Dr. Scheurer rapporteert namens de commissie van praeadvies in zake de zending over Midden- Java ten Zuidenwelke arbeid daar onder leiding van de kerk van Utrecht is verricht geworden. Achtereenvolgens doet hij mededeelingen omtrent terrein, arbeiders, arbeid enz., die over het geheel tot tevredenheid en dank stemmen. O. a. komt daarbij uit, dat ds. Adriaanse, mis- sion-predikant te Poerworedjo thans om onge steldheid in het land is, en na een zeer inspan- nenden arbeid van enkele jaren hier tot herstel hoopt te komen en dat nu ds. Zwaan te Djokja en br. Zuidema te Poerworedjo zooveel mogelijk diens arbeid waarnemen. Ook bljjkt nog, dat er goede verwachting is, dat het eerlang komen zal tot samenwerking tusschen Utrecht's kerk in de stad en de kerken in de provinciën Utrecht en Gelderland. De toestand van de financiën is niet ongunstig, ofschoon steun aan Utrecht vooreerst misschien nog wel noodig zal zijn. Het rapport eindigt met conclusies, o. a. deze: lo. de handelingen van de 10 deputaten met betrekking tot de kerk van Utrecht en de Utrechtsche classe sinds 1899 goed te keuren. 2o. de rekening en verantwoording van de kerk van Utrecht sinds 1899 eveneens goed te keuren, terwijl eindelijk nog enkele voorstellen voor de toekomst werden gedaan. Bij de bespreking van het rapport werd nog al uitvoerig gesproken over de belydenis van de geinstitueerde Javaansche kerken te Selong en Temonde Ned. Geloofsbelijdenis wordt daartoe beter geacht dan de 12 artikelen: of schoon de vorm van confessie op Java met het oog op het Oostersch bewustzyn en de dwalingen aldaar op den duur wel wat anders zal moeten zijn dan hier. Ook wordt opgemerkt, dat men voorzichtig zij met het institueeren van kerken op Java men wachte vooral totdat er broeders zijn, die voor de kerkelijke diensten eenige gaven hebben ontvangende „daarvoor noodige kracht moet aanwezig zijn". De brs. dr. Scheurer, prof. Rutgers, dr. v. Goor, prof. Lindeboom, ds. Adriaanse, ds. Fern- hout en ds. Breukelaar voeren hierover het woord. De Synode vereenigde zich aan het einde van de bespreking, met de beide genoemde conclu sies, en neemt ook de voorstellen aan van de praeadviseerende commissie, betrekking heb bende op de verhouding van de kerken, tot de kerk van Utrecht in zake financ. steun, die nog noodig mocht zijn. Daarby wordt ook nog vastgesteld, dat Utrecht van 1 Oct. 1902 af het door haar gekozen zendingsterrein al of niet in samenwerking met andere kerken, geheel en al voor eigen rekening verzorge. En eindelijk wordt bepaald dat de deputaten der Generale Synode voor de zending de vol gende synode diene van advies over de insti- tueering van Jav. kerken en al wat daarmee samenhangt, aan te nemen Confessie, naam enz., terwijl dan ook, niet dan bij wyze van uitzondering, tot vóór de volgende Synode tot institueeren van kerken op Java worden over gegaan. Ds. "Van Lummel rapporteert nog namens commissie van prae advies over een tweetal bezwaarschriften. De voorgedragen conclusiën der commissie worden door de Synode aange nomen, en zullen aan de bezwaarden en aan de betrokken kerkelijke vergaderingen worden ter kennis gebracht. Daarna treedt de pauze in. Dinsdag 19 Aug., des namiddags. Tiende zitting. De praeses laat zingen Ps. 100: 1—2. Alsnu heet de praeses welkom de afgevaar digden der buitenlandsche kerken, en geeft allereerst het woord aan ds. J. Noordewier, van de Chr. Geref. kerk in N. Amerika. ZËw. brengt de zustergroeten over zijner Kerk. Deze is opgekomen meest uft die kerken in Nederland, wier formatie wortelt in de actie ,van 1834. De beweging van 1886 en vv. zag men in Amerika met dank aan den Heere evenzoo de vereeniging der kerken in 1892 en met leedwezen zag men, dat niet allen in Nederland met die vereeniging meegingen. De Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika telt nu reeds ruim 55000 zielen. Zij groeide dusverre voorspoedig uit. Zy arbeidt ook in de Zending, nu reeds met drie leeraren. Zij heeft voorts een Theol. School te Grand Rapids en tracht die steeds meer te volmaken. De School heeft 4 docenten voor de theologische vakken. De leercursus duurt, alles te zamen, acht jaren. Spreker eindigt met de uiting van hartelijke wenschen en gebeden. Vervolgens spreekt Ds. Henry Beets, ook pred. n Noord-Amerika. een schrijven van ieuw, waarin deze er het feit, dat de ïad overgeplant in zij klein in begin, Amerika, die eerst root doel. Zij acht eere der Geref. be uden, en dat niet ienis, maar ook in hieraan vooral be- odisme en evolutio- e Chr. Geref. Kerk i, die Amerika over- bij eene Chr. ZEerw. brengt ii Ds. Michaëlis u zijne vreugde i Heere de Gerei de Nieuwe We toch een groot De Chr. Gen klein was, hee het hare eerste lijdenis aldaar enkel uit liefde de overtuiging, hoefte heeft teg nisme. Voorts tegen de vele g stroomen en in beslag nemen. Verschillende van deze orden werden door spreker genoemd en in hun karakteristieke benamingen getee- kend.; bv. de orde van de vrouwelijke Makkabeen. Ook wil de Chr. Geref. kerk den Amerikanen oog en hart zoeken te geven voor een leven uit vaste beginselen - een leven, dat in Amerika weinig wordt gekend. Mede wil zij bevorderen de oud-Hollandsche degelijkheid onder het volk van Amerika, tegenover veel oppervlakkigheid. Nog wil zij voortplanten de gedachte dat het christenvolk een roeping heeft ook op staat kundig gebied opdat 'het christelijk leven door- werke op alle terrein. Er 'is echter ook een keerzijde. Tegenover echt-Hollandsche verkleefdheid aan theoreti- seeren en delibereeren wil spreker aanprijzen het Amerikaansche doen tegenover de Holl. langzaamheid de Amerikaansche activiteit en voortvarendheid; tegenover het Oud-Holland- sche liefhebberen in allerlei preciese formulee ring het echt Amerikaansche handelen en eindelijk ook aanprijzen Amerikaansche activi teit in de zending. Spreker zou wenschen een saamkomen en saam werken van alle Geref. Kerken der wereld, om met gelijken rechte te beraadslagen en te besluiten aangaande kerkelijke en maatschappe lijke belangen die allen gemeenschappelijk zijn. Hij eindigt met de vraag om de blijvende sympathie der Nederlandsche voor de Ameri kaansche kerken. De Praeses geeft vervolgens het woord aan Ds. L. Stroeven, van de Geref. kerk in de Graafschap Bentheim en Oost-Friesland. Spreker vangt aan met de belijdenis in her innering te brengen van de eenheid der Chr. kerk onder volkenf-sn met name van de eenheid der kerken in Oost-Friesland met de kerken in Nederland, worstelend in een lang verleden. Eén is het leven dezer kerken met die in Nederland ook in deze eeuw. Tusschen beider weg van reformatie is wel verschil. Ging in Nederland de actie meer uit van dienaren des Woords, in Oost-Friesland en Bentheim ging zij meer uit van de leden. Spreker geeft een kort overzicht van de geschiedenis, die in deze refor matie werd doorleefd een overzicht, waarin onderscheidene bij ons bekende en geliefde namen werden vermeld: met grooten nadruk werd ds. J. Bavinck genoemd. In de opleiding van dienaren des Woords werd het volmaakte nog niet bereikt, en over den weg waarin meerdere volmaking moet worden gezocht, is ook in de Graafschap het laatste woord nog niet gesprokentoch wilde men de opleiding verbeteren. Spreker doet voorts nog enkele mededeelingen uit het heden. Van groote dingen kan hij niet gewagen. Doch gelukkig evenmin ten kwade als ten goede. Met haïtelyken dank voor het verleende woord en met aanbeveling van de kerken, namens welke hy spreekt, hopende dat de Synode ook broeders naar hen af vaardige, eindigt hij zijne toespraak. Alsnu krijgt pastor H. Roeter van Breslau, mede namens de Evangelische Christelijke kerk van Görlitz, in Silezie, het woord. Hij spreekt de vergadering in het Duitsch toe. Het doet hem groot genoegen dat hy niet voor het eerst hier in Nederland isook vroeger was hij hier eens geweest, namel. in Zwolle. Omgekeerd wor erinnerd hoe dr. C. v. Gelderen, n Sc'aoonebeek in Drenthe, meer dai em was geweest en in Breslau had Hij geeft voorti ficht van de ge schiedenis der ker s welke hij hier is. Er zjjn thans i en één statiou. Veel had hy ge< a eigen kerkelijk gebouw te krijge irk (een Mark is 60 cent) was d eigen gemeente 3aamgebrachthe 3 had hy op eene collecte-reis in Set mverzameld. Het was het oprecht at het kerkelijke leven zich mocht Hun voornemen was het, by de Waarheid te blyven door Gods genade „steeds doorgaan" moest de leuze zijn. Wij kunnen immers „niets beters doen dan den Heere te gehoorzamen". Terwijl de warme toespraak besloten wordt met de hartelijkste wenschen voor de kerken in Nederland. Van de aangeboden gelegenheid om den spre kers uit het buitenland een vraag te doen, wordt allereerst gebruik gemaakt door Ouderl. Kamstra. Hij vraagt eigenlijk niets, doch merkt op, waar ons was voorgehouden, dat wij nog meer zouden kunnen doen, dat Amerika het land van de dollar, hier het land van de gulden is. Ds. Westerhuis vraagt of er ook kerkelyk verband bestaat tusschen de Kerken in Oost- Friesland en Bentheim en die in Silezië. Geant woord wordt, dat er wel confessioneele verwant schap bestaat; indertijd werd een candidaat uit Kampen te Görlitz beroepenformeel ge regeld verband is er echter niet. Op verzoek van den Praeses spreekt Ds.van Schelven, een der Deputaten voor de corres pondentie met de buitenlandsche kerken een woord ter beantwoording der verschillende sprekers. De beteekenis der correspondentie met de buitenlandsche kerken ligt zegt spreker niet maar in een ure als deze, maar veelmeer in het hier-zijn der buitenl. broeders, om uit drukking te geven aan de eenheid van Christus' kerk over de gansche wereld. Daarbij komt een verwantschap met de broederen in Amerika ook in het bloed. Zy willen ons ook in Amerika zien, maar zij worden naar Holland getrokken met dubbelen drang. Spreker reflecteert voorts op onderscheidene teekeningen, door de buitenlandsche broederen gegeven van gunstige en min-gunstige trekken van het Hollandsche karakter. De strijd elders en hier is wel verschillend, maar toch in den grond dezelfde, ook hier al meer een worsteling tegen de evolutieleer. Spreker maant aan tot voortzetting van den strijd en mag ook de broederen bemoedigen met de ervaringen, op eigen vaderlandschen bodem opgedaan. Neen, de strijd voor de Geref. beginselen is niet te vergeefs! „A tout prix voorwaarts," heeft een der sprekers gezegd. Spreker wil dat woord herhalen en allen, van hier en van elders, toeroepen a tout prix voorwaartsWij hebben het bevel van onzen koning, en zijns is de zake, waarvoor wij ons aangorden. Bewaar Uwe eigenaardige nationaliteit, maar bovenal Uwe eer als kerken van onzen Heere Jezus Christus. De Praeses betuigt aan Ds. van Schelven den dank der Synode voor zyn woord en sluit heel deze handeling met dankbetuigingen aan allen. De Praeses stelt nu weder de zaken der zending aan de orde en wel met name het rapport in zake de reorganisatie der Keuche- niusschool te Poerworedjo, bij monde van Ds. W. Breukelaar. Op het concept voor deze reor ganisatie, door de deputaten tot de zending aangeboden, worden door de commissie van praeadvies enkele wyzigingenvoorge steld, waar van mededeeling wordt gedaan. De Praeses brengt het rapport in discussie. Het wordt met de voorgestelde wijzigingen aangenomen. Prof. Biesterveld rapporteert namens de com missie van prae-advies over Soemba en de deelname van dit arbeidsveld door de prov. Groningen, Drenthe en Overysel. Ook dit rap port wordt zonder discussie aangenomen en de broeders ds. H. Dijkstra, ds. T. Bos en ds. A. M. Donner als deputaten voor Soemba namens de Synode van 1899 worden gedechargeerd. Dr. van Goor rapporteert daarna over een bezwaarschrift van br. B. in zake den doop van een kind. De conclusie van het rapport is, de censuur op te heffen, den doop van het kind te doen plaats hebben en 3 deputaten aan te wijzen, om met den Kerkeraad te spreken. De con clusie wordt aangenomen Prof. Biesterveld, ds. J. van Andel, en br. J. van Golverdingen worden tot deputaten be noemd. Ds. van Lummel rapporteert eveneens over een bezwaarschrift van br. U. te R. Ook de conclusie van dit rapport wordt aangenomen. Evenzoo eene conclusie van een rapport, door br. Vermeulen uitgebracht, om bij de meubi leering enz., voor de Generale Synode de noo dige zuinigheid en soberheid te betrachten. Men zal zuinig en sober zyn. Over wyziging in den omslag over de pro vinciën, waarin wyziging werd gewenscht en waarover ds. Vermeulen ook rapporteert, zal later worden beslist.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 2