de liefde aan de kinderen verschuldigd, posi tief Christelijk zijn. 5. Het in aanzijn roepen Jen onderhouden van eene zoodanige school gaat de draagkracht der Gerei, te dezer stede niet te boven, gere kend naar den maatstaf van hetgeen God hun heeft gegeven en naar hetgeen anderen op dit terrein doen. 6. Aan eene zoodanige school voor de klei nen zou een avondschool om onze meisjes, handwerken en naaien te leeren, kunnen ver bonden worden. Dit zou uit een financieel en uit een gods dienstig oogpunt veel voordeel kunnen opleveren. 7. Omdat men voor dag- en avondschool enkel vrouwelijk personeel moet hebben en dege- heele arbeid meest of bijna geheel op het terrein der vrouwen ligt, is het wenschelijk, dat zich, om 'sHeeren wil en ter wille van de ouders, \an de kinderen en de meisjes, de daarvoor aan gewezen vrouwen opmaken en, voor zoover noodig, zich geven. De mannen moeten desbe- geerd haar alle hulp verleenen en tenbehoeve van contributie enz. kunnen zij zich door jon- gedochters laten assisteeren. Littooij. YAIU A, Een Melksalon. Blijkens achterstaande advertentie is te Mid delburg, doeltreffend gelegen op de Markt, een Melksalon geopend, waar onvervalschte melk geschonken wordt in onderscheiden toebereiding en oo'" koffie met brood, enz. te verkregen is, alles tSgen zeer billijk tarief. O.i. is dit tarief beslist te laag, als men zich laat bedienen op de iMftage; van waar men een riant uitzicht heeft op onze groote markt en ons fijn Stadhuis. Dat zeldzaam mooie uitzicht en ook het traploopen voor den bediende moest o. i. beter betaald worden. Beneden is het eigenlijk saletje wat te klein. De muur zal er wel uitgebroken moeten wor- kken loop sen beslist en kroeg- >m er te Op halfbezopen Nieuwjaarsdag-vierders is dit salon natuurlijk niet gesteld. Het beveelt zich aan bij hen, die uit beginsel het drankhuis vermyden. Nu ware een „ontouchteringslocaal met christelijk-philantropische waarschuwing der losbandigen ook niet overbodig, doch dit doel beoogt de thans geopende inrichting niet. Wel hoopt 't een centrum te worden, waar ernstige mannen van buiten elkander kunnen ontmoeten en een wyle in de stad vertoevende dames of famieljes van elders hun pied d terre kiezen. Mede voor vergaderingen van 3 tot 10 personen is 't zeer geschikt en - zeer gelegen 'tKomt ons voor, dat deze inrichting wel in een behoefte voorziet. Werke in haar ieder en alles mede tot welslagen en vinde dit pogen steun bij allen, die 't drankhuis haten. W. Bij de wisseling des jaars. 't Scheepje van onzen Zuider-Kerkbode heeft weer een jaar doorgezeild en kwam telkens op tijd aan al de 52 ligplaatsen aan, geladen met de berichten der kerken omtrent hare preek- diensten, hare classic^le vergaderingen en provinciale synodehaar predikanten-conferen tie, zendingsconferenties, enz. Voor Middelburg en Ylissingen bracht de Z. K. menig bericht van wat daar ter stede gebeuren zou of geschied was op 't terrein der diaconale barmhartigheid of der christelijke philanthropic. Voorts droeg dit beurtscheepje van zijn drie officieele bevrachters menig artikel rond, dat de lezing en overweging vroeg onzer Zeeuwsche en N.-Brabantsche Gereformeerden. Ds. Hulsebos gaf zijn voorstukjea, waarin hy handelde over onderwerpen uit de Bergrede over de beteekenis van '3Heilands opstanding en hemelvaartover Kerstmis en Oud en Nieuw jaar over traagheidde waarde van den tijd en de tien geboden etc. en gaf evenals zijn beide collega's eene beoordeeling van enkele ter recentie toegezonden boekwerken. Ds. Littooij schreef over de ineensmelting gaf eenige politieke artikelen, o. a. over leer plicht en 7 nieuwe Ministerie, schreef voorts over de huwelijksinzegening onzer Koningin over den oorlog in Z.-Africa, over de aanne ming der Vrijheid tegen Ds. Beversluis en over 7 zich van iemand ontdoen. Ook beantwoordde ZWEw. vragen o. a. over 7 verzuim 'van 7 Heilig Avondmaal en handelde over Kerk en Staat, gaf Teellincks advies inzake van behoedmidde len by pest en besloot met de Christelijke Be waarschool. Schrijver dezes vertelde over, wat Ds. Land- wehr schreef over Ledeboertoetste in een artikelenreeks Te heilig de zotte beweringen der briefschryvende dompelaars aan Gods Woord gaf in een reeks opstellen uit de oude doos, uit het leven en sterven van Smytegeldt, Lourens Ingelse en K. de Korte, Johan van Dalen enz. historische kijkjes in 't Zeeuwsch verleden; drong aan in onderscheidene artike len op de vereeniging onzer hoogescholen zorgde voor de rubriek Zendingschreef over de Verplaatsingvan dienarenDe aanvang van den dienst; Noodlot én vrijheid; Dure leden; Een groote zondeOns Militaire Tehuisher innerde aan Merkwaardige volzinnen uit de welversneden pen van prof. Bavinckvroeg ge hoor voor een beschouwing over „Zwart op wit of loyaliteit"enz. Voorts verhaalde de Z. K. van de oprichting en opening der Gereformeerde school te Seroos- kerkebeval de uitgever onze Christelyke Stich tingen aan bepleitte j Ds. Feringa het belang van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Zenuwlijders, waarvan ook in Middelburg een aanvankelijk bloeiende afdeeling op pooten werd gezet. Voorts bleef de Z. K. een trouwe vriend van onze Vrije Universiteit. Ook onze Zeeuwsche Calvinistische Jongeling schap vond voor haar vereenigingsleven in de Z. K. altoos medewerking en steun. Tegen 't drankmisbruik bij den oogst en 't geven van drank aan kinderen trad de Z. K. ernstig ophy steunde Jachin en de Zondags school en het Vrije Christelijk Onderwijs. Op de Synode 'van £oes werd een commissie benoemd tot samenspreking met den uitgever om van de Kerkbode te maken een blad, meer dan dusver door alle berken der provincie Zee land gesteund en gebruikt. Wij vernamen, dat een voorloopige bespreking heeft plaats ge vonden. i Ons v) blaüeke hereto ondanks sommiger halven steun of geheelen tegenstand het leven en bleef de wekelyksche bezoeker van de ge zinnen, waar 't burgerrecht kreeg. Wy dan ken voor de ontvangen belangstelling en ge noten waardeering. God zegene de kerken in Brabant en Zeeland en met hen heel ons Geref. kerkelijk leven. W. In de Rijnprovincie. Zooals men weet, vertrokken in de laatste jaren duizende Nederlanders naar de Rijnpro vincie van het Koninkrijk Pruisen en ze von den er werk en brood in de fabrieken. Nu werkten reeds eenige jaren o. a. de clas sis Arnhem onder deze uitgeweken broederen en persoonlijk heb ik met Ds. C. L. F. van Schelven 't voorrecht gehad om te Duisburg de Hollanders van oudere en jongere generatie te verzamelen onder Gods Woord en er een be ginsel van Gereformeerd kerkelijk leven te wekken, dat stand hield en wies tot op dezen dag. Sedert vergadert de Holl. Geref. Kerk van Duisburg met de classis Arnhem en is er onze hooggeachte broeder A. Punt als Religionalehre, den Kerkeraad tot hulp. Thans verhaalt in de Geldersche Kerkbode Ds. C. L. F. v. Schelven, hoe hij ook te Essen den arbeid heeft mogen aanvaarden. Dank zij de groote vriendelijkheid van het Presbyterium aldaar zijn er locaal en kerk be schikbaar. Ja, 't Presbyterie zorgde zelfs voor afkondiging en opgave van preekbeurt in de bladen, voor klokgelui en orgelspel Op 10 Nov. j. 1. trad D. v. S. er op. Hij beschrijft dat optreden aldus Op de Marktplatz verheft zich de Marktkirche, tegenover het Raadhuis. Zij is de stadskerk, die vóór de Reformatie heette de St. Getrudis- kerk. De sakristij dateert nog van het jaar 1066. Toep ik dit eerwaardig gebouw binnentrad onder* het dof gebrom der zware klokken, stond ik éen oogenblik verbaasd, dat een schare van 400 a 500 menschen meer dan de helft van het kerkgebouw vulde. 1) Ik bedoel dit „ons" in den zin, waarin ook de stoker of machinist spreekt van zijn locomotief. W. Na met den organist en den koster de rege ling te hebben vastgesteld, mocht ik voor een zeer aandachtig gehoor (er waren ook vele Duitschers) '-met groote opgewektheid het Woord Gods bedienen. Die oude, historische gebouwen hebben toch veel aantrekkelijks; zoo iets eerwaardigs en rustigsWat is ons toch bij de reformatie der vorige eeuw veel liefs ontstolen Na den dienst vertrokken de Duitschers en werden verdere plannen besproken voor het vervolg. Men wil er beslisteen rechte prediking van het Woord Gods. Menige hand werd mij toe gestoken, bij wien ik onder de prediking een traan in het oog had zien glinsteren. „In Holland preekt men dieper, Herr Pastorhier is men meer gemüthlich en fromm", zei een broeder in zijn gebroken taaltje. „Hollandsche preeken hebben meer spieren", zei een ander. Tot mijn blijdschap kon ik aan de Broeders nog meedeelen, dat br. Punt den volgenden rustdag naar Essen zou komen, als ik te Duis burg het Woord en de beide Sacramenten moest bedienen. En broeder Punt heeft blyde erva ringen opgedaan. Nu waren de Duitschers natuurlijk wegge bleven. Er hadden zich een 70 's morgens en een 100-tal 's avonds ter vergadering opgemaakt, 's Morgens was door het Presbyterium, ter ver mijding van onnoodige uitgaven, op eigen initiatief, opengesteld de Gemeindesaal in der Gustavstrasse 47a. Des avonds werd de Markt kirche weer. als den vorigen rustdag gebruikt. Ds. Buchhoïtz bewees zich hier niet minder voorstander en ijverige hulp als ds. Fischer. Er was groote opgewektheid by de opgekomenen, die vroegen, wie er nu de volgende Zondagen zouden komen Met den keizerlijken boete- en biddag Woens dag jl. is br. Punt er weer heen, om er 's avonds het Woord te brengen. Dit veld is wit om te oogsten! Reeds meer dan 35 gezinnen gaven zich op. Het kerkgebouw is eiken Zondagavond voor ons beschikbaar. De predikanten wekken op, om den arbeid niet te stakenzij zeiven zoeken de Hollan ders op en wijzen op de roeping om zich onder 't geklank des Evangelies te voegen, als dit ia hun eigen taal gebracht wordt. Gedenk dit werk. broeders en zusters. C,. L. F. van Schelven. Wageningen, 20 November 1901. Naschrift. Gaarne ontvangt ondergeteekende zoo spoedig mogelijk opgave van de predikan ten, die door hun kerkeraden voor een Zondag worden afgestaan. Omtrent de vergoeding van te maken kosten kan nog niets vast worden toegezegd. v. S. Uit Constantijn Huygens. 1. Fier Mijn tong en was noyt veil, mijn penne noyt [verkocht. Myn handen noyt in strick van Goud of [Diamanten, Myn vryheid noyt verslaeft om met fluweel© [wanten De Waerheid aen te gaen en anders dan ick [docht. 2. Obadja. Een christelic gemoed In 't christeloos gewoel van Haegh en Hof [behouden. 3. Goede Belijdenis. God hebb ick veel vertoornt, geen redelicke [menschen. 4. Goed gezien! Wy staen ons selven wat te naer Om rechteren te zijn van elck sijn werck of [waer, Daer hoort wat afstands toe! 5. Naar Vader Cats. D* Eenzame met zijn selven niet verlegen Houwt besigh Eensaemheit van eenen soeten [segen. 6. Levenslust Opbiy ven is de vreugd, te bed gaan de vrees© Van alle menschelijkheid. „In >f t>A»nAlr mnt- Avulr «W/YT/Tt ïuoicu ou ziiou to ïorwuptuou ox er willen wachten op 't vertrek of de aankomst van tram of omnibus.

Zuider Kerkbode, Weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. | 1902 | | pagina 2