Molenwater nr. 41 Mr. P. D1ELEMAN, Vacatuur-beurten te Gapinge. JOHs. H0LTHUIJZEN, Het Kantoor by monde van den assessor door de vergadering bedankt voor zyn uitnemende leiding. Art. 43. Na dankgebed door den praeses wordt de vergadering gesloten. Op last der Synode L. H. Wagenaar, 2e Scriba. Onze Vrije. Voor ons ligt het 22ste jaarverslag van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op gerefor meerden grondslag. 't Geeft allereerst 't program voor de verga dering, die ditmaal te Utrecht op Dinsdagavond 25 en Woensdag 26 Juni staat te worden ge houden. Ds Sillevis Smitt leidt de bidstond in de fraaie kerk in de Maliebaan en daarna ontvangt een der vrienden de leden en begunstigers in Buitenlust een lusthoveken in 't midden der beroemde Maliebaan gelegen. Ook Woensdag blijft Utrechts natuurschoon omlijsten. Immers in het fraaie Tivoli met zijn heerlijken tuin komen we ter jaarvergade ring saam. Daar houden we ook den maaltyd. Ditmaal is dus 't keurigste, dat Utrecht op levert, voor ons. Prof. Woltjer is onze Praeses en prof. Rut gers Rapporteur. Voorzitter en adres van de Regelingscommissie is een onzer oude bekenden. Br. A. Dinge- manse, die thans in de Baanstraat te Utrecht woont en zorgen wil voor logies bij vrienden of in een goed hotel. Wat het Bapport aangaat, zoo zij herinnerd, dat de vorige jaarvergadering een nauwer ver band voor de Universiteit met de Geref. Kerken wenschelijk heeft geacht en den Hoogleeraar Rutgers, den Curator Van Schelven en den directeur Seefat heeft benoemd, om hare op volgster een voorslag te doen om tot een nau wer toehalen van den band te komen. Doch nu kwamen de 25 met een voorstel om School en Faculteit te vereenigen. En de Commissie komt nu met een reeks voorstellen tot wijziging van de statuten, enz. De broeders stellen voor om toe te voegen aan art. 3: Zij (de Vereeniging) kan haar be stuur machtigen, onder goedkeuring van hoog leeraren en curatoren eene overeenkomst aan te 'gaan met de Gereformeerde Kerken in Nederland, volgens welke die Kerken met be trekking tot de Theol. Faculteit een bepaald zeggenschap uitoefenen. Voorts stellen ze voor om een Commissie van toezicht op 't geldelijk beheer te benoemen, dat de jaarlijks aftredende directeur voortaan niet terstond herkiesbaar zal zijn, enz. In 't Huishoudelijk reglement wordt de Com missie van enquête beschreven. Edoch met de bijvoeging„Ten aanzien van de hoogleer aren in de Godgeleerdheid blijvende bepalingen van dit artikel buiten werking, wanneer door de Vereeniging eene overeenkomst is aangegaan met de Gereformeerde Kerken in Nederland, volgens welke eventueel verschil over de al- of niet-naleving van art. 2 der Statuten voor hen beslist wordt door de Genérale Synode dier Kerken alleen. Zeer belangrijk acht ik een voorgeslagen wijziging in art. 12. En bedenkelijk ook met het oog op de strooming in de Herv. Kerk, die reformatie door reorganisatie zoekt. De voor slag luidtTot bestuurslid zijn verkiesbaar alle leden der Vereeniging, die lid zijn van eene Kerk, behoorende tot het kerkverband der Ge reformeerde Kerken in Nederland. Verder geeft 't verslag het Concept-contract met toelichting. Zeer juist dunkt ons daarin de opmerking „Nu moet met betrekking tot het concept-con tract zonder twijfel erkend worden, dat er door de voorstanders van Universitaire opleiding meer is toegegeven dan door de voorstanders eener kerkelijke School. De eene inrichting, waarin volgens dat voor stel School en Faculteit vereenigd worden, is wel, als behoorende tot een organisatie der V. U. in formeelen zin eene faculteitmaar daar bij is van het zeggenschap, dat de Universitaire kring dus over haar heeft, op de hoofdpunten zooveel afgenomen, en is aan de Kerken zóóveel beslissend zeggenschap over haar toegekend, dat zij, wat het wezen der zaak betreft, voor die Kerken metterdaad eene eigene inrichting is. Wat de plaats der vestiging aangaat, willen de broeders, dat de Vergadering als haar ge voelen uitspreke, dat Amsterdam wenschelijk is, doch dat op een eventueel voorstel van verplaatsing een nieuwe vergadering oordeelen zal. Over de nadere regeling der kosten oor- deele de gecombineerde samenkomst van direc teuren, curatoren en hoogleeraren. Eindelijk wenscht de Commissie, dat in art. 2 en 3 van 't concept-contract gelykluidende formuleering komen, en 'teerst opzegbaar zal zijn b. v. over 10 of 15 jaar. Ook kan bijgevoegd worden de bepaling, dat de Vereeniging geen regeerings-subsidie aan vaardt voor de Theol. faculteit of voor hare hoogleeraren en ook voor de Universiteit in 't gemeen geen voorwaarden, die 't by dit con tract aan de kerken toekende zeggenschap over de Theol. fac. ook maar eenigszins in gevaar zouden brengen. Tegen 't brengen van punt I en II der addi- tioneele voorstellen in den conciderans is ook geen overwegend bezwaar. Daarom wil de commissie directeuren ge machtigd hebbenzoo dit van den kant der kerken raadzaam geacht wordt, wyzigingen aan te brengen, die niet te kort doen aan 'tvoor de V. U. gereserveerde zeggenschap. 't Kan zeker niet ontkend worden, dat de h.h. Rutgers, v. Schelven en Seefat zich zeer plooi baar betoon en. Als de Kerken de thans zoo ernstig en broe- derlyk aangeboden hand ter samenwerking af slaan, is heur verantwoordelijkheid groot. Eindelijk valt ons in V Verslag der Vereeniging op dat de financien gunstig staan. Er is iets over. Ontvangen werden o.a. zes duizend gulden aan college- en examengelden, negendehalf aan kerk collecten en twee-en-twintigste half duizend gulden aan contributie. Ook ruim 6 mille intrest Uitgegeven werd o.a. 30 mille aan tractementen der hoogleeraren en vierdehalf voor 't studie fonds. 't Sommetje voor de Med. faculteit beloopt f 8000. De Vereeniging ontving eenige legaten, die haar kapitaal niet onbelangrijk verhoogden. Curatoren zijn thans de predikant B. v. Schel ven, 't kamerlid A. Brummelkamp, de advocaat Th. Heemskerk en de dokter Monnik. Prof. A. Kuyper is non-actief. Fabius, Rutgers, Woltjers. Geesink en H. H. Kuyper deden 't werk. Ingeschreven waren voor de godgeleerdheid 66, voor de rechtgeleerdheid 29, voor de letreren 22 studenten, sommige hunner studeeren in twee faculteiten tegelijk. Prof. Woltjer droeg 't rectoraat over aan prof. Geesink met de prach tige redevoeringbeginsel en norm in de litera tuur. In de Godgeleerdheid werden 13 candi- daatsexamen afgelegd, sinds de Universiteit bestaat 124. In 'tHospitium wonen 12 studenten. Aan de V. U. promoveerden tot dusver 7 juristen, 5 theologen en 3 literatoren de jongste doctor is H. J. Flipse, die 23 Mei den dokto ralen hoed verwierf met een fijne dissertatie over de beteekenis en 't gebruik van 't woord logos tot bij Philo den Jood-filisoof. Onder de stellingen verraden zeker 14 en 15 den leerling van prof. Woltjer. Wij eindigen dit artikel met een gelukwensch aan den jongen literator. Wagenaar. Hooger onde^wys. Aan de Vrije Universiteit promoveerde cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer H. J. Flipse, geboren te Amsterdam, leeraar aan het Geref. Gymnasium en het cand. examen in de Jur. Faculteit werd afgelegd door den heer J. H. Monnik, cum laude. Het studentencorps „Fides Quaerit Intellec tual" der Theol. School te Kampen heeft tot leden van den Senaat gekozen de heeren H. H. Binnema, praetorK. van Dqk, ab actiJ. Koelewyn. quaestor; H.H.Schoemakers,asses sor I en T. Hoekstra assessor II. Er is te Groningen een Vereeniging voor Voorbe reidend Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag opgericht. De concept statuten zijn reeds goedgekeurd. In het bestuur, dat uit een groot aantal personen bestaat, behooren ook onderscheidene personen uit Friesland en Drente. Het doel van deze vereeniging is om te Gro ningen een Gereformeerd Gymnasium op te richten, ook wanneer het Geref. Gymnasium van Kampen niet mocht verplaatst worden. De pre sidentvan deze vereen. isDs. Schoemakers,secre taris de heer J. C. Wirtz, terwijl het initiatief tot stichting van deze Vereeniging is uitgegaan van den heer L. de Vries Wzn. te Groningen. Beroepen te Watergraafsmeer Ds. J. L. Schou ten te Hazerswoudete Vinkeveen P. Roos Cand. te Zaandamte Eng wierum G. Wiersm& Cand. te Dokkum. Aangenomen naar Wirdum door F. M. Boers- ma te Zuidbroek, naar Grypskerk door A. J. de Boer Cand. te Drachten, naar Ooster Nijkerk, J. Jansen Cand. te Longerhou. Bedankt voor Arnhem A. door Ds. J. H. Don- ner te Nieuwdorp voor Giesen Waardhuizen en Tholen B. door Ds. A. Dekkers te Veere, voor Anna Jacoba Polder door A. J. de Boer Cand. voor Harmeien door J. F. Jonkers te jut- rijp. Drietal Arnhem A. Ds. J. D. Heersink te Baam brugge, J. L. Schouten te Hazerswoude en B. Wielenga te Westmaas. Heinkenszand zal een nieuw Kerkgebouw ver krijgen ten dienste van de Geref. Kerk aldaar door den Architect Kuipers van Amsterdam ontworpen. Aanbesteding zal plaats hebben in het najaar. Om financieele redenen moest het plan met toren vervallen. Bij de Geref. gemeente te Middelburg is ter voorziening in de vacature ontstaan door het overiyden van Ds. D. Janse, beroepen Ds. Roe- lofs te Opheusden. Aan de Gereformeerde Kerk te St. Laurens is door de erfgenamen van wijlen de Wed. D. geb. K. volgens verlangen der overledene een gift geschonken groot f 100,— De Algemeene Vergadering der Vereeniging tot Bevordering van Gereformeerde Zieken verzorging in Nederland zal worden ge houden Donderdag 19 Juni a. s des voorm. 11 uur, te Arnhem, in de Geref. Kerk A, Kerkstraat aldaar. Op de Agenda komen o. m. de volgende punten voor Voorstel van Ds. Tevesdat de Vereeniging tot het openen van eene eigene inrichting voor ziekenverzorging overga, ook met het oog op de practische opleiding. Referaat van Dr. Schuurmans Stekhoven te Utrecht, over: het onderwijs in de Ziekenver pleging als onmisbaar onderdeel der opvoeding. Referaat van Ds. Doorn te Franeker. over de taak der Christelijke Verpleegster aan Wet krankbed. Woensdagavond te voren (18 Juni) zal in dezelfde Kerk een bidstond gehouden worden, waarby de arbeid en belangen der Vereeniging den Heere worden opgedragen, en die D.V. ge leid wordt door Ds. C. Lindeboom van Bolnes. Aanvang 71/2 uur. Officieel© Berichten. 27 Juli Ds. J, Hulsebos. 24 Augustus Ds. J. J. Koopmans. 21 September Ds. H. Pk. Ingwersen, Veraiitwoording van Liefdegaven. Met harteiyken dank ontvangen van M. f2,50. ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending uit de collecte Zending bijeenkomst der gemeente 25 Mei 19,721/2 en uit de collecte Zendingschool Juni f 1,09. Namens gecommitt. J. v. Aartsen Jz. Peningmeester. Advertentie n. De ondergeteekende aangesteld als LIJK.- DIEN AAR bij de Middelburgsche Protes- tantsche Begrafenis-Vereeniging beveelt zich bij voorkomende gelegenheid minzaam aan Koster der Noorderkerk. Bogardstraat D 6(L_ VAN Advocaat en Procureur te MIDDELBURG is VERPLAATST naar aldaar, bij de Koepoortstraat. De Utrechtsche heeren klagen in hun toelich ting er over, dat de curatoren zich achteraf hielden. Dit is onwaar. Alleen Mr. Heemskerk was verhinderd. Ds. Monnik is er geweest, de heer Brummelkamp was er altooa en Ds. v. Schelven was N.B. praeses Zoo schrijven die broedera historie 1. ....Wt Diaconaal Hulpbetoon.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 3