Extract uit een model Testament. Is dit billijk besloten? officieële berichten:. 1. Ds. Goedbloed opent namens de roepende Kerk deze Synode; verzoekt te zingen Ps. 48 4; leest Ezech. 47 1 11ver welkomt de deputaten en gaat voor in gebed. 2. Al de primi zijn tegenwoordig; alleen in plaats van Br. L. Punt is Br. A. C. van Drimmelen tor Synode- 3. Moderamen Ds. J. A. Goedbloed, praeses Ds. W. Bosch, assessorDs. J. M. Mulder, le scriba; Ds. A. J. Mulder, 2e scriba. 4. Ds. W. Bosch leest de Acta van de Prov. Syn. des vorigen jaars, 11 en 12 Juni 1902, welke onveranderd worden goed gekeurd. 5. Rapporten 1. Ds. J. M. Mulder rapporteert, dat geen peremptoir examen plaats had. 2. Br. J. Maris meldt van ontvangst en uiigaaf voor Hulpbeh- Kerken. De ont vangsten waren f 383,715, waarin be grepen twea aardeelen a f!00_ ieder, die gelegateerd waren door eene onbe kende; de uitgaven waren f117,105; batig slot f266,61. 3. Ds. J. M. Mulder rappoateert naar Art. XIII D. K. O. Eervol décharge over gevoerd beheer wordt verleend. Betreffende een schrijven van Gener. Deputaten Art. XIII wordt besloten geen steun uit de Gener. Kas aan te vragen. 4. Br. W. N. de Leeuw brengt als Prov. Quaestor rapport uit aangaande ont vangst en uitgaafa. voor de Part. Syn,; b. voor de Gen. Synode. Het batig slot voor de eerste was f 27,81; voor de tweede f42,02. DeBrs.A. C. van Drimmelen en K. Dane worden aangewezen, om de boeken enz. van den quaestor na te zion, en rappor teeren aan het eind der vergadering, alles in de beste orde gevonden te hebben. 5. Ds. J. M. Mulder meldt van den goeden staat van het archief. 6. Ds. J. M. Mulder rapporteert namens de Commissie van Advies inzake uit gave van een Kerkbladhet advies luidt, om niet tot de uitgave ever te gaan. Alzoo besloten. Op de vraag, die in de middag vergadering gesteld wordt, of de Deputaten een Zendingsblaadje mogen uitgeven, wordt geantwoord, dat zij vriibeid hebben zich in verbinding te stellen met een blad, om een rubriek 'voor Inw. Zending te openen. De zaak wordt voorts aan de prudentie van deputaten overgelaten. 6. Ds. W. Bosch sluit de morgenzitting met dankzegging. Middagvergadering. 7. Gezongen Ps. 25:2. Ds. A. J. Mulder gaat voor in gebed. 8. Op een vraag Yan de Classe Klundert antwoordt de Synode, dat volgens haar oordeel hare toestemming niet noodig is voor deze Classe, om ter bearbeiding van de plaatsen Wouw, Ossendrecht en Hal steren de hulp van de Classe Tholen te verzoeken; zij laat, indien er geene ver andering van grenzen bedoeld wordt, deze zaak aan de Classe zelve over. 9. Aan de prudentie van den Prov. quaestor wordt overgelaten, of eene meer gelijk matige verdeeling van de kwartaalsommen der quota mogelijk is. 10. Als percentage wordt vastgesteld, op voorstel van Ds. J- van Haeringen: a. Art. XIIIAlmkerk 42^ Klundert 37K 's Bosch 20b. Prov. kosten Almkerk 40; Klundert 35; 's Bosch 25-procent. 11. Inwendige Zending en Bijbelcolportage in Noord Brabant en Limburg a. Rapport van Deputaten tot nazien van de boeken van den Penningmeester. Den laatste wordt dank gebracht voo zijn uitstekend beheer. b. Ds. J. v. Haeringen brengt rapport uit aangaande den arbeid der Depu taten voor Inw. Zending. Namens hen stelt hij voor Roosendaal als Zendings- post te aanvaarden, twee collecten jaarlijks voor de Inw. Zending te houden, en eene Kerk als adres voor legaten ten behoeve der Inw. Zending aan te wijzen. c. Ds. Voigt brengt als penningmeester rapport uit over het boekjaar 1 Mei 1902 30 April 1908. Door de circu laires waren de geldmiddelen met f 505 verbeterd. De inkomsten waren f4134,715; de uitgaven f3417,075; het batig slot f717.64. Ds. Visser en Oud. Both worden aangewezen, om de boeken van den Penningmeester na te zien en op de volgende Synode hiervan te rapporteeren. d. Roosendaal wordt als Zendingspost aanvaard. Den Bosch wordt aangewezen als adres voor legaten ten behoeve der Inw. Zending in N.-Brabant en Limburg. Voortaan zullen jaarlijks twee collecten voor de Inw. Zending gehouden worden. Vier sen zal door Deputaten verwezen worden naar de Classis Arnhem. c. Br A. C. van Drimmelen wordtin plaats van Ds. Voigt tot penningmeester voor de Inw, Zending benoemd. D3. Voigt wordt voor zijn nauwkeurigen arbeid ten zeerste dank gebracht. 12. Benoemingen a. Curator Theol. SchoolDs. J. A. Goed bloed, Sec. Ds. W. Bosch. b. Deputaat Gen. Kas voor Hulpbeh. Kerken: Ds. J. M. Mulder, Sec. Ds. J. C. C. Voigt. c. Prov. Deputaten voor Hulpbeh. Kerken J. Maris, C. J. van Andel Gz., C. van "Wijnen. d. Prov. Deputaten naar Art. XIIID. K. O.: Ds. J. M. Mulder, Oud. W. N. do Leeuw, Ds. L. G. Goris. e. Deputaten naar Art. 49Ds. J. A. Goedbloed, Ds. J. van Haeringen Hz., Ds. J. M. Mulder, Ds. A. J. Mulder. Deputaten voor Inw. Zending en Bijbel colportage Classis 'sBosch: Ds. Mulder, Br. Schreu- ders, sec. Ds. Visser. Classis Almkerk: Ds. Bosch, Br. C. J. van Andel, sec. Ds. Goedbloed. Classis Klundert: Ds. Voigt, Br. J. Maris, sec. Br. K. Dane. g. Prov. Quaestor: Br. W. N. de Leeuw te Almkerk. h. Archief be warende Kerk: 's Hertogen- bosclr. 18. De eerstvolgende Partic. Syn., saam ta roepen door de Kerk van 's Hertogen bosch, zal D. V. aldaar in de eerste helft van Juni 1904 gehouden worden. 14. De Praeses zegt al de rapporteurs en deputaten dank voor hun arbeid en de Kerk van Almkerk voor de waardige ontvangst. 15. Ds. J. M. Mulder eindigt deze Synode met dankzegging. Ds. J. A. Goedbloed, Praeses. W. Bosch, Assessor. J. M. Mulder. le Scriba. A. J. Mulder, 2e Scriba. VERANTWOORDING VAN LIEFDEGAVEN. Door wijlen den heer'JA. Walkart Amerhoff, overleden 3 Juni 1903 zijn o. m. de volgende legaten vermaakt Aan de chr. school te Velp f 8000, Idem te Oosterbeek f 500, ld. te Kootwijk f 2000, Barnabas 1500, Johannes f 1500, Geref. Kerk B. te Velp f 7000, ld. Diaconie f 3000, Emeriti Wed. en Weezen plaatselijk fonds f 5000, Vrije Universiteit f 15000, Studiefonds Vrije Univ. f 2000, Hospitium V. U. f 3000, Medische faculteit der V. U. f 3000, Bibl. der V. U. f 1000, Chr. Gymn. te Zetten f 2000, Ver. voorber. univ. onderw. Amsterdam f 4000, Geref. Kweeksch. Amsterdam f 4000, Geref. Ziekenv. te Amsterdam f 2000, Johannesstichting te Nieuwveen f 2000, Eudokia te Rotterdam f 2000, 'sHeeren Loo f1500, Ned. Geref. Zend. te Amsterdam f 3000, Zending onder de Joden te Amsterdam f 1500, Blinden (voorz. dhr. Hovy) f2000, Patrimonium afd. Velp f500, Militair Te Huis Utrecht f 500, Zending broedergemeente f 1000, Veldwijk 1000, Geref. Bond. van Jong. Ver. f 1000, Effatha f 1000. Aan den WelEerw. Heer Dr. L. H. Wagenaar, Redacteur der „Zuider Kerkbode". Eerw. Broeder! Zij door deze U bericht, dat de kerkeraad in zijne vergadering van 6 Juli 1.1. besloten heeft: na inzage der circulaire inzake Zceutvsch Kerkblad, die voor kennisgeving werd aangenomen, en na bespreking van het droeve feit, dat de eenheid weer in gevaar komt of komen zal, nl. voor die gemeenten, waar dezelve door 's Heeren goedheid is verkregen, om voortaan geen predikbeurten meer op te geven, nu aan gepn der beide bladen, en dat, om eiken kerkelijken band te mogen ontwijken, die anders nog kan ondersteld worden, opdat de Kerken vrij blijven van elke daad Namens den kerkeraad, met broedergroete en heilbede, P. de Kam Jz., Scriba. Wij kunnen in dezen gedachtengang der broe deren wel inkomen, maar toch niet geheel billijk achten. Zeer waardeeren wij, dat deze kerkeraad schroom kent voor eiken kerkelijken band aan (of om) een weekblad. Ook beseffen w», wat twistappel geworpen werd in kerkeraden van ineengesmolten gemeenten door de voor kennisgeving aangenomen circulaire. Doch we vragenis het waarlijk billijk om <ie Zuider Kerkbode, die van 't begin der Refor matie af, ook de Kerk te Grijpskerke, trouw gediend heeft, nu, omdat ook een nieuw blad zich aanbiedt, de kerkelijke deur te wijzen en te zeggengeen band langer aan u Immers mag niemand zeggen, dat de Zuider Kerkbode een eenzijdig standpunt inneemt. Zij was eens het blad van Ds. Klaarhamer en dat vergeten haar oudste vrienden immers nooit Zij ontving voorts redacteuren, die ieder voor eigen verantwoordelijkheid schreven en adviseer den. Helaas, doordat de partijschap in onze Kerken opkwam, werd toen ook de Z. K. een koninkrijkje tegen zichzelf verdeeld. Thans wil de redactie en willen alle medewerkers eendrachtig bouwen niet vechten, maar bouwen. Niet partijdig B tegenover A. Neen! onderscheidene onzer medewerkers zijn uit de kerkengroep van '34 afkomstig. En er is sprake van 't benoemen van een mede redacteur, die een der nobelste voormannen is uit de vroegere Christelijk-Gere- formeerden. Doch het drijven van De Wachter- partij acht de Z. A. een ramp en gevaar voor ons kerkelijk samenleven. Dat bedreigt onze eenheid en fnuikt onze kracht. En slechts als in een kerkeraad die partij hare mannen heeft, verstaan we, dat die kerkeraad de betrekking met de Zuider Kerkbode af breekt. Anders achten we het eerlijk gezegd niet billijk! Wagenaar. Korte Notulen van de Prov. Synode der Geref. Kerken in Noord-Brabant en Limburg, gehouden te Almkerk 16 Juni 1903. In vriendelijken dank ontvangen: van mej. N. -f 1.50 en een pak zwarte sajet. ZUSTERKRING. Na de laatste opgave is nog ingekomen voor WestkapelleKerkzakje Grijpskerke 1 Juni f 2,50; Middelburg door den heer de Wolff f 2,50 voor doopfontMiddelburg door den heer de Wolff f 1.door den heer le Cointre f8,50; Middel burg C f 3.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 3