Officiëele Berichten. •Gelderland, Utrecht, N. en Z.Holland. Al deze provinciën misschien op N. Holland na begeeren, dat de inhoud van art. I en II uit .de adviezen overgebracht worde in het contract Z, Holland drukt dit zóo uit, dat „in't contract worde bepaald, dat de vereenigde inrichting tegelijk School der kerken en Theol. Faculteit der V. U. is en derhalve de hoogleeraren in de Theologie eene dubbele qualiteit dragen, nl. die van hoogleeraren van de Theol. School der Kerken en die van hoogleeraren in de Theol. faculteit der Vrye Universiteit". Wat aangaat de aanvaarding door de in Art. 2 der Statuten (onveran derlijk gereformeerden)grondslag der V. U. formuleert Z. Holland den wensch harer kerken aldus „dat de band, waar door Art. 2 der Statuten de Theol. prof. aan de belijdenis bindt, dezelfde beteekenis voor hen heeft als de onderteekening van de formulieren van eenigheid, door de kerken gevorderd." Friesland heeft dit precies zoo. Groningen wil in art. 4 enkel lezen„de Hoogleeraren in de Theologie onderteekenen de Formulieren van Eenigheid volgens een door de Kerken daarvoor vast te stellen formulier" en Drenthe 'wil er slechts aan toegevoegd zien, „waarmede tevens voldaan zal zijn aan de bepaling van de Vereeniging voor H. O. in art. 2 van hare statuten". Voorts is ongeveer algemeen de eisch om de kerken veilig te stellen tegenover een moge lijk afhankeiijk worden der Vereenigde In richting door subsidie van den Staat. Groningen wil beperken het aandeel der Ver eeniging in de beurtelingsche keuze van Hoog leeraren en wel door de curatoren der V. U. een tiveetal te doen aanbieden ter electie door de ker kelijke curatoren; 1/irecM schijntniet-leden eener Gereform. kerk niet als studenten, slechts als hospitanten te willen toelaten Groningen eischt -3/,- 'der college- en examengelden op voor de kerken, en stelt als conditie voor de plaats van vestiging noch Kampen noch Amsterdam. Vijandig tegenover de voorge stelde saambrenging der Scholen staan dus alleen Overijsel en dank zij Ds. Littooij's beslissende stem Zeeland. N. Brabant duikt weg in de overweging der onrypheid. N. Holland formuleert geen enkel bezwaar en alle andere provinciën met Gro ningen incluis sluiten zich ongeveer aan bij de voorstellen der classis Walcheren. Het is ons pijn lijk-aangenaam dit te consta- fceeren. Wagenaar. Gereformeerde Ziekenverzorging. 'fc Jaarverslag 1901—2 der G. Z. V. vraagt aandacht. 't Heft aan „Leg het niet weg, dit boekske!" Nu, wij willen 't doorloopen. 't Stelt de vraag: moet Ziekenverpleging ook al gereformeerd zijn Velen doen mee met 't Groene Kruis. Dit richt depots op van verbandmiddelen en zieken- kamer-benoodigheden. Doch achter die uitne mende hulpmiddelen komen helpende personen „neutrale zustersDie willen niet weten van doodsgedachten. Die spiegelen beter schap voor. Die misleiden de kranken Be Gereformeerde verpleegde stelt zich met den kranke geheel afhankelijk van God en erkent •God in dokter, in medicijn, in alles. De vereeniging bestaat 8 jaar. Zij deed nog bijna niets. En heeft nog bijna niets. Zij begeert een centraal Ziekenhuiswaar de kweekelingen theoretisch en practisch gevormd worden en kranken vooral operatieve hulp vinden, 'tWacht slechts op een flink legaat! 'tOpleidingshuis Salem bij Ermelo kwijnde wegens gebrek aan goede kweekelingen. Mej. Hulsebos bedankte als directrice en werd op 1 Juli j.l. vervangen door Mej. Kamphuis. Eén verpleegster haalde diploma9 leerlingen .zijn in Eudokia. De vereeniging ontving in* 1900 86 honderd gulden. De ontvangsten daalden f900. Dat teekent niet best. In Zeeland zijn o. a. afdeelingen te Goes Ds. R. J. v. d. Veen, voorz., Joh. de Jonge Az., secr., te Middelburg Dr. Wagenaar, voorz., Mr. P. Dieleman, secr. C. J. Hondius, penningm., Veere J. v. d. Klein, voorz., A. Langebeke, secr. Vlissingen J. Hulsebos, voorz., J. Pelle secr., M. Vader, penningm. Aanvrage om een Verpleegster moet geschie den bij Mej. E. Kamphuis op Salem by Ermelo. Ze helpt 6 weken. Op verzoek langer. Haar onderhoud, bewassching en reiskosten zijn voor rekening van den verpleegde. Ze heeft recht .op 7 uur slaap en 1 uur wandelen. Zij eet en drinkt met de familie of op de ziekenkamer niet m8t de dienstboden in de keuken. Eén kerkbeurt des Zondags moet ze hebben. Zij ver pleegt en houdt de ziekenkamer op orde. Ze waakt niet meer dan 10 nachten achtereen. Geschenken aanvaardt ze niet. Een verpleegster kost wekelijks, naar men wil, f10. -, f7.50, f5.- of f3.- In bijzondere gevallen wordt hulp gratis verleend. Uit 't verslag blijke niet, hoeveel verpleegsters de vereeniging rijk is. Nog minder wie de zusters zijn. Onder de bestuurders is Dr. v. Dale. w. Wij vestigen gaarne de aandacht op onder staand schrijven en bevelen de daarin bepleite zaak mede van harte aan. Red. De arbeid onder de Hollanders te Essen a/d Ruhr. Een half jaar lang reeds werd zondag op zon dag gepredikt te Essen a.d. Ruhr. Tot nog toe vindt die arbeid weinig sympa thie, althans zeer weinig steun bij de Gere formeerde Kerken in Nederland en bij dé leden dier Kerken. Voor de zending onder Heidenen en Moham medanen worden duizenden gevraagd en ge offerd, wat op zichzelf een zeer verblijdend verschijnsel is, maar de prediking, zoomen wil de zendingsirbeid onder eigen landgenootey in den vreemde, jegens welke wij toch zeker ook eene roeping hebben te vervullen, wordt schier geheel vergeten. Dat laatste is een uitermate bedroevend ver schijnsel Dit moest men doen en het andere niet nalaten." Te Essen a.d. Ruhr worden er gevonden, die hier te lande leden waren van Geref. Kerken, maar die daar reeds op allerlei doolpad geraakt zijn en naar menschelijke berekening voorgoed voor de Geref. Kerken en voor de Geref. Belijde nis zyn verloren gegaan. En dat is het eenige niet. Neen, werelddienst en zingenot lokken op allerlei wijze en span nen ook onzen broeders en zusters, onzen land genooten daar ginds in den vreemde, allerlei strikken, waardoor, helaasmaar al te velen struikelen en vallen. Broeders en Zusters! wij gaan als Geref. Kerkenwij gaan als belijders van den Chris tus, wij gaan ^ls dezulken, die dagelyks bidden om de komst van het Koninkrijk Gods, hier niet vrij uitWij dragen mede eene deel der verantwoordelijkheid voor hetgeen da&r ge schiedt, omdat we reeds veel te lan£ de Hol landers daar ginds aan hun lot hebben overge laten Steunt daarom den arbeid, die thans op last der Classe Zutfen van Geref. kerken te Essen wordt verricht! Steunt dien arbeid door Uw gebed en Uwe gaven! Op dit oogenblikheeft de ondergeteekende reeds een belangryk voorschot gedaan, omdat het werk toch voortgang hebben moest, terwijl de gaven schaarsch zijn. Zorgt er voor, dat dit tekort spoedig worde gedekt en de arbeid te Essen nog veel krachtiger dan tot hiertoe het geval was, (zooals ook noodza kelijk is) kunne worde voortgezet. Gaarne zal de ondergeteekende groote en kleine bydragen in ontvangst nemen. Ds. G. Renting. Winterswijk, 22 Juli 1902. KOET VERSLAG der Classis 's Bosch, gehouden te 's Bosch 17 Juli 1902. De vergadering wordt geopend door Ds. Joh. Jansen met gebed, nadat gelezen is Spreuken 8 14—36 en gezongen Ps. 116 1. Alle kerken zijn vertegenwoordigd behalve Helenaveen en Helmond. De eerste is zonder kennisgeving afwezig. Het moderamen is samengesteld uit de heeren Ds. van Haeringen praeses, Ds. Jansen scriba en Ds. Mulder assessor. Nadat de notulen gelezen zijn en goedge keurd, brengt Ds. van Haeringen in korte trek ken verslag uit van de Prov. Synode. Het voornaamste voor Classis 's Bosch komt hierop neer, dat de respectieve Classes er bij de gemeenten op zullen aandringen dat zij aan Ds. Binnema van Tilburg gelegenheid geven om de belangen der Inwendige Zending te be spreken en te collecteeren. Wegens het te kort voor de Inw. Zending worden de kerkeraden verzocht, om zoo spoedig mogelijk een buitengewone collecte te houden, op te zenden aan Ds. Yoigt te Raamsdonk. Aan Helmond en Helenaveen zal het aange vraagde bedrag weer worden toegestaan. Ds. Binnema zal er zijn werk weer voortzetten terwijl br. Dekker te Helenaveen catechetisch onderwijs zal geven. Wat het concept-contract der 25 broeders betreft, blijkt uit het verslag dat het voorstel 's Bosch op de partic. Synode is aangenomen, Dit voorstel sprak zich niet uit, noch vóór noch tegen het C. C. maar meende ter wille der om standigheden te moeten aanraden om de beslui ten der Groninger Synode 1899 te handhaven. Het volgend jaar zal de Part. Synode D. V. in de eerste helft van Juni te Almkerk gehou den worden. Hierna komt er een schrijven ter tafel van een br. uit Yrijh. Cap. en van een br. uit Tilburg, 't welke de classis zal beantwoorden. Deputaten voor Hulpbehoevende kerken bren gen nog verslag uit van hun bezoek aan Sprang. De classis zal pogen deze kerk te steunen. De vacaturebeurten zijn als volgt voor Hel mond 's Gravemoer en Sprang, voor Helena veen Vrijh. Cap. en 's Bosch, voor Heusden Genderen. Samenroepende kerk voor de volgende classi3 is 's Gravemoer. Ds. Brummelkamp sluit de vergadering met dankzegging. Joh. Jansen Scriba. 's Gravemoer 22 Juli 1902. Heden 19 Juli werd aan de Geref. kerk te Poort vliet bekend gemaakt dat de Eerw. Ds. R.Lo- man geen vrijheid had om de roeping naar Poort vliet aan te nemen, aldus officieel bedankt. Verantwoording van Liefdegaven. Met hartelijken dank ontvangen 35 cent uit* de collecte. Diagonaal Hulpbetoon. Vlissingen B. In dank ontvangen voor den Zendingskas Busje M. en R. d. V. f 8, en voor de Heidenpenning van L. S. 20 halve centen en van P. de K. 6000 gebruikte postzegels. Namens den Kerkeraad C- P- J. Dommisse Scriba. INGEZONDEN STUKKEN.- Geachte Eedakteur In het nummer van 5 Juli hadt Ge de goed heid met een enkel woord te wijzen op de aanstaande jaarvergadering der Geref. Zondags school vereeniging Jachin. Voor dat vriendelijk woord zeg ik U dank, Gelijk U zelf erkent, is Jachin van geref. zijde, waar het waardeering betreft, niet venvend. En zulks veelal ten gevolge van onbekendheid met den arbeid en het streven van Jachin. Veelal, zeg ik. Niet altijd. Is het waar, dat „onbekend onbemind doet zijn", het valt ook niet te loochenen, dat „onbemind onbekend houdt". Vergun mij met een enkel woord mede te mogen werken tot de vervulling van Uw wensch om die door U geconstateerde onbekendheid weg te nemen. Het doel van deze vereeniging is blijkens hare Statuten lo. Bevordering van de oprichting en instand houding van Zondagsscholen, waai' zij niet, of niet voldoende aanwezig zyn 2o. bevordering van den bloei der reeds be staande Zondagsscholen en van samenwerking derzeive 3o. haren zedelijken invloed aan te wenden tot bevordering van 't lager onderwijs op den zelfden grondslag; 4o. het uitgeven van hulpmiddelen ten dien ste van onderwijzers en leerlingen. Om aan 1 en 2 te voldoen heeft Jachin op onderscheidene plaatsen agenten en verleent zij aan behoeftige Zondagsscholen gaarne sub sidie. Zy houdt daarbij wel ter dege rekening er mee of de kinderen, die de Zondagsschool bezoeken, al dan niet Chr. onderwys ontvan gen, onder ambtelijke bearbeiding zijn, enz. Regel is alleen zulke Zondagsscholen te steu nen, wier leerlingen op geen andere wijze chris telijk worden bearbeid. Uit blijkt, dat het dikwijls uitgesproken be- zwaai, alsoi de Zondagsschool de oprichting van christelijke scholen zou tegenhouden, door Jachins arbeid zelf wordt gelogenstraft. Trouwens van 237 kerkeraden waren er slechts 14, die dat bezwaar gegrond achtten. Om aan 4 te beantwoorden geeft Jachin een Zondagsschoolrooster uit met Toelichting, die kwartaalsgewijze wordt uitgegeven en sedert eenigen tijd in degelijkheid van behandeling zeer is toegenomen. Ook Traktaatjes, Teksten, Beloo- mngskaarten, enz. telt zy onder hare uitgaven. Reeds by het onstaan dezer Vereeniging zyn W. v. d. Berge. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 3