Voor de Vrije! Satire. Een zilveren jubilé. Gemeenschap der heiligen. consciëntie. Doch als ge dat eerste verzuimt, dat deert u niets. En toch, hierover moest ge in uw ziel bezwaard zijn, dat ge de ver geving uwer zonde niet gelooft, gel'jk het betaamt. Die nu de vergiffenis Gods recht gelooven, prijzen en waardeeren ze boven al wat in de wereld is. Ze achten ze een parel van de grootste waarde. Zij is hun een schat. En bij die schat verwijlt dikwerf hun hart. Vleesch en bloed heeft het hun niet geopenbaard. Het leeft als een overtuiging van Boven in hun ziel, dat God vergeeft. Dies bidden ze, dat God dit geloove in hun ziel versterke en beware. En h09 levendiger 't geloove werkzaam is, des te teederder is in de harten de eerbiedige, kinderlijke vreeze om God te bedroeven en opnieuw de ver giffenis noodig te maken. Want in Zijn ver gevende genade krijgen we God-zelf lief en die wederliefde dringt om God te leven, heilig en onberispelijk. Gezegend zij de God en Vader van onzen Heere Jezus Christus, die ons geze gend heeft met alle geestelijke zegeningen in den hemel in Christus, gelijk hij ons uitver koren heeft in Hem, voor de grondlegging der eeuwen, opdat wij zouden zijn heilig en onbe rispelijk voor Hem in de liefde! WAGENAAR. vrienden der Vrije uit stad en omtrek zullen opkomen als een eenig man, spreekt van zelfde getrouwen zullen niet ontbreken. Doch ook wen- schen wij, dat vele broeders en zusters, wier sympathieën niet zeer levendig zijn, eens komen hooren. Zij 'teen goede avond! Dinsdagavond zal Ds. Renkema optreden te Goes. Aangevraagd en verkregen is door het locaal-comité alhier, bestaande uit de broeders J. Buyse, A. A. J. Dekker, J. de Jonge Jr., F. G. C. Rothuijsen, P. I. Somer, A. J. Wemels- felder, de Geref. kerk. De pogingen om de belangstelling voor de U ook in Zeeland te verlevendigen en met 't oog op de vermeerdering en versterking van faculteiten nieuwen steun te werven, worden op verzoek van 't comité hartelijk aanbevolen door de H.H. P. Dregmans, notaris en lid van den gemeente raad te° Axel, Ds. A. Littooij, predikant te Mid delburg, H. J. van der Meer, lid van de Prov. Staten° en lid van den gemeenteraad te Vlissingen, D. Mulder, hoofdonderwijzer te Zierikzee, Dr. L. Wagenaar, pred. te Middelburg en D. Wisboom Verstegen, lid van de Prov. Staten van Zeeland, nota l van Middel- u.mT mede-onder- ime in haar gnis geboden, teek» natie waar 'agenaar. Verleden week was ik in Friesland en genoot er den provincialen Universiteitsdag. Het krokte^ of, zooals de Zeeuwen zeggen, het mieselde. 't Woei, 't was ruw en guur. Maar een opkomstUit alle steden en dorpen. Wel acht honderd menschen. Mannen en vrouwenonder deze laatste nog veel Friesche kappen. Wat was 't een opwekkend gezicht van 't podium in de Noorderkerk, die amphitheaterschgewijze oploopt. Hu stond ik nog eens in 't midden mijns volks in het Calvinistisch Friesland. Wat sprak Bavinck prachtig. Alles nmg aan zijn lippen. De massa kon 't natuurlijk niet navertellen. Maar ieder voelde, dat 't heerlijk was. Zoon rede geeft u een doop des geestes. Ver- kwikkend, sterkend, bezielend. Ja, die zeldzaam rijk begaafde geleerde is thans op zijn plaats. Welk een voorrecht, een zijner studenten te mogen ziirij Ook Anema gaf gezonde kostpleitend voor de eenheid in wetenschappelijk beginsel alsi on misbaar voor den bloei eener Universiteit. Zelts de liberalen voelen 't, nu er sprake viel van een homoeopaath onder de allopathen 's Avonds mocht ik uitspreken, wat er blijkbaar in de harten leefde. Wat een geestdrift Hoe diep heeft de Vrije Universiteit wortel geschoten in de harten van 't Friesche Calvinistisch Volk! Doch ook Zeeland heeft mannen en vrouwen, die zeer gevoelen de hooge beteekenis dezer stichting voor Land en Kerk en die de Vrije waardeeren als een groot en heerlijk Gods geschenk Dit blijkt daaruit dat zich hier een comité vormde van broeders uit onderscheidene plaatsen; van welk comité voorzitter en secretaris zijn twee waardige jonge mannen, die, uit de Kerken der Scheiding gesproten, aan de Vrije een Universitaire opleiding hebben genoten. Uit de Bevelanden hebben in dit comité zitting de heeren A. Boot, hoofd der school te Krui- ningen en L. J. Florusse te Hansweerd, dat bur gerlijk en kerkelijk onder Kruiningen behoort, mitsgaders de heer G. G. Gijben te Ierseke, een officier van de oude garde. Het Over-jordaansche wordt vertegenwoordigd door Ds. R. v. d. lvamp uit Axel, wien 't zeker wel gelukken zal ook in dat goede land een locaal-comité te doen optreden, 't Zou me zoo gezelllig toelijken om b.v. eens te Terneuzen een zomerschen Zeeuwschen Univer siteitsdag bij te wonen. Een avond voor de Vrije zullen we D.V. reeds in de volgende week genieten. Ds. Renkema, Geref. pred. te Rijnsburg bij Leiden hoopt op te treden te Goes en te Middelburg. Deze zeer be gaafde spreker heeft op exegetisch theologisch gebied een goeden naam verworven door zijne uitlegkundige werken over het boek Job en de gelijkenissen van den Zaligmaker. Als redenaar heb ik hem nimmer gehoord, doch vernomen, dat hij te Rotterdam een rede voor de V. U. heeft gehouden, die met groot genot is aangehoord. Dit optreden van Ds. Renkema zal D.V. plaats vinden op a.s. Woensdag 9 November des avonds om half 8 in de daarvoor welwillend afgestane gezellige en verwarmde Gasthuiskerk. Dat alle Ar Nï king W nieu\ stad, gend hek, alleer lust c En en se gevaa Walcl Ds. zicht riep 1 over 1 sebos, dienst'» leiding Ds. B( in danl Zoo voor het dagelijks gebruik zijn beginselen, ook duur. Ze kosten je veel strijd en moeite en verdriet. Ze kosten je familie en vrienden, en geld en goed ook. Ze kosten je altijd een deel van je partij, want ze maken altijd verdeeldheid en breuke. Je maakt er te veel vijanden mee. En dan weet je vooral van de Bijbelsche begin selen, dat ze in deze zondige wereld toch niet geheel in toepassing te brengen zijn. Daarom beginselen zijn wel goed en ook on misbaar, maar je moet er een beetje practisch mee weten om te gaan. Je moet er de slag van hebben, om ze zoo aan de praktijk aan te passen. En nu schijnt Ds Sikkel hiervan den slag maar niet te kunnen beet krijgen. Men moet dan ook half schrikken, als hij aan 't woord komt, want dat geeft altoos „rumor in casa", dan stuift al- spoedig het stof in wolken omhoog. Geen wonder dat men hem gelijk enkele anderen in sommige kerkelijke vergaderingen nooit ziet. Zoo nu weer met zijn stellingen over „Vakor ganisatie." Menschen, menschen, wat een rumoerVolgens een zekere collega van me, was het hart der broederen er vol over. 't Is te verstaan Behoef ik er onder te zetten, wie van deze regels de schrijver is? Over de stellingen zelve en den Open briet van Gispen geven we D. V. een en ander in 't volgend nummer. ,n verkwik- fenomen het dden in de terugsprin- Dr 'n ijzeren k gebouw; srigens een wethouder daarbij af- terkerk op •isch over- (muiden en iij had het Ds. Hui zeer ver inaar aan- doleantie. •d en ging >s. Donner in aam - i hadden voor de uïtnoodiging om ook nog een woord te spreken moeten bedanken. Alles was in ruim twee uren afgeloopen. In de consistorie onthaalde de kerkeraad de afgevaardigden en spraken Ds. Kerkhof en Ds. Ingwersen en ook wethouder Franse een vriendelijk woord, terwijl ds. Littooij opwekte om nu een school te begeeren: Wij wenschen ds. B. en zijne gemeente met dit nieuwe kerkgebouw van harte geluk. Waöenaab. Ergens vonden we de volgende Satire. Waarde Vriend Ge hebt zeker dezer dagen wel van Ds. Sikkel wehoord en van zijn stellingen. En sind ik er U over schreef, hebt gij ze ook wel met de nu verschenen toelichting gelezen. Een lastig man, die Ds. Sikkel. Hij is zoo principieel, zoo idealistisch. Hij houdt er niet alleen beginselen op na, welk fatsoenlijk man, die meetellen wil, doet dat nu niet, maar hij wil nu ook beginselen in praktijk brengen. Hij zou heusch willen, dat het praktische leven van die beginselen uitging en naar de levensregelen, zooals die in 't Woord ge openbaard zijn, zich schikte en richte. Hij is zoo niets geen politiek man. En dat is lastig in onzen tijd van „jij wat en ik wat, maar ik 't meest". Zie amice, beginselen zijn goed. Je kunt er tegenwoordig niet buiten. Iedereen zoekt er dan ook naar. En ik ben wel eens bang, dat het met de beginselen zal gaan als met de olifanten in Afrika° Len heeft er zoodanig jacht op gemaakt, dat ze bijna uitgeroeid en zeldzaam meer te vinden zijn. Maar overigens schijnt 't het best, om met de beginselen te doen, als de apothekers indertijd met de Jeruzalemsche zeep deden. Dat was toen in de mode eu dus duur, en ze moesten het toch in voorraad hebben, want als de inspecteur kwam, vroeg hij er zeker naar. Maar voor het dagelijksch gebruik kon men het best met gewone spaansche zeep doen en die was goedkoop. Den 23sten Januari a.s. zal het 25 jaar zijn, dat de Unie, Eene School met den Bijbel werd opgericht. Op Donderdag na Paschen wil het bestuur dat zilveren jubilé vieren te Utrecht, in 't middelpunt van 't land. Doch het noodigt alle locale comité s dringend uit om op Zaterdag 23 Januari a s. een feestelijke samenkomst te houden, waarin over de aanleiding tot en de vruchten van deze Vereeniging wordt cresproken. Dit zal ons wakker Middelburgs Comité zeker geen tweemaal gezegd behoeven te worden. Zoo'n gezellige avond in de Bogardzaal, dat zou recht prettig zijn! r Wag EN A AR. Een werk van waarde. De predikanten Renkema en Rudolph g^ede «reburen en samen werkende vrienden! hebben voor de gemeente verklaard" de Gelijkenissen onzes Heeren Jezus Christus, en Schenk Brill uit Doesburg geeft in loyaal formaat deze uitne mend goede verklaring uit. Wij onderschrijven zonder eenig voorbehoud de aanbeveling der professoren Bavinck, Biester- veld en Kuyper. De verklaring hoe gaarne gaf ik als proeve die van „de dolle tarwe, door schennige hand tusschen de goede gezaaid" is grondig, beider, rijk met aanhalingen en bewijsplaatsen gestoffeerd en bijna ouderwets militant en rijk in toepas selijke aanwending. Ik heb met veel genoegen met deze verklaring kennis gemaakt. Voor zoover ik oordeelen kan uit de eerste aflevering, draagt ze haar naam terecht. En dat wil bij gelijkenissen heel wat zeggen. 00 Wagenaar. Niet alleen op sociaal en maatschappelijk gebied, maar ook op kerkelijk en geestelijk terrein, werd in den laatsten tijd herhaaldelijk gesproken van solidariteitklonk u het „Weest solidair alom in de ooren. En geen wonder, wie indenkt welk een kracht hoeveel opoffering het gevoel van de solidariteit heeft bewerkt in de droeve dagen van werkstakingen en de „misdadige samenzwering", die zal begrijpen hoe op elk ander terrein, waar steun en mede werking moet worden verleend, waar de saam- hoormheid behoort uit te komen, op het solidair zijn °de nadruk wordt gelegd, op solidariteit wordt aangedrongen. 't Zijn de revolutionairen, de socialisten en anarchisten, die de solidariteit zoo hoog verheven hebben, die deze schoone deugd zoo populair deden worden, helaas om verkeerde en zondige doeleinden te bereiken. 't Is misschien ook daarom, dat ik op kerkelijk; en geestelijk gebied niet gaarne van sobd.^rite1^ hoor spreken en mij liever houd aan het bij belsch spraakgebruik, waarom ik boven dit stukje plaatste de gemeenschap der heiligen. Die „gemeenschap der heiligen" hoe heerlijk openbaarde zij zich in de eerste Christenkerken

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 4