Classis Klur.dert. Aangezien de geneesheeren verklaren, dat Ds. Adriaanse lichamelijk niet bestand is tegen het Indisch klimaat, heeft Z. W. E. aan de Kerkte Utrecht emeritaat aangevraagd als Dienaar voor den arbeid op M. Java. Een Kerk in Nederland .zou hij echter waarschijnlijk wel kunnen dienen. W. Te Goes, waar sinds 50 jaar een Chr. School bestaat, zal een tweede Chr. School verrijzen, uitgaande van Hervormde zijde. Een comité is reeds gevormd, waarvan ds. G. Boersma voorzitter is. Te Schoondijke wordt door voorstanders van Chr. Onderwijs pogingen aangewend om tot op richting van een Chr. School te komen. Veere. Het Bestuur der Vereeniging voor Geref. L. O. alhier, besloot tot den bouw van een nieuwe woning voor den Hoofdonderwijzer. Genderen. Tot onderwijzer aan de Geref. School alhier is benoemd den heer Voorsluis van Nieuwendijk. Een nieuwe Gereformeerde Kerk. Het nieuwe kerkgebouw, gelegen aan de Plan- ciusstraat, te Amsterdam, ten dienste der Gerefor meerde Kerk, nadert zijne voltooiing Eenvoudig en doelmatig ingericht, zal het plaats bieden aan een 11 a 1200 personen. Naast het kerkgebouw is een kosterij met twee verdiepingen opgetrokken, dat tevens dienst zal doen voor Wijk-lokaal, tot het houden van vergaderingen en catechisatiën. De architect, de heer Tj. Kuipers, en de aan nemer, de heer G. W. Veenemans, zullen, wanneer dit gebouw gereed is, met voldoening tot hun werk kunnen opzien. Op Zondag 3 April zal het kerkgebouw voor den dienst gereed zijn, en zal op dien datum de eerste Godsdienstoefening plaats hebben. Het kerkgebouw zal den naam dragen van Planciuskerk. OFFICIE EL E BERICHTEN. Vergadering van den Ring Middelburg op Donderdag 18 Febr., 6 uur, in Concordia. 1. Opening. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. „Jong-Ver. en Huisgezin", in te leiden door den afgev. van Veere. 5. Schakespeare's „Othello", door P. J. Kögeler. 6. Verkiezing van een anderen voorz. "7. Rondvraag. 87 Sluiting. M. Meeuwse, Waarn. Secr. Tholen. De Kerkeraad bericht, dat het adres wan de Geref. Kerk B alhier is Ds. G. Verry. De quaestor der classis Klundert heeft de eer te berichten dat de navolgende collecten bij hem zijn ingekomen Hulpbeh. Theol. Inw. Kerken in de School. Zending. Classis. Breda f 4.70 Willemstad - 5.45 f 5.93 f 6:36® Raamsdonk - 3.605 - 12.01 - 4.18* Fijnaart - 7.32 - 8.- 3.86 Klundert -26.21® - 20 415 - 19.31 Zevenbergen - 18.96 - 4.28 Dinteloord -14.04 - 6.- 5.51 Moerdijk - 5.39 - 3.14 - 4.18 In de maand Maart moet voor de Theol School en in April voor de Theol. Faculteit der V. U. worden gecollecteerd. Namens de classis, E. Zwiers. Aanstaande Dinsdagmiddag om twee uur hoopt Ds. Kouwonhove van Leiden in de Geref. Kerk te spreken in het belang der Theologische School. Namens den Kerkeraad, Meliskerke. K. Houterman. CLA.SS18 ZIERIKZEE, Kort verslag van de Vergadering der classis Zierikzee, gehouden 3 Febr. 1904. I. De assessor der vorige vergadering, ds. C. Staal Fzn., opent de vergadering met gebed, nadat gezongen is Psalm 25 2 en gelezen Psalm 130. II. Uit de lastbrieven blijkt, dat alle kerken tegenwoordig zijn. III. Als moderamen nemen zitting: ds. G. de -Jager praeses, ds. P. J. Baay assessor en ds. C. -Staal Fzn. scriba. IV. De notulen worden gelezen tot de in de vorige vergadering in comité behandelde tucht- zaak inzake een dienaar des Woords en geappro- beerd V. Ingekomen stukken: a. Verzoek van dhr. Horjus, beroepen predikant van Brouwershaven, om een vervroegde classicale vergadering, dit verzoek wordt in verband met de instructie van Brouwershaven toegestaan. b. Een schrijven van br. J. Muller te Bruinisse, kennisgeving van zijn ontslag als classicaal-penning meester voor 't fonds van behoeftige krankzinnigen. In zijn plaats wordt benoemd br. D. v. d. Berg Wzn. te Bruinisse. c. Circulaire Deputaten Synode inzake art. XIII D. K. O. Daarover zullen eerst de respectieve kerken oordeelen. VI. Instructie's a. Wissekerke verzoekt om steun uit de kas voor hulpbehoevende kerken. Wordt toegestaan. b. Haamstede ontvangt advies inzake eendoor een lidmaat dier kerk aangenomen kind. c. Vraag van Bruinisse: „Wat beteekent in de classis Zierikzee roepende kerk'?" Tevens verzoek, om vooraf een agendum te mogen ontvangen. VII. a. Ds. de Jager wordt gekozen voor Deputaat tot approbatie van dienaren des Woords. b. V oor kerkvisitatoren gekozends. P. J. Baay en ds. F. Staal primi, ds. de Jager en ds. Raman sec. c. Benoemd tot classicaal penningmeester voor het Emeritusfonds ds. R. Koolstra. VIII. Na eenige deliberatie besluit de classis na den middag in comité te vergaderen. IX. Broeder Camau sluit de morgen vergadering met dankzegging. X. Opening der middagvergadering door ds. H. Kramer Emer. pred. XI. Collecten voor de Emeritikas en Hulpbe hoevende kerken worden geind. XII. Regeling vacaturebeurten Brouwershaven ds. Baay Geersdijk de Jager Wissekerke Koolstra Zonnemaire Raman. XIII. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. XIV. De nog restende notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. XV. De tuchtzaak aangaande een dienaar des Woords, werd bij vernieuwing in comité behandeld. XVI. De volgende vergadering zal D. V. 2 Maart gehouden worden. XVII. Lezing korte notulen. XVIII. Na het zingen van Psalm 90 9 sluit ds. G. de Jager de vergadering met dankzegging. In naam en op last der classe ds. G. de Jager praeses. ds. C. Staal Fzn. scriba. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg C. ontvingen door tusschenkomst van Dr. L H. Wagenaar de navolgende giften: van br. U. f5 voor de armenvan br. S. f 5 voor de armen en f5 voor de kerk; terwijl door een onbekende aan huis werd bezord fl met bijschrift „Armen Kerk Bogardstraat". Hiervoor zeggen ze hunnen vriendelijken dank. P. G. de Wolff A.Hz., Diaken-Boekh. Nieuwdarp. De Geref. Vrouwen Vereen, hield dezer dagen weder haar gewone jaarlijksche uit- deeling van kleedingstukken. Zij verdeeld© aan 39 huisgezinnen 170 stuks. Zij brengt haren hartelijken dank aan de milde gevers, die door hunne bijdragen haar hiertoe in staat stelden. Moge het haar ook dit jaar aan den noodigen steun niet ontbreken. Het Bestuur. BO EKBEOOR DEELING C. E. v. Koetsveld. Het ontstaan, de beginselen en de geschiedenis van onze politieke partijen. J. C. v. d. Stal Utrecht. Met een kijkje op het Binnenhof, op 't blauw omslagblad, kijkt ons vriendelijk uitlokkend aan de eerste der 35 afleveringen van Van Koetsveld s „Onze politieke partijen. Vroeger begonnen de historici bij het paradijs. Zoo bont maakt van Koetsveld het niet. Doch hij begint met de Batavieren, 't Is hem te doen om overal na te speuren het gezag en aan te toonen, dat de erkenning van 't gezag als van Godswege, zooals thans door onze Christelijke partijen in ons vaderland geschiedt, een historisch verschijnsel is van de dagen der oude Germanen af. 't Komt mij voor, dat we hier een leerzaam boek hebben, dat prettig leest. En Isings houtsnee van de volksvergadering der Germanen is mooier dan de groote, uitslaande titelplaat. Die portretten hebben wel iets van de origineelea (op Savornin Lohman en Talma aan) maar 't is een gebrekkige gelijkenis. Seret lijkt wel een duiveltje uit een doosje en onze vriend Krap een arme blindeman. De houdingen lijken, maar de aangezich ten, dat kon beterMisschien is 't moderne kunst. Dan moet je eigenlijk niet kunnen zien, maar dan moet je voelen, dat je 't bent. We wachten voor nadere beoordeelingen de volgende afleveringen af. W. C. Lindeboom. Historisch-critisch Over zicht van de Tractaat-uitgaven in Nederland. Tractaatjes Ja, die zijn er bij millioenen verschenen en verspreid. Dag vlindertjes. Sneeuwvlokjes. Ge lezen, weggeworpen, vergeten. Doch neen, velen ook waren mannakorrels, die voedden. Waren pijltjes, die wondden 't roekeloos zondaars- hart. Ze hebben hun werk gedaan, eer ze ver dwenen. Want verdwijnen, dat doen ze snel. Als spelden. Ds. C. Lindeboom heeft getracht een over zicht te geven van wat er ai voor Tractaatjes verschenen in Nederland. Doch eerst spoort hij den oorsprong op van de gedachtebewerking der zielen door godsdienstige blaadjes. Ds. du Toit in zijn keurige dissertatie over 't Methodisme wijst natuurlijk Wesley als den vader dezer ge dachte aan. Ds. Lindeboom meent, dat Luther door zijn stellingen de vader der tractaatlittera- tuur mag heeten. Doch ieder voelt, dat dit heel iets anders was. Zeker, die stellingen heetten ook wel een tractaat en afdrukken werden heel Europa door verspreid, doch 't was nu juist geen gods dienstig blaadje tot bewerking der zielen, 't Was een strijdschrift tegen de dwalingen in de kerk. Een reeks Thesesacademisch van aard. Interessant is Lindebooms mededeeling omtrent den arbeid van Farel c. s. te Bazel en van Calvijn te Genève tot 't uitgeven en verspreiden van godsdienstige Tractaten. Toch komt 't me voor, dat ook deze Tractaten toch iets anders zijn dan wat wij tractaatjes noemen. Stelden zich Farel en Calvijn niet ten doel om de publieke opinie te bewerkenom 't volk te overtuigen van de dwa lingen van Rome en 't goed recht der reformatie? Behooren deze geschriften eigenlijk niet tot 't genre Theologische verhandelingen, of ook polemische geschriften? Ook in hun vorm immers niet 't blaadje, maar het boek? Doch 't Methodisme strooide stichtelijke blaadjes bij duizenden als zaadkorrels uit tot redding van verloren, tot schokking van verharde, tot terecht- brenging van verloren zielen. O. i. heeft Du Toil gelijk. Toch danken we Ds. L. voor dit eerste hoofdstuk. Ook is zeer leerzaam wat de auteur meedeelt over hetgeen aanleiding gaf tot de oprichting van het Edinburgsche Traktaatgenootschap in 1796 en de Londensche Religious Tract Society in 1799. In ons land was 't het in 1797 opgerichte Nederlandsche Zendeling-genootschap (wat malle naam tochdat zich nuttig maken wou „voor den gemeenen man" en „kleine, in den volkstoon vervaardigde, stichtelijke godsdienstschriften" uitgaf onder den titel„Kleinestukjes". De titels luidden o. a Evangelische herinnering aan kranken, ITet nuttig kerkgaan, Heb ik genoeg voor de eeuwig heid, Het beste Avondmaalskleed, Drie eischen van H christelijk leven. Doch dit waren geen tractaat jes, maar boekjes van 20 tot 100 bladzijden. Het Londensche Tractaatgenootschap werd in 1820 overgeplaatst op Neerlands bodem; het Nederlandsche Godsdienstig Tractaatgenootschap werd geboren en dat gaf echte tractaatjes. 't Zou zeer belangrijk geweest zijn als Ds. Lin deboom den geest had geteekend dezer bladekes, a. vóór 't Réveil, b. onder den invloed van 't Réveil. In zijn overzicht van den inhoud let de schrijver niet op den tijd. Dat 't voor de latere jaren onmogelijk zal zijn een volledig overzicht te bieden, is te verstaan. Ons viel op, dat ontbreken de reeksen tractaatjes uitgegeven door A. Jongbloed te Leeuwarden, die 't eigenaardige hebben, dat ze vervolgreeksen bieden. 14 over de 12 artikelen, 8 over 't Onze Vader, 12 over de X geboden, elkens met inlei ding en slot. Voorts over de lijdensweken en de christelijke feestdagen. Is dus o. i. 't Historisch-critisch Overzicht niet historisch en niet critisch en niet breed genoeg, voor wat de schrijver bood hebbe hij onzen dank. Wat den vorm aangaat, Filippus had o. i. wel mofen zorgen voor wat royaler formaat, en de symbolische beteekenis van de moderne zonne bloemen op den titel bleef me duister. Had dan liever een overdrukje gegeven van 't vignet van De Handwijzer of de Zaadzaaier, die ik me her inner op de tractaatjes uit mijne jeugd. Wagenaar.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 3