Littooij openhan- delde over 't schijnbaar verschil en de wezenlijke overeenstemming in 't gebed en de dankzegging van 't doopsformulier en over 't geeti uit onze Gereformeerde doopsbeschouwing voortvloeit over de practijk van ons kerkelijk leven en over de opvoeding van der Kerke zaad. Referent had niet gegeven een preciese verklaring van de woorden, die in 't gebed en de dankzegging voor komen. Toch liep allereerst daarover de levendige discussie, die volgde. 1) De presentielijst was geteekend doorJ. H. Donner, R. J. v. d. Veen, H. W. Laman, D. Hoek, J. Boeijenga, K. Veen, G. Verrij, H. Th. Ingwersen, A. Littooij, A. H. v. d. Kooi, R. v. d. Kamp, A. Scheele, W. Raman, N. G. Kerssies, L. Wagenaar, W. T. van Dijk, S. de Jager, L. Bouwma, G. H. Toebes, G. de Jager, J. de Koning, emeritus, J. Sybrandy, N. P. Littooij, Kerkhoff, Meulink, B. B. van den Hoorn, J. J. Koopmans, Baay, Dekker en C. Staal. Onze gast was ds. Dagevos van Z.-Beijerland. Eenige broeders en zusters vormden 't auditorium.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 1