ADVERTENTIEN. Voor Long- en Teringlijders. PMftMrEOBSBTELtISTHÜIIPMS.T.B. „Gij zult niet Echtbreken", hoe het woont, hoe het leeft; IIIIII Buitengewone Vergadering DE GODDELIJKE ORDE DER MENSCHELIJKE SAMENLEVING Prijs 10 cent. De Heer en Mevrouw D1ELEMAN Magendans betuigen hun hartelijken dank voor de belangstelling ondervonden bij de geboorte hunner Dochter. Middelburg, 1 Juni 1904. der Jongelings-Vereeniging op Ger. grondslag te Koudekerke op ZOMDAG 5 JUNI a.s., des avonds te 6 ure in het kerkgebouw der Ger. Kerk, ter gelegenheid van haar 1272-jarig bestaan. Deze Vergadering is voor ieder toegankelijk. HET BESTUUR. Ondergeteekende heeft OVERG ENOMEN de Zaak van J. EVERTSE en beveelt zich in ieders gunst aan voor het leveren van allerlei Koolplanten. S. LEIJNSE, Gravenstraat I 256. restaureerder van Antieke en Moderne Meubelen, is VERHUISD uit de Volderijlaagte naar de HEERENSTRAAT H 138. Een zeer belangrijk en actueel boek werk is verschenen by den uitgever K. LE COINTRE te Middelburg, getiteld De prijs van dit belangrijke boek is slechts f l.öO- Ruimgesorteerd'in Handgereedschappen, zooals Houweelen, Rieken, Schoppen, Hooivorken, Zeisen enz., enz. L. DE BRUIJNE, Dam F 4. bij de Graanbeurs, Middelburg. Is verschenen: De moraal in het zevende gebod. TWEEDE DRUK. Prij s f 1-30, gebonden f 1.80. Dat er in korten tijd een tweede druk van dit werk noodig was, bewijst wel, dat het met bijzondere sympathie alom werd ontvan gen. Zelden werd dan ook een boek zoo zonder uitzondering, en zonder voorbehoud, gunstig beoordeeld. Wageningen, Mei 1904, S. V. Drukkerij ,.Vada", Directeur: Johan A. Nederbragt. Mej. J. J. v. d. Harst, onderwijzeres aan de •Chr. School te Biggekerke, is tegen 1 Augustus in gelijke betrekking benoemd te Voorburg, en heeft deze benoeming aangenomen. OFFICIËELE BERICHTEN. Voor de te houden Provinciale Synode van Zeeland zijn afgevaardigd uit de classen Axel: DD. J. v. d. Berg en R. v. d. Kamp, primi; J. Tholen en N. P. Littooij, sec.; oudd. J. de Jonge en H. Harinck, primi; J. P. Geel hoed en P. de Putter, sec. Goes: DD. J. H. Donner en R. J. van der Veen, primiH. W. Laman en N. G. Kerssies, sec,oudd. C. Oranje en L. Melse, primiC. de Schipper en G. Moerdijk, sec. Middelburg: DD. L. Wagenaar en L. Bouma, primiA. Littooij en J. Koopraans, sec. oudd. J. Louwerse en A. Geschiere, primiK. Houter. man en S. Louwerse, sec. Tholen: DD. J. A. de Bruijn en A. H. v. d. Kooij. primi; W. T. v. Dijk en A. Dekkers, sec. oudd. G. J. Augustijn en P. Vogelaar, primi; G. Vetten en J. Verlare, sec. Zierikzee: DD. P. J. Baaij en F. Staal, primi; G. de Jager en C. Staal, sec.Ds. H. Cramer en oud. D Mulder, primi; oudd. A. Abrahamse en N. J. Bastmeijer, sec. Feestgave Jubileum Theologische School. Daar ondergeteekende door verschillende om standigheden is verhinderd alle voorgenomen be zoeken ter aanbieding van de lijst voor deze feest gave tijdig te doen, zoo is zijn vriendelijk verzoek, dat allen, die voor deze zaak nog eene kleinere of grootere gave willen afzonderen, deze bij hem in den loop der volgende week bezorgen. Ds. J. Hulsebos. Koningsweg, L 140 Vlissingen. Ontvangen voor de Algemeene kas der Hulp behoevende Kerken van Ds. H. Elffers te Wol- faartsdijk de somma van f 27.12 uit de classis Goes. Ds. J. Hulsebos. Deputaat voor Zeeland. In dank ontvangen voor de inzameling van Ds. Dijkstra voor de KeucheniusschoolElk een guldenvan iemand uit Middelburg: een gulden. J. Hulsebos. BOEKBEOORDEELING Een studie. Mr. Anne Anema schreef een bij „Vada" in vorstelijk formaat op zwaar papier (met een wit-omlijsting, die uw oogen pijn doet) een Stu die over de gronden van echtscheiding in het Nederlandsch Burgerlijk Recht. De geleerde auteur stelde zich de vraag, wat de Roomsche, de Lutersche en de Gereformeerde richting als schriftuurlijk standpunt aanwees, en beproeft bij 't licht, door deze gegevens op dit terrein gewor pen, de regelen te vinden, die de Overheid zich heeft te stellen als regelmaat voor haar wetge- venden arbeid. Hierna toetst hij aan deze regelen onze geldende en de ons in uitzicht gestelde wetsbe palingen. Alle Latijusche aanhalingen worden ons vertaald. Grondig onderzoek en heldere voorstelling zijn twee kostelijke eigenschappen van dit studiewerk. De regelen, waartoe de schrijver komt, vindt ge op blz. 85. Vast staat: le. Als Christelijk beginsel de onontbindbaar heid des huwelijk naar zijn wezen. 2e. Op grond van overspel mag de onschuldige partij ontbinding zoeken. 3e. Geen van beide partijen mag ontbinding zoeken buiten geval van overspel. 4e. Wanneer des ondanks en tegen de Chris telijke huwelijks-ordinantie, inde schepping ge geven, de ééne partij het huwelijk moedwillig harerzijds ipsis factis verbreekt, dan is de andere niet langer dienstbaar, zoodat de lijdende partij een nieuw huwelijk mag aangaan. (1 Cor. VII.) Dit vierde geval is dat der moedwillige verlating en deze heeft ook plaats bij voortdurende en volgehouden weigering van huwelijksksgemeen- schap, aanslagen op het leven, levensgevaarlijke verwondingen en dergelijkeziekte, zelfs melaatsch- heid levert geenszins grond van echtscheiding op; ook niet ongeneeslijke krankzinnigheid. Doch Mozes liet veel meer toe om de hardig heid des harten. Betaamt 't de overheid niet, hierin Mozes te -volgen 't Zou noodig kunnen zijn, doch voor zijn consiëntie blijft schuldig, die van de slappere wetgeving gebruik maakt. Scheiding van tafel en bed met onderlinge overeenstemming is ongeoorloofd wegens bepaal de oorzaak is ze tijdelijk geoorloofd. Ze kan nooit de grond wezen voor huwelijksontbinding. Als theoloog kan ik deze juridische studie natuur lijk slechts van ter zijde waardeeren, doch het komt mij voor, dat ze voldingend bewezen heeft, dat haar auteur van het hout is, daar men pro fessoren van snijden kan met name voor onze Vrije Universiteit. Wagenaar. Dr. H. Bavinck. Christelijke Wetenschap. In wegsleependen stijl met de breede, geniale opvatting die de eeuwen omspant en tot in de eeuwigheid doordringt, schreef Bavinck zijn tijd woord over de Christelijke Wetenschap. Wij hoorden hem het avant-projet dezer verhandeling lezen op de zoo opwekkende Universiteitsdag te Leeuwarden, en dat hooren ontstal ons de uitdruk king we voelden dat Bavinck op zijne plaats is. Som migen broeders heeft dit woord pijn gedaan en een enkele heeft er uit afgeleid, dat o. i. ergo dr. Bavinck te Kampen niet op zijne plaats ge weest is. Onze bedoeling was enkel de erkenning, dat een dergelijk universitair gevormd en de wetenschap als geheel genomen aankunnend ge leerde zijne passende plaats heeft in een Univer sitair milieu in een stad, waarin het hart klopt van het Nederlandsche nationale leven. Dat ik Bavincks positie aan de School zijner Kerk weet te waardeeren was wel gebleken en zal opnieuw blijken uit mijn historisch overzicht van het 50-jarig bestaan der Theol. School in 't volgend nummer. Het lezen dezer rijke verhandeling deed bij ons de vraag opkomen-;" of niet Prof. Bavinck thans tijdelijk min of meer buiten den strijd der ker kelijke groepen geplaatst, zijne betrekkelijk ruste niet zal willen gebruiken voor het schrijven eener breed opgezette Gereformeerde Erkenntniss-theorie; natuurlijk in gulle samenwerking niet zijne col lega's. Dat zou onder Gods zegen een arbeid worden van zeer hooge beteekenis. Een daad en een weldaad Wagenaar. CORRESPONDENTIE. Het ingez. stuk van C. kon wegens plaatsge brek niet worden opgenomen. Bij den Uitgever K. LE C01NTRE te Middelburg is verschenen een belangrijke brochure van Dal- manütha, over: De roeping der Kerk inzake de oprichting van een Chr. Sanatorium voor on- en m'm- vermogende teringlijders. Daarin wordt door der zake kundige mannen aangetoond dat tuberculose, als zij als longtering optreedt, in een Sanatorium blijvend kan worden genezen. Op welke wijze de tuberculose der longen of de longtering kan worden genezen. Wat een modern Sanatorium voor longlijders is, enz. enz. Prijs lO Cent. Na ontvangst van het bedrag volgt franco toezending. A. A. WASDA, DOOR Universiteit van Pennsylvanië. Vertaald door J. VISSER, v. d. m. te Sprang Inhoud: Christelyke Sociologie. Het huisgezin. Zgn aard en zgn geschiedenis. Zgn verhouding en maatschappelyke vraagstakken. De Natie. Haar idee en haar ontwikkeling. De Natie en haar vraagstukken. De school en haar vraagstukken* De Kerk. Haar idee, haar eenheid en haar eere- dienst. De Kerk. Haar sociale vraagstukken. Concurreerende Prijzen. Aanbevelend, Ds. G. WISSE Jr., Verschenen en in den boekhandel te bekomen door een anderen bril bekeken dan die van den Bestuurders bond, door A. DE TROIJE te Mid delburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3