Verdachtmakend. Middelburgs Unie-avond. Hoe jammer Dr. De Moor. gevoel gaan werken. Soms gaat men hen eens vertellen, hoe andere lieden in zulke oogenblik- ken geworsteld hebben. Dan weer wordt hen voorgehouden, hoe groot de liefde van Christus wei aan anderen geopenbaard is. En inderdaad is er ook een soort lieden, die meenen, dat men deze personen maar moet neerslaan, hen zooveel mogelijk ontmoedigen, den weg zoo smal en de poort zoo eng mogelijk voorstellen, ja hen moet toeroepen „Doorzoekt uzelven nauw, ja doorzoek nauw Dit alles komt ons voor, ganschelijk verkeerd te zijn, en niet in overeenstemming met onze Gereformeerde leer. „Doorzoekt uzelven nauw!" staat in Zefanja 2:1a; maar dit woord, goed en in het verband gelezen, beteekent volstrekt niet, wat er in dit geval van gemaakt wordt. Want het is een ernstig vermanend woord niet tot hen, die uit diepten van ellende tot God roepen, maar tot „het volk, dat met geen lust bevangen wordt Ook baat het in zulke oogenblikken niet, of men mij al wijst op anderer nood, of op anderer genade. Ik heb hier mijn eigen zielsnood, en ik zelf moet hier den Zaligmaker hebben. Wat Hij voor anderen is geweest, dat baat mij nietsde vraag is dan, wat Hij voor mij is. En al is het nu, dat men door te spreken over gevoel en bevinding, vele mensohen naar den zin praat, toch kunnen we dit niet goedkeuren. Eenerzijds hebben we met en voor zulke personen te bidden. En anderzijds hen te wijzen op Gods Verbond. Dat Verbond, dat God van eeuwigheid met Christus heeft opgericht. Dat eeuwige, onveran derlijke, onwankelbare verbond der genade. Dat heerlijke Verbond, waarin Christus Zich Borg gesteld heeft voor al Zijn volk; dat Hij, Christus, bezegeld heeft met Zijn bloed. Daarbij hebben wij hen ernstig er op te wijzen dat God hun in den Doop het teeken des Ver- bonds heeft gegeven. God is hetHij alleen, Die door Christus, als de eenige Bedienaar van het Sacrament en van het Woord, hun verzekert, dat Hij hen gewisselijk in genade aanneemtChristus verzekert ons, dat Hij, de Zone Gods, ons wascht in Zijn bloed van alle onze zondenHij laat bovendien door het Woord Zichzelven voorstellen en aanbieden; de Heilige Geest verzekert ons, dat Hij bij ons wonen wil, en ons tot lidmaten van Christus heiligen. Maar twee dingen moeten met ernst en aan drang worden voorgehouden God zegt het. Hij kan niet liegen: Hij, de Getrouwe Verbondsgod verzekert het bij Zijn eeuwige onveranderlijkheid. God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig Zijn verbond ge denken. En Hij zegt dit tot u; tot uzondaar! tot u, gij worstelaar en bidder! tot u, die uzelven voelt wegzinken onder den last van uwe zonden en schulden. Tot u, die midden in den dood ligt Gij waant u een voorwerp van Gods toorn God zweert u, dat Hij u liefheeft met een eeuwige liefde Gij verwacht den doodGod zweert U het leven en de zaligheid te geven: ja Hij heeft het aireede U gegeven. Gij denkt een streng en onverbiddelijk Rechter te zullen ontmoetenGij vindt een Vader vol van ontferming en genade. Gij wilt bevende van Hem vluchten. Hij roept U vriendelijk bij uwen naam. God zegt dit rechtstreeks tot Utot Uhet teeken des verbonds draagt ook gij aan Uw voorhoofd. Hoe menigwerf heeft God dit in en door Zijn Woord U betuigd En nu moeten we hier kiezen of deelen. God zegt hetdies moet gij óf dit woord ge- looven, óf God tot een leugenaar stellen. Dit getuigenis, dat rechtstreeks van God per soonlijk tot U komt, moet ge aannemen of ver werpen. Gods dienaren moeten van U eischen, dat ge het zult aannemen In den naam Gods dit vrien delijk eischen. En gij zegt: verwerpen durf ik nietmaar aannemen kan ik niet. Zou dat werkelijk waar zijn? Axel. R. van de Kamp. Het Zeeuwsch Kerkblad neemt als ingezonden stuk een schrijven op, waarin mijn geachte collega Ds. N. P. Littooij geene wetenschappelijke be zwaren inbrengt tegen enkele voor hem nieuwe verklaringen van een paar bijzonderheden uit het kerstverhaal, maar jammert over onrust, en ver telt van een broeder, die hem verzoekt om hem •ver die „treurige dingen" nader in te lichten. 't Doet dien nietgenoemden correspondent zoo leed van Ds. W., vroeger een flink, beslist Gerefor meerd predikant, zoo iets droevigs te hooren". Welk een walgelijke manier van verdachtmaking eD persoonlijke krenking hier door onzen jeug digen collega ingevoerd wordt, zal ieder gevoelen. Maar erger nog doet Ds. N. P. Littooij, als hij op de simpele mededeeling, dat Maria eigenlijk Mirjam heette, en Jozef een bouwer van huizen was, laat slaan de waarschuwing van Dr Kuyper tegen de ethische voorstelling, die de feiten des Woords ontkent. Dat is laag van Ds. N. P. Littooij. In mijne verklaring is nietsdat tornt aan de absolute, historische geloofwaardigheid der Heilige Schrift. Dat weet Ds. L. heel goed. Doch alles schijnt hem geoorloofd in een persoonlijken aanval op mij. Eindelijk verhaalt Ds. N. P. Littooij over de critiek in De Bazuin. Ik bemerk nu, dat ik me, door den ietwat vaderlijken toon misleid, vergist heb, alsof Prof Noordzij de schrijver was. ?tls zijn zoon, de jonge leeraar aan 't gymnasium. Maar die heeft de dwaasheid niet neergeschreven, die Ds. L. er uithaalt, dat door mijn verklaring de armoedige beestenstal zich ontpopt tot een eetzaal. Hoe komt ds. L. er bij Heeft iemand zoo groot gebrek aan wetenschappelijk onder scheidingsvermogen, waarlijk dan is het beter, dat hij voortaan zwijgt. We zullen Dr. Noordzij en Ds. Westerhuis gaarne te woord staan in De Bazuinwaarnaar we belangstellenden verwijzen. Wagenaar. Woensdag 10 Februari kan worden een aan gename, belangrijke variabele dag. Eerst de Unie der Walchersche Gereformeerde kerken, alle samenwerkend tot aller opbouw en in 't bijzonder eendrachtig de kerk van Veere hel pend in 't onderzoek naar gaven en bekwaamheid van haren beroepen Dienaar des Woords. Aan den avond een andere Unie-ure. Dan hopen Middelburgs schoolvrienden en vriendinnen, die niet tot in hun schoolleven toe gevangenzitten in kerkelijke banden, samen te komen, om te herdenken 't 25-jarig bestaan der „Unie", een sehool met den Bijbel. Deze samenkomst wordt aangericht in de groote zaal van het Schuttershofze vangt aan om half 8. Een kleine toegangsprijs moet de uitgaven voor zaalhuur enz. helpen dekken, 't Karakter der sa menkomt is dat v'an een herdenking. De toon moet gezellig zijn. Daartoe is de leiding opge« dragen aan Ds. Bouma, daartoe zijn 3 sprekers uitgenoodigd, die elk 20 minuten kregen. Mr. Dieleman om te doen gedenken, wat op 't gebied der wetgeving aan het Volkspetionement vooraf ging. Schrijver dezes om te schilderen, hoe en door wie samenwerking der Unie tot stand kwam, en de heer Weeda, 't hooggeachte hoofd van onze Gravenstraat-school om op de vruchten der Unie te wijzen, daartoe zal ook de Zangvereeniging Soli Deo Gloria voor een aangename afwisseling zorgen en schoone liederen aanheffen, die oor en harLen streelen. 't Slotwoord zal gesproken worden door Ds. Littooij, die jaren lang een te waar- deeren aandeel aan den Unie-arbeid te Middelburg gehad heeft. Welk een rijke Unie-avond belooft dit te zullen wezen. Alle ouders van schoolgaande kinderen, alle leden en contribuanten voor de Unie schoolveree- niging zijn welkom. Zij hun opkomst in zoo dichte drommen, dat de zaal vol is, als in de dagen, toen Ds. Klaarhamer er preekte en doopte. Er zijn broeders en zusters, die niet zullen komen, omdat we vergaderen op zulk „eene plaatse der ijdelheid". Nu, dit hebben ze van ds. Klaarhamer niet geleerd! En ook niet uit hun bijbel, die zegt: alles is het uwe, maar gij zijt van Christus en Christus is van God Wagenaar. Mej. J. H Kuyper, die met Mej. Rutgers zoo uitnemend als hoofdverpleegster aan ons Zen dingshospitaal gewerkt heeft, heeft ontslag moeten vragen om gezondheidsredenen. De Kerkeraad van Amsterdam heeft het gegeven met dank betuiging voor de toewijding door deze zuster betoond. Wij deelden indertijd onzen lezers mede 't waardeerend verhaal dat de heer Van Kol ons gaf van dien arbeid, die hij haar had zien doen. Wagenaar. Op donderdag 11 Febr. hoopt in Middelburg een lezing te houden voor de leden der G. J. V. en verdere belangstellenden, de jonge, begaafde Dr. J. C. de Moor uit Breda. We kennen hem uit tal van artikelen van zijne hand als een keurig stylist en een grondig kenner der nieuwe literatuur. Dat zal blijken als Dr. de Moor ditmaal op treedt want hij treedt op met een fijn onderwerp Van Eden's Ellen, een lied van de smart. Laat niemand, die smaak heeft in letterkundig schoon, zich dit laten ontkomen. Hoe jammer, dat het samenkomen in een kerk allicht zal af schrikken, die anders zouden te krijgen zijn, bv. door 't aanbieden van introductiekaarten. Laat men dit toch beproeven. Vooreenspreker is 't zulk een genot een gehoor te hebben, dat hem kan volgen en wat voor schoons hij biedt, waardierend geniet. W. Beroepen te Baarland J. H. Binnema, cand. te Tilburg. Bedankt voor Warns c. a. door Ds. J. E. Goudappel te Randwijk c. a.voor Ierseke door ds. G. Doekes te Heemse. Dr. C. van Gelderen, benoemd Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, nam, na een tweejarig verblijf, Zondagmiddag afscheid van zijne gemeente te Schoonebeek. Bij Ds. D. J. Karssen te Amsterdam is voor het Nieuwe Kerkgebouw in de Planciusstraat een gift van f 100 en drie van f 40 ingekomen. Door de Classis Ommen is eervol emeritaat verleend aan Ds. J. J. Kuiper te Den Ham. Nieuwendijk. Maandag had alhier de installatie plaats van het benoemde hoofd der chr. school de heer W. Klaver van Monnikendam. Naar wij vernemen zal Maandag 15 Februari in de Gasthuiskerk te Middelburg D3. Kouwen- hoven van Leiden optreden om een rede te houden in het belang der Theol. School te Kampen. Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is het cand.-ex. in de Theologie afgelegd door den heer W. H. Bouwman. De heer J. G. Ubbink, ber. pred. te Ooster- Nijkerk werd door de Classis Dokkum peremptoir geëxamineerd en de heer J. Ridderbos, cand. a. d. Vrije Univ. is door de Classis Groningen preaparatoir geëxamineerd. Beide heeren werden met algemeene stemmen tot den Dienst des Woords en de Sacramenten in de Geref. Kerken toegelaten. Ds. J. H. Donner te Nieuwdorp komt voor op het 3-tal voor Harlingen. Werkendam. De School met den Bijbel zal ver groot worden met 2 lokalen. Met Mei moet het werk gereed zijn. Alsdan zal de school 6 lokalen bevatten. De heer J. Ridderbos verzoekt den kerkeraden der Geref. kerken wegens voortzetting zijner studiën voorloopig voor geen beroep in aanmerking te mogen komen. OFFICIEELS BERICHTEN. CLASSICALE VERGADERING op 10 Februari Hofpleinkerk, Middelburg. Agenda. Praeses ds. Toebes. Behalve de vaste werkzaamheden Examen van dhr. A. Scheele ber. te Veere. O. T. Gen. IObadja I door ds. Toebes. N. T. Matth. 28Rom. 4 door ds. L. Bouma. Kennis inhoud der H. S. door ds. J. J. Koopmans. Leerstellige godgeleerdheid door ds. H Meulink. Kennis belijdenisschriften door dr, L. Wage naar. Kerkgeschiedenis door ds. H. Ph. Ingwersen. Christelijke zedekunde door ds. G. F. Kerkhof. Predicatie door den examinandus. Ambtelijke vakken door ds. F. W. J. Wolf. Voorstel Middelburg C, aangaande kas art. 19 D. K. O. Voorstel Middelburg C, aangaande collecte regeling. Voorstel Meliskerke aangaande kas art. 19 D. K. O. Kort verslag der vergadering van de classis Klundert den 2den Februari 190i te Klundert gehouden. Art. 1. Ds. Offringa, naar toerbeurt praeses, opent het samenzijn door te laten zingen ps. 138 4 Hij leest psalm 110 en gaat voor in gebed.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1904 | | pagina 2