BESCHAVIHB* ADVERTENTIEN. Ds. H. MEULINK van Meliskerke. pond Reclamethee VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Dr. J. C. DE MOOR, ber. Pred. te Breda, en L. E. SMILDE. Hartelijk dank voor al de ons en de onzen betoonde belangstelling. Utrecht, 1 December 1903. ZONDAG 6 DEC. a.s., des avonds te 6 uur, hoopt voor de Geref. Jongel.- Ver. „ONESIMUS" te Grijpskerke op te treden in de Gereformeerde Kerk Onderwerp: f 3 25, f 4.25 en f 5.—. in prachtvolle Delftsch-aardewerk- bus in net kistje. Degelijke ver trouwbare aanbieding. Niet volkomen naar wensch, terug. Bij éénmaal proefname, blijvend gebruiker. Franco remb. of postw. Kon. Theeh. en grosVan oudst Anker Hofl. Delft. in den Apostolischen tijd! In de Jeruzalemsche gemeente (Hand. 4:34-35) was niemand „die gebrek had en aan een iegelijk werd uitgedeeld naar dat elk van noode had." Ze is dan ook door Christus bevolen en gewild. Ze is naar den Woorde Gods en een gevolg van geschonken en ontvangen genade. Daarom moet ze in 't bijzonder openbaar worden onder de geloovigen en in de Kerk van Christus. Ja ook in dé Chr. Kerk! Nu brengt die „gemeenschap der heiligen ook mede, dat in de behoeften der armen zal worden voorzien. Rom. 12:13 heet het: „Deelt mede tot de behoeften der heiligen." Doel van dit schrijven is hierop de aandacht te vestigen en op te wekken tot meerdere open baring van de oefening van de gemeenschap der heiligen ook in dit opzicht. Want, wat men ook afkeure in het optreden -der ongeloovigen, van revolutionairen en socialisten, hun solidariteitsgevoel is beschamend voor vele geloovigen, voor de belijders van den Christus. Nu reeds beweren de socialisten en beroepen zij er zich op, dat zij de hongerigen willen voeden -en de naakten kleeden en dat de christenen de armen van gebrek laten omkomen. We weten wel dat de ervaring en de werkelijkheid het anders leeren en de barmhartigheden der goddeloozen wreed zijn, maar men zij toch voor zichtig dat er geen aanleiding, geen voedsel worde «regeven voor dat beweren en zie toe, welke nooden .zich openbaren in het midden va.n de gemeente onder de behoeftigen en de armen. Dat deze vervuld moeten worden en dat er gelijkheid van verzadiging zal zijn, in't bijzonder onder de huisgenooten des geloofs, we behoeven dit hier niet nader aan te toonen. En toch, dit geschiedt nog zoo weinig, dat ontbreekt nog zoo dikwijls zie maar eens rond. Hoeveel diaconieën worstelen met te korten of beperken hun hulp naar dat zij ontvangen, met de wetenschap dat •zij meer moesten geven, maar niet kunnen omdat zij het niet hebben. Hoeveel ouders onthouden hun kinderen chr. -onderwijs, omdat zij niet in staat zijn de voor hun stand hooge kosten van zulk onderwijs te betalen. Hoeveel lijden wordt er geleden, omdat veelal de noodige middelen tot verzachting ontbreken. Hoeveeldoch waartoe meer 5 indien de gemeen schap der heiligen meer tot haar recht kwam, meer in beoefening werd gebracht, hoeveel zegen zou er verspreid worden, hoeveel meer den naam des Heeren verheerlijkt worden. O dat men toch ook op dit gebied meer naar des Heeren Woord en wil ging luisteren en leeren verstaan wat de Heere van ons vraagt wat hem welbehagelijk is. 't Ontbreekt daarbij ook niet aan opwekking -en vermaning van mannen onder ons geliefd en <reèerd en we denken daarbij, om van de levenden niet te spreken, aan een Dr. Mr. v. d. Bergh, Uroen v. Prinsterer, enz. Nog kort geleden herinnerde „De Zeeuw" er aan, hoe de groote christen staatsman Mr. Groen van Prinsterer gewaarschuwd heeft om verbete ring te brengen in de stoffelijke nooden en toe standen van ons Volk, ter bestrijding van het socialisme. „De Zeeuw" voegde hieraan toe„Velen willen thans nog wel het hunne bijdragen tot de oplossing der sociale quaestie, maar die bijdrage bestaat dan uitsluitend in een soepkaartje of een tractaatje. Soms ook in beide gelijk." Wij schrijven hierbij velen willen zich hulp vaardig betoonen, zeggen barmhartigheid te willen oefenen doch veelal is het eenige wat zij doen, onkele centen of soms ook een dubbeltje in de collectezak geven. Men bedenke toch wel, dat dit niet voldoende is, dat de Heere meer vraagt om de hongerigen te voeden, de naakten te kleeden en te voorzien in de behoeften Zijner armen, die Hij in Zijne plaats ons naliet. Door het bestel des Heeren zijn er armen en zullen ze er blijven, ook ter wille van de rijken, van de meer gegoeden. Niet om over hen te heerschen, om van hen te profiteeren, maar omdat ze hun gaven ten nutte dier armen gewillig en met vreugde zouden offeren. En hoe staat het nu veelal hiermede? Moet niet algemeen geklaagd worden over onvoldoenden steun, te lage loonen, ontoereikende collecten voor de noodigste behoeften in het gemeenschap pelijk leven? Dit mocht onder ons zoo niet zijn, en wel mag gevraagd worden, of er verband te zoeken is tusschen de ernstige toestanden, die wij beleven, «n dat tekort voor de behoeften der armen. De Heere, wiens het goud en zilver is, behoeft -ons geld nietmaar Hem staan ook velerlei mid delen ten dienste om het ons te ontnemen als straf voor onze ondankbaarheid, voor het niet hooren naar zijn bevel. Moge dit worden bedacht, ook met het oog op den a. s. winter. Nu reeds wordt geklaagd over werkeloosheid. Vanwege de weersgesteldheid in den afgeloopen zomer zijn dure tijden te verwach ten en zullen de behoeften vele zijn. Neen, wij willen het goede dat de Heere nog geeft niet voorbijzien en wanneer wij zien wat er nog gedaan wordt en hoe de Heere harten neigt om wei te doen, dan danken we God voor de genade, ook daarin geschonken, maar dit mag de oogen niet sluiten voor ons tekort, voor veler nalatigheid in deze. Brs. en Zrs., door den Heere in meerdere of mindere mate beweldadigd met goederen, bedenk dit en zijt weldadig en betoon u rijk in goede werken, niet het minst ook voor de Kerk des Heeren, opdat het Diaconaat de vleugelen wijd moge uitbreiden, en dit alles door de rechte oefe ning van de gemeenschap der heiligen, opdat des Heeren naam verheerlijkt en de armeu er door verkwikt worden. Leeren wij meer en meer verstaan dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Mogen bij dit alles de vertegenwoordigers van den barmhartigen Hoogepriester, onze diakenen, recht hun roeping verstaan en bedenken hun gewichtige taak, die zij hebben te vervullen, niet alleen tegenover de armen, maar ook tegenover de rijken. Misschien D.V. hierover een volgende keer nog een enkele opmerking. O. D. Beroepen te N. Dordrecht Ds. A. v. Dijk te Hollandscbeveld. Prof. M. Noordtzij, rector der Theol. School te Kampen, hoopt Vrijdag 18 Dec. a.s. het rec toraat dier school voor het volgend jaar over te dragen aan zijn ambtgenoot prof. L. Lindeboom Te Dussen (N.-Br.) worden pogingen in het werk gesteld om eene Chr. school te stichten. Nieuwdorp. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd Mej.J. de Jonge te Ter Neuzen, pie ook eene benoeming ontving aan de Chr. school te Nieuwendam. Te Koudekerke is een afd. van Patrimonium opgericht met aanvankelijk 28 leden. Doordat er dit jaar zoo weinig belangstelling werd betoond, en door de afbrekende kracht der plaatselijke.Zendingsfeesten, zal vermoedelijk het jaarlijksche Zuider-zendigsfeest niet meer worden gehouden. Veere. jl. Dinsdag was het een gewichtige dag voor de Chr. School alhier. Gelijk bekend is, had de heer J. v. d. Kleijn om gezondsheidsredenen zijn ontslag verzocht en zou hij thans als Hoofd der School zijn ambt neerleggen. De heer W. de Wolf zou hem als zoodanig opvolgen. De heer van der Kleijn hield een toespraak, waarin hij mededeelde, 40 jaar aan het Chr. Onderwijs verbonden te zijn geweest, waarvan ruim 30 jaren als Hoofd dezer school. Hij sprak een ernstig woord tot zijn leerlingen, dankte het Bestuur en den onderwijzer aan de school werkzaam, voor den steun en de hulp van hen ontvangen en wenschte zijn opvolger Gods hulp toe voor het gewichtige werk dat hem wachtte. Hierna nam de heer Lu ijk het woord als Voorzitter van het Schoolbestuur die wees op de vele verdiensten van den heer v. d. Kleijn in betrekkin» tot den bloei van de school en het onderwijs" en hem dankte voor het vele goede werk door hem verricht. Als nu verkreeg de heer W. de Wolf het woord die herinnerde aan de beteekenis van Veere in vroeger tijd en verklaarde het zich een voorrecht te rekenen thans tot de burgers dier kloeke veste te mogen behooren. Hij sprak van den strijd die voor ons Chr. onderwijs is gevoerd en wees de kinderen op de noodzakelijkheid van dat onderwijs. Hij hoopte dat het vertrouwen, hetwelk Bestuur en ouders in hem hadden getoond te stellen, niet beschaamd mocht worden. Ten slotte werd den heer van der Kleijn Psalm 121 4 toegezongen. De samenkomst werd in het schoolgebouw gehouden in tegenwoordigheid van vele ouders en belangstellenden, waaronder het dagelijksch Bestuur der gemeente. De kinderen werden getrakteerd op chocolade en broodjes en allen keerden wel voldaan huiswaarts. OFFICIËELE BERICHTEN. Koudekerke, 30 Nov. Gisteren maakte onze geliefde herder en leeraar, ds. H. Ph. Ingwersen, tot onze groote blijdschap aan de gemeente bekend, dat hij met volle vrijmoedigheid voor de roeping van de Geref. Kerk van Hijlaard heeft bedankt. Stelle de Heere hem verder alhier nog tot een overvloedigen zegen, is de wensch en bede van kerkeraad en gemeente. Namens den kerkeraad, P. Boone, Scriba. Vacaturebeurten. Eerste kwartaal 1904 Gaping e. Veere. 17 Januari Visser. 24 Januari Wagenaar. 14 Februari Boeijenga. 21 Februari Toebes. 20 Maart Wolf. 27 Maart Hulsebos. DIACONAAL HULPBETOON te Middelburg vergadert niet deze week, maar de volgende week Dinsdag 15 December a.s. ZENDINGSSCHOOL te Middelburg Woensdagmiddag 2 uur in de school 's Gravenstraat. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de Zen- dingskas, 5 contrib. k f 1,25, 10 contrib. k f 1, eene contrib. k f 0,75, 3 contrib. k f 0,50, 2 con trib. k f 0,30, eene contrib. a f 0,26, 4 contrib. a f 0,25, eene contrib. a f 0,10, busje P. G. L. f 2,50. Voorts voor de Zending (Heidenpenning) van W. S. en N. S. ieder 50 halve centen. Einde lijk voor de Kerk de opbrengst der Stuiversver- eeniging op 30 October f 21.65. Namens den Kerkeraad, P. G. Laernoes, Scriba. Naaivereeniging *s Heeren Loo. Aan belangstellenden wordt medegedeeld, dat de goederen, door de leden der bovengenoemde vereenigidg vervaardigd, te bezichtigen zijn Woens dag 9 December a.s., des middags van drio tot vijf uur, ten huize van Mej. J. de Wagemaker, Molenwater. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden bericht omtrent ingebruik neming Nieuw Kerkgebouw Arnemuiden moet tot een volgend No. overstaan. Oeliuwd HET BESTUUR.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 5