w. -Omdat 't geld er zeer goedkoop is, heeft een predi kant er minstens f 2400 noodig. Essen wil met wat helpen. Doch zal dit plan slagen, dan moet het moederland aanvankelijk veel doen. Is er belang stelling voor H. M. de Koningin betuigde deze, ook anderen, die in hoogheid gezeten zijn. Wij kunnen alleen zeggen, dat dit een zeer gewenschte zaak is, en dat onze eenzamen, in 't vreemde land zich vooral op Zondag zoo verlaten gevoe lende landgenooten de aan hen bewezen liefde zeer waardeeren. Tweetal te Vlaardingen B ds. W. W. Meijnen te Voorburg en J. D. v. d. Velden te Kralingen. Beroepen te Herwijnen ds. A. Bolwijn te Nieuw-Loosdrechtte Warns ds. A. Schweitzer te Buiksloot; te Oudewater J. E. Goudappel te Heteren. Aangenomen naar Sleen dhr. H. H. Kievits, •cand. te Nijkerk, die dus bedankte voor Enter; naar Borger ds. H Hangelbroek te Vijfhuizen. Bedankt voor Hijlaard door A. G. N. Schippers te Exmorra c.a. Ds. J. P. Klaarhamer nam Zondagavond te 5 ure afscheid van de Geref. Kerk te Marken, pree- kende uit 1 Petrus 5 10 en 11. Bij het einde werd den vertrekkenden leeraar een hartelijk woord van afscheid toegesproken door een der ouderlingen, waarna de gemeente haren leeraar Psalm 133 3 toezong. Aan ds. F. Diemer, pred. te Wijckel c.a. is door de Classis Sneek om gezondheidsredenen óervol emeritaat verleend tegen 1 April a.s. De cand. D. K. Wielenga is door de classis Meppel met algem. stemmen toegelaten tot den missionairen dienst des Woords. Genoemde cand. is naar men weet deor de kerk te Hoogeveen beroepen om voor den miss. dienst te worden weggezonden naar Soemba. Wij verzuimden in 't vorige nummer te vermel den, dat de heer A. Scheele, beroepen pred. te Veere, met gunstig gevolg het peremptoir examen voor de classis Middelburg had afgelegd. De heer W. J. Goedbloed, Theol. Doet. cand. te Nieuwendijk, beroepen pred. te Cubaart heeft voor de classis Bolsward met gunstig gevolg peremptoir examen afgelegd. De heer K. de Jager te Bussum, ber. pred. te Schipluiden is door de classis 's Gravenhage toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacra menten in de Geref. kerken. a.s. Zondag hoopt ds. de Jager zijn intrede te Schipluiden te doen na bevestigd te zijn door <ls. van Setten te Bussum. Zaamslag. Met het oog op het toenemend aantal kinderen is besloten tot vergrooting der Chr. School op het dorp alhier door het bijbouwen van een derde lokaal. Vermoedelijk zal dit ook het geval moeten worden met de Chr. School op ■den Reuzenhoek. Aan de Vrije Univ. slaagde voor het cand.- examen in de Theologie de heer H. Mulder. Souburg. De Vereeniging voor Geref. L. O. •hield deze week haar jaarverg. De Secr. wees op •den toenemenden bloei waarin de school zich .mag verheugen. Het aantal leerlingen bedraagt 134. De rekening van den Penningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 53. De begrooting voor 1904 bedroeg ruim f 2800. In het Bestuur werd herkozen dhr. C. Pouwer. In de vacature van dhr. P. Kasteleyn werd voorzien door de verkiezing van dhr. Jan Suurmond Sr. Het 10 jarig bestaan der school op 15 Nov. :zal D. V. feestelijk herdacht worden. Ierseke. De vorige week werd alhier eene Verg. gehouden vanwege het Bestuur der School met den Bijbel alhier. De school telt 182 leer lingen en financieel is de toestand niet ongunstig. De rekening loopt over een bedrag van f 4000. Dhr. J. Hage hield een referaat over de ver houding van de School tot de Kerk en tot den Staat, en dhr. G. Gij ben sprak over de op prijs stelling van de Christelijke Schoolbeide sprekers werden met belangstelling aangehoord. Naar wij vernemen hoopt de heer W. K. H. Magendans, directeur van de Stichtingen van Barmhartigheid te Wagenborgen de volgende spreekbeurten te vervullen, tot het doen van mededeelingen omtrent den arbeid der stichtingen met de 200 verpleegden, en wel op a.s. Zondag avond om 54i uur te Vlissingen in de Nieuwe Middelkerk. Te Souburg Woensdagavond om 6K uur en te Middelburg Zondag 28 Februari des avonds om 6 uur. Zeer bevelen wij deze samen komsten onzen lezers aan om de belangrijke mede deelingen over den gezegenden arbeid te vernemen. Colijnsplaat. Het was Donderdag 11 Febr. voor de Geref. Jongel. Vereeniging alhier een gelukkige dag. Zij mocht feestelijk haar 25 jarig bestaan herdenken. Ds. J. J. Koopmans van Grijpskerke, daartoe uitgenoodigd, sprak in de openbare samenkomst in de kerk de feestrede uit. ZEerw. had tot onderwerp: „Ow-s hoogste levens doelHij noemde als ons hoogste levensdoel een leven tot verheerlijking Gods. God heeft daar recht op. God eischt het van ons. 't Is onze plicht en ons voorrecht, dat waren de punten, die achtereenvolgens werden uitgewerkt. Eene schoone rede, met gloed en bezieling uitgesproken, en door allen met de meeste aandacht aangehoord. Vooral greep het slot der rede aan, waarin hij op tref fende wijze de jongelingen toesprak. Na het eindigen dezer rede vergaderde de J. V. met hare genoodigden in het huis der School- vereeniging, daartoe op feestelijke wijze ingericht, onder leiding van haren eere-voorz. Ds. F. Staal. Ook daar was ons eene genotvolle ure bereid. Na opening der verg. met gebed werd door de vooorz. der Vereen, allen een hartelijk welkom toegeroepen. Secretaris, Penningm. en Bibliothe caris brachten op aantrekkelijke wijze verslag uit van den toestand en de werkzaamheden der Vereen, waaruit bleek, dat zij zich in de laatste jaren in toenemenden bloei mag verheugen. Er was uit'te bespeuren, dat er flink gewerkt wordt voor de wekelijksche vergaderingen. Behalve Gewijde Gesch. wordt behandeld Kerkgesch. van de laatste honderd jaren, Vaderl. Gesch., en on derwerpen van politieken en raaatschappelijken aard, naar de leiddraad van het Bondsorgaan. Uit allerlei dat de leden voorts ten gehoore brachten blijkt wel, dat de arbeid in haar ver richt niet ijdel is. Schoone verzen van Da Costa, Bilderdijk en Beets werden voorgedragen. Een opstel over„De Geschiedenis der Psalmberij mingen in ons land". Eene leerrijke samenspreking gehouden tusschen drie leden der Vereen, over „de kracht van het Evangelie tegen de Revolutie". Menig lied, waaronder vooral genoemd moet worden het Bondslied en „Zij zullen het niet hebben" van Da Costa, met begeleiding van schoon orgelspel, gaf eene aangename afwisseling. Het was voor elk een zeer genotvollen avond, die rijke stof van dank gaf aan God voor wat Hij in „Tinotheus" aan onze jongelingschap hier gaf. OFFICIËELE BERICHTEN. Kort Verslag van de Verg der Classis Middelburg op 10 Februari 1904. 1. Namens de roepende kerk van Meliskerke opent Ds. Meulink de verg. ZEw. laat zingen Ps. 119 17, leest Ef. 4 117, en gaat voor in den gebede. 2. Uit de Credentiebrieven, onderzocht door de DD. v. d. Hoorn en Visser, blijkt, dat voor de dienaren van Vlissingen A en Vrouwepolder hunne secundi aanwezig zijn. Ds. Veenstra is afwezig wegens ouderdomszwakte, en Ds. Wolf wegens ziekte in zijn familie. 3. Ds. Meulink draagt het praesidium over aan Ds. Toebes, die tot scriba Ds. Ingwersen, en töt assessoren DD. Hulsebos en Koopmans aanwijst. 4. De Praeses verwelkomt de Prov. Dep. ad ex. DD. v. d. Kooi en v. d. Veen; deelt mede, dat de vereischte stukken voor het peremptoir examen van den cand. A. Scheele, Ber. Pred. van Veere in orde zijn bevondenonderwerpt de door de Cl. Dep. ad ex. ontworpen regeling aan het oordeel der verg. die deze, na eene enkele aanvulling en wijziging, goedkeurt, waarna het examen aanvangt. 5. Ds. Boeijenga sluit de morgenzitting met dankzegging 6. De middagzitting wordt na het zingen van Ps. 84 6 door den Praeses geopend met gebed. De examinandus draagt een gedeelte zijner leer rede voor over Hebr. 4 15, 16, waarna het examen met het onderzoek in nog enkele vakken, eindigt. 7. De Deputaten adviseeren tot toelatingde Classis besluit hiertoe met alle stemmen. In treffende bewoordingen deelt de Praeses den Examinatus dezen verblijdenden uitslag mede, de Assessor leest de Acte van verbindtenis voor, die door hem wordt geteekenci, de verg. zingt hem met de talrijk opgekomen toehoorders Ps. 134:3 toe; de Praeses overhandigt hem de acte van toelating waarna DsLittooij deze plechtig heid met dankzegging sluit. 8. De notulen der vorige verg. worden ge lezen, en, na eene kleine wijziging, goedgekeurd. 9. Oud. D. de Rijcke vraagt inlichting, om trent de daarin vermelde benoeming tot ontvan ger der classikale collecten. Dr. Wagenaar over de taak der Comm. voor art. 27 D. K. De verg. oordeelt, dat, deze niet alleen gegevens moet verzamelen, maar ook prae- advies moet uitbrengen op de Mei-Classis, met het oog op de e.k. Prov. Synode. Ds. Bouma wordt met de oproeping belast. 10. In de plaats van Br. D. de Rijcke, die vriendelijk verzoekt hiervan ontslagen te worden, waartoe de verg. zeer noode overgaat, wordt voor ontvanger der Cl. Collecten aangewezen Br. J. P. de Wagemaker, die deze benoeming bereid willig aanvaardt, en zitting hoopt te houden op in de kerkbladen nader te vermelden plaats en tijd. 11. Met het oog op den reeds door het examen in beslag genomen tijd, wordt besloten enkel de meest spoedeischende zaken te oehande- len, en ook het onderzoek naar art. 41 achter wege te laten. 12. Naar aanleiding van eene ingekomen missive namens de Dep. Syn. in zake eene rege ling voor de uitvoering van art. 13 D. K. wordt besloten den derden Woensdag in Maart, des namiddags te half drie ure, hierover eene buiten gewone verg. te houden. 13. De conclusie van een bij monde van Dr. Wagenaar ingediend rapport van de commissie voor eene eventueele grensverandering tusschen de kerken van Veere en van Gapinge, wordt door de Classis met alle stemmen aanvaard, en dienovereenkomstig, een verzoek van dertig leden van de kerk van Veere, om de bestaande werke lijke grens te behouden, ingewilligd. 14. De Quaestor doet rekening en verant woording van zijn beheer over 1903. De Brs. J. H. Geschiere en P. de Kam rapporteeren, dat de boeken in orde zijn. De Praeses dankt Br. 't Hart voer zijne accurate administratie, en de rapporteurs voor hunnen arbeid. 15. Ds Meulink rapporteert namens de finan- tiëele commissie voor Westkapelle, dat een vol doend bedrag voor het tractement van een te beroepen dienaar beschikbaar is; en Dr. Wage naar namens de Commissie in zake het beroepings- werk, dat hierin eenige vordering is gekomen. 16. Oud. D. de Rijcke brengt een breedvoerig rapport uit van de Commissie voor een geschil tusschen twee kerken over eene attestatie. De Praeses dankt voor dezen omvangrijken arbeid, en verzoekt namens de verg. dat deze Commissie de zaak verder met de betrokken Kerkeraden beëindige. 17. De Class, correspondent v. d. Theol. School, Ds. Bouma, brengt verslag uit omtrent de werk zaamheden der agenten in de verschillende kerken. 18. Tot roepende kerk voor de volgende verg. wordt Middelburg aangewezen, en Middelburg A opgedragen de drie Kerkeraden daartoe bijeen te roepen. 19. Bij de rondvraag blijkt, dat sommige Kerken gevolg wenschen te geven aan eene uit- noodiging v. h. Ned. Bijbelgenootschaiom den 6 Maart het 100 jarig bestaan v. h. Britsch- en Buitenl. Bijbelgen, te herdenken. 20. Oostkapelle dankt voor liefdebeurten tij dens de ongesteldheid van den Leeraar en Veere voor de verleende hulp gedurende de vacature. 21. Souburg ontvangt advies in zake een geval van Zondagsarbeid. 22. De ingek. stukken van de Classes Tiel en Zierikzee worden in comité gelezen, en een tweetal kerken wordt advies gegeven, om, zoo noodig, de tweede trap van censure toe te passen. 23. Na lezing der korte notulen, wordt de verg. door Ds. Kerkhof met dankgebed gesloten. Het moderamen, Toebes. Hulsebos. Ingwersen. Koopmans. Classicale Collecten. De ondergeteekende, in de vergadering der classis Middelburg der Gereformeerde Kerken van 10 Februari j.l. benoemd zijnde tot penningmees ter der classicale collecten, bericht aan belang hebbenden, dat hij tot inning dier collecten over de maand Januari zitting zal houden in de con sistoriekamer der Noorderkerk, D. V. op Donder dag 25 Februari a.s., van 's morgens 1112 uur, en voorts iederen len Donderdag van elke maand,

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3