nederbuigende werkzaamheden, te aanbidden, te loven en te prijzen, 't Ia deze wetenschap, die hen hunnen weg kinderlik aanvaarden en gewilliglijk gaan doet. Ze willen geen anderen weg. Al wat hun Vader doet, ia welgedaan. Met Jeremia zien zij in, dat al de moeilijk heden op hun weg in verband ataan met hunne peraoonlijke en gemeenschappelijke zonden, ja, dat ze hun toegezonden worden om hen te reinigen en te heiligen; om hen hunne bestem ming in dit leven te doen bereiken, en daaraan te doen beantwoordenen om hen voor- en toe te bereiden voor de zalige eeuwigheid. De wetenschap, dat by den mensch zijn weg niet is, geeft hun uitzicht en hope in de bangste en donkerste tijden van het leven. Zij deed, naar vs. 24, Jeremia tot den Heere komen en biddenwant met Hem had hij eigenlijk en ten laatste alleen te doen immers, met evenveel recht als van Israël zelf mocht het ook van zyne vijanden, de Babyloniërs gezegd worden, dat bij den mensch zijn weg niet is. De Heere gebruikt hen en laat hen geworden, om zijn doel te bereiken. Babel zal ten ondergaan en over Israël zal de Heere zich nog ontfermen, zie, alzoo bidt, hoopt en gelooft de profeet. Wij, Nederlanders, hebben veel over voor ons zoo zwaar getuchtigd broedervolk in Afrika; doch niet het minst zullen wij dat betoonen, indien wij voor hen van den Heere bidden, dat zij, als Jeremia, mogen komen en zeggenIk weet, o Heere, dat by den mensch zyn weg niet is. Deze wetenschap toch zal ook hen doen inzien en erkennen, dat zij met den Heere te doen hebben, dat Hij over hen bracht, hetgeen Hij in Zyne liefde en wijsheid over hen bescheiden had, dat Hij hun nog eene toekomst boven hunne verwachting geven kan, en op Zijn tijd den Engelschen vergelden zal, wat zy tegen hen misdreven hebben. Deze wetenschap des geloofs zal meer op hen uit- en gelukkiger op hen inwerken dan al de liefde en de hulp, die .zij van ons ontvangen. Dat bij den mensch zyn weg niet is, heeft ook Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck vóór zyn heengaan van deze aarde ervaren. Gewis is hij gekomen tot eene eere en eene positie, die hij zich nauwelyks heeft kunnen voorstellen, toen hij om zijne belijdenis van den Christus veracht en gesmaad werd. Maar daartoe gekomen, moest hij bij vernieuwing ervaren, dat by den mensch zijn weg niet is. De Heere had wat anders, dan hij zich, Minister geworden, had voorgesteld. Doch ook hij heeft geloofdhij mocht zich met Gods weg en wil vereenigen, en, naar het getuigenis van Dr. Kuyper op zijn graf, heeft hij gesproken van de vreugde en heerlijkheid, die hem in den hemel was bereid en wachtte. Moge ook zijne diepbedroefde we duwe in haar rouwe en verbreking des harten in den geest van den profeet kunnen zeggen „Ik weet, o Heere, dat bij den mensch zyn weg niet is". Dit zy ook het voorrecht van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die, vooral thans, in het wegsterven van dezen zijnen vriend zooveel verliest. Ook voor hem is er, met het oog op dit verlies, en op zooveel meer, reden om in de wetenschap des geloofs het woord van den profeet te doen hooren„Ik weet, o Heere, dat bij den mensch zijn weg niet is". Zoo kan en mag ook wel het volk zeggen, dat, om de belijdenis van Jezus Christus, zoovele jaren miskend en achteruitgezet is geworden in den landeja, dat kan en mag het zeggen, gedachtig aan hetgeen reeds in de laatste jaren geschied is, en deze week in de troonrede aangekondigd werd. Het zou een zegen wezen, als ook de liberalisten tot het inzicht en de erkentenis kwamen, dat „bij den mensch zijn weg niet is". Inderdaad, daar is reden voor, want het gaat, gewis, zoo geheel anders, dan zy het zich hadden voorgesteld. Littooij. VELERLEI, Generale Synode van de Gereformeerde kerken in Nederland te Arnhem. (Slot.) Donderdag 4 September. Heel deze Synodedag wordt gewijd aan de behandeling van bezwaarschriften en tuchtza- ken. Ook hiervoor had een praeadviseerende commissie avond aan avond gezwoegd. Onder deze stukken was 't bekende bezwaarschrift van br. K.W. en de vraag uit Zeeland inzake het al of niet geoorloofde voor de Kerken om te beslis" sen in het door de overheid gesloten huwelyk tusschen een vrouw en den broeder van haar overleden man. Als de Acta verschenen zijn, kunnen we wellicht bericht van 't beslotene geven aan belangstellende lezers. Ook een avondzitting hield ditmaal de Synode. Hierby werd besloten, dat voortaan aan de classis 'sGravenhage zélve is opgedragen om biddagen uit te schrijven. Het Kerkblad zal een smakelijk macmdblad worden. Ds. B. van Schelven zeide zijn goede hulpe hierbij toe. De kosten, die door de Curatoren en de De- putaten voor 't verband gemaakt zijn bij 't ont werpen van het bekende Concept-Contract zullen uit den Synodalen omslag worden vergoed. De vergaderkosten der Synode worden hoog geraamd, ook omdat de gastvrijheid der Synodale kerk niet groot genoeg is gebleken om al den leden een tehuis aan te bieden in een vriende lijk gezin, noch de offervaardigheid om 't logies in de hotels te betalen, zoodat de Synode wel 4 of 500 gulden zal moeten by passen. De fiscus der Synode, de heer M. de Jonge, spreekt hier over een hartig woord. Vrijdag 5 September. De laatste Synodedag Ds. van Andel stelt voor om Deputaten te benoemen, die de volgende Synode een ont werp aanbieden van eene betere regeling van de samenroeping der classen in particuliere Sy noden. Dit wordt met.23 tegen 15 stemmen aangenomen. Voorts kwamen nog in behandeling de gewich tige voorstellen, reeds in 't begin der Synode door een' praeadviseerende commissie ter tafel gebracht, voor 't geval dat de Synode niet op de samenbrenging der beide scholen ware in gegaan. Voorgesteld was de Theol. School als de eigen inrichting der Kerken voor de opleiding tot den dienst des Woords te handhaven en te bevestigen. Ds. van Andel heeft hiertegen consciëntiebe zwaar en wil lezen: de Synode besluit, datgene te doen, wat in de tegenwoordige omstandigheden tot handhaving der Theol. School vereischt wordt. Aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. 't Commissie-voorstel luidde verder, dat door Curatoren en Deputaten, naar een herziene lijst zoo spoedig mogelijk in plaats van prof. D. K. Wielenga een opvolfer benoemd wordt, die. bij name de kerkgeschiedenis en het kerkrecht zal hebben te doceeren. Ds. van Andel wil ook hierin een verande ring brengen en lezen in plaats van zoo spoedig doenlijk met bekwamen spoed. Aangenomen met 26 tegen 12 stemmen. Eindelijk was voorgesteld ora jaarlijks twee collecten te houden tot instandhouding der school. Ds. van Andel wil dit alleen toestaan, als er ook voor de opleiding aan de Vrije Universiteit voortaan twee verplichte collecten zullen zyn. Hy wil door de Synode laten uitspreken de ge lijkheid der zedelijke verplichtingen, die de kerken gezamenlijk hebben voor de beide opleidingen, die historisch door de twee saam- smeltende groepen in het éene kerkelijk samen leven zijn meegebracht. Dies wordt nu eerst aan de orde gesteld het Rapport van Deputaten voor 7 Verbanddat onze Kerken oefenen met de Theol. faculteit der V. U. Deputaten worden gedechargeerd en geconti nueerd en op voorstel van Ds.van Andel wordt be sloten het contract, door de Kerken met de j Vereeniging in 1892 aanvaard, te bestendigen en in verband hiermee te bepalen, dat jaarlijks door de kerken twee afzonderlijke collecten voor de opleiding tot den dienst des Woords aan de Theol. fac. der V. U. zullen worden gehouden. Ds. Bos eischt, dat dan ook de Vereeniging ter dechargeering rekening en verantwoording I zal doen. Ds. v. Schelven acht het voldoende, dat slechts I blijke, dat niet meer van de kerken isontvan- I gen, dan er aan tractement is uitgegeven aan I de Theol. professoren. ?t Amendement-Bos wordt verworpen met 22 I tegen 15 stemmen. I 't Amendement van Andel aangenomen met I 27 tegen 10. I Nu wordt unaniem goedgekeurd, dat er ook I tweemaal gecollecteerd zal worden voor de I Theologische school. Zeer belangrijk was nog 't besluit genomen I in zake 't Gymnasium. Dit bekomt zyn 6-jarigen cursus en zal trach- I ten 7 jus promovendi te bekomen. Voorts ont- I vangen Curatoren volledige machtiging om het I zoo spoedig doenlijk over te dragen aan een I Vereeniging enkel onder voorwaarde, dat het onderwijsjvcU het Gereformeerd karakter betreft sta onder toezicht van dm Kerkeraad ter plaatse en natuurlyk aan de verkregen rechten van derden niet worde getornd, waarvoor een sub sidie kan worden bedongen. Oorspronkelijk was voorgesteld, dat 't Gym nasium zou blijven ter plaatse van de Theol. School en onder geestelijk toezicht van Curato ren, gedeputeerd door de kerken. Op voorstel van Ds. van Goor werd dit ge- wyzigd als boven met 28 tegen 8 stemmen. Nu werden nog de onderscheidene deputaten gecontinueerd met enkele wijzigingen en aan vullingen. Als Deputaat voor de Hooge Overheid werd Ds. J. H. Donner vervangen door A. Brummel- kamp te 'sGravenhage. Om art. 36 te herzien zal prof. Bavinck op roepen Ds. T. Bos, Ds. H. H. Kuyper, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Ds. A. Littooij, br. M. de Jonge, en br. T. Tromp. In de X Deputaten voor de Zending werd Ds. T. Bos vervangen door Ds. H. Scholten. In de Zendingsvakken zal geëxamineerd wor den door Ds. Dijkstra en de professoren Bies- terveld, Noordtzij, Geesink en H. H. Kuyper. De nieuwe regeling der Emeriti-verzorging zal worden voorbereid door prof. Rutgers, Ds. J. H. Donner Jr., Dr. Renkema, br. Brugsmaen Dr. W. H. Niewenhuis. De herziening der kerkenorde en de indeeling der particuliere Synoden zal worden voorbereid door prof. Rutgers, prof. Bavinck en dr. Hania. Met de curatoren zullen een Hoogleeraar be noemen na praeadvies der professoren de Die naren Notten, Honig, B. v. Schelven, J. van Andel, R. J. van der Veen (Goes), Mulder, Al- laart (Harlingen), Kuiper (Hoogeveen) en El- zenga. Hunne respectieve secundi zijn J. C. v. Schelven, Barger, Breukelaar, v. d. Linden, Hul- sebos, J. A. de Vries fFijnaart), J. Dijkstra (Joure) en Westerbeek van Eerten (Kampen). De volgende Synode zal samenkomen te Ut recht, desnoods vervroegd als minsten twee pro vinciën zulks begeeren. W. Tegen de bordeelen. Middelburgs vrouwen, die strijden voor de verhooging van het zedelijk bewustzijn, kwamen tot de Overheid dezer stad met de bedever bied toch de openlijke huizen van ontucht. En al wat anti-revolutionair is in Middelburg voelt op eens, dat het de roeping der Christe lijke Overheid is, om uit te roeien en te weren deze gruwel-tempels van Astaroth, Bacchus en Mammon, waar om vuil gewins wil de gelegen heid om te doen wat kwaad is in de oogen des Heeren publiekelijk aan een ieder, die be talen kan, gehuwd of ongehuwd, wordt aange boden. O, in het Bordeel is zulk een concentratie van laagheden. Daar is geen spraak van liefde. Daar zit de hoer, d. i. de vrouw, die zich laat misbruiken, door ieder die komt, voor geld. Daar heerscht de ongebondenheid en dron kenschap in allerlei vormen. Daar komen gezelschappen van heeren en van jongelingen, eerst om er den boel op te scheppen in dolle uitgelatenheid, doch al dartelend leeren ze er den weg des verderfs. Daar wordt van zoo menig jongeling de ver beelding voor heel zijn leven bezoedeld, de achting voor de vrouw geleerd, de wellust gevoed, want deze is een begeerlijkheid, die door hare volbrenging niet gebluscht wordt, maar gevoed! De ontucht is een vuurdat verteert, hem, die 7voedt! Maar nu zeggen sommigen, die wijzer dan God willen zijn, als ge die bordeelen verbiedt, dan zal er nog meer kwaad gebeuren in stilte. Er gebeurt in Middelburg reeds zooveel kwaad. Doch dan zal dat nog veel erger worden. Onzin Juist de bordeelen, bevorderen de stille ontucht. En dat door deze vyf- voudige werking van 't daar gevoede kwaad. Primo. Door de bordeelen toe te laten ver zwakt de Overheid en met haar de publieke opinie het besef van het gruwelijke der on- tucht-zonden. De consciëntie wordt gesust door 'tfeit, dat de Overheid die inrichtingen toe staat, alsof ze toch zoo erg niet zijnja ze noodig keurt (immers door doktoren voorgelicht!) als een noodzakeUjk kwaad, dat men soms voor zijn gezondheid doen moet en dat daarom zoo kwalijk niet genomen worden kan. Zóo ver zwakt dit stelsel van door de Overheid erkende publieke huizen den afschuw voor de zonde en werkt daardoor de ontucht zeer in de hand.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 2