dan mag gebruikt morden als men verzekerd is der genade deelachtig te zijn, en zij verstaan niet dat het een middel is door den Heere ver ordineerd om ons geloof te sterken, en alzoo langzamerhand, onder den zegen des Heeren, tot verzekering te komen. Dit gevoelen uit zich in anderen vorm bij hen, die wef toetreden, maar zoo nu en dan wegblijven, met de opmerking „dat het toch met goed is, wanneer men nu juist altijd behoefte gevoelt of vrijmoedigheid vinden kan». Dit (n.l geregeld deelnemen is een bewijs dat men te licht over de zaak denkt 1 Of alleen uit sleur of gewoonte «aat 111 En vrat redenen er meer mogen zijn. Er wordt geklaagd over weinig verzekerdheid, weinig opgewekt geloofsleven! Het kan waar zijn. Voorloopig zullen we ons er toe bepalen deze klacht met een paar vragen te beantwoorden, en met een kort voorbeeld te verduidelijken; later hopen we er wel op terug te kómen. De vragen zijn deze o. Wat noemt men geloofsleven i b. In welken weg wordt er gestaan naar meerderen wasdom, om tot verzekering te komen? Onze bedoeling zal duidelijk zijn uit dit voor beeld Onlangs kwam iemand op t sterfbed plot seling tot bekeering „ter elfder ure" zou men kunnen zeggen. Voorheen was deze persoon iemand die heel braaf en fatsoenlijk leefde, wel „voor de waarheid" was, maar geen lid aan eenige kerk, maakte nimmer gebruik van 't H. Av. De opmerking werd gemaakt„Wat een voorrecht voor die ziel! Ja 't is tegenwoordig wel een doode tijd men hoort er haast met meer van Mocht de Heere nog eens met Zijn Geest komen te werken Omstreeks ter zelfder tijd stierf een zuster van mijne gemeente onbesproken in den wandel, trouw onder den dienst des Woords, trouw aan 't H. Av., een zuster die met veel droefheid hare zonden en tekortkomingen beleed, die toonde dat het haar lust was den Heere te dienen. Zooals zij in haar gezonde dagen getuigde, zoo getuigde zij tijdens hare ziekte, tot in den dood toe, dat zij vrede had in Christus en blijmoedig heengaan kon. De opmerking werd gemaakt: „Zou ze zich niet bedrogen hebben? Want, ja, we hebben er toch zoo nooit van gehoord" Commentaar overbodig. 't Gemis van de wetenschap der „verzekerdheid oefent een nadeeligen invloed uit, niet alleen in betrekking tot 't H. Avondmaal, maar ons gansche leven in elk opzicht wordt er door gedrukt. Vandaar dat wij ons voorgenomen hebben, om D. V. in dit blad een reeks artikelen over dit onderwerp te plaatsen. We wenschen daarin te behandelen „de ver zekerdheid des geloofs", en wel door te onder- a Wat is de ware verzekerdheid? b. Door welke middelen wordt zij onder^Gods zegen verkregen? c. Welken troost en welke verplichting brengt zij mede Tevens zullen we dan gelegenheid hebben om de zien wat ze mtt is, en hoe ze nwt moet worden gezocht, alsook om nu en dan een uitstapje te doen op 't gebied der historie. Axel, Juli 1903 B. van de Kamp. Jubileum Ds. J. de Koning. Vrijdag 10 Juli was voor de gemeente van Krabbendijke, en inzonderheid voor haren leeraar, Ds. J. de Koning, een dag van groote blijdschap. Immers mocht deze nestor onder de Zeeuwsche predikanten herdenken, hoe hij 50 jaren lang den Heere had mogen dienen in 't ambt. Des avonds ten 6 ure was de gemeente ver- aaderd in het kerkgebouw om den Heere te danken voor Zijne goedertierenheid; ook van Ierseke en Kruiningen waren velen overgekomen om deze blijde ure mee te doorleven. Ook waren er deputatiën uit de naburige Kerken, uit de Classis en namens de Provinciale S>D°sd6van der Kooij opende de plechtigheidhij verzocht te zingen Ps. 103 1, las daarna Ps. 27 en ging voor in gebed. Hij sprak een woord van welkomst tot de gemeente en de deputation en richtte een hartelijken wensch tot Ds. de v Koning, die nu onder het zingen van Ps Utf den kansel beklom. Naar aanleiding van Hand. 2622-23 sprak Z.Eerw. over den zegen des Heeren, heni op dezen dag, en de ondersteuning des Heeren hem gedurende deze 50 jaren en langer geschonken. 'tWas een genot onzen broeder en vader te hooren spreken. Met nog jeugdig vuur, met klankvolle stem, helder van geest, verhaalde hij ons hoe hij door den Heere tot dit ambt was geleid; van den strijd die 't hem gekost had. Van zijn studie en examens, van zijn dienst en zijn werk, van de vreugde en beproeving hem m zijn ambt en zijn gezin toegekomen vertelde hij telkens liet hij uitkomen, hoe de Heere alles had welgemaakt. Met een hart vol dankbaarheid stond onze grijze broeder nu te roemen over de weldaden des Heerente betreuren vond hij het; dat bij hem zooveel ontrouw en zwakheid was gevonden. Met diepe stilte en gespannen aandacht werd dit kostelijk woord gehoord: het was leerzaam en aangenaam. Ds. de Koning eindigde met een vurige dank zegging aan den God zijns levens, en liet daarna zingen Ps. 116:7. Daarna sprak Ds. van der Kamp; hij achtte het zich een voorrecht als deputaat namens de Prov. Synode hier tegenwoordig te mogen zijn, en waar zijn mededeputaat, Ds. Bouma, de officieele gelukwensch straks zou aanbieden, sprak hij den jubilaris toe, hem dankende voor de vriendelijke raadgevingen van Ds. de Koning ontvangen. Hij wees er op, (hoe de kerkeraad Ds. van der Kamp had opgedragen den leeraar openlijk te danken voor de trouwe diensten en goede zorgen aan de gemeente besteed, en eindigde met den wensch, dat Z.Eerw. nog aan den avond zijns levens de vertroosting des Heiligen Geestes rijkelijk mocht genieten. Ds. van der Kamp verzocht te zingen Ps. 132 lü en onderwijl trad Ds van Dijk op. Deze was met- Ds. van der Kooij en ouderl. Verkerke namens de classis Tholea gekomen en dankte Ds. de Koning voor den broederlijken omgang en den arbeid aan de kerken in deze Classis, en herinnerde ons aan 3 woorden „Dankt God in alles", en riep daarna Ds. de «Koning toe: „Ga voort in deze uwe kracht", om hem toe te wenschen, dat straks over hem mocht worden uitgeroepen „Gij goede en getrouwe dienstknecht, ga in in in de vreugde uws Heeren' Nadat Ps. 149:1 was gezongen richtte Ds. Bouma het woord tot de schare en tot den jubi laris. Ds Littooij en Ds. v. d. Kamp waren afgevaardigd, maar waar Ds. Littooij verhinderd was, achtte hij het <ch een eer als diens plaatsvervanger namens de provincie hier te mogen optreden. Herinnerende aan den arbeid van Ds. de Koning, inzonderheid in zijn vroegere jaren, toen er nog positie moest worden gekozen, wees hij er op hoe Ds. de Koning 't voorrecht mocht genieten, dat hij mocht aanschouwen, hoe de beginselen en de richting door'hem voorgestaan met enkele anderen, onder den zegen des Heeren nu zoo waren bekend gemaakt en uitgebreid dat het beekje tot een breeden stroom was geworden. Nadat nog Ps. 90 9 was gezongen sprak Ds. Laman namens de naburige kerk van Kruinmgen, en onder het zingen van Ps. 89 8 nam Ds. de Koning van Mijdrecht zijne plaats in om 't slot woord te spreken. Hij bedankte namens den jubilaris en de familie voor de vele goede woorden, en wees ons er op hoe hier nog voor ons stond een „man van de oude garde", en hoe de Heere door die mannen Zijn werk had willen uitvoeren, en bad dat de Heere met ons mocht zijn gelijk Hij met dezen onzen ouden broeder kennelijk was geweest. Staande zongen wij den grijzen leeraar toe de zegenbede Ps. 134 3 ;en nadat Ds de Koning met dankzegging de plechtigheid had gesloten zongen wij nog Ps. 72 11. 't Was ons een aangename ure; ook nog 'toogenblik dat wij in broederlijk samenzijn in de vriendelijke pastorie mochten doorbrengen. Spare de Heere dezen Zijnen dienstknecht nog eenige jaren en sterke Hij hem naar ziel en lichaam. De provinciale synode van Noord-Brabant heeft besloten Rozendaal als zendingspost te aanvaarden. De Prov. Synode der Geref. Kerken in Drenthe heeft besloten op Soemba een derden zendings post te creëeren, waarvoor waarschijnlijk de Heer Wielenga te Kampen uitgezonden zal worden. Voor de heroeping en uitzending is de kerk van Hoogeveen aangewezen. Te Dusseldorp zal een Gereformeerde Holland sche Kerk worden gebouwd. Er wonen in het district 18,000 Nederlanders, van welke 4000 te Dusseldorp. Aan de Vrije Universiteit is het prop. examen in de Theologie nog afgelegd door de heeren J. P. Chardon, E. J. Wientjes en J. C. Brussaard. Aan de volgende studenten van de „Theol. School" is vergunning verleend om op uitnoodiging door den kerkeraad een stichtelijk Woord in de gemeente te spreken: F. Colenbrander te Varse- veld, W. F. Geerds te Appingedam, M. M. Horjus te Medemblik, R. W. Huizing, Nieuwe Pekela, H. H. Kievits, Nijkerk (Geld), A. Scheele, Ter Neuzen, J. Sholten te Zuidhorn, M. F. Stolk, Rotter dam Heerenstr. 23, die hun 4e studiejaar hebben voleind en J. Beumee te N. Pekela, R. Hamming te Enumatil, J. F. van Hulsteijn te Tiel, P. de Jonge te Dordrecht, G. Kerssies te Sauert, H. H. Schoemaker te Lutten, T. Jonkens te Groningen, die het 4e jaar zijn ingetreden. Het college van Hoogleeraren aan de Theol. Schooi maakt bekend le dat de colleges zullen aanvangen met het houden van den Krans op Vrijdag 18 Sept. a.s. des avonds om 8 uur 2e dat het admissie examen zal gehouden worden Woensdag 16 September des namiddags te 1 uur in de Aula der Theol. School. Te Schiedam vierde de heer A. JDekker zijn zilveren feest als hoofd der Chr. School aldaar. Voorheen was hij als zoodanig te Domburg werk zaam. Den 14en Juli a.s. hoopt den heer J. van de Putte te Gouda den dag te herdenken waarop hij voor 30 jaar als hoofd eener Chr. School te Gouda optrad. Voor dien tijd was de heer van de Putte werkzaam aan de school te Oud-Vosmeer. Door Ds. R. K. Brouwer, voorz. der Elout van Soeterwoude-school te 's-Gravenhage is aan het gebouw dier school een gedenksteen geplaatst en werd een oorkonde voorgelezen die daarna door velen der aanwezigen werd geteekend. Ds. v. d. Linden bedankte namens de aanwe zigen het bestuur der sshool voor het initiatief tot het stichten dier school in de Daguerrestraat. Met genoegen zal men vernemen dat voortaan geen parade meer op Zondag zal gehouden worden. Wanneer het voorkomt dat een jaardag der vors- telijken personen op Zondag valt zal de parade des Maandags plaats hebben. Eere de mannen die dit tot een vasten regel hebben weten te krijgen. Bevestigd te Dussen Ds. G. J. D. A alders door Ds. J. A. Goed bloed van Nieuwendijk met eene rede naar aanl. van Deut. 33 10 en 11. Ds. Aalders hield zijn intrede met eene leerrede over Ps. 133. Ds. M. Schuurmans te Alfen a. d. Rijn die het heroep aannam naar de Geref. Kerk te Kam pen (vacature Ds. Bavinck) hoopt aldaar 23 Aug. zijn intrede te doen. Zondag 19 Juli hoopt Ds. A. van Dijken van Aalten B zijn intrede te doen bij de Geref. kerk van Overtoom na des voorm. te zijn bevestigd door Ds. H. Buurman van Amstelveen. Door den kerkeraad van Delft is uit het opge maakt tweetal voor een Missionair Dienaar des Woords te Wonosobo (Midden-Java) beroepen Ds. E. Netelenbos te Hijlaard. De Cand. W. J. Goedbloed te Nieuwendijk, verleden week geslaagd voor het Doctoraal examen in de Theologie aan de Vrije Univ. te Amsterdam, stelt zich thans beroepbaar voor de Geref. Kerken in Nederland. Beroepen te Oudewater Ds. G. Miedema te Charlois te Nichtevecht c.a. D. Hogenbirk, cand.; te Fijnaard c.a. Ds. J. H. Donner te Nieuwdorp te Vroomshoop Ds. H. Bulder te Spijk. Aangenomen naar Axel (A) door Ds. N. P. Littooy te Krimpen a. d. Lek. Bedankt voor Baarland door Ds. C. Steketee te Middelharnis voor Hattem door Ds. B. Roor- da voor Wolvega door Ds. R. K. M. Humme- len te Langeslagvoor Putten o. d. Veluwe door Ds J. E. Vonkenberg te Barendrechtvoor Sliedrecht door J. Dekker Hz. te Nieuw-Vennep.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 2