12e Jaargang. VRIJDAG 30 OCTOBER 1903. No. 44. y/ EEKBLAD GEWIJD AAN DE ^ELAKGEN DER pEREFORMEERDE j^EF^KEN IN Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze Koning; Hy zal ons behouden. Jesaja 3322. ^Zeeland, JNoord-Brabant en ^imburg. ONDER REDACTIE VAN II r. L. n. W AG KN AAK, met medewerking van onderscheidene Predikanten. Doch Samuel zeide: Heeft de HEERE lust aan Brando fferen en Slachtoffe en, als aan het gehoorzamen van de steiïi des Hee- ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15 22 Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: - K. LE C01NTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentiën enz, gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. UIT DE DIEPTEN TOT JEHOVA. Een lied Hammaalöth. Uit de diepten roep ik tot U, o Heere l Heere! boor naar mijne stemme; laat uwe ooren opmerkende zijn op de stemme mijner smeekingen. Zoo Gij, Heere de ongerechtigheden gadeslaat; Heere! wie zal bestaan? Maar bij U is vergeving, opdat Gij ge vreesd wordt. Ik verwacht den Heere, mijne ziele ver wacht, en ik hoop op zijn woord. Mijne ziele wacht op den Heere, meer dan de wachters op den morgen; de wachters op den morgen. Israël hope op den Heere, want bij den Heere is goedertierenheid, en bij Hem is V66l verlossing. En Hij zal Israël verlossen van alle zijne ongerechtigheden. Psalm 180. IX. Bij U is vergeving. De eerste heilswaarheid, waarin de ziel, die verzonk in diepten van schuld en nood, door den Heiligen Geest geleid wordt, is deze, dat er vergeving is bij God. Dit is de eerste ondersteuning, die ze ont vangt en ze is genoegzaam om te behoeden voor bezwijken. Ze weet, dat nergens elders redding is. Alom drukt en verslindt de duisternis. Alleen bij den Heere is licht. „Assur zal ons niet behouden; wij zullen niet rijden op paardenwij zullen tot het werk onzer handen niet meer zeggenGij zijt onze God. Immers zal een weeze bij U ontferming vinden Treffende belijdenis. Alles ontvalt en ont zinkt. Dan treedt voor 't geloofsbewustzijn de ontferminge Gods. En ziet ge die, dan ver hoogt juist 't grondig kennen uwer onmacht en ellende uw hope. Ontferming zoekt ellende. Ontferming vindt een weeze, een van allen verlatene en alles verlatene. Ja, nog lager brengt het Evangelie Gods, dat er bij den HEERE vergeving is, het voed sel voor de neergebogen ziel. Dan kan ook het kleinste schaapje er by. Dat doet in zijn vertolking van dit eeuwig Evangelie de profeet Joel, als hij mag schrijven „Scheurt uw hart en niet uwe kleederen en bekeert u tot den HEERE uwen God, want Hij is barmhartig en lankmoedig en groot van goedertierenheid en berouwhebbende -over het kwade. Wie weet! Hij mocht zich wenden en berouw hebben en Hij mocht een Z6gen achter zich overlaten." Waarlijk, dit is er ver vandaan om een troostelijke verzekering te hebben. En toch, mijn bezwaarde broeder, als ge maar zoover komt om van ganscher ziele te betuigen„wie weet, Hij mocht zich wenden en berouw hebben", dan daalt er troost, dan is er ondersteuning, dan bezwijkt ge niet! Immers, ook dit profetisch woord innerlijk te beamen is een oefening van het zaligmakend geloof. Kan de Heere nog dieper bukken om troost te biên Ja, nog dieper. Dat doet de H. Geest in het Klaaglied van Jeremia om 't verbrijzeld Sion. Uit die verbijsterende diepte ruischt de klachte op: „Mijne sterkte is vergaan en mijn hope op den HEERE bezweken. Mijne ziele bukt en buigt zich neder in mij Doch dit zal ik mij ter harte nemen en daarop zal ik hopen: Het zijn de goedertie renheden des HEEREN, dat wij niet vernield zijn geworden; het is, omdat Zijne barmhar tigheden geen einde heb''en!" Niet vernield, o, Gij hadt al lang vernield moeten zijn. 't Is een wonder, dat gij nog leeft. Dat de eeuwige vloek u nog niet heen- joeg in het diepste der verdoemenis. Dat is een wonder. Een wonder van Gods lankmoe digheid. God is dus wel zeer lankmoedig. Zyne goedertierenheden zijn dus wel ondenkbaar groot. Waarlijk eindeloos! Ziet, als uwe ziele in diep gevoel uitroept tot God, dat ze naar recht lang vernield had moeten zijn, en in haar sparen Gods eindelooze goedertierenheid roemt, dan oefent ze geloof. Geloof, dat den zondaar op 't diepst vernedert en God op 't hoogst ver heerlijkt. Dan is ze niet los van den God des Yerbonds, maar aan Hem gebonden, veel sterker dan ze vermoedt. Ze moge uitschreeu wen: ik heb geen deel aan Jezus; ze moge klagenach, ik ben een wereldling, geen christeneen kind des Satans, geen kind van God, Dien ik beleedigde en in de onmacht van mijn doodelijk-verdorven harte hoon; ach mijn kracht is verbroken en mijn hope vergaan, wanneer gij daarbij met zielsovertuiging Gode bekent: o, Heere, 't zijn Uwe goedertieren heden, dat ik niet vernield ben geworden, 't is omdat Uwe barmhartigheden geen einde hebben dan is er oefening van zaligmakend geloof en straks wordt de heerlijke blijmaar verkondigdDeze ellendige riep en de HEERE hoorde en Hij verloste hem uit zijne benauwd heden. Mijn lezer, menigeen uwer wellicht durft niet zeggen Mijne zonden zijn mij vergeven. Doch leeft wel de overtuiging in uw ziel er is vergeving by God? Weet ge dat zeker? Zegt ge dat niet omdat anderen u dat gezegd hebben, maar weet dat uw hart? O, doordring er heel uw bewustzijn van. Her haal het duizendmaal. Er is vergeving by God 't Is een zalige overtuiging. Er blinkt licht uit. Er stroomt licht uit. Zeeën van licht! Dit zeker te weten, dat er vergeving bij God is, het troost, het doet juichen, het kan de ziel doen opspringen van vreugde. De zekerheid van de ontferminge Gods is de kern van het zaligmakend geloof. Ze kweekt 't vertrouwen, de fiducie des geloofs. Ze wekt de hope. ,~- En als ge 't recht verstaat, dat er vergeving is bij God, dan ontwaakt ook 't besef, dat er vergeving is voor g r o o t e zonden. Een God delijke schuldvergiffenis. Wegens de oneindige kracht van het bloed der verzoening. Gij gelooft: daar is vergeving by God? Acht dit geloove niet gering! Velen in onze dagen is dat geloof veel te gering, want er leeft thans een geslacht, dat hoog van oogen is, doch niet gewasschen van zijn vuil. Er zijn er, wien 't een lichte zaak dunkr, maar vast te stellen, dat ze kinderen Gods zijn en dat hun alle overtreding lang vergeven is. Dit zijn de lichtvaardigen, die zichzelven de zonden vergeven. Dat zijn de blinden, die nooit hun ongerechtigheid hebben zien opklim men voor den levenden God Hebt gij uw zonde voor God gezien. Gevoelt gij, wat eeuwig wonder van genade het zijn zal, als gij eenmaal uit Christus' mond de vrijspraak zult hooreu? En begeert gy te komen tot de volle ver zekerdheid, dat uw schuld is betaald? Begin dan met u al inniger en al dieper to doordringen van de waarachtigheid des eeuwi gen Evangelieser is vergeving bij God en eerlang zult ge fluisterenGode zij dank ook voor mij Wagenaar. De Overdracht van het Rectoraat. Een keurige, deftige omgeving. In bruin. Een wachtende katheder. Rechts en links hooge zetels. Er voor een vijftal fraaie stoelen. Daar achter de zaal, zich langzamerhand vullend met heeren en dames, vrienden en vriendinnen onzer Vrije Universiteit. De studenten, die de vooraanzitting genieten, staan op. De Senaat treedt binnen en plaatst zich op het vijftal stoelen links roor den katheder. Nu rijzen allen op. De kloeke, echt-mannelijke figuur van den pedel, hooghoudend de machtige staf met 't zilveren symbool der geleerdheid, ver schijnt, gevolgd door de professoren, deftig in toga; onderscheidene met schitterende riddertee- kenen versierd. Op de professoren volgen direc teuren en curatoren. De hoogleeraar-minister ontbreekt. Hem bond een zitting van den Raad van State. Hoe imponeert mij de hooge gestalte met den fijnen kop van den oudsten onzer hoogleeraren. Op 't gelaat van den grootste der jongste theolo gische professoren ligt nog altijd de trek van den weemoed. Prof. H. H. Kuyper betreedt de katheder. Twee uren lang luistert alles met inspanning toe. Niemand wil een woord, want dat is licht een volzin, verliezen. Immers ieder woord is gekoz

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 1