Uit de Heilige Schrift. Belijdenis en School. 12e Jaareanff. VRIJDAG 2:? Mhl 1903. No. 21. WEEKBLAD GEWIJD AAN DE )3eLANGEN DER pEREFORMEERDE K.ERKEN IN pEELAND, J*I OORD-BRABANT EN pIMBURG. Want de HEERE ie onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze KoningHij zal ons behouden. Jesaja 33 22. ONDER REDACTIE YAN Ds. J. HULSEBOS, Ds. A. LITTOOIJ, Dr. L. H. WAGENAAR. Doch Samuel zeideHeeft de HEERE lust aan L andofferen en Slachtofferen,als aan het gehoorzamen van de stem desHee- ren Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15 22 Abonnement per 8 maanden f 0.85. Afzonderlijke nos. 3 cent. Advertentiën van 1 5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentien enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever, in te zenden. (DE HEERE OPGENOMEN IN DEN HEMEL,) De Heere dan, nadat Hy tot hen ge sproken had, is opgenomen in den hemel en is gezeten aan de rechter (/tand) Gods. Markus 16 19. Gods Woord spreekt in eenvoud, in kracht en majesteit. Gansch eenvoudig wordt het feit der Hemelvaart hier terneder gelegd en met verrukking verneemt het't oor des geloofs. Geen bewijzen zijn hier noodig; ja, het aan voeren van bewijzen zoude hier veeleer schaden. Hier spreekt de mond der Waarheid in een voud en in kracht. De Heere heeft zich op 't diepst vernederd en wordt nu op 't uitnemendst verhoogdZijn werk is volmaakt, de Yader zet nu de Kroon op dat werk. Hij maakt volkomen zalig allen-, die door Hem tot God gaan. Maar ook nu weerklinkt het krachtig, dat er geen andere Naam onder den hemel is gegeven, door wel ken wij moeten zalig worden. En wat zal het lot zijn van hen, die zich van Dien afkeeren, die van de hemelen is. In goddelijke majesteit weerklinkt de blijde boodschap der Hemelvaart tot vertroosting der verslagenen van harte. Onbeschrijfelijke stonde, toen aan den mor gen van den veertigsten dag de Heere met zijn jongeren, aan wie Hij bevelen had gege ven, den top van den Olijiberg heeft bestegen Zegenend breidt Hij de handen over hen uit en zegenend vaart Hij van uit hun midden omhoog De aarde kan Hem niet meer houden, de hemel eischt Hem op. Zijn hemelvaart is de tocht van eenen over winnaar. Engelenscharen wachten Hem aan de eeuwige deuren, of snellen Hem te gemoët in het onmetelijk ruim. Hij vaart op vol eer, met gejuich wordt Hij geleid naar de voor Hem bereide plaats. Hij vaart op tot den Yader, en is gezeten aan de rechterhand Gods. Hoe groot en zielsverrukkend is het reeds voor het geloovig hart bepaald te worden bij de eere, die onze Heere Jezus na zijn diepe vernedering ontvangt. Na het kruis, de troon na de doornenkroon, de eere-kroonna het graf,*de eeuwige heerlijkheid. Maar de groote vreugde voor Gods volk is, dat Hij als hun Middelaar ten hemel voer, als Overwinnaar (voor hen) van dood en graf dat Hij zijn verlossingswerk heeft volbracht en hun voorspraak is bij den troondat Hij voor eeuwig heeft bevrijd en zalig maakt zijn volk. dat hier gebonden zat in banden en schaduwen des doods, en nu ook zijnen Geest uitzendt in hunne harten. Dit is zijn wil. dat hij de herdenking van zijne hemel vaart zijn volk verblijd zal zijn, ja, hunne blijdschap vervuld zal worden, vanwege de groote verlossing aan hen geschied. De Heere. is opgenomen in den hemel. Lezen wij elders dat Hij is opgevarenhier wordt de Hemelvaart lijdelijk voorgesteld en worden wij dus bij haar bepaald als werk des Vaders. God de Vader spreekt in dié opneming in den hemel van zijn geliefd kind Jezus, dien Hij overgaf om onze zonden, van zijne zon daarsliefde. Het is een daad zijner eeuwige liefde jegens het uitverkoren menschdom, waar van Jezus Christus is het Hoofd. Wie zal den jammer en de ellende beschrijven, waarin de zonde het menschdom heeft neergestort? Tij delijke smarten, kwalen, vreezeEn de toe stand der zieleVan God vervreemd, veront reinigd door duizend zonden, schuldig, blind, missende het leven Gods! En als ml de Heere God onzen Heere Jezus Christus opneemt in den hemel en plaatst aan zijne rechterhand, dan neemt Hij ook de uit verkorenen tot zich in den hemel, in Christus gereinigd en geheiligd, 't Wederhoorig kroost zal bij Hem wonen. Hij richt den geringe op uit het stof, en den nooddruftige uit den drek. Welgelukzalig is hij, dien Gij verkiest, en doet naderen, dat hij wone in Uwe voor hovenWy zullen verzadigd worden met het goed van uw huis, met het heilige van uw paleis. Hij heeft ons mede d>.n hemel gezet in Christus Jezus. Eenmaal komt de ure, dat dit volkomen werkelijkheid zal zijn, maar nu is reeds het beginsel dier vreugde in het harte door den Heiligen Geest. Troostvol licht werpt de Hemelvaart des Heeren over al onze nooden en behoeften. Maar ook roept de Hemelvaart, om te zoeken en te bedenken, wat boven is, daar Christus is. De Heilige Geest leert dat zoeken. De leden, die op aarde zijn, moeten worden gedood. De aardschgezindheid bovenal moet in de mogend heid des Heeren worden bestreden. Het volk des Heeren heeft veel zijn ongeloovigheid en traagheid des harten te betreuren. O mocht het door het geloof als op arendsvleugelen opvaren. Worde zoo 's Heeren kracht in hun zwakheid volbrachtHulsebos. Onder het opschrift „Onbillijk" schrijft de Middelburgsche Courant in haar nummer van 19 Mei, weer één van die hatelijke stukjes, gelijk wij anti-revolutionairen ze in de dagen der verkiezing van haar gewoon zijn. Wat zij zegt tegenover socialisten en anarchisten is zacht,vergoelijkend en beschermend, maar bitter is hetgeen zij sehryft aan het adres van ons en de Roomschen. Gewis, zjj erkent én zij verloo chent de kinderen niet, die zij heeft helpen baren. Immers, terwijl zij ze aan den eenen kant van zich afstoot, kruipt van den anderen kant blijkbaar het bloed waar het niet gaan kan. Uit hetgeen zij schrijftin zijn geheel ge nomen blijkt dan ook niet de waarheid van hetgeen zij in een bepaaldenenkelen volzin zegt. Ik bedoel den volzin, die aldus luidt „Van de socialisten staan wij even ver af als van de Cal vinistische en Ultramontaansche clericalen." „Even ver af" ai mij Even ver af,... van hare kinderen als van haar meest princi- pieele tegenstanders, de Calvinisten Zie, dat is een zielkundig raadsel. Trouwens, het tégendeel komt in dit door haar geschre ven stuk genoegzaam uit. Dat dit „even ver af" onwaar is, komt jaar en dag, ja in het geheele optreden van de Middelburgsche Courant uit. Zelfs in dezen onwaren volzin, waarin het heet even ver afgaat zy verder van de Calvinisten staan, dan noodig is, terwijl zij, blijkens haar geheele schrijven, zoo kort mogelijk hij de socialisten blijft. Verder van de Calvinisten, dan voor haar noodig is, plaatst zij zich, door hen aan te zien voor hetgeen zij niet zijn, nam. voor clericalen Calvinistischeclericalentoch zijn er niet. Calvinistisch en clericaal is iets dat zich zelf, naar luid der historieweerspreekt, 't Is een onhistorische, ongemotiveerde, „onbillijke" scheldnaam Maarpoeslief tegen de socialis ten en bitter tegen ons, zie, zoo zijn de manie ren, die in tegenspraak zijn met de woorden „even ver af". Voorts is het onwaar, dat de Middelburgsche voor „bijna rood" is aangewezen, omdatzy tegen beschuldigingen opkomt, die ten onrechte op de rekening der socialisten worden geschreven, en omdat zij voor den werkman en het recht zich in de bres stelt. In deze dingen staan wij aan har" zijde. En «lat deed Dr. Kir,-por al vóór haar en zeker niet minder dan zij. Naar de professoren de Louter en Oppenheim, die niet tot de onzen behooren, hebben geschreven, heeft Dr. Kuyper, als Minister, alles wat op wraak zou kunnen gelijken, afgewezen, en als weleer hulpe toegezegd. Daarby komt, dat aan het vergeven en hulp verleenen de anti revo lutionairen ook mee doen. In hetgeen, naar Gods Woord, waar en goed is, hopen wij bij de Middelburgsche Courant niet achter te staan. Maar waarom noemen zelfs honderden liberalen de Middelburgsche in den laatsten tijdbijna rood. Niet, omdat zij, gelijk zij het nu voorkomen laat, tegen onrecht en tegen overdrijving opkomt en voor den werkman het opneemtmaar omdat zij, ten eerste, in meer dan één stuk de werkstakingen, die ze nu afkeurt en betreurt, om hare gevolgen, vergoelijkt en tot op zekere hoogte in bescherming genomen heeft; omdat zij, ten tweede, niet opgekomen is tegen het verbreken van het eenmaafgegeven woord, en van den eed daarbij door sommigen afge legd omdat zij, ten derde, de ontevredenheid, over het oproepen en houden der militairen, met de socialisten eer in de hand gewérkt dan uit geroeid heeftomdat zij, ten vierde, het Mini sterie onzer Koningin en onzes lands in die spannende dagen, inplaats van het, naar roeping, te steunen, met de socialisten en anarchisten eer tegengewerkt en gedwarsboomd heeft. Zoo is de historie. Daarom schreef ook ik „bijna rood". Doch als de Middelburgsche Courant van nu af aan „even" na bij ons staat, als bij de socialisten, dan zal zij voortaan tegenover ons ook een gelijken toon aanslaan. Een poesach tige behoeft niet, maar op «een billijke en rechtvaardige beoordeeling stellen wij zeer hoogen prijs. Littooij. Het Gereformeerd Traktaatgenootschap „Ei- lippus" viert heden,Vrijdag 22 Mei, zijn zilveren feest, in de Bagijnen-kerk te Utrecht, waar het vóór 25 jaren het levenslicht mocht aan schouwen. an de tegenwoordige leden van het bestuur waren bij die gelegenheid aan wezig, Ds. L. Lindeboom, later en thans nog professor aan de Theologische School te Kam pen, en schrijver dezes. Hulpe van God verkregen hebbende, staat en leeft en arbeidt het even-

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 1