De eerste scriba, dr. Honig, leest de notulen der beide vorige zittingen. Ze worden met kleine wijziging vastgesteld. De Praeses deelt mede, dat nog by de Synode is ingekomen een stuk betreffende den Med. dienst te Djokja, en de oud zendingsdirector Dr. J. H. Donner heeft bericht, tot zijn leedwezen niet tegenwoordig te kunnen zijn als adviseur. De eerste scriba leest zijn schrijven voor. Alsnu wordt de behandeling voortgezet van de concept-zendingsorde. Art. XVIII wordt met kleine wijziging, aldus vastgesteld. Het advies of de goedkeuring van deze Depu- taten wordt gevraagd in alle gevallen van uit» zendingen van accoord, hetwelk tot gezamen lijke uitzending moet leiden. Zij hebben het beheer over de Generale Kas, volgens nadere instruction van de Generale doen uitspraak over alle geschillen tus- schen Kerken onderling, alsmede tusschen Kerken en de Dienaars op het Zendingsveld, nadat gebleken is dat deze zaken door Classes of Provinciale Synoden niet konden worden beëindigd en geen uitspraak van de Generale Synode kan worden afgewacht. Art. XIX wordt, onveranderd, aldus vastge- St Tot het instellen van de diensten op het Zendingsterrein wordt overgegaan, zoodra een genoegzaam aantal geloovigen aanwezig is, die tot kerkformatie wülen komen, en onder hen gevonden worden, die voor deze diensten eenige gaven hebben ontvangen. Over de vraag, of deze toestand op eenige plaats is ingetreden, wint de Dienaar des Woords op dat terrein eerst het advies in van de af zonderlijke vergadering van de Dienaren des Woords, en zendt dit advies, tegelijk met zijn eigen voorstellen aan den Kerkeraad, die hem zendt. Hij gaat tot het instellen van de diensten niet over, alvorens de goedkeuring van den Kerkeraad is ontvangen. Zoolang het ergens nog niet tot instelling van de diensten is gekomen, bedient de Dienaar des Woords zoowel Doop als Avondmaal, krach tens zijne instructie. Art. XX ondergaat ook geene verandering en luidt: Zoolang er op zijn terrein geene geïnstitu eerde Gereformeerde Kerk van Europeanen is, wordt den missionairen Dienaar des Woords door de Zendende Kerk ook opgedragen om, zooverre zijn missionaire arbeid het gedoogt, eenige geestelijke hulp te bieden aan Europeanen aldaar, en Woord en Sacramenten te bedienen voor Europeanen van Gereformeerde belijdenis en wandel. Art. XXI wordt ook ongewijzigd aangenomen, als volgt De Deputaten der Generale Synode voor de zending bezorgen de uitgaven van één of meer zendings-organen." Art. XXII wordt eveneens onveranderd vast gesteld, als volgt1.4. Aan de Zendende Kerk behoort het toezicht op belijdenis en wandel van alle missionaire arbeiders (arbeidsters) op haar terrein. Zij iaat zich daarbij zooveel mogelijk voorlichten door haren missionairen Dienaar en kan, desverkie- zende, raad en hulp vragen van eene genabuurde Kerk en van de vergaderingen in art. 15 ge noemd. Evenzoo art. XXUI, luidende Wanneer een Europeaan, in eenigen hulp dienst werkzaam, op ergerlijke wijze tegen de zuiverheid der leer of de vromigheid des wandels zondigt, vraagt de missionaire Dienaar des Woords het advies van een genabuurde Kerk van Europeanen. Deze stelt, krachtens mandaat van de Kerk, onder wier toezicht de schuldige staat, zoo noodig een onderzoek in loco in, en zoo zij oordeelt, dat bij (zy) onmiddellijk ge censureerd moet worden, censureert de missio naire Dienaar des Woords hem (haar) voorloopig en is de schuldige verplicht zich voorloopig te onthouden van zjjn (haar) arbeid. Verkeert de missionaire Dienaar des Woords zelf in dit geval, dan vraagt de afzonderlijke vergadering van de Dienaren des Woords advies van een genabuurde Kerk van Europeanen. Deze handelt dan op dezelfde wijze als bij Europeanen in hulpdienst werkzaam en oordeelt zij, dat de Dienaar des Woords geschorst moet worden, dan schorst de vergadering van Dienaren des Woords hem, uit naam van de Kerk, m wier dienst of toezicht hij staat. Van zulke spoedeischende gevallen wordt voorts onverwijld bericht gezonden aan den Kerkeraad, onde£ wiens toezicht de schuldige staat, opdat die verder met hem handele. Van alle gevallen, die uitstel kunnen lijden, wordt dadelijk mededeeling gedaan aan den Kerkeraad, opdat die daarin geheel en al zelf handele. Ook art. XXIV wordt onveranderd aange nomen. De gelden voor de Zending worden bijeenge bracht door contributiën, giften, schenkingen, erflatingen en collecten, met name door de Pinkstercollecte. Indien er geen genoegzame gelden voorhanden zijn, om de aangegane ver plichtingen te voldoen, zijn de Deputaten der Generale Synode voor de Zending bevoegd om eene extra-collecte, ten behoeve van de Generale Kas, uit te schrijven. Evenzoo art. XXV. Kerken die niet (hetzij alleen of ook in ge meenschap met andere Kerken) zeiven uitzenden storten de opbrengst van alle contributiën, giften, schenkingen, erflatingen en collecten, voor zoover eene andere bestemming niet be paaldelijk is aangewezen, in de Generale Kas. Andere Kerken storten minstens één tiende deel van alles wat bij haar voor de zending inkomt, in deze Kas. Alsmede art. XXVI. Aan Geïnstitueerde Kerken in Indië kan, bijaldien blijkt, dat de Zending bij haar welstand belang heeft, door de Generale Synode subsidie uit de Generale Kas worden toegelegd. Ook art. XXVH. De administratie van de Generale Kas berust bij de Quaestoren, benoemd door de Generale Synode. Zij ontvangen hun instructie van de Deputaten der Generale Synode voor de Zending en doen alleen op hun last uitbetalingen. Hetzelfde geldt van het laatste artikel, art. XXVHL De Quaestoren doen elk jaar rekening en verantwoording aan de Deputaten der Generale Synode voor de Zending. Deze zullen geen decharge verleenen dan na gehoord advies van drie deskundigen. Zij zeiven doen telken male rekening en ver antwoording aan de Generale Synode. Alsnu brengt de Praeses de Zendingsorde in haar geheel in hoofdelijke stemming, en zij wordt aangenomen met alle stemmen. Ingevolge de gevallen beslissing wordt opge merkt, dat nu nog in onderscheidene gevallen zal moeten worden voorzien ter uitvoering der Zendingsorde. Aan de reeds aangewezen Commissie wordt opgedragen, daartoe' de noodige voorstellen in gereedheid te brengen. Alsnu stelt de Praeses aan de orde het Rapport van Curatoren der Theol. School. Dit rapport wordt uitgebracht bij monde van den secretaris-Curator Ds. L. Nijens van Am sterdam. In dit rapport wordt o.a. melding gemaakt a. van het zilveren jubileum van Prof. M. Noordtzij de beste wenschen worden voor Z.H.Ed. geuit; b. van het overlijden van Prof. D. K. Wielenga de talenten van den overledene worden met weemoed nog herinnerd. c. van het rectoraat van Prof. L. Lindeboom. Curatoren mochten over den arbeid van hoog leeraren en van leeraren aan het Gymnasium hun dank en tevredenheid voor de Synode be tuigen. Voorts wordt medegedeeld dat de Rector van het Gymnasium Dr. Fisscher, wegens voort durende ongesteldheid, zijn arbeid moest neder- leggen en met zijn eigen goedvinden eervol ontslag ontving. De hh. Joh. Kapteyn en J. van der Valk, leeraren aan het Gymnasium mochten in dit jaar hun doctoralen graad in de Oude Letteren verwervende eerste aan de stedelijke, de tweede aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Nog volgden eenige mededeelingen betreffende de examina enz. van de leerlingen, die aan het einde van den cursus 49 bedroegen. Studenten waren ingeschreven ten getale van 70. Ook ten aanzien van dezen werden mede deelingen gedaan van examina enz. welke in 't algemeen tot grooten dank stemden. In het Curatoren-college kwamen de volgende veranderingen. Voor ds. J. Bavinck kwam ds. J. Hessels voor Overijssel, voor ds. J. v. Schelven kwam dr. H. Bouwman voor Gelderland, voor ds. T. Bos kwam ds. J. Westerhuis voor Groningen, voor ds. J. A. Goedbloed, ds. W. Bosch voor N. Brabant. Wat de financiën aangaat, rapporteeren cura toren dat er stoffe i3 van dankenevenwel niet om nu te rusten of stil te zitten. Integendeel, er blijft alle reden om te waken en op ver meerdering van inkomsten bedacht te zijn. Aangaande ,De Bazuin" kan bericht, dat het getal abonnementen sinds de vorige Generale Synode steeds is toegenomen. De hh. mede werkers bleven hun gaven en krachten steeds ten dienste stellen. Betreffende het bekende concept-contract voor de eenheid van opleiding namen curatoren geen besluit, doch bidden der Synode de wisheid van Boven toe. Nog vestigen curatoren de aandacht der Synode a. op het gouden jubileum der Theol. School, D. V. in het jaar 1904machtiging vragende om eventueel dit jubileum naar behooren te vieren b. op de formatie der zesde klasse aan het Gymnasium en hetgeen daaraan verbonden is. Eindelijk wordt meegedeeld hetgeen geschied is, ingevolge opdracht der Gen. Synode van 1899, tot eventueele overdracht van het Gymnasium te Kampen aan eene Vereeniging. Bepaalde re sultaten werden alsnog niet bereikt, ofschoon meerdere onderhandelingen werden en worden gevoerd. De bespreking van het uitgebrachte Rapport wordt verdaagd tot nadat het advies der be trokken Commissie van onderzoek ter Synodale tafel zal zijn. Den Rapporteur wordt inmiddels door den Praeses dank gebracht. Op voorstel van den Praeses wordt goedge vonden, dat Ds. J. D. v. d. Munnik, Dr. Hania zal bijstaan bij het opmaken van het persver slag, wijl laatstgenoemde door andere opdrach ten te zeer wordt in beslag genomen. Alsnu rapporteert br. Vermeulen, over lett. F. b. en c b. Eene mededeeling van de Partic. Synode van Z.-Holland omtrent eene benoeming van een lid tot deputaat voor de Generale Kas, wordt voor kennisgeving aangenomen; c. betrekking hebbende op catechiseermees ters en oefenaars leidt er toe, dat de daarvoor benoemde deputaten worden gecontinueerd. Omtrent het rapport van de kerk van Am sterdam aangaande het archief, waarover door denzelfden broeder wordt gerapporteerd, wordt meegedeeld, dat de kerk van Amsterdam uit nemend voor het archief zorgt doch dat enkele stukken, welke zijn aangevraagd en toegezon den, ook na dringend verzoek, niet zijn terug gezonden. De Synode betreurt dit en draagt aan den Kerkeraad van Amsterdam op doeltreffende maatregelen in deze aangelegenheid te nemen. Daarna gaat de pauze in. Vryjdag 15 Augustus des namiddags. Achtste zitting. Bij den aanvang wordt gezongen psalm 1155. (Wordt voorts meegedeeld, dat de juiste naam van br. Kaspers, gisteren genoemd als adres voorin te zenden rekeningen, deze is: Jb.Kaspers, Eusebiusbuitensingel 32, Arnhem.) Benoemd worden daarna tot deputaten voor de revisie van de kerkenorde Prof. Bavinck, prof. Rutgers en dr. Hania. Door Dr. Hania wordt daarna gerapporteerd over de afdoening van een tuchtzaak te Uit- huizermeeden, volgens gedachte der Generale Synode van 1899. Met de conclusie, in die zaak genomen, hebben alle betrokken partijen zich vereenigd, en geconstateerd mag, dat deze zaak alzoo tot een goed einde is gebracht. Daarna rapporteert br. D. Mulder over een geschil te Nieuwendyk, waartoe enkele broeders zijn benoemd door de Synode van Groningen. Ook deze aangelegenheid is beëindigd geworden. Br. de Braai rapporteert over een verzoek om hulp ter voorziening in de geestelijke be hoeften van tijdelijk in IJmuiden liggende vis schers. De Synode besluit,overeenkomstig de con clusie, dat den kerkeraad van Yelzen wordt ge raden zich te wenden tot de betrokken kerken, waaruit die visschers komenen dat de Synode de kerk van Velzen hiermee aanbeveelt bij die kerken. Ds. Bosch rapporteert over de corresponden tie van de kerk Arnhem met de kerken bedoeld in Acta Gron. Art. 163. De kerk van Arnhem heeft geschreven aan een aantal kerken, die nog niet tot ons kerk verband behooren, en op dat samenleven in verband gewezen. Enkele kerken hadden een sympathiek ant woord gezonden. Wordt besloten nadat hierover door de brs. prof. Lindeboom, dr. van Goor, ds. B. van Schel ven en den Assessor het woord is gevoerd, voort te gaan met de pogingen om zulke ker ken te bewegen tot eenheid van het lichaam van Christus in zichtbare openbaring. Br. Bosch rapporteert ook over den arbeid

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 2