13e Jaargang. VRIJDAG 20 MEI 1904. No. 21. EEKBLAD Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; Hjj zal ons behouden. Jesaja 33:22. ^ELANGEN DER ^Zeeland, JMoord-^abant ONDER REDACTIE YAN GEWIJD AAN DE IN pEREFORMEERDE JCeF^KEN EN J_IMBUHG. Dr. L. 0. WAGENAAR, met medewerking van onderscheidene Predikanten. Doch Samuel zeide: Heeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen, als aan het gehoorzamen van de stem des Hee- ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15:22 Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. Speent. Advertent&n van 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LË COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentiën enz., gelieve men tydig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. ■w PINKSTEREN. Want Johannes doopte wel met water, maar gij zult met den Hei ligen Geest gedoopt worden, niet lang na deze dagen. Handel. 15. Hoe verrukkelijk schoon zijn in het leven de momenten der bezieling. Een dichtqj: als Da Costa zit neder één rimpel dan, dan komt over hem de be zieling der poëzie; zijn voorhoofd effent zich, zijn oogen stralen en hij zingt: Dan, dan grijp ik naar mijn luit, Als een krijgsman naar zijn degen; Tarte, trots, den Eeuwgeest, uit En betwiste hem de zege. En mijn geest verkeerd in vier Voelt zich krachts genoeg, de kreten, Die de woestaards zich vermeten, Neer te smakken met de galmen van mijn bliksemende lier. Ziet, dat is bezieling! Toen de kruisvaarders over de bergen kwa men, die Jeruzalem onttrokken aan hun oog, en nu op eens de heilige stad voor zich zagen stortten ze ter aarde, kusten den grond en juichten het uit: Jeruzalem, Jeruzalem! Daar was de bezieling van heel een leger, ja van heel de Christenheid dier kinder lijke eeuw; een bezieling, die de boeren, edelen, avonturiers en monniken uit vele deelen van Europa, herschiep in één leger, in één lichaam, bezield en gedragen door één Geest. Op den vijftigsten dag van Christus' ver rijzenis was te Jeruzalem een groep discipelen en discipelinnen van Jezus bijeen. Welnu deze groep werd op eens en dat voor heel haar leven bezield door den Heiligen Geest en daardoor herschapen in de christelijke Kerk. Door deze ware, diepe, goddelijke bezieling ontstond de nieuw-testamentische gemeenschap der heiligen, 't lichaam Christi, de christelijke Kerk. Een machteloos gezelschap van heilbegeerige, uit God geboren, aan Jezus klevende zielen ontving den doop des Geestes en werd er door herschapen in de Kerk Yan Christus, strijdend en overwinnend. In vervulling ging toen des Heilands eigen verklarend woordJohannes doopte wel met water, maar gij zult gedoopt worden met den Heiligen Geest niet lang na deze dagen. Johannes doopte met water. Johannes was in alles voorbereider. Zijn doop stempelde de toekomstige eerste leden van Christus' Kerk; lijfde ze in bij 't ware Israël, dat Christen is in 't verlangen. Die doop beeldde Johannes' discipelen af, wat Jezus hun zou doen; was dus zonder vergezellende kracht; doch wel onderpand en zege van een toekomstig goed. Toen Jezus gedoopt werd door Johannes was er het volle sacrament. Tegelijk met 't teeken, door den mensch gegeven, de afgebeelde zaak, geschonken door Godbij den waterdoop de doop des Geestes. Johannes doopte ook toen met water, doch God-Drieëenig zalfde met al de bezielende volheid der geestelijke gaven en krachten Jems tot 't hoofd der gemeente. Op den Pinksterdag was 't deze Zijne zalving, die de Verheerlijkte Christus overstortte op zyn discipelenkring. Zijn doop ging ovey. Dies werd die kling gedoopt met den Heiligen Geest. Gezalfd tot het gemeentelijk leventot een koninklijk priesterdom om de deugden te verkondigen Desgenen, die hen uit de duisternis geroepen had tot Zijn wonderbaar licht. Wel terecht zijn ze Christenen genoemd. De zalving van hun verheerlijkt Hoofd deelachtig. Lieve lezer, uw gemeente is een gedoopte, een gezalfde, een met den Heiligen. Geest vervulde gemeente. Dies is in haar een eigen leven. In de gemeenschap van Christus. Inge meenschap der heiligen. Sluit aan dat leven aan uw wedergeboren gemoed? Want ook wij allen zijn door éenen Geest tot éen lichaam gedoopt. Leeft de Geest der gemeente in u? Is daarom dat volk uw volk, die God uw God? O, sluit om 't leven, 't Geestesleven te genieten, u innig aan uw gemeente aan. In den dienst des Woord en der Sacramenten. In 't gemeentelijk gebed en de gemeentelijke offerande. Wijd u priesterlijk. Belijd met haar naar uw profetisch ambt. Gij hebt de zalving des Heiligen Geestes en weet alle dingen Stryd voor haar recht en invloed koninklijk. Ach - in onze dagen is de bezieling in 't gemeentelijk leven niet groot. O, dat het vloed worde! Dat de Geest eens weêr recht in^de raderen kwame. De zalving werke. De doop! Zegene de Heere aan onze harten daartoe dit Pinksterfeest. W. Pinkster-Collecte. In al onze Gereformeerde Kerken houden wij onze geliefkoosde Pinkster-collecte. Dankbaar voor de groote weldaad, dat wij met onze kinderen gedoopt zijn tot Christus' lichaam, gedenken wij de onkunde der arme verstokenen van de kennisse Gods. Wij vertroosten ons met de beloften der pro feten, dat de dorre vlakten der woestijnen bloeien zullen als velden vol van rozen, leliën en ane monen, omdat uitstroomen zal over volk bij volk Christus' Geest. En tot dezen zegen worden de volkeren ge roepen door de prediking des Evangelies. O, dat er toch eenigen gezonden worden. Werkt er toe mede, ook door deze collecte. W. Midden-Java. Deputaten der Generale Synode voor de Zen ding hebben een gewichtig besluit genomen. Door de Synode van Arnhem was hun opge dragen de reorganisatie der Keuchenius-school. Zooals bekend is, besloten ze, aangezien die schoolgebouwen te Poerworedjo belangrijke her stellingen vereischten, de koorts onderwijzers en leerlingen hardnekkig teisterde en 't koortsvrij Jogja de gelegenheid ook tot eenige Medische opleiding biedt om de Keucheniusschool te ver plaatsen naar de hoofdstad van 't Vorstendom Djocjakarta. De heer Zuidema, door koortslijden van zich en de zijnen schier genoopt, is derwaarts verhuisd en heeft een huis gehuurd, waar hij school houdt. Met één kan hij nu het oog houden op den aan bouw der nieuwe localiteiten. Een schoon terrein is verkregen, dicht bij ons hospitaal, en plannen voor doelmatige gebouwen zijn ontworpen. Van 't Rijk is een subsidie aangevraagd door de Generale Deputaten en de mannen in Indië hebben er een fraaie toelichting op gegeven. Aangezien een jaarlijksche subsidie genoten wordt en ook andere Zendingen voor bouwen en ver bouwen wel eens buitengewone subsidies hebben verkregen, is er goede hope, dat de Regeering ook hierin ons ter wille wezen zal. Nu moeten naar reeds vaker gezegd is, doch onbegrijpelijk schijnt er voor de school benoemd worden een directeur en een docent. Br. Zuidema is adjunct-directeur en eerte leeraar. Een Nederlandsch hoofdonderwijzer met taal- acten zoeken we voor directeur. Doch herhaal delijk reeds werden Deputaten teleurgesteld, als ze meenden den rechten man op 't spoor te zijn of reeds gevonden te hebben. Deze directeur moet met den heer Z. in goede samenwerking de school naar 't gereorganiseerde leerplan, theoretisch en practisch, op pooten zetten. Beide broeders ontvangen de Javaansche jongens en brengen hen zoover, dat ze examen zouden kunnen doen voor Inlandsch onderwijzer aan een christelijke kampongschool of flink toegerust zijn voor verpleger in 't hospitaal. Dan gaan die jongens aan 't werktrouwen en de bekwaamsten der helpers komen straks op de school terug, nu in de andere afdeeling, waar ze door den docent worden gevormd tot hulppredikerswaaruit wellicht op den duur Javaansche predikanten zullen kunnen worden beroepen. Nu zijn deputaten na veel voorlichting te hebben ingewonnen er toe 'overgegaan om een docent te benoemen. Straks zal er weer een getalletje van leer lingen der Keucheniusschool beschikbaar zijn voor helpers. Dan moeten deze sommige ouderen ver vangen en die gaan dan met hun gezin naar Jogja en bekomen daar nadere opleiding door den docent. Tot docent is benoemd Ds. Bakker, de door Heeg beroepen en door Friesland gezonden pre diker, die te Keboemen woont. Ds. Adriaanse kon na de verklaring der ge- neesheeren, dat hij in Indië niet meer gezond kan zijn, niet meer in aanmerking komen. Ds. Bakker schijnt de aangewezen man te zijn. 't Zal hem, indien hij deze benoeming aanneemt, i

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 1