Zeeuwsche Predikanten-Conferentie. Zomerfeest te Kloetinge. Provinciale Zendingsdag. We herinneren nogmaals aan onze predikanten conferentie. A.s. Dinsdag 7 Juni. Hofpleinkerk toegan kelijk voor alle gereformeerden. 10 uur opening door ds. B. B. v. d. Hoorn. 10V* uur. Inleiding door ds. H. W. Laman tot een discussie over Apocalyptiek. Als men weet, dat de Openbaring van Johannis in 't oorspron kelijke de Apocalypse heet, kan men wel zoowat vermoeden, waarover deze eerste samenspreking loopen zal. Als deze samenspreking niet te lang duurt, dan, denk ik, krijgen we ten 11>£ of 12 uur nog de inleiding door ds Meulink over Egyptologie en Assyriologie. Men weet wel uit die mooie brochures van prof Noordzij, dat de steenen spreken. Ook klonk de roem van prof. H. H. Kuypers jongste oratie over Babel en Bijbel wel tot vele onzer lezers door! Van éénen tot half drie pauze. Als de tweede discussie reeds afgeloopen is, dan leidt ds. A. Littooij een samenspreking in over 't Verband tusschen het gebed en de dank zegging in het formulier van den H. Doop, inzon derheid met het oog op de bearbeiding der ge- meente. Onze lezers moeten dat gebed en die dankzegging eens nauwkeurig nagaan en onder ling vergelijken. Dan zullen er wel vragen opkomen En als die opgelost zijn, dan doet de Conferentie de vraag hoe passen we nu deze verbondsopvatting toe in de opvoeding van 't kroost dar kerk, enz. enz. Het nagerecht biedt ditmaal een bespreking over den invloed van Smijtegeld op Zeeland. Voorsnijder bij dit gerecht is ds. H. Hoek. Dit is een terrein, waar voetangels liggen en klemmen; of om een meer huidig zeggen te gebruiken: „waar mijnen gestrooid liggen." 't Geheel belooft veel. Zullen we er alle Zeeuwsche predikanten zien Van de Eendracht tot het Zwin Men weet, wie bij vrienden eten wil, moet dit tijdig aan d3. Bouina schrijven. Immers, vóór 5 Juni. Kort dag. Woensdag 8 Juni hebben we de Synode. Zij ze voor onze kerken een rijk gezegende. Wagenaar. Op Donderdag 30 Juni zal 't te Kloetinge gezellig zijn. Alle menschen in die buurt loopen dan, krachtens een oude volkszede, in hun Zon dagspak om. 't Landwerk rust. Welnu, in de liefelijke natuur-omgeving van Zuid-Beveland wordt dan gehouden een Christelijk Zomerfeest. De oude pastor loei, ds. Meloen, spreekt natuur lijk een hartelijk openingswoorddan treden op onze dr. de Moor van Breda; de rijk begaafde, dichterlijke Luthersche predikant Schroder uit Arnhemonze ds. Hoek van Heinkenszandde keurige en gevoelige schrijver der „vrije evange lische gemeente" van Dordtds. van Heest, en onze ds. Kerssies van Biezelinge sluit. De wakkere mannen van 't Goesche Hosanna zullen hun koperen instrumenten doen daveren Als 't weertje meewerkt, wèl, dan kan 't een allergezelligst dagje zijn. We woonden een dergelijk Zomerfeest eens bij in een rijkbeladen kersenboomgaard te Kapelle en denken er nog aan terug met genoegen. Hoe ver is 't terrein van 't station? W. Betreffende het heengaan van den heer Scheffer, voorzitter der Ver. van Chr. Onderwijz. lezen wij nog het volgende in „De School met den Bijbel" „Het was een aangrijpend oogenolik toen Donderdagmiddag de heer Scheffer, de Algemeene Vergadering sloot. Bij de herinnering aan den smaad, dien de Christelijke onderwijzers, tot aan den lijve toe, eenmaal hadden te dragen, en aan den grooten zegen, dien God, de Heere ook blijkens dit feest aan de Christelijke school had geschonken, kon de spreker een oogenblik niet voortgaan. De aandoening overstelpte hemzijn hart moest tot rust komen. En toen de kalmte was weergekeerd ging hij met krachtige stem voort, de broeders te vermanen tot onbezweken volhouden in den heiligen strijd voor de hem zoo dierbare School met den Bijbel. Het was aandoenlijk op dat podium al die in den strijd vergrijsde broeders te aanschouwen, Van Zanten, Wiegand, De Puy, Scheffer, Emous, Van Munster, Wijnbeek en anderen, de oude garde; en hun woorden te hooren, vol van on derlinge liefde en broedertrouw; te zien hoe zij elkander de hand drukten terwijl de veronder stelling zelfs door een hunner geuit werd, dat dit wel eens zijn laatste vergadering zou kunnen zijn. En toen was het de grijze Scheffer, die den wensch uitsprak dat er nog menige blijde jaar vergadering volgen mocht voor hen maar een wensch, die te zijnen opzichte niet zou worden verwezenlijkt, want reeds eenige uren later was Scheffer afgelost; heengegaan uit het midden zijner broederen. Dat heengaan doet denken aan het woord van de oude garde: ,.zij sterft, maar geeft zich niet over''deze broeder, slechts twee dagen ridder, is in het harnas gestorven, op het veld van eer zijn laatste woord was voor de broeders en voor het Christelijk onderwijs, zijn laatste gebed in het openbaar voor de School met den Bijbel. De grijze De Puy had hem nog zoo roerend schoon toegesproken. Gij hebt zoo tegen deze vergadering opgezien, zei hijmet hoeveel zorg zijt ge heengegaan naar Amsterdam. Hoe was het uw woord: „Wat buigt gij u neder, omijne ziele, en wat zijt gij onrustig in mij?" En hoe heeft de Heere het boven bidden en denken wel gemaakt. Gij hebt tot het einde toe uw zware taak kunnen volbrengenu is het eeremetaal op de borst gehecht; aan u is bewaarheid wat er verder staat in dat Psalmvers„Hoop op God want ik zal hem nog loven; Hij is de menig vuldige verlossing mijns aangezichts en mijn God". Nu reist ge met blijdschap naar huis Ja, met blijdschap naar huis. Maar niet meer terug naar Harlingen naar het Vaderhuis zou het zijn, waar deze vermoeide strijder uit Gods Vaderhand het loon der getrouwen ontvangt. Treffend, dit heengaan, zoo onmiddellijk na afloop van het gouden feest. Daar is zoo menig woord van liefde en ernst in deze dagen gesproken vooral tot de jongeren onder de onderwijzers; dat zij Scheffers laatste woord niet vergeten, Scheffers laatste bede voor onze Christelijke school meê door hun onvermoei- den arbeid worde vervuld." Aangrijpender evenwel was daarna de samen komst in Parkzicht. De Standaard zegt er van „Toen de vergadering in Bellevue geëindigd was, hadden de leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging met die der Regelingscommissie nog een samenkomst in Hotel Parkzicht. De heeren zaten opgewekt en gezellig samen aan tafel, te spreken over al het goede, dat het zoo schoone feest te smaken had gegeven. Wat zal de tehuiskomst blijde zijn, zoo werd o.a. op gemerkt; als ridder komt onze Voorzitter in Harlingen terugen zoo werd er gesproken over Friesland, en noodigde de heer Scheffer ver schillende broeders uit, om, als ze in Friesland kwamen, toch vooral Harlingen te bezoeken toen stond hij op, ging even op het balcon staan „ik word wat duizelig", zeide hij. Doch onmiddellijk ging hij weer naar binnen, zette zich naast den heer De Puy neder, en zonk in diens armen ineen. Dadelijk werd Dr. Vlaanderen, die aan de overzijde woont, geroepeif. De arts kwam on middellijk en zei dat het geval zeer ernstig was, Den lijder werd nog wat aether ingespoten, maar het doodsuur had geslagen. Toen Dr. Vlaanderen zich oprichtte, was het met de mededeeling het is gedaan. Men begrijpt de diepe verslagenheid, die zich van de aanwezigen meester maakte; daar stonden ze, de feestroset nog op de borst, met tranen in de oogen rondom het lijk van hun beminden voorzitter. Het was een aangrijpende ure. Eerbiedig werd het lichaam door de broeders opgenomen en in een aangrenzende kamer neer gelegd, waar het gedekt werd met een laken. Een zoon van den heer Scheffer, medisch student te dezer stede, en een zijner dochters, die haar vader naar het feest had vergezeld, werden ontbodenen men begrijpt hoe ontroerd de kinderen waren, toen zij vernamen dat hun geliefde vader van hen was weggenomen." Maandagmiddag had te Harlingen de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Scheffer. De lijkwagen werd gevolgd door eene groote schare van familieleden, vrienden en bekenden van den overledene. Groot was ook de belangstelling van vele in gezetenen, zoo op de begraafplaats als langs den weg, welken de stoet ging. Aan het graf werd gesproken door Ds. Allaart, en de heeren Wirtz van Groningen, Wijnbeek van Zwolle, Schipper van Harlingen, Mr. Prakken, De Puy van Ter Apel, Terpstra van Litzum, F. Lettinga van Amsterdam en W. van Munster van Leeuwarden. Daarna werd door de aanwezigen gezongen Ps. 89 vers 8, waarna de oudste zoon, de heer J. W. Scheffer, van Londen, bedankte voor de be toonde belangstelling. Beroepen: Te Zonnemaire, A. L. Ruys, te Montfoort en Linschotente Oudewater, J. Douma, te Alblasserdamte Krimpen a. d. Lek, A. Taal, cand. te Scheveningente Ierseke H. J. Heida te De Leekte Nieuwe Pekela, H. Meijering te Katwijk a. d. Rijnte Nieuw-Buinen, T. Gerber, te Boornbergumte Zierikzee, F. G. Petersen, te Yeendam. Krabbendijke. Zondag 29 Mei deed ds. J. Sy- brandy zijn intrede in de namiddaggodsdienst oefening. Hij had tot tekst Hand. 7 37. De bevestiger ds. J. de Koning, emeritus-predikant spak uit Hebr. 13 17. Beide malen was het kerkgebouw zeer goed gevuld, terwijl bij de intreerede ook de kerkeraden der naburige Ger. kerken van Rilland en Kruiningen, door een tweetal kerkeraadsleden waren vertegenwoordigd. Vrijdag is in het Diaconessenhuis te Breda overleden Ds. H. J. Reuijl, in leven predikant bij de Gereformeerde Kerk te Dordrecht. De overledene bereikte den ouderdom van 44 jaar. Hij was een van de eerste leerlingen der V. U. en heeft achtereenvolgens de kerken van Zevenhoven, Nieuwer-Amstel (Overtoom) en Dor drecht gediend. Een borstlijden, dat reeds lang hem had ge kweld, had een langdurig verlof noodzakelijk gemaakt. In April was hij met zijn gezin naar Ginneken, bij Breda, vertrokken om daar herstel te zoeken. Spoedig volgde echter een nieuwe in zinking. Om den zieke meer rust te geven, werd hij Woensdag 1.1. in het Diaconessenhuis te Breda opgenomen. Doch de uitnemende verpleging mocht niet baten. Op het onverwachtst vertoonden zich Vrijdagmorgen teekenen die het einde voorspelden. Enkele uren later, te tien uur, was ZEw. over leden, alleen in tegenwoordigheid van zijne inder haast ontboden echtgenoote en den pastor loei Dr. J. C. de Moor. Ds. Reuijl ging zacht en kalm heen, helaas zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Gode zij dank, hij had nog enkele dagen van te voren mogen getuigen van de hope, die in hem was. Voor de zijnen is dit verlies zwaar, zoo ook voor de gemeente te Dordrecht. Doch voor hem is het winst. De Geref. Gemeente was Dinsdagmorgen in grooten getale in de Wilhelminakerk opgekomen, waar Ds. H. G. de Jonge, naar aanleiding van het ontslapen van zijn ambtsbroeder een gods dienstoefening leidde. Daarna had de teraarde bestelling plaats. De stoet werd gevolgd door de ouderlingen en diakenen, door een twaalftal predikanten uit de classis, door vele deputatiën. o. a. van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje", de „Zen dingskring" enz. Op de begraafplaats wachtte een zeer groote schare, zoowel gemeenteleden als be langstellenden. Indrukwekkend klonk het gezang van de kin deren der Gereformeerde School aan de groeve, waarin het stoffelijk overschot van den geliefden leeraar was neergelaten. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Dr. J. C. de Moor, van Breda, die de laatste oogen- blikken des levens van den ontslapene herdacht door den Heer W. Ploegers namens den kerkeraad door den ondsten en jongsten predikant van de Classis. Namens de Vereeniging tot instandhouding van Scholen op Geref. Grondslag, de Kiesvereeniging, Zendingskring, namens de Geref. onderwijzers werd de ontslapene herdacht als iemand die veel ijver, soms zelfs boven zijne kracht, betoonde in de verschillende commissiën waarin hij zitting had waarna ten slotte Ds. H. G. de Jonge allen dankte voor de belangstelling. Ps. 72:11 werd gezongen, waarmee de droeve plechtigheid was afgeloopen. Wij vernemen dat de kerkeraad van Middel burg C. besloten heeft, om op Zondag 12 Juni des avonds 6 uur een gedenkuur te doen houden van het 50 jarig bestaan der Theol. School. Dr. Wagenaar hoopt voor te gaan en een feest- collecte zal worden gehouden. Wij kunnen onzen lezers mededeelen, dat de provinciale Zendingsdag dit jaar D.V. te Ter Neuzen in de Gereformeerde Kerk (waarom niet nabij Terneuzen in den boomgaard van br. Scheele?) zal worden gehouden en wel Donderdag, 23 Juni aanstaande. Nadere bijzonderheden zullen spoedig worden bekend gemaakt.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 2