Herfst. Op den goeden weg? Nieuw leven. Winterlezingen. OFFICIËELE BERICHTEN. Catechisaties van Middelburg C. 6 Dinsdag 1 I, jongens v. 10—14 jaar. De herfst spreekt sterk tot 't gemoed. Sterk, weemoedig. Als kind reeds voelden we ons aan- gedaan door Van Alphen's versje 'k Zie de geele bladers vallen, Met den zomer is 't gedaan. Ach, 't gehuil van wind en regen Kondigt ons den winter aan. En schier alle dichters hebben hun gevoel uiting gegeven bij dat zien vallen der bladeren. Doorgaans nu wekt dit een bloote weemoeds- stemming met grafgedachte. Ach wij wandelen allen Naar het stille graf Ook de menschen vallen Als de bladeren af. Althans een melancholisch neerbuigen der ziele Herfst met zijn stormbijl de luchten kliefde 't Laatste blad vloog van den boom. Bleek als onverstane liefde, Roerloos als een bange droom. Arm 'bleek bladSlechts luttel dagen Hebt ge uw levensdroom geleefd. Groenend, groeiend, hoog-gedragen, Naar een blijer bloei gestreefd. Arm bleek blad! Nu prijs gegeven Aan den warlwind, waai tot mij. 'k Leg u in 't boek van mijn leven Tusschen blaan, droef geel als gij Enkel sentimentaliteit. Droefheid naar de we reld zonder vrucht; werkende slechts den dood. Hoe geheel anders is de herstpoëzie der Heilige Schrift. Ook daar ziet ge den bladeren-val. Doch de herfstwind heeft een roepstem niet tot levens weemoed, maar tot levensernst Zoo klinkt de klaagstem des Goddelijken Woords Ziet, wij allen vallen af als een blad en onze ongerechtigheden voeren ons heen als een werwél- wind De herfstwind jaagt de dorrende bladeren voort in modder en slijk, waar ze vergaan. Zoo jagen de zonden de goddeloozen. Zonder rusten voortschijnbaar spelend, altoos dorrend, stervend, vergaand. Als een herfsttafereel van dwarrelend en rottend gebladerte, is veelszins het leven buiten God. Doch wie in God leeft en waarlijk God vreest en God dient, die zijn leven leerde te schikken en te richten tot de ware heiliging van zijn Vader- Naam, hij rijpt als een fijne herfstvrucht. Als de wijndruif. Als de edelste peer. En hoe meer arbeid deL Geestes besteed werd in zijne volmaking, des te fijner werd de smaak, des te voller de vorm. Totdat de Hovenier komt en hem voorzichtig plukt. Rijp voor den Hemel. Wagenaar. In de Groninger Kerkbode vraagt een der bekende vrienden van de Theol. School, of men „wel op den goeden weg is, wanneer men overal vereenigingen opricht ter behartiging van de belangen der Theol. School". En hij merkt op Indien de Theol. School ook uitging, (evenals de Vrije Univ.) van eene paticuliere vereeniging, dan had het zin om locale comité's op te richten, die er voor ijveren om de zaak tot bloei te brengen. Nu nietNu treedt men in het werk der plaat selijke Kerken. De Theol. School is kerkelijk in elk opzichtook financiëel Zoo schrijft deze helderziende broeder, doch aan 'tslot van zijn artikel bindt hij in. Indien een kerkeraad niet ijvert, niet wil ijveren, ja. dan mogen de ij veraars opstaan uit de leden en Incognitus zegt 't niet met ronde woorden, maar 't ligt er in dan mogen toch wèl der gelijke vereenigingen worden opgericht. Nu kan men zeker van geen enkelen kerkeraad meer vergen, dan dat de voorgeschreven collecten getrouwelijk worden gehouden. Wie veel over heeft voor de „eigen inrichting der Kerk" geve. Daar zijn geen vereenigingen voor noodig. Bazuin en Wachter spreken wekelijks hun woord tot al de vrienden der Theol. School. Het oprichten van locale ijver-Comité's leidt tot gespannen verhoudingen met kerkeraad en ge meente. Te Delft is dezer dagen door den kerke raad 't kerkgebouw geweigerd aan ds. Voge laar, die door het comité was uitgenoodigd te komen ijveren. Men gevoelt, wat vlammen daar nu knetteren in de ontroerde gemeente De vereenigingen moeten wel broeinesten worden van oppositiegeest en kweken een ijverzucht, die zeer gevaarlijk en zeer noodlottig is voor den bloei van 't kerkelijk leven. En gevaarlijk ook voor de school. Actie werkt reactie. En ook als de Th. Sch. in haar kerkelijk karakter be gint te verzwakken en straks ook min of meer de school der vereenigingen zou worden, dan ligt misschien, in die lijn een oplossing der kwestie, die hare verdedigers 't allerminst begeeren Wagenaau. Tot theologisch hoogleeraar te Utrecht is be noemd dr. H. Visscher. Zwollenaar van geboorte, werd hij wetenschappelijk opgevoed door dr. Daubanton, studeerde onder Acquoy te Leiden en trad eerlang op als beslist Calvinist, bond genoot van ds. de Lind van Wijngaarden en anderen, die den gezangbundel verwerpen. Eerst werkte hij als predikant te Sint Jansga bij Hee renveen, en bewerkte er zijn proefschrift over Amesius, dat hij in 1894 verdedigde. Later stond hij te Zegveld en Delft, vanwaar hij, om rustig te werken aan een bibliografisch woordenboek, verhuisde naar de pastorie van Ouderkerk. Dit optreden toont niet slechts, dat ook in het Hervormd kerkgenootschap weer Calvinistisch leven opwaakt, dat tegen den anti-gereformeerden kerkvorm reageert en de oude waarheid brengt in vele hervormde gezinnen, die thans zoo groot gevaar loopen door allerlei wind van leer te worden afgevoerd ver van Christus' kruis, doch ook dat de opbloei der Calvinistische wetenschap om zich grijpt in al breeder kring. Ook geeft deze benoeming opnieuw een blik in de ruimte van hart van onzen tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken, die ook aan een Staats-Universiteit den z. i. besten theoloog stelt, dien hij vinden kan. W. Op 13 November, 16 December en 20 Januari e.k. hoop ik in de kleine zaal van't Schuttershof een drietal lezingen te houden, respectivelijk over Girolamo Savonarola, De Nobelste der Nassau's (Willem Lodewijk) en De IJsbreker en de Héros van het Réveil (Bilderdijk en Da Costa), aanvang om 8 uur. Toegangskaarten voor al de 3 lezingen stelde ik verkrijgbaar a f 1.voor 't drietal avon den. Wat ik na bestrijding der onkosten overhoud, zal ik besteden voor een nader te melden mensch- lievend doel. Nog een klein getal kaarten is beschikbaar bij den concierge van 't Militairen Te huis in de Nieuwsbraavt, waar de lijst ter teekening ligt. Wagenaar. Beroepen te N. Dordrecht en te Sleen Ds. J. Sybrandy te Mildam, te Oudewater Ds. H. Hoek stra te Arnhem, te Bunschoten (B) Ds. J. J. Berends te Maassluis. Aangenomen naar Wildervank door Ds. M. Meijering te Nieuwe Pekela, naar Stiens door Ds. J. Sybrandy te Mildam. Bedankt voor Borger door Ds. C. M. W. Plet te Wezep, voor N. Dordrecht door Ds. J. Sy brandy te Mildam. Intrede te Hattem door Ds. J. Sybesma van Ulrum uit 1 Thessal. 5 25. De bevestiger, Ds. v. Anken van Urk sprak over 1 Petri 5 2a. Intrede door Ds. G. P. Oberman te Voorst naar aanl. van Hebreën 10 5—10. De bevestiger Ds. A. Boekenoogen sprak uit Jesaja 30 20b. De Collecte voor de School met den Bijbel bracht te Oostkapelle op f78.60, nl. f37.20 coll. Geref. Kerk, f 16.40 van de Oud-Geref. gemeente en een extra Uniegift van f 25.en te Colijns- plaat met Cats f 100.72, te Brouwershaven f 19.33, te Sprang met Besoyen en Waalwijk (N.-Br.) f 22.53. Ond-Vosmeer. Maandag had alhier de opening plaats der „School met den Bijbel". De eerste op het eiland Tholen. 1 Maandag 1 uur klas I, meisjes v. 10—14 jaar. 2 2 II, meisjes v. 15—17 jaar. 3 7 jongelingen van buiten. 4 8 kl. II, jongens v. 1517 jaar. 5 9 III, jongelingen. 7 2 meisjes van buiten. 8 3 kl. III, meisjes. 9 6 paralelklas I, meisjes. 10 7 U-, 11 8 III, Klasse II en III zeggen den Catechismus- Zondag op, waarover des Zondags is gepreekt. Alleen catechisatie n°. 8 heeft tegenwoordig Hellenbroek. Klas I leert opgegeven gedeelten uit den bijbel. Ouders, meesters en vrouwen worden vriende lijk verzocht, zich te vergewissen of't opgegevene tijdig geleerd is, te waken voor trouw bezoek, en in 't huiselijk gebed aan de catechisaties voorafgaande, den leeraar in dezen zijnen gewich- tigen arbeid te gedenken. De afzondering wordt gegeven op Vrijdag avond. De eene week om <oH en om 8V2 uur, de andere week om ~ilA uur. De cursus, waartoe alle Middelburger jonge- dochters van gereformeerde belijdenis vriendelijk genoodigd worden, loopt thans over 1 Samuël, en wordt gehouden in Concordia, om den anderen deren Vrijdagavond, lYi uur. Ds. Wagenaar. De kerken, die nog geen antwoord toezonden op het vriendelijk verzoek, inzake deKerkWest- Kapelle, worden dringend uitgenoodigd dit vóór den llden dezer te doen. Namens do financieele commissie W. A. DE RIJCKE, penningm. ZENDINGSSCHOOL te Middelburg (school Gravenstraat) Woensdag middag om 2 uur. Vlissingen B. Vergadering van manslidmaten, ter verkiezing van drie ouderlingen en twee diake nen op Maandag 9 November, des avonds te acht uur in de consistoriekamer. De dubbel getallen zijn: voor ouderlingen de Brs. M. v. d. Broeke, C. P. I. Dommisse, J. D. Fregeres, H. Guillaume, G. v. d. Putte en C. v. d. Voort; voor diakenen, de Brs. A. Botting, T. Kamermans, J. Pieters en Ph. J. Woltering. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes. scriba. Kruiningen5 Nov. 1903. Werden we 25 Oct. als gemeente geschokt doordat onze geliefde leeraar, Ds. H. W. Laman, ons mededeelde een roeping te hebben ontvangen van de gemeente Jutrijp en Hommerts, thans kunnen we verblijd mededeelen, dat we gisteren, en wel op Dankdag verblijd werden, doordat ZijnEerw. ons mede deelde, vrijmoedigheid gevonden te hebben voor die roeping te bedankenen dat hij alzoo nog tot in „lengte" van jaren voor de Gemeente en voor classe en voor prov. tot een rijken zegen zij; wijl we in deze dagen, zoo een behoefte hebben ook in onze omgeving aan mannen als hij, noch van A noch van B, maar van die in Christus Jezus zijn tot Eén te brengen. De Heere trooste de teleurgestelde gemeente en schenke haar ook spoedig een Leeraar die haar leidt in de grazige weiden is onze wensch en bede. Namens den Kerkeraad, L. J. Florusse, Scriba. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. In hartelijken dank ontvangen van de familie P. f 1.50, van den Heer G. f 1.50 en van Mejuffr. A. en M. f 1. Zusterkring. Vlissingen B. In dank ontvangenvoor de kerk, opbrengst der Stuivers vereeniging op 2 October, f 21.voor de Zustersvereeniging „Diakonaal- Hulpbetoon", f 5.en voor de Zending (Heiden penning) van B. d. W. 52 halve centen en van J. D. H. 1582 gebruikte postzegels. Namens den Kerkeraad P. G. Laernoes. scriba. BOEKAANKONDIGING. J. J. Bajema. De strafgerichten Gods op aarde tijdpreek naar 1 Petri V:6, in verband met en naar aanleiding van de weersgesteldheid. Middelb. K. Ie Cointre. Mijn oude, lieve vriend en broeder, Ds. Bajema, gaf een tijdpreek uit, die zooeven in keurig formaat bij den heer le Cointre het licht zag. De schrijver bindt ons in zijne door- en door- schriftuurlijke taal en gedachtengang de apostoli sche vermaning op het gemoed om ons te ver nederen onder de krachtige hand Gods, opdat Hij ons verhooge te Zijner tijd. Ds. B. zet de boetbazuin aan den mond. Het is niet overbodig in onze dagen van veldwinnend intellectualisme.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 2