Uit de Heilige Schrift. Belijdenis en School. 12e Jaargang. VRIJDAG 3 APRIL 1903. No. 14. jVEEKBLAD GEWIJD AAN DE BeLANGEN DER GEREFORMEERDE KeRKEN IN ^EELAND, JIOORD-BRABANT EN J_,IMB Ds. J. HULSEBOS, Bs. A. LITTOOIJ, Dr. L. H. WAGENAAR. Abonnement per 3 maanden f 0.35. Afzonderlijke nos. S cent. Advertentiën 'van 1-5 regels 30 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uitgever: K. LE COINTRE MIDDELBURG. Berichten, Advertentien enz., gelieve men tijdig, uiterlijk Vrijdagmorgen, bij den Uitgever in te zenden. De tijd des jaars, inzonderheid deze dagen, bepalen ons bij het diepste punt van des Hee- ren vernedering. Wij zien in den geest, hoe de Zone Gods in zijn menschelijke natuur lijdt en sterft, ja, wij worden bepaald by het vloek hout, waaraan Hij den geest heeft gegeven. Hij hangt aan het kruis, gestorven. De geest is bevolen in de handen des Vaders, het lichaam zal weldra rusten in Jozefs hof tot den derden dag, tot den Opstandingsmorgen, want het is onmogelijk, dat Hy van denzelven dood ge houden worde. Dit is eene gebeurtenis, zoo groot en zoo treffend en van zulk eene beteekenis, dat haar de eerbiedige aandacht van al, wat mensch heet, toekomt. Het leven van dezen Jezus, zoo vol van genade en waarheid, het leven van Hem, die meer is dan mensch, wiens uitgangen zijn van ouds, van de dagen der eeuwigheid, het leven van dezen Levensvorst, uitloopende in den dood, in dezen dood Onze tekst verklaart er ons iets, iets groots, iets heerlijks van. Hy is gehoorzaam geworden tot den dood. Hij is gehoorzaam en zijne ge hoorzaamheid is eene volkomene. Hij is gehoor zaam aan den Vader, gehoorzaam in het Hem aanbevolen werk, gehoorzaam, al moest het ook zijn leven kosten, al moest Hij, de Zone Gods, er zijn menschelijk leven voor geven. Hem is van den Vader opgedragen de uitver korenen van het gestreng oordeel, dat over hen gaan zoude, te bevrijden. En daartoe is noodig zijn leven, zijn bloed. En Hij, die in alles eenswillend is met den Vader, Hy is gehoorzaam tot den dood. Het is een volkomen offer, het is een volmaakt werk. Gehoorzaam is Hij totden doodja, den dood des kruises. Hij sterft alzoo naar des Vaders wil eenen vervloekten dood, ja, dat was noodig. Zoo geeft Hij zich volkomen voor onwaardige, onreine, zelfzuchtige zondaren. Maar de vrucht zal dan ook heerlijk zijn. Hij maakt zijn volk zalig van hunne zonden Het kruis, het sterven van den Heere Jezus, is een teeken, eene prediking, in de woelige menschenwereld. Het kruis predikt Gods ge rechtigheid, het predikt ook den diep verloren staat des menschen. Hoe wordt dat getuigenis juist ook in deze dagen bevestigd, als wij de woelingen op sociaal gebied aanschouwen, als wij zien, hoe de revolutiegeest zich verheft, die zich tegen God en zijnen Gezalfde en tegen al, wat hoog is, verzet. Maar wederom getuigt ook het sterven des Heeren tegen het tegenwoor dig geslacht. Ziet zulk een offer is gebracht tot verlossing van zondaren, de Zone Gods heeft zich zoo diep vernederd en is gehoorzaam geworden tot den dood, ja den dood des Kruiseshier op aarde heeft zijn kruis gestaan, hier op aarde is Hij gestorven. O, Hoe schrikkelijk is de verwerping van Hem, de geringachting, ja bespotting van dat werk, van die liefde. Hoe ontzettend wordt nu het voortleven in de zonde, het volgen van den revolutiegeest. Hier spreekt zich de besliste verwerping van den Christus des Heeren, van den eenigen Verlos ser, door een deel van ons volk uit. Zij hangen aan de lippen van leiders, die verleiders zijn. En zij verloochenen den eenigen Heerscher God en onzen Heere Jezus Christus. Mochten er nog velen uit dit vuur gegrepen worden. Gelijk op Golgctha, zoo zijn er ook nu, die niet weten wat zij doen. Voor den verslagene vanwege zijne zonden, voorwien alles rondom zoo donker' en trooste loos is, straalt er een heerlijk licht van Gol- gothas heuveltop. Het sterven des Heilands spreekt tot hem van Gods onkrenkbare gerech tigheid, maar ook van zijne genade, van de liefde tot in den dood, waarmede de Heere de zijnen lief heeft, en noodigt hem dringend tot het geloof, tot eene geheele en hartelijke over gave der ziele aan Hem, lie dood is geweest, maar ziet, Hij leeft; opdat hij de verzekering ontvange van de verzoening van al zijn zonden. Christus gehoorzaam tot den dood, ja den dood des kruisesLeert Hem gehoorzaam te zijn, kind GodsGehoorzaam in het afleggen van den ouden mensch, gehoorzaam in het Kruisdragen, gehoorzaam in het dienen en liefhebben van Hem, in het liefhebben van den naaste, in het goed doen aan den vijand Dat wij zoo de rijke kracht van Christus sterven tot eere Gods mogen ervaren 1 Teekenen der Tijden. VII (Slot.) De allerstoutste en de volledige openbaring van „den mensch der zonde" krijgen wij, naar de Heilige Schrift ons leert, aan het einde der wereldgeschiedenis, vóór de komst van Christus ten gerichte. Het zal ook dan weer zijn: als de nood op 't hoogste is, is de redding nabij. Wij wezen er reeds op dat er eene gedurige voortschrijding is, naar „de toekomst van den mensch der zonde" alsmede dat wy thans kennelijk weer in eene periode van voortschry- ding leven. Maar, of er op deze periode nog véle of nog slechts weinige volgen zullen, zie, dat weten wij niet. Tot de profeten of profe tenzonen mogen wij ons niet rekenen. Doch op de teekenen der tijden moeten wij zien, en op alles wat nog gebeuren moet, ons voorbe reiden. Op de dwaze maagden, die noch olie in de vaten noch olie in de lampen hebben, mogen wij niet geiyken zelfs niet op de wijzen, die wel olie in de vaten maar niet in de lampen hebbenwij moeten den dienstknechten gelyk zyn, wier lendenen omgord en wier kaarsen brandende worden bevonden. Wij moeten door het geloof onze zielen in Christus geborgen weten, in het geloof staan en door het geloof levenzóo, dat er zielsverlangen is, om bij den Heere in te wonen, en mitsdien ook in den nood der tyden onzen God en Zaligmaker uit den hemel verwachten. Naar het mij voorkomt, moet er, vóór de allergruwelijkste en allerbangste openbaring van den mensch der zonde er is en voor de komst van Christus daaraan een einde maakt, nogal een en ander plaats hebben. Naar ik geloof, zal aan nog meerdere volke ren en in nog rijker mate, dan thans reeds het geval is, het Evangelie verkondigd en ook uit Jakobs nageslacht, niet slechts enkelen gelijk de eeuwen door gebeurde, maar velen toegebracht worden, tot de Gemeente, die zalig worden zal. Waar nog bij komt, dat, zooals by de overwinning van Christus, door het kruis op Golgotha, alzoo ook in de allerlaatste dagen de dreigende nood,en dientengevolge de afval van het geloof nog veel ontzettender en veel om vangrijker wezen zal, dan ze reeds is in deze onze dagen. Gelyk zich op 31 Januari 1.1. de anti-christe lijke macht zich als concentreerde in de handen van één man, in die van den heer Oudegeest, zoo zal waarschijnlijk in het laatst der dagen meer nog dan nu reeds het geval was, al de macht van den „ongerechtige" gelegd worden in de handon van één, die, gelyk de paus de Roomsch-Katholieken vertegenwoordigtallen man van geweld vertegenwoordigen, voor korten tyd de wereld beheerschen en als een god in den tempel Gods zitten zal. En hetgeen vóór dien tijd nog gebeuren móet, en daarom gebeuren zal, kan in zeer korten tyd geschiedende tijden en gelegenheden toch zijn in des Heeren hand, en de Heere doet in onze dagen veel plaats hebben in een zeer kort tyds- bestek. Wij leven sneller, kunnen wy zeggen, dan ooit te voren. In ieder geval is de tijd in het licht der eeuwigheid beschouwd, als een damp, die als in een oogenblik voorbijgedreven is. En omdat wy voor de eeuwigheid geschapen zyn en daaarom naar de eeuwigheid henen reizen moeten wij, met het oog op ouszelven en op de geslachten in dat licht het leven en den tijd bezien. Als dat in den geloove geschiedt, zullen wij gemoedigd zijn, bij alles wat ont moedigd, gesterkt zyn in den stryd en vreugde vol voorwaarts gaan. Want, Hij die met ons is, is meer dan allen, die tegen ons zijn, en Hy is gisteren en heden en tot in eeuwigheid dezelfde. Altoos en iederen weg de God van vrye, eeu wige liefde, onkreukbare trouw en alles over winnende macht. De zoo rijke, troostvolle en hartversterkende mededeeling aan Petrus„Ik heb voor u gebe dendat uw geloof niet ophoude", is voor allen en geldt dus voor'alle tyden. Zoo is het ook met het woordIk kom loeder tot u" en „Ik zal u tot Mij nemen;opdat gij zijn moogtwaar ik ben" De antichrist heeft, naar Gods onfeilbaar Woord, een „toekomst"maar de „toekomst", de laatste, die van het einde en die eeuwig duren zal, is voor den Heere en voor hen, die Hem liefhebben. Immers, er staat geschreven „De ongerechtige" en onwettelijke „zal geopen baard wordendoch ook denwelken de Heere verdoen zal, door den Geest Zijns monds, en te niete maken door de verschijning Zijner toekomstJ 5 J En: „Wij zullen altijd met den Heere wezen. Vertroost elkander met deze woorden." Want de HEERE is onze Rechter, de HEERE is onze Wetgever, de HEERE is onze KoningHij zal ons behouden. Jesaja 33 22. ONDER REDACTIE VAN Döch Samuel zeideHeeft de HEERE lust aan Brandofferen en Slachtofferen,als aan het gehoorzamen van de stem des Hoe ren? Zie, gehoorzamen is beter dan slacht offer, opmerken dan het vette der rammen. 1 Sam. 15 22 (JEZUS IN DEN DOOD.) Gehoorzaam geworden zijnde tot den dood, ja den dood des kruises. Filipp. 2 8b. Hulsebos. Littooij.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 1