Patrimonium. Mëkbeookdeelino. N00RDERKERK. DE BAZUINT. OPLEIDING. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Duitsche Keizer heeft eens gezegd, dat onze tyd staat in het teeken van het verkeer, maar niet minder terecht zou men kunneh zeggen, dat onze tyd ook staat in het teeken van de ziekenverpleging. Het is alsof algemeen het besef is ontwaakt, dat hier wat valt in te halen, en waar't slechts kan wordt de hand aan de ploeg geslagen, om wat tot dusverre öf weinig öf in 't geheel niet werd bewerkt, nu met kracht aan te vatten. Inrichtingen als Eudokia, de diverse Diakones- senhuizen enz., ja zelfs de medische zending, zijn daarvan de bewijzen, Doch we denken hier nog inzonderheid aan eene jonge vereeniging als het Groene Kruis, die nauweiyks eenige maanden bestaande, en zonder verband met eenige Kerk, reeds duizende leden telt. Dat snelle toenemen teekent duidelijk de behoefte. Trouwens, wanneer men ziet, wat tal van nuttige artikelen er thans zy'n, die in de ziekenkamer uitmuntend te stade komen, ja haast onmisbaar zijn, en die toch weer te duur zijn om door ieder huisvader te worden aangeschaft, dan is het te verstaan, dat zij, die het belang inzien of bij ervaring kennen, de handen ineenslaan en gezamenlijk doen wat voor den enkele te zwaar zou zijn. Hetzelfde geldt in zekeren zin van de verple ging. Als men waarlijk mede lijdt, dan zal men den lijder willen helpen met alles wat maar eenige verlichting kan aanbrengen. Het gevolg is dat menigmaal, waar goede hulp in eigen kring ontbreekt, de vreemde verpleegster of verpleger wordt ingeroepen en gewaardeerd, zoowel door den kranke, als door de medelijdende omstander, die beiden gevoelen, dat by de rechte verzorging, degelijke kennis van de behandeling evenmin mag ontbreken als liefde en toewijding. Ook hier is het de saam werking die maakt dat de verpleging kan geschieden door geoefende krachten, die het zich ten levenstaak hebben gesteld. Dus een pleidooi voor de verpleegsters Daar zijn we niet voor, zullen sommigen zeggen. Ver pleging in de woning door familie of vrienden, dat is de roeping. Doch wanneer de nood,dringt, wordt de verpleegster toch gehaald, soms omdat er geen andere is, zelfs een katholieke ofonge- loovige, en zijn de dagen van ziekte voorbij, dan blijft alles weer by het oude. Getuigt dat niet tegen ons? Wydie anderen dienen te helpen, zelf hulp vragende Verzorging in huis door de huisgenooten in engeren zin, of door de huisgenooten des geloofs, dat is terecht het eerste wat in deze op onzen weg ligt. Maar dan moet die verzorging ook goed zijn en niet met onvoldoende midde len of kennis geschieden, als het betere binnen het bereik is. In de rechte verzorging van onze eigen kranken dienen wy voor te gaan en zelfs de eersten te zijn om, waar buiten onzen kring hulp noodig is, die te kunnen aanbieden. Dit beoogt ook de Vereeniging voor Gerefor meerde Ziekenverzorging in Nederland, waarvan de Afdeeling Vlissingen jl. Vrijdagavond in de Consistoriekamer der Nieuwe Middelkerk eene vergadering hield. Ken 20-tal leden en belang stellenden, waaronder ook een paar zusters, waren opgekomen. Deze bijeenkomst was het gevolg van eene samenspreking tussehen brs. Diakenen van Kerk B en het Bestuur der Af deeling, om elkander steunende, zoowel voor de behoeftige kranken als voor anderen, het bovenaangehaalde, voor zoover mogelijk, in toepassing te brengen. Na een inleidend woord van den voorzitter ds. J. Hulsebos, gesproken naar aanleiding van Marcus 16 15 20, werd het doel der Vereeniging *De Christelijke verzorging der kranken" nader toegelicht, en aangegeven welke middelen daartoe op onzen weg lagen. Een der eerste, verbreiding van de kennis der ziekenverpleging onder vrouwen en meisjes, kan al vast tot uitvoering komen. Dr. P. Merckens heefc het voornemen dezen winter een cursus te houden, en meisjes boven de 17 jaar, alsmede vrouwen die hunne kennis van verpleging wil len verrijken, zijn welkom. Wij vertrouwen, dat, waar deze arts welwillend gaven en tijd beschikbaar stelt, vooral onze Gereformeerde zusters deze gelegenheid, die gratis openstaat, met beide handen zullen aangrijpen. Het doel is met een soort ongediplomeerde verpleegsters te vormen, maar in de eerste plaats mede te werken, dat de verpleging in eigen huis door eigen betrekkingen meer naar den eisch kunne geschieden, en dat, waar bij den naaste hulp gevraagd wordt een geoefende hand beschik baar is. De Afdeeling beschikt over een ledikant .en een ziekenstoel(veldbed). Uit de ka s zal verder, naar gelang van behoefte, worden aangekocht wat tot de verpleging noodig is. We noemen hier slechts luchtkussens, ijszaklten, enz. Een lyst werd aangelegd van broeders die zich tot waken beschikbaar stelden. Er is juist een ernstig kranke broeder, zoodat die hulp spoedig gevraagd kan worden. Vroeger hebben sommige zusters zich voor dergelyk werk ook met liefde gegeven. Aangezien de plaatselijke Afdeeling nog te zwak is om tot de aanstelling vaneen pleegzuster over te gaan, stelde het Bestuur voor om met de andere Afdeelingen op Walcheren eens te beraadslagen, of alvast voor ons eiland een pleegzuster zou kunnen worden aangesteld. Dit idee vond instemming en de Afdelingsbesturen te Middelburg, Veere en Souburg kunnen dus eerstdaags over dit onderwerp een rondschrijven tegemoet zien. Moge er als vrucht der dankbaarheid bij allen voor deze zoo noodige zaak meerdere opge wektheid en ijver komen. Wij twijfelen niet of ook uit kerk A, waarvan nog slechts een paar broeders lid der Vereeni ging zijn, zal bfj nadere kennisname hartelijke sympatie worden gevonden. Namens het Bestuur der Afdeeling Vlissingen, J. Pelle, Secretaris. PAULUSDe Zendingsvriend. Maandschrift voor Jong en Oud. Onder redactie van B. Hans. 19e Jaargang. Augustus. Middelburg. K. le Cointre. De Gereformeerde Kerken hebben, naar eisch van Gods Woord, een begin gemaakt met als Kerken, dienaren des Woords uit te zenden onder de Heidenen, teneinde ook hun het Evan gelie verkondigd worde. Het is een groot voorrecht alzoo ten opzichte van het bevel des Heeren Predikt het Evangelie aan alle creaturen in zuivere paden te mogen worden geleid. En verootmoedigd onder zooveel goedheid, moeten wy zien op den zegen, die op de Zending der Gereformeerde Kerken by aanvang mag rusten, alsmede op den hulpdienst van het Petronella-hospitaal te Djocjokarta. Maar, nu moeten wy niet uitsluitend belang stellen in wat van onze kerken uitgaat. Neen, de blik moet ruimer zyn. En ook de Zending, die, zy het ook langs minder zuivere lijnen wordt ge dreven door menige Vereeniging, verdient onze waardeering en belangstelling. Paulus verheugde zich ook al werd Christus onder een deksel verkondigd. Dit hopen wij wel, dat onze Zending de andere nog eens tot jaloerschheid mag verwekken, al is het dat wij by die broeders nu nog nauweiyks meetellen, De Heidenbode, vooral onder de redactie van wijlen Ds. Lion Cachet den warmen Zendings vriend, vertoonde steeds dien ruimen blik. Nu, wie ook wat van andere Zendingen wil weten, dien wordt dit zeer gemakkelijk gemaakt door Paulus, dat ons nu en steeds getrouw op de hoogte houdt, ook van de andere Zendingen. Denkt hieraanHulsebos. AG-ENDUM voor de Ringverg. SO Oct. a. s. 's avonds 6 uur (precies) in Concor dia te Middelburg. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. „De Bybelbespreking op de J. V.", in te leiden door den afgev. van Middelburg. Stellingen 1. De Bijbelbespreking op onze J. V. drage den naam Behandeling der Gewijde Geschiede nis. 2 De behandeling der Gew. Gesch. op onze J. V. is onontbeeriyk en behoort mitsdien op onze verg. de eereplaats en zonder onderschat ting der andere vakken, een vaste plaats te hebben. 3. De behandeling der Gew. Gesch. geschiede door ieder lid (in meerdere of mindere mate), doch door alle leden, echter in overeenstemming met de wijze, die het meest leiden kan tot be reiking van het te beoogen doel, hetwelk is: de eere van Gods Naam en den bloei der plaat selyke Vereenigingen. 4. Den leden wordt vryheid gelaten in de ter behandeling te kiezen stof, opdat alle leden zich vryer zullen geven voor de behandeling der Gew. Gesch. 5. Wenschelyk is het, dat vóór tot de be handeling der Gew. Gesch. wordt overgegaan door een lid een inleiding op het voorgelezen gedeelte worde gegeven, welke slechts een bepaal den tyd in beslag mag nemen. 6. De behandeling der Gew. Gesch. geschiede zooveel noodig aan de hand der leiddraden, voorkomende in het Geref. Jongel. blad en de inleider heeft zorg te dragen, dat hij zyn in leiding (welke inleiding blyven moet) goed mees- ster is. 7. Tegenwoordigheid van predikanten of kerkeraadsleden op onze J. V. by de behande ling der Gew. Gesch. is zeer gewenscht en voor een diepe opvatting der H. Schrift en tot juiste bestiering van de behandeling der Gew. Gesch. 8 Een goede en geregelde behandeling der Gew. Gesch. op onze J. V. kan middel zyn én tot den bloei der Vereeniging én tot vorming van goede leden voor kerk, staat en maatschappy. 5 „Onderschatting", inleider P. van Dijk Middelburg. 6. Inning der contributie. |7. Regeling der werkzaamheden. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. P. S. De afgev. van alle Ver. brengen toch zeker ook hunne stellingen mee aangaande het onderwerp „Bybelbespr." en niet zooals de vorige maal slechts 3 Ver. Onderwerpen, die één der Ver. gaarne be handeld zag, of vragen, waarop een Ver. geen of een onvoldoend antwoord kon geven, kun nen opgegeven worden op de a. s. Ringverg of aan den sect, van den Ring. De inning der contributie geschiedt volgens 't Jaarboekje van 1902. Trouwe opkomst dringend gewenscht. De vicesecrt. van den Ring, M. van Velzen. H. H. Abonnés wordt verzocht het verschuldigde bedrag over het 3e kwartte voldoen bij'den uitgever. Advertentiën. Zij die gedurende den aanstaanden winter van een WARMEN STOOF willen gediend zyn, kunnen zich daartoe in den loop dezer veer tien dagen aanmelden by den koster dier kerk. Degene welke hun Plaatsgeld nog niet Siebben betaald, worden verzocht dit bij den Koster der Noorderfeerk te bezorgen, P. C. BOUTENS, boekhouder. Afd MIDDELBURG. Ledenvergadering op a. s. VRIJ DAG 24 OCTOBER des avonds 8 uur in het Mil, Tehuis, Nieuwstr. Spreker: Dr. L. H. WAGENAAR. ONDERWERPLandnationalisatie. Stelsel van Henbij George. Een ieder van Christeiyke beginselen wordt uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn, waarby tevens gelegenheid zal zijn tot gedachtewisseling. HET BESTUUR. Eenige medelezers voor de Bazuin gevraagd. Adres bij den uitgever dezes. Rnpkh F A MOY *D voorraad de verschillende Catechisatieboeken Levert de aanbiedingen van BOLLE, COHEN en anderen voor denzelfden pry s, Plaatst advertentiën in alle Couranten zonder prysverhooging. MF* HU WELT JKSK A A RTEN. VISITEKAARTJES STEENDRUK. Verschenen by JAN HAAN te Groningen: ïtTiSfflSS?** Object der Theologie Wetenschap, volgens de Encyclopaedic van Dr. A. Kuyper. en Faculteit ot School, door W. DE JONGE, V. D. M. te Eeeg. Prijs f 0,35. Wie zijn sterk.uetjesentot n n l1 u iT v een billijken prijs wll ingebonden hebben, zeude ze aan de Boekbin derij yan J. J. DORMAAR in de Gortstraat te Middelburg.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 3