^Zeeland, JNIoord-JBf^abant en J_hmbuhg. 13e Jaargang. VRIJDAG 15 APRIL 1904. No. 16. JJ EEKBLAD GEWIJD AAN DE ^ELANGEN DER ^REFORMEERDE JCeF^KEN IN L Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; Hij zal ons behouden. Jesaja 3322. ONDER REDACTIE YAN IIr. L. B. WAGENAAR, met medewerking van onderscheidene Predikanten. ch Samuel zeide: Heeft de HEERE lust aan Brando fleren en Slachtoffet en, als aan het gehoorzamen van de stem des Hee- en Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15:22 Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentiëo enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. OPSTANDING. Maar God, die rijk is in barmhartigheid door Zijne groote liefde, waarmede Hij ons liefgehad heeft, Ook toen wij dood waren, door de misdaden, heelt ons levend gemaakt met Christus. Ef. 2 4, 5a. I. Opstaan, opstaan, dat is het groote goddelijke machtwoord, dat de God des levens niet aflaat te spreken; het Scheppingswoord van den genadetriomf, dat zich handhaven zal tot den jongsten dag Opstanding, leven uit de dooden zoo mur melt het en ruischt het zelfs u tegen uit alle aderen der natuur. Nu weer de lentezonne heur glansefPgtet over de aarde en de milde regen nederdroppelt, bruist het leven weer op. Nu prijkt weer de voorjaarsbloeme met hoogoplacheDde verve en siert de kleur der hope heggen, hoornen en veld. Maar van opstanding predikte met luider stem ons Paaschfeest, in welks evangelie- klokgelui de gemeente Gods zich zoo onuit sprekelijk heeft verheugd. Doch de hel en het verderf houden nooit op te roepen: versterving, versterving, en ons versaagde harte, dat alom de macht des doods SLOTWOORD, uitgesproken in de Vergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbondgehouden te Goes, door den heer J. Boot van Kruiningen. Hoe vereerend de uitnoodiging van uwen secre taris ook was, een slotwoord tot u te willen richten op dezen uwen landdag, toch nam ik die invitatie niet dan met eenige aarzeling aan. Eene afdeelingsvergadering als deze, die de eer genieten mag tot haren voorzitter te hebben een Theologisch Doctor, een graad heusch niet aan een drilschool verkregen, een man wiens warm, wel sprekend, machtig woord ons tot jaloerschheid wekt; tot haren secretaris een magister in de Rechten, wiens bul hem evenmin door een papegaaien-faculteit uitgereikt werd, actief als weinigen in onze provincie tot propageering onzer beginselen; tot haren schatbewaarder een man, wiens ijver voor organiseeren notoir is; maar indien ik verder zou gaan ook de andere bestuursleden te beschrijven, zou ik wellicht door den voorzitter tot' de orde geroepen wor den, wijl mij geen opdracht tot wegen en meten gegeven werd, en daarom zeg ik nog maals, eene vergadering, die zulke mannen in haar moderamen heeft, een voorrecht, dat geen der andere provinciën bezit, behoort ook een slot- spreker te hebben harer waardig en daarom was ik zoo vrij met uw geacht bestuur in meening te verschillen wat betreft de keuze van den laat- sten spreker. Toch meende ik het aanzoek niet te mogen aanschouwt kan zoo moedeloos worden by dat geroep. Doch tegen alle zegekreten des doods en der verdoemenis in, blijft het Paaschevangelie getuigen daar is opstanding uit het verderf en leYen uit den dood! Verstervingjuichte de verleider, toen des gevallenen Adams hand den vijgeboom schond in opstand tegen God - maar de Eeuwig Genadige antwoordde met het paradijsevangelie, dat de hope wekte op den slangenvertreder, die zij het met ver morzelde versenen en dus dwars door den dood heen, toch het leven zou brengen tot volkomen heerschappij. Versterving - zoo riep de menschenmoor- der van den beginne, toen Abel neerzeeg onder Kaïns vuist - doch de Heere God sprak herlevingen plaatste tot stamhouder der heilige linie Seth. Versterving brulde de afgrond, toen de wa teren van Gods verbolgenheid zwalpten over een verzonken wereld - doch God deed uit de arke des behouds een gereinigde menschheid treden, Hij stuitte de verwoesting der zonde en bereidde tijd en plaatse, waarop het volle leven den dood voor eeuwig verslinden zou. Doch ook in deze tweede wereld hield het pleit tusschen dood en leven aan. Versterving lachte de hel, toen Abraham oud werd en SaraI's moeder verdorde, maar afwijzen uit liefde voor de zaak der Jongelings- Vereeniging, in wier midden ik vroeger zooveel arbeiden mocht. Negen jaren verliepen, sinds ik m ditzelfde gebouw voor de laatste maal in het midden der broederen als secretaris van den Zeeuwschen bond optrad om den toestand te schetsen van onze vereenigingen in het jaar 1894/95. Daarom hoop ik, dat niemand het mij euvel zal duiden, wanneer ik thans een oogenblik met u terugga om te beter u te kunnen wijzen op den vooruitgang onzer afdeeling, wat ons voor zeker dankbaar stemmen zal jegens den Heere onzen God, die ook in dit opzicht onze hope en onze verwachtingen niet heeft beschaamd. 16 November 1892 werden we door onzen trou wen bondsvriend br. Le Cointre, wiens naam altijd met de Zeeuwsche afd. verbonden zal blij ven, ter vergadering opgeroepen naar de consis toriekamer der Noorderkerk van Middelburg. Hoe klein was toen ons getal. Middelburg, Kloetinge, Wemeldinge, Zierikzee, Groede, Brui- nisse en Krabbendijke waren vertegenwoordigd. Meerdere vereenigingen waren toen niet bij den Zeeuwschen bond aangesloten. In verschillende stemmingen en met verschil lende voornemens togen de afgev. ter vergadering. Er was n.l. een strijdlustige vereeniging, die een twistappel in het midden der Bondsbroederen geworpen had. Zij had als punt van agenda ingezonden: De Zeeuwsche bond zoeke aansluiting bij den Ger. Bond, door zich als provinciale afdeeling van den bond te organiseeren. El-Schaddaï beschaamde den spotter en de Zoon der belofte verscheen. Versterving zoo gierde de Satan, toen Egyptes drijvers dreven en de Nijl de zoontjes der Hebreën verzwolg maar Jehova sprak: opstaan, opstaan! en uit Egypte toog onder den uitgeredden Mozes het volk des Heeren op. Versterving! zoo jubelden beurtelings alle volkeren van het Oosten over Israels val - maar Jehova verwekte zijne Jozua's en Kalebs, zijn Gideons en Simsons, zijn Davids en Hiskia's en 't werd opstaan na elk bezwijken. Verstervingsprak heel de wereld, toen het Volk des Verbonds verging in Babels graf - doch Ezechiël profeteerde, de Geest kwam aan en de doodsbeenderen leefdende Judeërs togen op om Jerusalem te herbouwen en des Heeren huis. Zoo handhaafde God Zijn Woord, tot ein- delyk de Levensvorst kwam. Doch, wat geschiedde? Hij werd verworpen, veroordeeld, vermoord. Hij zonk weg in 't verderf op het hout des vloeks, en toen - toen joelde en juichte heel de macht der duisternis versterving, verster ving voor eeuwig! Doch ziet! De paaschzon lichtte aan en-Op standing was weer het Godswoordde dooden herleefden en leven, leven, leven heerscht nu in alle eeuwigheid der eeuwigheden. God zij eer! Wijl destijds onze bond uit vereenigingen van beiderlei richting bestond, werd een vinnige strijd verwacht, die toch niet gestreden werd. Men voelde het: Het Zeeuwsch Verbond heeft zijn tijd gehader móet frisch bloed ingebracht wor den, nieuw leven. Niet de minste kracht ging er in de laatste jaren van dit Verbond uit. In 1892 stond hij op het doode punt. Zelfs de voor standers van de vereen, op algemeen standpunt, de velen welbekende Plazier en Van de Weert uit Goes, moesten erkennenwij kunnen de bewe ging niet tegenhouden, het leven van 't Zeeuwsch Verbond moet in andere banen geleid worden. Zonder veel ernstige bestrijding werd het voor stel aangenomen, dadelijk gevolgd door het be danken der vereenigingen Groede, Kloetinge en Wemeldinge. Daarop werd een bestuur gekozen, uitsluitend uit voorstanders der Ger. Jong.-Ver. en eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een conceptreglement, bestaande uit de heeren Mul der van Zierikzee en uw onderdanigen dienaar. Nog levendig herinner ik mij, hoe wij van elkander gingen, een bond van vier vereenigingen sterk, waarbij Vlissingen zich als vijfde aansloot. En ik voeg daar onmiddellijk bij: De opdracht tot het opstellen van een reglement voor een zoo geducht gecompliceerde organisatie als een eenvoudige afdeeling van een bond drukte mij zóó zwaar op het hart, dat ik nog dieper met de handen in 't haar zat, dan Charles Boissevain bij het nieuwe tarief-ontwerp. Ziedaar u in het kort het ontstaan onzer afd. geschetst. (Wordt vervolgd,

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 1