jlN MEMORIAM. j ötflciëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. vergadert de afdeeling Middelburg van ons Chr. Nat. Boeren Comité. Ds. N. M. de Ligt wenscht hierop verslag uit te brengen van "zijne bevinding als onze afgevaardigde op de vorige vergadering te Amsterdam, welk verslag tot belangrijke besprekingen aanleiding geven kan. Ook kunnen voorstellen voor de e. v. Algemeens Vergadering worden ingediend. Wij wekken alle onze contribuanten dringend op, om dezen avond op hun post te zijn en ook ter verlevendiging onzer belangstelling in onze diep vernederde en zwaar verdrukte broedervolkeren in Africa. Onlangs werd my vereerd een aangrijpend schoone fotografie, voorstellened een boer en zyne vrouw tegen over de puinhoopen hunner plaats. Zy, de van kinderen en goed beroofde weent, snik kende, hij staat achter haar in sombere, zwij gende smart de eene hand troostend op haar hoofd gelegd, de andere opgerold tot een vuist Blijve Neerlands volk hart behouden en vra gen, wat kunnen wij voor deze verbrijzelden doem? Daarom, heden avond gekomen Wagen aar. Met ontroering sloeg ons het doodsbericht van dominee Raamsdonk. Hii was in de volle kracht van zijn leven, in volle gezondheid en kracht. Op eens trof hem een buikvliesontsteking en na drie dagen lijden werd hy weggerukt, echter niet zonder vrijmoedige belijdenis zijner hope. Hij was te Stiens, waar hij 41/2 jaar gediend heeft, bemind geworden. Ook zijn maatschap pelijk werk werd er zeer gewaardeerd. Ds. Johannes Cornelis Raamsdonk was in 1855 geboren. Eerst in 1893 werd hy candidaat. In de jaren '94 en '95 diende hij te Veere. In "96 ging hij naar Beverwijk en van daar naar *t sociaal democratisch Stiens, nabij Leeuwarden. Hoe vreeseiyk woedt in onze dagen de dood. Hoe ernstig wordt de roepstem, wees dan ook gij bereid. Wagenaar. Te Delfzijl overleed Ds. S. Sijpkens in den ouderdom van 79 jaar. ZEerw. diende de Ker ken van Meppel, Assen en sedert 15 Dec. 1857 de Kerk van Delfzijl. Beroepen te Bruinisse en Anna Jacoba Polder O. de Jager, Cand. te Goeste 's Gravendeel A. Koppe Cand. Zuidwolde. Aangenofnen van Kielwindeweer door S. Oostergeest, Cand. te Oldenhove. Bedankt voor Overtoom door Ds. A. v. Dijken te Aal ten. L. S. Zoo is dan de Kerk van Westkapelle in het rechte spoor, zoo heeft ze dan verbroken banden die haar niet binden mochten. Wel is het getal nog niet groot dergenen die den Kerkeraad der Ger. Kerk te Westkapelle als den wettigen Kerkeraad erkennendoch moeder is gegronde verwachting dat hun getal vermeerderen zal. Woensdagavond 4 Febr. werden de ambts dragers gekozen, nadat voorat aan een vrij talrijke schare het Woord was bediend. Hebben die broeders den Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente maar zóó vaarwel gezegd Zij* hebben een dringend en ernstig schrijven aan hun vorige ambtsdragers gericht met den -eisch dat dezen zouden terugkeeren tot de weleer verlaten paden. Het antwoord was eene uitnoodiging op den Kerkeraad te komen teneinde deze zaak te be spreken, doch de broeders konden op dien dag niet gaanzij antwoordden dat zij op een an deren datum te allen tyde bereid waren te komen of schriftelijk antwoord wenschten te ontvangen. Helaas, de zon ging op en onder in Westka- pelle's zee, maar geen bericht kwam zoo ver streek de gestelde termijn en werden op 4 «'ebr. tot ouderlingen verkozenWGabriëlse Wz en P. Pattenier en tot diakenen K. Ga briëlse en W. Roelse Jz., die Zondag 8 Febr. in het ambt zijn bevestigd door ds. v. d. Hoorn. - De Kerken van Walcheren hebben dus niet tevergeefs zich groote opofferingen getroost. Tot consulent werd door de drie Kerken aan gewezen ds. Meulink, die voorloopig dit consu- 1 entschap waarneemt Kerken van Zeeland en voorts allen die dit leest, de kleine en arme Kerk van Westkapelle heeft behoefte aan een avondmaalstel en doop- font Wie helpt!? H. Meulink. KORT VERSLAG der vergadering van de Classis 's Hertogenbosch van de Geref. Kerken (rp 15 Januari 1903. De vergadering wordt geopend door den voor zitter der vorige vergadering, nadat gezongen is Ps. 84 6 en ook werd Ps. 84 gelezen. Uit de credentiebrieven blijkt, dat negen kerken door 17 afgevaardigden zyn vertegen woordigd, waaronder twee diakenen, die keur stem ontvangen. Een der kerken is zonder kennisgeving afwezig. In het moderamen nemen zitting Ds. Visser als praeses, Ds. Mulder als assessor en Ds. Binnema als scriba. De notulen worden na enkele opmerkingen goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het praeparatoir examen van den candidaat J. H. Binnema te Tilburg. De predikatie, die hij voordraagt, gaat over Hebreen 12 28-29 in de dogmatiek wordt hy onderzocht door Ds. Mulder, in exege O. T. over Jona 4 door Ds. van Haeringen, in exegese N. T. over Galaten 1 door Ds. Jansen. Met algemeene stemmen wordt de candidaat beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken in Nederland. In de namiddagzitting komen onderschei dene zaken, voorstellen en moties ter tafel, waarvan een deel wordt afgehandeld, doch wijl er teveel is om klaar te komen en sommige broeders 's avonds laat niet meer thuis kunnen komen, wordt goedgevonden de vergadering te schorsen en op Woensdag 21 Jan. a. s. weer saam te komen. De praeses sluit deze vergadering en op bovengenoemden datum waren dezelfde afge vaardigden allen op een na weer tegenwoordig. Thans opent de voorzitter de vergadering met gebed, nadat is gezongen Ps. 89 3 en Ps. 86 werd gelezen. De bespreking van verschillende zaken rekken den duur der vergadering en de mededeeling daarvan zou te veel plaats vragen in dit verslag. Men hoopt algemeen, dat er toch gezegend gewerkt is in 't belang van sommige kerken. Wijl er al meer extra collecten moeten ge houden worden, wordt een nieuwe regeling ge maakt en besloten ze te laten drukken en aan de kerken te zenden. Vacature-beurten worden aldus geregeld Genderen zal Heusden helpen. Vrij hoe ven-Capelle zal deze drie maanden geen vacaturedienst doen. Sprang en 's Gravenmoer zullen hunne leer aars ieder een Zondag afstaan voor Helmond, terwiil 's Hertogenbosch haren leeraar een Zondag zal afstaan voor Helenaveen. Bij de rondvraag van art. 41 D. K. O. wordt onder meer nog eens gewezen op het agendum of eigenlijk op het ontbreken van een agendum. Men belooft beterschap. De volgende vergadering zal gehouden worden op den derden Donderdag in April op gewonen tijd en plaats. Roepende Kerk is 's Hèrtogenbosch. De vergadering wordt gesloten met gebed en dankzegging door den scriba. Namens de Classis 's Hertogenbosch, H. J. Binnema, Scriba. CLASSIS KLUNDERT. Vacatuurbeurten Fijnaart. Moerdyk. volgende collecten. Voor de TheoL School van Raamsdonk Willemstad Klundert Voor hulpbeh. Kerken van Zevenbergen Willemstad Raamsdonk Klundert Dinteloord Voor laatstgenoemd doel wordt nog verwacht de collecte van Breda, Fynaart en Moerdyk. Ook worden de Kerken er aan herinnerd, dat in de maand Maart eene collecte moet gehou den worden voor de Theol. Schooi, in April voor de Theol. fac. der V. U. en in Mei voor hulpbeh. Kerken buiten de Classis. Willemstad, 11 Febr. 1903. E. Zwiers, quaestor. De Kerken worden er op attent gemaakt dat voortaan het adres der Geref. Kerk te Helmond is H. Hulshoff, Scriba. Den WelEerw. Zeergel. Heer Dr. L. H. Wagenaar. Nieuwe Banen der Zending-1 Geachte Redacteur! Uw stukje naar aanleiding van J. A. Alers, Nieuwe Banen in de Zendingspraktyk, in de Zuider Kerkbode van deze week, geeft mij de volgende opmerkingen in de pen. Primo, moeten onze gemeenten meer worden rechte Zendingsgemeentenzegt Ds. Alers. Ik geloof dit óók, maar zou dan willen, dat vóór en aleer men er aan denkt nieuwe banen in andere werelddeelen voor de Zending te zoeken, men zich gelegen liet zijn aan het eigen volk, dat wel voor het grootste deel gedoopt is, maar toch voor een belangrijk deel bestaat uit mo derne heidenen. Waarom richten de Kerken hier te lande niet allerwegen evangelisatielokalen op? Van huisbezoek bij de gemeenteleden is schier geen sprake, veel mindeij- bft hen, die met alle Kerk gebroken hebben. Worden de vele socialisten, die in de Kerk geboren zyn door de leeraren bezocht en bewerkt Worden de samenkomsten der socialisten door geloovige woordvoerders bezocht en worden.de dwalenden aldaar onderricht en liefderijk terechtgewezen? Integendeel. In stede daarvan kon men in een vorige Zuider Kerkbode den raad van Ds. Littooy lezen om de vergadering alhier van 1.1. Woens dag, waarin Bergmeijer zou spreken, toch niet te bezoeken! Ik noem het treurig, Geachte Redactie, dat het volk zoo aan zijn lot wordt overgelaten, en in strijd met 's Heeren bevel, dat aan alle Creaturen het evangelie verkondigd zal worden. Wat zullen wij ons voorloopig druk maken om Uitlandsche Zending, terwijl er nog zoo ontzaglijk veel in ons eigen land te doen is Ja, inderdaad, zal een vergadering succes hebben, dan moet er debat zijndit zeg ik den onbekenden Middelburgschen correspondent van „De Zeeuwin 't nommer van 5 Februari na maar niet spottend, zooals hij 'tzegt, maar in allen enrst zeg ik het. En wel omdat Gods Woord, als dit daar in die vergaderingen ver kondigd werd, niet ledig zou wederkeeren Men zou het zien. hoevelen er nog, al zou het dan maar zijn voor het maatschappelyk leven, terecht zoudën komen. Maar nog eens, men laat het eigen volk aan zijn lot over en gaat dan een beetje keuvelen over de nieuwe banen van de buitenlandsche zending. Weet men het dan niet, dat het volk niet meer in de kerk komtdat het opgezocht moet worden Immers de herders behooren de dwalende schapen te zoeken. Of weet men zeker, dat in die socia listenvergaderingen geen dwalende schapen zijn Moesten daar de leeraars niet vooraan staan om het der menigte, die niet meer in de kerk komt, toe te roepen, dat het den mensch niet baat, zoo hy de geheele wereld gewon, enzjjner ziele schade leed? Had Kuyper geen geiyk, toen hy eens erkende, dat het optreden van het heilsleger beschamend is voor de Kerk? De batteerde de Heiland niet met Farizeën en Schriftgeleerden Waarom zQn we dan niet meer navolgers van Hem, Die ons ook ten voorbeeld gegeven is? En dan komt een Middelburgsche correspon dent van „De Zeeuwachter Ds. Littooy van de Zuider Kerkbode hard aanloopen om het debat in openbare vergaderingen af te raden! Indien men al eens een hard woord of spotternij van socialistische zjjde moest hooren, wat zou dit nog? Menigmaal geeft men er zelf aan leiding toe, door een verregaand gebrek aan kennis omtrent de sociale quaestie te verraden. Kuyper beantwoordde eehmaal de vraag: voldoet de prediking des Woords aan onze sociale behoeften met neen. En zoo is het. Men be grijpt over het algemeen niet, wat eigenlijk de sociale quaestie is. Hoe daar niet alleen een noodkreet in gehoord wordt van het ïydende volkmaar ook een geschreeuw om recht, f 2.64. - 5.255. - 21.16. in de Classis: f 5.38. - 7.69s. - 3.82. - 24.945. - 8.21. 15 Febr. Ds. Voigt. 22 Febr, Ds Zwiers. 1 Mrt. Offfinga. 8 Mrt. Goris. 15 Zwieis. 22 Mulder. 29 Goris. 5 April Kapteyn. 12 April Mulder. 19 Voigt. 26 Kapteyn. 8 Mei Offringa. 10 Mei Voigt. 17 Zwiers. 24 Offringa. 31 Goris. Tevens zy vermeld, dat geïnd werden de

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1903 | | pagina 2