welnu, dat voorbeeld moeten wjj volgen, moeten vooral zij volgen, die gelooven dat ééne ge meenschappelijke Opleiding noodig en goed is. Op deze eenig goede wijze, zullen w(j er, geloof ik, komener komen met behoud van de eenheid der Kerken en de broedertrouw. Elke andere weg zal zich wreken. Afbreken, onmogelijk maken en zóó buiten zetten, is niet de loyale weg, de weg van Goddelyk-Vaderlyke teederheid, liefde en trouw. Daarom is myne bede dat de Heere ons daarvoor bewaren zal. Littooij. Het verheugt ons te kunnen overnemen het geen het weekblad De Amsterdammer zege over het, naar het meende door Botha, maar gelijk later in De Standaard verbeterd werd, door den gewezen Staats-secretaris Reitz, gesprokene aan het middagmaal bij Couturier. Hetgeen daaT gesproken is, was niet alleen de persoonlijke meening van den heer Reitz, maar, wat meer zegt, stemt ganschelijk overeen met de motie 16 Mei 1902 op de Vergadering te Vereeniging door de afgevaardigden der Republieken aange nomen. Deze motie hield in, om aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden dank te betuigen voor de zending der Nota naar Engeland. De Amsterdammer nu, schrijft „Men moest vrede maken toen, het kon niet anders en dat die vrede tot stand kwam, is te danken aan dr. Kuyper, den eersten minister, hem bracht spreker warmen dank voor zijn tusschenkomst, hij bewees een dienst aan ons volk." (Reitz.) „Dat de Boeren toen vrede moesten sluiten, dat zij niet anders kondendaarvan waren wij van den beginne af overtuigd, en dat Kuyper om zijn optreden niet veroordeeld mocht worden wij hebben het waarschijnlijke daarvan steeds volgehouden; tot hen, die Kuyper zoo hard vielen, zeiden wij wacht dan toch de komst der Boeren af, laat hen getuigen. „Nu zijn de drie meest gezaghebbende, de drie meest deskundige generaals hier versche nen;, zij hebben hun meening gezegdKuyper van alle schuld ontlast, en daarbij hun dank voor de bewezen diensten uitgesproken. Wat doen nu de bladen, die zjjn handeling zoo streng hebben gegispt? „Zy houden zich eenvoudig alsof Botha over dit geheele geval gezwegen had. „Indien ergens dan paste hier toch een amende honorable niet alleen om der waar heid wille, maar ook om Neerlands eer. „Immers heeft een Nèderlandsch minister er toe bijgedragen, dat er een einde is gekomen aan den barbaarschten oorlog ooit door een beschaafde natie tegen een zooveel kleiner volk gevoerd, dan heeft hij daardoor ook zijn eigen land een dienst bewezen, 's lands eer verhoogd, waarvoor wij allen hem dankbaar moeten zijn. Wij althans wenschen hem in deze onze hulde niet te onthouden." Ook wij niet. Littooij. ZENDING. De Vereeniging: DrScheur er s hospitaal." Het zesde jaarverslag. Voorin een mooie foto. De tweede dokters woning. Pracht van lover.Rijkdom van figuurtjes. Jammer, dat de verklaring ontbreekt. Wie zijn die lieve kindertjes op den voorgrond? Wie die twee vrouwen in japon met witte voorschoot? Onder de varan da staan immers de dokter en de twee hoofdverpleegsters Ook Ds. en Mevr. Zwaan Hy met witten hoed zij met parasol Men denke later aan Ds. Sikkels eischbij 't „aanschouwelijk onderricht" heersche toch het Woord Nu 't geschrevene in dit Jaarverslag is weer boeiend van begin tot slot. En 't meldt goede zaken. De ontvangsten gingen vooruit. Doch de bouwsom voor de tweede dokterswoning is er nog niet. Ieder ik kan niet zeggen drage een steentje bij. Ieder bezorge een bamboesje Zeer aangenaam zijn de mededeelingen waar mee Mej. Rutgers en blijkens de L. op bl. 23 immers ook Mej. Kuyper. dit Verslag hebben verrijkt. Ze doen u inleven. Inleven in feest- avondjes en nachtwaken vol bange zorgein tractaatverspreiding en kraamvisitesin cholera- spanning en uitreddingsvreugde, in vrienden bezoek en maandeiyn natuurpracht „kijk jes in en om het hospitaal", waarvoor we zeer dankbaar zijn. 't Bestuur bestaat thans uit de dames H. S. 3. Kuyper, presidente, Woltjer, secretaresse, Van Schelven, penningmeester esse, Heerengracht 250, M. E. Kuyper, 2e Seer, en J. F. Rutgers, 2e penningmeesteresse. Prof. F. L. Rutgers bleef Adviseur. Gecontribueerd werd uit Middelburg pl.m. f 90, Goes f28.—, Klundert slechts f 15. Vlissingen ruim f70. Zierikzee f 16.50, Zaamslag f 10.— Souburg f 30.50. De mannen- en vrouwen-Ko&a;a's waren zeer welkom. Hieraan werkten o. a. Mej. Hovy te Oostkapelle, Mej. Luyk te Domburg, de Vereeni ging, indertijd door Ds. Oosten opgericht, te Middelburg, enz. Eer Dr. Scheurer terugkeert zal immers 't geld voor de 2e D. W. er zijn. Wij verwachten onzen dokter nog te Middel burg. Dr. Wagen aar. VELERLEI, De komst der Generaals. Verleden Maandag had in het Schuttershof de vergadering plaats van de Bestuursleden der drie organisaties, die hier ter stede gearbeid hebben voor onze broedervolkeren in Z.-Africa. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Christelijk Nationaal Boeren-Comité, dat tot deze samenkomst het initiatief had genomen, opende en leidde de comparitie. t Voorstel om al de tegenwoordigen gezamen lijk te doen optreden als comité voor de ont vangst der Generaals werd algemeen aange nomen. Tot eere-voorzitter werd gekozen Jhr. Mr. L. Schorer, Middelburgs Burgemeester en voor zitter van de pl. afd. der N.-Z. Afric. V., tot voorzitter schrijver dezes, tot vice-presidente Mevr. Schorer—Plaat, die voorzitster geweest is van 't Middelb. Dames-Comité, dat zoo heerlijk veel voor de Boeren mocht doentot secreta rissen de heeren W. J. J. Koole en Mr. P. Dieleman en tot penningmeester en kassier de heer J. A. Zip. Besloten werd na mededeeling, dat ook Goes een bezoek zou ontvangen, om eenige Heeren en Dames uit Vlissingen en eenige Dames uit Zierikzee uit te noodigen om nog in dit comité van ontvangst zitting te nemen. Dan bestaat 'tuit 30 personen. Nu werd een dringende uitnoodiging gericht tot de Generaals om Middelburg te bezoeken, en in ontvangst te nemen de opbrengst eener inzameling, die inal de steden en dorpen van Schouwen—DuiVévand,Walcheren eil Zeeuwsch- Vlaanderen worde gehouden. (Goes bestrijkt de Bevelanden en Tholen.) Alle burgemeesters zijn driegend uitgenoodigd om „met bequamen spoed" deze inzameling te doen plaats hebben. De predikanten zullen zeker a. s. Zondag 't wel willen aanbevelen. Want groot is onder ons Zeeuwsche volk de deernis met de verarmde en vernederde volkeren in Africa en de sympathie voor hunne heroïeke generaals By het Comité zijn verschillende plannen in overweging. Men hoopt op een plechtige, be groeting aan 't station en een officieele ontvangst ten stadhuize. Men begeert een groote volksvergadering in de Nieuwe Kerk met toespraak en aanbieding van een zij het groot geschenk in gouden schij ven' of papieren van waardij. Men verneemt, dat de rijkbegaafde Zang vereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" in de Concert-zaal een schoon en plechtig gezang zal doen hooren en dat de Generaals wellicht in het Schuttershof ontvangen zullen alle corporaties en kringen, die den vorigen dag aangevraagd hebben hen te begroeten. Zoodra mogelijk zal het programma met alle inlichtingen worden vastgesteld en beschikbaar zijn. Er is haast bij het werk. Want a. s. Woens dagochtend reeds hopen Louis Botha, De la Rey en immers ook Christiaan de Wet te arriveeren en heel den dag aan Zeelands volk te geven. 't Bezoek aan Goes schijnt over te gaan. 'tZal een drukke dag worden in Zeeland's hoofdstad. Der B.elgen geestdrift was geweldig. Doch ook het Zeeuwsche volk zal toonen, dat het diepe liefde koestert voor de heldenzonen van Zuid Africa en het met opoffering hulp wil bieden voor het verwoeste door koud-barbaarsch geweld vertreden en vernederd en uit duizend wonden bloedend volk. Geve de Heere een dag, gespeend aan brood dronkenheid, een dag van diepen ernst, van ge heiligde geestdrift, van groote offervaardigheid Geve daarbij den toon aan ons Christen-volk Geen gezang van Kent gij dat Volk; geen op tocht; ieder blijve staan; geen woest gejuich; maar deernis en eerbiedige hulde Wagenaar. Het Adres tegen de Eordeelen. Wij vernemen uit den deftigen stand dat vele „eerbare vrouwen" geteekend hebben op 't adres, dat van onze stedelyke overheid het verbod vau openlijke huizen van ontucht eischt. Onderscheidene Dames zetten hare handteeke- ning. Laat onze Calvinistische vrouwen uit de burgerij en den werkmansstand volgen. Gehuwd en ongehuwd. De lysten bij Fanoy en D'Huy moeten te klein zijn om alle handteekeningen te plaatsen. Komt op, als ééne eenige vrouw. Het Vrouwen-Comité tot verhooging van het zedelyk bewustzijn greep den moed, om dit Adres in te dienen. Zou het dan voor onze Gereformeerde vrouwen te veel moeite zijn om het te steunen? Immers, neen Niemand weigert mij immers dit ernstig verzoek Ook onze mannen en alle meederjarige jongelingen moeten teekenen. God eischt, dat de Overheid de openlijke ergernissen wegruime uit den weg des volks. En Gods Woord eischt, dat wij bestrijders zullen wezen van Astaroth en de afgrijselijke tempels harer schande. w. Effatlia. De Vereeniging, die aan doofstommen en blinde kinderen een Christelijke opvoeding be zorgt, zond ons haar 14e jaarverslag, waaraan wij 't volgende ontleenen. Ds. Visser van Sprang sprak te Middelburg met eenige vrucht, zy 't ook al niet zooveel als van een plaats als Middelburg allicht zou ver wacht zijn. De Vereeniging inde pl. m. f5000 verpleeg en f 100 schoolgelden, f3384 contributie en f2800 aan legaten. Ze gaf in goed f12,000 uit voor de opvoeding van 25 leerlingen, d. i. f480 per leerling, 't Getal kon wel verdubbelen. Er zijn 6 Zeeuwtjes. In de commissie van beheer werd gekozen Dr. J. H. Gunning te Utrecht, 't Mode- ramen van 't Bestuur bestaat uit prof. L. Linde boom, voorz J. H. v. Kasteel seer. en Jhr. J. J. van Asch van Wyck, penningmeester. In Zeeland zijn er leden te Axel, Colijnsplaat, Domburg, Biggekerke, Goes, Middelburg, Nieuw- dorp, Vlissingen, Zaamslag en een enkel lid elders. Contribuant is de Jongelings Veree niging te MiddelburgCorrespondent is daar de Kerkeraad (C.) \y. Een Bazuin van zeker geluid. De Bazuin van 10 September bevat twee ar tikelen van niet geringe beteekenis. Wellicht van historische beteekenis. 't Eerste is Dr. Bavincks conclusie uit 'tdoor de Synode van Arnhem beslotene inzake de Theol. School. Prof. B. trok haar in de volgende vlijmscherpe woorden, waarin de trilling is van ingehouden kracht Hieruit volgt nu voor een ieder, die zien wil, zoo klaar als de dag, dat de Theol. School niet bevestigd en versterkt en zeker gesteldi) maar dat zij verzwakt en van de plaats, die zij vroeger innam, weggeschoven is. Haar bestaansrecht (n.l. in zoover zy aanspraak maakt op een zelfstandig bestaan) is door de Synode pertinent ontkend. Voor zoover ze zelfstandig blijft bestaan, heeft ze dat alleen aan een gunst der Synode te danken. Ze leeft voortaan alleen bij de gratie der meerderheid. Rechtens is ze met de Theol. Faculteit vereenigdf e i t e 1 ij k wordt ze nog een tijd lang geduld. Dat is de toestand, waarin wy thans gekomen zijn. Geen redeneeringen kunnen aan dat feit iets veranderen. De meerderheid, dat wil zeggen, de Synode zelve, dat is met andere woorden, de Gerefor meerde Kerken, hebben zich van de School, in zoover ze zelfstandig wil voortbestaan, terugge trokken zij hebben haar aan de minderheid cadeau gedaan. De Theol. School is na het besluit te Arnhem de School der Kerken niet meer." Tot zoover prof. B. Deze laatste volzinnen zijn o. i. niet historisch juist. Doch het geheel is een Bazuinstoot van volkomen zeker geluid. Wy waardeeren den moed, die uit dit zeggen spreekt en verstaan, dat de positie der voorstel lers van 't aangenomen en toch weer te niet I) V ij cursiveeren om de aandacht onzer lezers op deze woorden te vestigen. w.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 2